Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 418042 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #90 Dátum: 2014. Augusztus 22. 07:01 »
Szia Zümi!
A habos részt mindenképpen távolítsd el, és úgy kóstold meg.
A cefre íz jellegzetes. Szerintem meg tudod menteni, de bátran húzd le, ne csak 1 centit!
A repceméz szinte egyedüli, hogy meg tud buggyanni úgy is, ha a lefedett, az-az sűrű mézet pergetsz.
A kristályszerkezete teszi ezt lehetővé. A méz higroszkopikus anyag, és ebben a repceméz jár az élen.
Tehát nedvszívó. Nagyon gondosan le kell zárni a hordót, és az üveget is, de előfordulhat így is a baj.
Egyedüli méz, aminek tárolását hűtőben szoktam ajánlani a vevőknek, természetesen lezárt tetővel.
Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #91 Dátum: 2014. Augusztus 24. 15:35 »
"Egyedüli méz, aminek tárolását hűtőben szoktam ajánlani a vevőknek, természetesen lezárt tetővel".

Szia Attila!
A vevők előnyben járnak, mert csak néhány üveget kell esetleg tárolni a hűtőben velünk ellentétben!
Még nem álltam neki leszedni a habot, mivel ki van már palackozva az összes repceméz! Nem kis munka lesz :)
De megéri ha tényleg csak a felső réteg a problémás!
Sajnálnám a cefrébe önteni, mert nagyon szeretem a "disznózsírt" :D ;D ;D


Üdv: Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #92 Dátum: 2014. Augusztus 26. 08:18 »
A tegnapi idő nagyon jó volt méhészkedésre!
Most már annyira ragasztanak a méhek, hogy volt olyan keretfedő amit alig bírtam felszakítani.......
4 család alá tettem tegnap A4 fehér lapot ellenőrzés céljából!
Többen panaszkodnak a Tac-Ticra idén(csak kevés atkahullás tapasztalható,nem olyan büdös mint szokott lenni, hamar zavarosodik stb)
Szerintem egy kontrol füstöléssel megnyugtathatná saját magát a méhész és nem kellene félnie a Tac-Tic minőségétől!!

Van egy lejárati dátum a flakonon!
Ha az előtt elkezd zavarosodni a Tac-Tic szerintetek gyengébb minőségűvé válik? Ugyan úgy hatásos marad?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #93 Dátum: 2014. Augusztus 26. 08:37 »
Zümi!
Csak felbontás után kezd zavarosodni. Lehet, hogy azért, mert levegőt kap. Gumidugós üvegben nem tapasztaltam a zavarosodást. Egyszer használtam ilyent, levitte az atkát. Azért én inkább mindig újat veszek.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #94 Dátum: 2014. Augusztus 26. 08:50 »
Zümi!
A "lejárati dátumot" vagy szavatossági időt nem szerelemből írja rá a gyártó.
Addig az időpontig garantálja azt a minőséget amiért a terméket megvásároltuk.
Ezt egy forgalmazó önhatalmúlag nem bírálhatja felül, mert sem mérési eredménnyel, sem jogalappal nem támasztja alá.
Ettől függetlenül még hatásos lehet a készítmény, mert túlbiztosítják a szavatossági időt.
Én mégis sportszerűtlennek, és jogi szempontból aggályosnak tartom az átcímkézést.
Ezt egy Tolna Megyei állatgyógyszert forgalmazó cég cimán megteszi.
Magyarország nem a "jog szigete".
Szerintem próbálja meg mindenki aki nem biztos a dolgában egy kifogástalan jó szavatossági idővel rendelkező készítménnyel a kezelést. Én is meglepődtem a különbségen.
Nyugodtak akkor ne legyetek, ha nem hullik az atka!
Kontroll, és folyamatos ellenőrzés szükséges az atkák számának pontos ismeretéhez.
Azok a méhészek döntöttek jól, akik a napraforgó után azonnal kezelni kezdtek, de ők se döljenek hátra.
A 2014-es év az atkáról, a nyúlósról, és a csapadékos szezonról szól.
Nagyernyei Attila

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #95 Dátum: 2014. Augusztus 26. 09:54 »

Több lépcsőben szépen lassan szűkíteni kell a fészket, hogy az etetés is abba a keretekbe koncentrálódjon, amin teleltetni akarjuk a családokat.
A rakodósok itt cseszik el, mert csak nyomják be a kaját ész nélkül, pedig azt is illik szűkíteni.
Ő bajuk.
Nagyernyei Attila

A rakodókaptárt azért találták ki -az eredeti leírás szerint is-hogy fiókokkal lehet szűkíteni.
A magyar változata az amit írsz a fekve-rakodó. :)
Nem kis számban méhészek teleltetnek 3 1/2 NB fiókon,sőt 4 fiókon éppen Tolna megyében.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #96 Dátum: 2014. Augusztus 26. 16:55 »
Bükk!
Azzal semmi gond ha több fiókon teletetnek, ha ott van az élelem zöme ahol a méhcsalád tartózkodik.
Amennyiben szűkítés nélkül nyomják be a kaját, nem biztos, hogy az jó helyre kerül.
Erre szoktam mondani, hogy "szétpacsázzák" az élelmet.
Egy jó lépekbe koncentrált 7-8 kg élelmen nagy biztonsággal áttelel a méhcsalád.
Akár 20 kg mellett is elpusztulhatnak, ha nem figyelünk.
Sok síró méhész panaszkodott már, "Hogy nézzem meg pedig mennyi mézük volt, mégis elpusztultak".
Igen, de nem jó helyen!
Ez kaptárfüggetlen Bükk!
A rakodósok is szűkítsenek, akár fiók elvételével, akár egy fólia fiókok közé tételével.
Az a lényeg, hogy a méhcsalád jókor legyen jó helyen.
Ez pedig a január-február fordulója általában. Ha ilyenkor a léputcákból kifogy az élelem, vége a családnak.
Ez a méhész feleőssége, ehhez viszont a méhcsaládot nekünk kell arra terelgetnünk ahol a spájz van.
Semmit nem ér  a bő készlet, ha a méhek nem tudnak a közelébe jutni.
Nagyernyei Attila

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #97 Dátum: 2014. Augusztus 27. 08:38 »
Attila!

A jó betelelés a siker záloga,az művészet szokta mondani egy híres nagy méhész.
Bármelyik kaptárba ellehet rontani így van.
Nálam még 1 etetés és bent van a telelő készlet.
Aztán majd rendezem:lesz ahol veszek el fiókot,vagy aláteszem.
Túl sok méz esetén veszek el és lesz ahova tennem kell majd.
Mindent meg lehet oldani,akár kerettel akár fiókkal,csak figyelembe kell venni az adott család állapotát.

Anno Hunor 11-el kezdtem:az utolsó fias keretekbe kevés méz került sokszor,ezért aztán
a méztér került alulra nyár végén és mindjárt megoldódott a probléma.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #98 Dátum: 2014. Szeptember 07. 07:42 »
Jó reggelt, és kellemes napot kívánok!
Tolna megyében a méhészkedést megkeseríti az időjárás.
Nincs olyan nap, hogy nem esik. Nehéz a méhcsaládok kezelése, mert nagy kutatás veszély.
Én lassan végzek a téli fészek rendezésével, és már csak az élelemkiegészítés marad vissza.
Mint az előzőekben írtam ennek azért van jelentősége, mert a kelő fiasítás helyére tudják raktározni a méhek a telelésre szánt élelmet.
Ennek most van itt az ideje.
Sok etetési praktikát olvashattunk, én a vályús megoldást használom, teljes takarás mellett.
A kaptárt sem kell kibontanom az etetéshez. A vályúba vezettem egy 25 mm átmérőjű flexibilis csövet, és azon keresztül tankolom a méhcsaládokat. Semmi szag, kutatás kizárva, és gyors.
Az anyák a külső virágporhordásnak köszönhetően, még 3-4 kereten szépen fiasítanak, ez olyan jó nyitott tenyérnyi, de találkoztam teljesen befiasított léppel is.
Messze van még a jövő tavaszi tisztulás, de most dől el milyen családokkal indulunk a télbe.
Februárban nem szeretnék aggódni az élelem miatt, ezért bő készlettel telelnek a méheim.
A 6-7 NB keretre szűkített családok jó zsufák. A fészken kívüli lépekről, az idő előre haladtával szépen behúzódnak társaikhoz. Ha lazának fogom ítélni a fészket az utolsó ellenőrzéskor, úgy még egy keretet kiveszek.
A lényeg, hogy minden léputca dugig legyen méhekkel, és mézzel, még így is lehet baj.
A Hunorosok legnehezebb időszaka következik. Főként ezért is váltottam. Amely keretekből utoljára kelnek a méhek azt ki kell venniük, vagy elbúcsúznak ezektől a családoktól. Nagy lecke!
Ezekben a keretekben ugyanis nagyon kevés a méz, és pont akkor lesz rá nagy szüksége a méheknek amikor kint tombolnak a mínuszuk. Mi a teendő? Ki kell venni ezeket, és vagy mézeset tenni helyükre vagy etetni ezerrel.
Ez egy több száz családos Hunor méhészetben iszonyú nagy munka, mégis meg kell lépniük, mert a búcsúnál nincs fájdalmasabb a méhész számára. Az a gond ezekkel a fészekben hagyott üres keretekkel, hogy az anyák itt kezdik meg tavasszal a tevékenységüket, és a hidegben az életük árán sem hagyják ott, még akkor sem ha kifogy belőlük az élelem. Folytassam?
A megoldást olvastátok, 27 év Hunoros tapasztalatát és néhai Zoltán Béla bácsi intő gondolatait osztottam meg veletek.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #99 Dátum: 2014. Szeptember 08. 12:25 »
Én is próbálkoztam már ezzel a megoldással, de engem idegesített, nem láttam, hogy üres az etető.
Használsz valamiféle szintjelzőt, hogy tudd minden rendben van, üres az etető és a rátöltés után nem folyik ki a szirup? Mivel töltöd őket? Én tölcséren keresztül meregettem, nagyobb adagot lassú volt betölteni, esetleg képet készítenél a renddszeredről?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #100 Dátum: 2014. Szeptember 11. 15:04 »
A 6-7 NB keretre szűkített családok jó zsufák.

Ezek szerint már most 6-7 NB keretre szűkítetted a fészkeket? Én a meleg építményű kaptárakat 9-11 NB keretre mertem csak szűkíteni gyékénypárnával, utána a többi keret. A fészekmézamrásoknál pedig elől 11 keret, anyarácsos választó betétlemezzel lezárva, kis átjáró kinyitva és és hátul a többi keret. És még izgultam, hogy nem szűkítettem-e túl erősen! Ezek szerint ilyenkor már a vélt téli fészket el lehet különíteni például gyékénypárnával, vagy inkább egy-két keretnyi üres helyet szabad csak hagyni? A fészken kívüli kereteket mikor és milyen ütemben érdemes felkarcolni?
Üdv, Ádám

Fészekmézkamrás NB18

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #101 Dátum: 2014. Szeptember 11. 20:48 »
Kakadu!
Az etető vályúkat gondosan letakarom, hogy a meleg bent maradjon.
Mi van akkor ha túlfolyik? Ezt a kérdést én is feltettem Erdélyben Orosz hegyen, ahol 600 méhcsaládot etettek
"Zümi Szürcsi" módszerrel. Akkor az alsó kijárón kifolyik a szirup, azt a családot megjelölöm, és ellenőrzöm. Általában gyengusz. Ezeknek kevesebbet adok, vagy ha lehet még megerősítem, esetleg felszámolom.
Le fogom holnap fotózni, és felteszem ide, persze csak akkor ha végre nem esik az eső.
Adamez!
6-7-8 lépen vannak most a téli fészekben a méhek. Ezen kívül, még vagy 3-4 léputcányi méh az oldaltarkón túl.
Ahogy húzódik össze a család, majd bebújnak a szűk, telelő fészekbe, közben a fészken kívüli lépekből a nyitott mézet még be is hordják. Ez nagyon fontos. Sőt, ha vannak mézes lépek, óvatosan fel lehet karcolni, azt is átfuvarozzák a telelő élelemhez. Ha nincs rá szükség, legjobb tavaszi serkentés, a felkarcolt mézes léppel való fészek bővítés.
Nagyernyei Attila 

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #102 Dátum: 2014. Szeptember 17. 20:19 »
Sziasztok!

Ma délután egy olyan jelenséget tapasztaltam az egyik kaptáramban, amit több méhésztől hallottam, de még nem láttam: a szokásos átvizsgálást végeztem, amikor azt vettem észre egy fias kereten, hogy az idei jelölt anya mellett néhány centivel egy másik párzott anya is szaglászik a sejtekben, végzi a munkáját. Néztem ám mint a borjú az új kapura, azt hittem rosszul látok! Pedig jól láttam! A jelöletlen anyát bezárkáztam és odaadtam egy másik családnak, ahol nem találtam anyát! Tartalék anya híjján a legjobbkor történt ez a furcsaság velem!

Nb18

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #103 Dátum: 2014. Szeptember 27. 16:00 »
Nálunk augusztus vége óta szinte lehetetlen normálisan méhészkedni a folyamatos kutatás miatt. Még nem tudtam leszűkíteni a családokat sem, így még a méz sincs a telelő fészekbe koncentrálva. Ma leszűkítettem hét családot, az utolsónál már felhőben kísértek a kutató méhek, így abba kellett hagynom a munkát. Pedig a lehető leggyorsabban dolgoztam, a fészek két oldaláról csak a szélső 1-2 keretet vettem ki, az így 7-8 kereten maradt fészket eltoltam a kaptár kijárós végébe majd beraktam a gyékénypárnát, utána a többi keretet. Sem anyát, sem fiasítást nem vizsgáltam. Az összes kaptár kijáróját leszűkítettem 2x2 cm-esre. A kezelt családoknál óriási bunyó alakult ki a röpdeszkán, szerencsére a szűkített kijárót jól meg tudják védeni. A fészken kívüli mézkoszorúkat fel kellene karcolnom, és családonként még 1-2 kg cukrot is be kellene adnom, de nem merek sem karcolni, sem etetni. Félek, hogy kifutok az időből, de a rablástól is tartok. Mitévő legyek, mikor karcoljak és etessek?

Nekem csak 19 családom van, megoldom valahogy, de mit csinál az akinek nagy állományt kell hasonló körülmények között betelelnie?
Üdv, Ádám

Fészekmézkamrás NB18

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #104 Dátum: 2014. Szeptember 27. 17:13 »
Ez érdekes. A méheüssel ma voltunk kinnt és nagyon nyugodtak voltak.
Nekem1/2NB keretméreten vannak a családok, ez befolyásolja?
Vagy azért nyugtalanok, mert nincsenek még felkészülve a télre?