Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 418036 megtekintés
*

tsá

  • *
  • 31
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #495 Dátum: 2016. Június 29. 17:43 »
Sziasztok!

Fekvő kaptárláb méretei után érdeklődöm a vasalással együtt. Minden méretére szükségem lenne, hogy le tudjam gyártani (vagy árulnak lábakat vassal együtt? akkor az elérhetőséget szeretném kérni), ha valaki lemérné  (sajnos sehol nincs a közelben egy minta hogy magam lemérjem) vagy tudja fejből...


Előre is köszönöm. Ákos

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #496 Dátum: 2016. Június 29. 19:00 »
Szia Ákos!
Ha vándorlás miatt szeretnél a kaptárra lábakat, akkor gondold át, hogy érdemes-e a lábak+a tartók elkészítésével tökölni. Én vándorlásnál a kaptárak alá raktam (elöl kettő, hátul középen egy db)
kb 10x5x5-ös fadarabokat. Teljesen megfeleltek, a lényeg, hogy ne a sárban vagy a vizes fűben álljanak a kaptárak. Nyilván szebb az összkép, ha rendesen elkészített lábakon áll, de nem biztos, hogy ér annyit.
Zoli

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #497 Dátum: 2016. Június 29. 21:04 »
Aki nem akar, annak valóban nem muszáj. Az a 20-25 cm emelés viszont sok kaptár kezelésénél  vagy derékfájósságnál bizony jól jön.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #498 Dátum: 2016. Június 29. 21:08 »
Hoszon-harminc évesen, még nem szempont. :) De már igy, túl néhány évvel az ötvenen, bizony sokat jelent.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #499 Dátum: 2016. Június 30. 07:35 »
De az nem mindegy, mikor 3 zsák lábat kell külön vinni a költözködéskor és rakosgatni széjjel.  Nekem fölülről vissza van dugva a lábtartóba így együtt megy a kaptárakkal. A belábalás sem több idő, mert billentés- láb be- billentés másik felé- láb be- kész. Pedig nekem négy lábúak a kaptárak.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #500 Dátum: 2016. Augusztus 06. 14:10 »
Sziasztok!

Ide teszem fel a kérdésemet, mert talán ennél a típusnál lehet vele találkozni, és elsősorban Nagyernyei Attillának, talán ő találkozott ilyenekkel szép számban, így tud majd válaszolni. Felső kijáró? Egész évben. Tavaszi fejlődésnél viszont milyen hatással van a méhcsaládra, hőveszteség, bogárveszteség. Az ilyen családok ugyan úgy fejlődnek e mint az alsó kijárós?

Előre is köszönöm!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #501 Dátum: 2016. Augusztus 08. 00:36 »
Az fekvő NB-nek inkább felső harmadban van a kijárója, mint fent. Voltak ilyen kaptáraim. Hátránya annyi, hogy a kaptárszemetet nehezebb a méheknek kitakarítani. Viszont könnyebben védik a méhek a fészket. A mézet inkább hátrapakolják és nem a fiasítás fölé. Télen a cinke, harkály jobban hozzáfér a méhekhez.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #502 Dátum: 2016. Augusztus 08. 01:08 »
Kezdetben alsó. majd felső kijárókat használtam, de láttam el mind a kettővel is kaptárakat.  Most megint az alsó kijárót preferálom, könnyen tisztítják a méhek a kaptárfeneket, könnyebb a furettózás, a fény kevésbé csalja ki a méheket, televállas keretelécek is használhatók. A növekvő fűre jobban odakell figyelni, őszön idejében fel kell tenni az egérrácsot.
Télen lejegesedhet, de nincs már ilyen kemény tél mostanában.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #503 Dátum: 2016. Augusztus 21. 09:07 »
Szép napot mindenkinek.
Leírnátok hogy hogy távolítjátok el a méheket a keretekről pergetésnél? Eszközt terén érdekelne milyen irányba induljak, ehhez lennék kíváncsi olyanok tapasztalataira akik régen fekvőznek.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #504 Dátum: 2016. Augusztus 21. 09:25 »
A Magyarországi Méhész X.évfolyam, 3.számában van egy lehetséges megoldás erre.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #505 Dátum: 2016. Szeptember 06. 01:26 »
Ezen a kérdésen meglepődtem. "Leírnátok hogy hogy távolítjátok el a méheket a keretekről pergetésnél? "

Nyilván a fekvőkaptárakról van szó, itt ugye nincs leszöktetésre lehetőség, sőt még környékünkön sokan anyát sem korlátoznak. Magam is mint említettem léptűzdeléses igen hatékony mézeltetést alkalmazok. Igy nagyon egyszerű és nem időigényes a méhészkedés, de a mézelvételnél kell "megfizetni" az egész évi könyedséget.
De jöjjön a kalsszikus méheltávolítás, ami a következő. Szükséges egy kezelőláda, amely minimum annyi keret befogadására alkalmas mint a kaptáraink, egy méhleseprőkefe és egy veder víz. Néhány hordozóláda darabonként 5-6 keretes. Jó ha van egy kiskocsi, hogy ne keljen, a pergetőig cipekedni, a tele mézes keretekkel.

A kezelőládába, (vagy álványra) kiszedjük a komplett családot, majd a pergetni nem kívánt kereteket visszarakjuk a kaptárba, tisztítópergetéskor szükség van két üres lépre amellyet a kaptár két végébe helyezünk. A keretről lerázzuk, leütjük a méheket a kaptárba, majd a maradékot kefével távolítjuk el. Amely használaton kívül a veder vízben ázik, egyrészt puhább kíméli a méheket. A ráragadt méz is leázik rólla, másrészt a száraz kefére nagyon dühösek tudnak lenni a méhek. Természetesen a keféről le kell csapni a felesleges vizet, amikor kivesszük a vederből. A méhtelenített keretek a hordozóládába kerülnek. Ha ez megvan jöhet a következő, de mindíg egy kaptár kihagyásával, hogy ne legyen nyitva egyszerre két kaptár közvetlen egymásmellet. A pergetőből visszaérkező kereteket közben vissza is kell helyezni.
Nagyjából ez az alap. Van aki az anyákat először kikeresi, vagy 6 családja van vagy mazoista. Ha le van rekesztve az anya lehet leseprőgépet alkalamazni, de léteznek egyszerű leütő szerkezetek is.

Hogy miért szükséges, a kezelőládába kiszedni a méhekkel a lereteket? Mert ha úgy járnánk el, hogy amint kivettünk egy keretet és rögtön le is ráznánk rólla a méheket vissza a családhoz, akkor megesne hogy egy azon méhet, akár 15X  is újra kitennénk ennek a procedúrának.

Hordástalan időben takarni kell, vizes lepedővel, törölközövel, a kezelő, és a hordozóládákat is. Azokat akár fedéllel ellátottak is lehetnek. Ilyen esetben a pergetés idejére sem hagyjuk nyitva a kaptárakat, a rostakereteket is visszakell  helyezni, mert a méhek a kaptártető belsején lógnának fürtben. Gondoskodjunk méhmentes pergető helységről is. Többnyire az LMC 4,20 lakókocsim elősátrában, pergetünk. De alaklmassá lehet tenni, oldalfalas  sör vagy rendezvény sátrakat is erre a célra, némi raselháló segítségével.
 A pergető hajtása akkumulátor is megteszi, de ha nomád módban pergetünk napokig, célszerúbb egy áramfejlesztő. Ha mást nem hajtunk, akkor nem is szükséges nagy agregát. A kínai szutykok általában sok benzint benyelnek, évekik (10 évig) kilowattost használtam, egy nyolcas műszakot nem bírt ki az 5,5 literes tank benzin. Leváltottam egy használt Honda EX 500-asra amely  már 1 liter benzinnel tudja a napi pergetést, és rendkívül csendesen.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Szeptember 07. 17:30 írta Robotur »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #506 Dátum: 2016. Szeptember 06. 22:29 »
Szeptember 24-25-én Gödöllőről busszal megyünk Vámosatyára. Egy NB méhészetet látogatunk. Gyűjön el velünk aki jobban meg akar ismerni egy nagyboconádi méhészetet.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #507 Dátum: 2016. Szeptember 09. 21:14 »
Köszönöm a válaszodat Robotur, minden kíváncsiságomat kielégítette. Lehet hogy kérdeztem már de a méh leütő szerkezetet nem tudnád leírni pontosabban?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #508 Dátum: 2016. Szeptember 21. 15:13 »
Sziasztok! Utal vmire, ha a szépen bepetézett sejtek között találok egy olyat amiben két pete van? 2004-es anya, egészséges család, megfelelő mennyiségű mézzel.  Tudom, hogy cserélni kellett vna az anyát, de jövőre még szaporítani szeretnék tőle. Jelenleg 10-11 keretre vannak szűkítve.Virágpor és nektár hordás akad. P

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #509 Dátum: 2016. Szeptember 21. 19:49 »
Hát ha tényleg 2004-es akkor lehet, hogy váltani akar.  ;D