Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 418017 megtekintés
*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #75 Dátum: 2014. Július 07. 21:23 »
Sziasztok!

Zümi!

Néhány éve volt Szekszárdon előadása. A modora lehet, hogy egy kicsit nyers, de minden szavából sugárzott a profizmus, az elhivatottság ,a méhészet és a méhek szeretete! Ami a legjobban tetszett az előadásából: lepakolás  és kaptárnyitás után a rakodók egyik kezébe a pénz a másikba egy dobozos sör, majd egy "kösz, mehetsz a francba" kifejezéssel útjára bocsájtotta őket!

Nb18

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #76 Dátum: 2014. Július 07. 21:52 »
NB18!
Talált, elsüllyedt!
Ez az ő stílusa.
Nagyon jó más tollából olvasni.
Zümi!
A méhészklubokat nem én szervezem,25 évig elég volt.
A méhészek úgy döntöttek, hogy belőlem is elég volt, ezt tiszteletben tartom.

Üdv:Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #77 Dátum: 2014. Július 08. 05:52 »
Idézet
A méhészklubokat nem én szervezem,25 évig elég volt.
A méhészek úgy döntöttek, hogy belőlem is elég volt, ezt tiszteletben tartom.

Attila!
Most nem értek veled egyet!
A méhészek csak egy része döntött úgy, hogy ne te legyél továbbra is pl:az elnök! (a klikk)!
A mostani méhészklubokról meg no coment! Egyébként amióta nem te vagy a szaki, én sem járok, meg sokan mások.......
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #78 Dátum: 2014. Július 22. 22:43 »
Vakmerő vagy agyatlan az a "roma" aki nem lát a szemétől??
Tegnap reggel szedtem el a maradék mézes kereteket a családoktól, amikor arra lettem figyelmes, hogy egy cigány gyerek a méhesem környékén szedi a bodzát(csetézik.)
Gondoltam semmi gond neki is meg kell valamiből élni.
Következő pillanatban sétál felém és oda szól. Tüzet szeretne meg pénzt váltani ::)
Szerintem úgy érezte magát mint ha kocsmában lenne a haverok között!
A hordás leállt a méhek meg "haraptak" ő meg rövid nadrág pólóban közelít gondoltam ez nem normális :o
Oda szólok neki, hogy álljon meg, mert ha allergiás kb 5 perce van vissza, ha megszúrják!!!
Válasz: Ááá ő biztos nem az, nem fél a méhektől!
Igen ám köv pillanatban már "hajbókoltak" is neki a méhek! Mondtam neki szaladj ahogy csak bírsz és ne csapkodj mert annál rosszabb!

Azt gondolhatta a kedves busman cimbora, hogy élvezem a szaunázást kánikulában beöltözve??


Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #79 Dátum: 2014. Július 23. 08:11 »
Érdekes, mert a legtöbb roma fél a méhektől.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #80 Dátum: 2014. Július 23. 16:18 »

A mai nehézségek az új típusú vegyszerek miatt vannak.
Ez a lényeg!!!!!
Évekig küldtem a mintákat az intézetbe és Rusvai doktor Úrnak az egyetemre vírus vizsgálatra.
A vizsgálati eredménye nagyon erős nosema fertőzés,javaslat műlépre rázás,etetés.

Anti!
Reggel írtam egy kérdést ezzel kapcsolatban, de nem találom, ezért megismétlem. A tisztánlátás miatt szeretném megkérdezni, hogy az elmúlt időszakban évente 100 családra vetítve mennyi Fumidilt adtatok a méheiteknek? Írod, hogy a doki méhei talán nem mászkálnak? Ő Fumagillin hívő. Mindenki leírhatja, hogy nála mennyi volt a felhasználás, és mennyi a mászkáló ? Nálam 950 gramm Fumidil/100 család/ év ,két  részre szétosztva: tavasz és ősz. Mászkáló: 1-2 db/kaptár.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #81 Dátum: 2014. Július 23. 18:50 »
Mortimer!
Meg mondom én neked a frankót!
Ha kuncsorgásból adódik a romának valami, az a tuti(segély stb)! Fél vagy sem onnantól nem számít :D

Egyébként: 6 első, meg 2 második, is nyolc általánosnak számít náluk ;D ;D ;D
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 23. 19:27 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #82 Dátum: 2014. Augusztus 13. 07:48 »
Sziasztok!
Tegnap végeztem a saját állományom egészségügyi ellenőrzésével.
A fiasítás mennyiségével elégedett vagyok, az atkákkal viszont tovább kell küzdenem.
A téli fészek kialakítása volt a másik célom. Ez mérsékelt szűkítést jelent. A fias kereteken kívül egy záró lép, plusz egy keret a begyűlő nektárnak. Ilyenkor nem jó a bő, laza fészek, mert ahogy haladunk az időben, úgy kell azokra a lépekre koncentrálni a mézet, virágport, fiasítást amin teleltetünk. Cél a nagy mézkoszorús lépek elérése, és annyi amennyit a telelés folyamán a méhcsalád sűrűn takarni tud. A gyenge pár dekás nyalakodás nagyon "dobta" a méheket. Most a virágpor is jön rendesen, a sok esőnek köszönhetően a rétek, virágos kertté alakultak. Máskor már a fák levelei kókadozni szoktak, most még haragos zöld az erdő. A sok eső miatt a fűnyírás vált az első számú munkámmá, a méhek rendbetétele mellett.
Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #83 Dátum: 2014. Augusztus 14. 16:19 »
Sokat agyaltam rajta, hogy  mi lenne a legjobb állvány az NB fekvő kaptár alá!
Mert ugyebár a vasbak az halott ügy főleg olyan helyen ahol még lekerített rész sincs a méhes körül. A romák előszeretettel viszik a tető lemezzel együtt!!!
Fűrészáru(padló) csak átmenetileg jó, még ha le is van kezelve, mert rohad!
Lemez profil három faláb az már egész jó megoldás. Vándorméhészek előszeretettel alkalmazzák!
Én a zsalu köves megoldást választottam! Elvileg örökös :D 40*50 kivitelben! Ezen a méreten, még az NB18 kaptár sem billeg, mint a mérleg hinta. Ára 400-500 Ft körüli.
Remélem segíteni tudtam a választásban.



Attila!
A te megoldásod is kiváló! A betonoszlop is örökös jóformán :)
Ráadásul ilyen olcsón hozzájutni :D ;D

Üdv:Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #84 Dátum: 2014. Augusztus 18. 18:04 »
Sajnos pótolnom kell pár anyát, a hétvégi átvizsgálás alkalmával találtam jó pár anyaproblémás családot.
Tegnap Tolnán voltam anyáért amiket délután rögtön be is raktam, sajnos ott nem kaptam annyit amennyi szükséges, úgyhogy vettem magamat és ma elmentem Csömörre anyákért, ezek berakására holnap kerítek sort.

Üdv. jani bátya

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #85 Dátum: 2014. Augusztus 18. 21:55 »
Jani bátya!
A selejt anyák most buknak ki jól látod.
A serkentés hatására ismét belendülnek azok amelyektől jövőre várható szép eredmény.
A többinek balmenet a nyakára. Az a gond, hogy ilyenkor már nehéz anyákhoz jutni.
Más.
A méhek nyári takarásáról kevés szó esik, pedig fontos dolognak tartom.
Akkor amikor hajnalban hideg rekordok születnek fontos a fészek takarása!
A kihűlt fészek a meszesedés "melegágya".
Gondoljunk csak a Görög méhészetekre. A sziklákon, napsütötte fák nélküli dombokon vannak a kaptárak, még jó hogy nem olvadnak le a lépek.
Én már napraforgó pergetés előtt leszűkítettem a kijárókat, és a fészket erősen takarom.
A méhcsaládok most 10-12 NB lépen vannak. Az utolsó keret mellett leengedtem egy fóliát, ezzel választom el a fészket, és az etetést is jobban tudom így irányítani. A 10-12 keretet mint írtam erősen takarom, a többi lép szabadon van, nincs rajtuk takarás.
Két hét múlva ahogy a fias szűkül, ismét 1-2 lépet fészken kívül helyezek.
Az abban lévő nyitott mézet majd behordják, a fedett pedig a tavaszi bővítésnél felkarcolva kiváló serkentő.
Tehát a fészket takarni kell, mert a hajnalok hűvösek. Nem baj ha nappal kicsit tőgyellnek.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #86 Dátum: 2014. Augusztus 18. 21:56 »
Én is mindig a Mervald féle anyákkal frissítem az állományt és a sajátokat is erősen szelektálom. Nálam is most van a cserék szezonja.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #87 Dátum: 2014. Augusztus 19. 09:24 »
jani bátya!
Valószínű egy helyen vásároltunk Anyákat!? Én minden évben odajárok régi motoros már az öreg...... I.S
Napraforgón vettem tíz anyát, mindet sikeresen el is tudtam fogadtatni a családokkal.
Viszont ezekből két családnál is találtam váltó bölcsőt!!! Valamiért nem voltak megelégedve az idei anyákkal ::) pedig szépen petéztek!!


Attila!
Idáig két családom lett meszes idén! Gondolom közrejátszott, hogy nagyon sok volt az esős napok száma!
Nálam csak: 8-9-10 NB kereten vannak a termelő családok! 5-6-7 kereten pedig az idei rajok.....
Két hete serkentek! Most már jó formán minden nap 0.6 dl 1-1 sziruppal :)


Üdv:Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #88 Dátum: 2014. Augusztus 20. 22:03 »
Zümi!
A téli fészek nálam 5-7 NB keret csupán.
Ha ezek tömött léputcák, és bőséges az élelem, akkor a teleléssel nem lehet semmi baj, és a tavaszi start is biztosított.
Amúgy 7NB keret, pont 10 Hunornak fele meg.
Kíváncsi lennék mondjuk mínusz húsz fokban hány kereten kuporognak akkor ezek a családok.
Azért írom ezt, mert a szájhősök azt állítják még a méztereket is sűrűn lepik a méhek.
Ja felső 3 cm-en vannak, alatta nuku.
Több lépcsőben szépen lassan szűkíteni kell a fészket, hogy az etetés is abba a keretekbe koncentrálódjon, amin teleltetni akarjuk a családokat.
A rakodósok itt cseszik el, mert csak nyomják be a kaját ész nélkül, pedig azt is illik szűkíteni.
Ő bajuk.
Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #89 Dátum: 2014. Augusztus 21. 22:31 »
Ma sajnos azzal kellett szembesülnöm, hogy van olyan repce mézem palackban ami egy picit szusszan :'(
Már jártam így máskor is! Csak lefedett mézet veszek el a családoktól szóval a híg méz kizárva!!!!! Persze a vevőim nem kaptak belőle amikortól észrevettem!
Idén igyekeztem kedvezni a vásárlói körömnek. Napi keveréssel krémesítettem a mézet! A naprát is!
Elvileg az lehet a baj, hogy párát vett fel a repce a mindennapos kevergetés által és így enyhe erjedésnek indult a felső "habréteg"
Mit kezdjek ezzel a mézzel? Elég leszedni csak a felső 1cm réteget? Vagy borítsam bele a már meglévő barack cefrémhez?
Mit javasolnátok? Jártatok már így?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.