Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 418044 megtekintés
*

izso60

  • *****
  • 560
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #420 Dátum: 2016. Március 23. 20:13 »
Üdv. Uraim!
Kiskakas!  Az egész írásoddal maximálisan egyetértek, de a legfőbb igazság itt van!
QUQURIQ !!!



Van aki észreveszi, van aki nem akarja észrevenni...
Minden előre tolódott.

A rakodó az intenzív mézelésre lett kitalálva.

Sok méhecskével lehet sok mézet termelni!!!
Tendenciának látom, hogy a nagyobb űrtartalmú fészket részesítik többen előnybe
Üdv.Izso60

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #421 Dátum: 2016. Március 23. 20:35 »
Itt is érezhetően keresik a nagyobb keretet, 2013 márciusa óta.
Egy pár helyen a környéken azóta is hegyekbe állnak a fiókok, nem kis állományok mentek el, volt aki 4 kontit csukott be, volt aki 250 kaptárt, felest.
Öregek is ba@tak rá páran, a megszokások miatt.
Hunoros kolléga mostanra tért magához, de ugyan olyan hülye maradt, mondtam neki az ősszel ha most márciusba visszajönne a tél meg a -15 mint anno, ugyanúgy kifinganál, nem a kaja miatt hanem egyszerűen gyenge az állomány.

Üdv:robi

*

Axoa

  • *
  • 34
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #422 Dátum: 2016. Március 24. 00:38 »
Robotur!
A 40x29,5-es lépméret igazából az Egységes. Pont azon okokból született amit említettél, csak hát nem éppen valami nagy sikerrel.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #423 Dátum: 2016. Március 24. 01:38 »
Ha csak a keret magasságán múlna, hogy elpusztulnak vagy nem .... hát nagyon egyszerű dolgunk volna. Akkinek pusztul hunorban, annak pusztulna NB kereten is.
A világ nem ennyire egyszerű képlet alapján működik. Nem cáfolni akarom, a nagyobb vagy magasabb keret a méhek számára kedvezőbb voltát. De ez, csak egy a "talán jobb volna ha" szerű tétel, a sok  közzül amellyekkel meghatározzuk a jó méhtartás gyakorlatát.
A Nosema ceranae pusztít NB-ben is. De ha készítene valaki egy országos statisztikát, a méhpusztulásokról, már ha lenne hozzá adatbázis. Akkor kilehetne mutatni, hogy valóban nagyobb e a pusztulás alacsony keretes méhészkedés esetén.
A "nyúlós" esetek bizonyos része is odaírható a ceranae rovására, mert az utóbbira nincs kártérítés. :)


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #424 Dátum: 2016. Március 24. 06:23 »
Időjárási anomáliák régen is voltak, de nem ezért pusztulnak a méhek, és nem is azért mert valaki alacsonykeretes kaptárakat használ.  Termelni méhtömeg kell, ez persze mindíg igaz volt. Legyen a méh bármilyen kaptárban. Gyenge család nem fog termelni semmit fekvőben sem. Fekvőben is kell minimum jó közepes család, hogy érdemi teljesítménye legyen. De ezekhez is kell némi trükközés, ha a maximumot akarjuk kihozni belőlük. Erről írtam, de ájuldoztak egyesek a módszer hallatán. Hideg elrendezésű keretek esetén, ha megtömték a méhek a fészket tétlenkedésbe kezdenek, nem érdekli őket az oldalt elhellyezett üres mézkamra. Egyszerűen leálnak töketlenkednek a kijáróban, ez megfigyelhető gyakorlott szem egyből észreveszi. Kicsit már más a helyzet bika családok esetén, de azért még ott is előfordulhat nem annyira favorizálják a fészektávoli lépeket, ekkor van az hogy rakom ezeket bentebb, a mézeseket meg a hellyébe. De viszzatérva a közepes családokhoz, ezeknél hasznos a léptűzdelés, gyakorlatilag az átfüggesztés megfelelője fekvőben. Amint ez megvan menni fognak mint a golyó, eszükben nem jut piknikezni. Persze a gyenge család ebben az esetben sem jó szinte semmire, Ha akad egy két ilyen azoktól nem termelést várok el, hanem fejlődést erősödést, azeket még léptűzdeléssel sem szabad nyaggatni, csa megfázítaná a a fiasításuk az ember. Melegépítményűnél a probléma kevésbé all fennt a méheknek természetesebb hogy hátul hellyezzék el biztonságosabb hellyen a mézüket. De visszatérve a léptűzdeléses mődszerhez, ennek a hátránya hogy fiasokat is pergetni kell. Ez engem mondhatnám hogy nem zavar, de ez nem teljesen igaz. Mert persze hogy sajnálom én is a kippergetett fiasokat, de ráadásul nagyon időigényes a méheltávolítás, és körülményes. .... (most ennyire volt időm írni)

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #425 Dátum: 2016. Március 24. 06:57 »
Robotur!
Írtad, hogy más rendszerű kaptárra szeretnél váltani. Elárulod, hogy milyenre és mi indokolta a döntésed?
Péter

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #426 Dátum: 2016. Március 24. 07:02 »
Országosan nem tudom mi van, vagy mi volt.
Pár esetet tudok a környékről konkrétan, amit láttam azok bizony éhen vesztek.
Üres hunor kereteken érte őket a visszatérő tél, amúgy sem volt arasznyi koszorú felettük csak a "szokásos".
Sajnos a 250 az feles volt, de nem a keret mérettel volt a baj!!! 
Két kissebb állomány is elment nb fekvőbe, régi kollégáknál, de ők villámgyorsan vettek áprilisban helyettük, ne legyen feltűnő, nyilván szégyellték. Meg még egy csomó megtépázott méhészet volt, össze pakolászva 1 fiókra, sok méhész van a környezetemben ismerjük egymást, csak azt írom amit láttam itt.
2013 nyarán feltűnően kevesen voltunk a határba, mondhatnám ki volt halva.
Erről nem szivesen beszélnek mert az alapokon csúsztak el.
A hunor meg a feles nagyobb odafigyelést kíván, azt meg ne gondold és most a hasamra ütök, hogy mind a 20 000 méhész vérprofi és keni vágja a szakmát minden méreten ;D ez mese.
Nálunk a 20 ból 4 re kell figyelni, abból is egy a szomszéd faluban van, de közel.


Üdv:robi

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #427 Dátum: 2016. Március 24. 07:12 »
A faluban ahol élek, eddig egy méhészről tudok, akinek gyakorlatilag elment az állománya fele, de szerintem a többi családja is kétséges. Amikor nála voltam, pont bezárt egy kaptárt. Nem kertel, megmondta, hogy valószínűleg elbénázta az atka irtást. Nála idén is a szaporításon lesz a hangsúly... A többi akivel beszéltem elvileg rendben van.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #428 Dátum: 2016. Március 24. 07:44 »
Én csak 2013 tavaszáról írtam.
Üdv:robi

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #429 Dátum: 2016. Március 24. 07:46 »
Ok.Nálunk ez a jelenlegi helyzet.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #430 Dátum: 2016. Március 24. 15:03 »
Könnyebb az atkára fogni, hogy hát sajnos "elbaltáztam" ugyan már, vélem hogy nem ez a pusztulások fő oka. Ha egy két eset elő is fordul emiatt. Régebben kifejtettem részletesen miért gondolom így, most nem ismétlem magam.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #431 Dátum: 2016. Március 24. 15:12 »
Péter!

A váltási szándékom mögött a pergetés nehézsége áll, pontosabban a méheltávolítás nyűgös, időigényes. Elsőként csak módosítani szándékozom meleg építményűre a kaptáraim, ezzel a léptűzdelést szándékozom elkerülni. (Már kipróbálva)
De hosszú távú cél, az esetleges hunorra váltás. Ebből is volt nekem régebben néhány.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #432 Dátum: 2016. Március 24. 15:50 »
Péter!

A váltási szándékom mögött a pergetés nehézsége áll, pontosabban a méheltávolítás nyűgös, időigényes. Elsőként csak módosítani szándékozom meleg építményűre a kaptáraim, ezzel a léptűzdelést szándékozom elkerülni. (Már kipróbálva)
De hosszú távú cél, az esetleges hunorra váltás. Ebből is volt nekem régebben néhány.

Ha a méheltávolítás nyűgösségét, időigényességét veszed alapul, akkor nem lenne jobb a szintén rakodó és egyenlőlépes 1/2NB rendszer? Vagy a kissé magasabb, de kevesebb fiókból álló (ha jól emlékszem, nálad korábban 12 keretes) Hunornál is hasonló "hatásfokkal" lehet szöktetni a fióko(ka)t, mint az alacsonyabb, de több fiókból összerakott félbocinál?
« Utoljára szerkesztve: 2016. Március 24. 15:57 írta Jam Clerk »
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #433 Dátum: 2016. Március 24. 15:53 »
A faluban ahol élek, eddig egy méhészről tudok, akinek gyakorlatilag elment az állománya fele, de szerintem a többi családja is kétséges. Amikor nála voltam, pont bezárt egy kaptárt. Nem kertel, megmondta, hogy valószínűleg elbénázta az atka irtást. Nála idén is a szaporításon lesz a hangsúly... A többi akivel beszéltem elvileg rendben van.

Az az igazság minden méhész "megégette" már magát főleg atkára gondolok!
Csak van aki nyíltan felvállalja, van a ki meg lapít.....
Szégyen ide, vagy oda, én is csuktam már be kijárót. Szerencsére csak 1-2 családot.
Legtöbb esetben a túlzott (vagy nem megfelelő) atkairtás van a háttérben!
Szerintem olyan méhész már manapság nincs, aki rábízza a szerencsére állományát, esetleg  herecsapdával védekezik! Vagy mégis?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #434 Dátum: 2016. Március 24. 23:53 »
Pontosan itt van az atkának az átka, csőlátást is okoz, és igen valóban kilehet nyírni a méheket túlzott atkairtással is. Több, vagy nagyobb dózis, de ide tartozik a folyamatos téli zargatása a méheknek is, amikor egész télen részletes beszámolókat lehet olvasni az aktuális fiasítás mennyiségéről, mert zárókezelést akar végezni és még januárban is ezen tipródik. ...
Viszont az atka nem az egyik napról a másikra végez a családokkal, mindenféleképpen vannak feltűnő tünetek. Harcolunk már ellene több mint 30 éve, volt idő kiismerni. Nem 2 db atka végez a családdal.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Március 25. 01:08 írta Robotur »