Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 418025 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #390 Dátum: 2016. Február 02. 21:49 »
Péter!
Kezdőnek semmiképpen nem ajánlom a 4 keretre való korlátozást!
Nagyon kemény, komoly tapasztalatot igényel.
Kicsit óvatosabban lépkedj, mert a kudarc visszavetheti a lendületedet.
Tegnap Katulin Károly anyanevelő is megemlítette Szekszárdon, hogy komoly eredmény csak anyakorlátozással érhető el.
A saját előadásaimat is erre hegyezem ki, ezért megfontolásra intelek.
Szépen rájössz majd magadtól is, hogy miért írtam ezt.
Nagyernyei Attila


*

barger

  • ***
  • 173
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #391 Dátum: 2016. Február 02. 22:01 »
Az első raj után megtudja :)
Baranyi Gergely

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #392 Dátum: 2016. Március 21. 18:51 »
30x40 "széplelkű" :), reagálására itt válaszolok inkább ide illik, nem a "A méhcsaládok általános állapota" topikba.
Én felválalom hogy pergetek fiast, nem dicsekszek vele, de tény. Sok más termelő méhésszel találkoztam, akki szintén így termel. Egyszerűen csak azért, mert ebbe cseppentünk bele anno, így méhészkedtek sokan a környezetünkben. Így erre rendezkedtem be én is, külön előnye volt hogy kevesebb a munkaráfordítás, a hordásokat nem kell hogy megelőzze az anya korlátozásának a művelete. Ez munkahely mellett, nem kis előny volt. Már a legelején megtanultam a léptűzdeléses mézfogást, ami kitűnően jó módszer. Mivel rögtön pergetéskor szűröm a mézet, minőségi gondok sincsennek. Nem védeni akarom a módszert, mert minek. Tapasztalatom szerint sokan méhészkednek így, de kevesen valják be. Ez amolyan vizet prédikál, és bort iszik.
Jelenleg a melegépítményűvé átalakítást tervezem, igen ott sem lesz anyarács. De hátrafelé szivesebben hordanak mint oldalra, így a léptűzdelést is megspórolom. Így kevésbé lesz szétszórt a fiasítás, és kedvezőbb lesz a fészek geometriája is. A következő hosszabb távú tervezetemben szerepel a hunor rakodó, ez már természetesen anyaráccsal alkalmazva. De addig még sok víz folyik le a Tiszán, és addig is termelni kell.

*

30x40

  • *
  • 21
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #393 Dátum: 2016. Március 21. 23:25 »
Felőlem írhatta volna a "pergessünk álcákkal" topikba is. Mindenki szíve joga, hogy tart méheket. Ismerem a technológiát, NB18-al kezdtem. Viszont megkérdezném, ki védi meg a méheket? Empátia. Hosszú-hosszú órákat sírhatnak azok családok... Hmm, mit számít ha tele a hordó? Szerény véleményem, hogy elfogathatatlanul laza a méhcsaládok tartásának kötelezettsége. Boldog boldogtalan méhészkedhet. 10/9 méhész miért kezd bele? Jó "píz"! Ne vegye sértésnek, de ki venné meg üvegbe azt a mézet amibe az álcák peregtek bele? Na ugye. Abból se lenne terepjáró. Sok-sok karakterben lehetne sorolni mi a homosapiens méhtartásának következménye, atkától a nyúlósig.  Semmi baj, biztos belekalkulálta a föld mit vállalt az emberrel. Nem ítélkezni akartam, de változás kell. Most! Mondhatok mai példát: Geddekas. Hát minden tiszteletem! Ilyen emberekre van szükség és arra, hogy óvjuk természetanyát minden létezőjével. A tudatfejlődés elkerülhetetlen. Kilépünk a vaskorból és azt is elfelejtjük, hogy kaptárban tartottunk méheket.. Addig meg dolgozzon magán mindenki, mert ezzel adhatja a legtöbbet.
"A fa még annak is árnyékot ad, aki éppen kifele vágja"
Remélem nem sértettem meg!
Egós vitákba nem megyek bele.
Minden jót!

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #394 Dátum: 2016. Március 22. 10:59 »
Kedves 30x40! Osztom a véleményedet, bár szerintem sokkal árnyaltabb a kép, nem lehet csak feketén és fehéren vizsgálni a dolgokat. Azt gondolom, hogy fekvő kaptárban sem kell, sőt nem szabad fiasításos kereteket pergetni. Szerintem nagyon sok fekvő kaptáras méhész van, aki ennek megfelelően alakította ki a technológiáját, és ebben nemcsak a lehető legtisztább méz pergetésének a szándéka vezérelte, hanem a méhek és minden élő szervezet iránti tisztelet. Nagyon nehéz meghúzni a határt, honnan számít egy technológia méhbarátnak. Egy méhésznek a termelési célokat kell a méhek ösztöneivel összeegyeztetnie, és ez nem mindig könnyű feladat. Bízzunk benne, hogy egyre több méhész jut el mentalitásban és szakmai tudásban arra a szintre, amely szakít az évtizedes rossz beidegződésekkel. Bizonyára Te már itt tartasz, vagy legalábbis ebbe az irányba haladsz. Erre utalhat a 40x30 is, ami ugye az egységes keret lépmérete. Sokan tartják ezt a keretméretet a legideálisabbnak a méhek szempontjából. Esetleg írhatnál arról, hogy Te miért választottad ezt a keretméretet, hogyan méhészkedsz ezzel a rendszerrel és mik a tapasztalataid más keretméreteken alapuló rendszerekkel összevetve. Lehet, hogy lesznek itt olyanok, akik majd "egós alapon" fognak megnyilvánulni, de szerintem ők a kisebbség. Így arra buzdítalak, hogy írj bátran erre a fórumra, mert vannak itt olyan emberek, akik hasonlóan gondolkodnak, de legalábbis nyitottak. Legyél Te is türelmesebb, Robotur egy nagyon kedves és segítőkész fórumtársunk, aki sok hasznos dolgot írt már erre a fórumra, és szerintem Ő is nyitott az új dolgokra. Szóval hajrá!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #395 Dátum: 2016. Március 22. 11:50 »
Édesapám 54 cm magas és 42 cm széles keretekkel dolgozott 14 keretes kaptárban. Nem kellett fiaslépet pergetnie, mégis elégedett volt a mézterméssel. Két alsó kijáró volt a kaptáron és anyarácsos válaszdeszka. A mézeltetés annyiból állt nála, hogy akác előtt 10 nappal a nyitott fiasos lépeket az anyával műléppel és két virágporos léppel átpakolta a másik oldalba és ott is kinyitotta a kijárót. A családoknál mindig 10 kg-nál több tartalék méz volt és mégis gyűjtöttek a családok.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #396 Dátum: 2016. Március 22. 13:15 »
Pofonegyszerűnek hangzik, de mi volt ennek a rendszernek a hátránya?
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #397 Dátum: 2016. Március 22. 13:52 »
Gondolom a hatalmas nehéz keretek.
Üdv:robi

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #398 Dátum: 2016. Március 22. 14:45 »
Nem is értem a problémát, egy keretben annyi méz, mint egy harmad-fél fiók 1/2NB-ben, miért sok az?  ;) Legalább kevesebb keretet kell pörgetni  :D
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #399 Dátum: 2016. Március 22. 19:02 »
30x40! Csak látszólag méhkímélőbb ha korlátozod az anyát, gondolj bele hogy ha az anya korlátozva van, csak az adott keretekbe tud petézni, vagy az anya levétele, esetleg zárkázási ideje  alatt egyáltalán. Nos ha megpergeted a fiasokat nem fog az mind veszendőbe menni. Eleve a pete állapotúak még nem, a fedettek  már nem centrifugálódnak ki. Ennek ellenére állítom hogy minőségi a mézem, hiszen rögtön a pergetéskor már tökéletesre szűrve kerül a hordóba. Míg sokan egyáltalán nem szűrnek, a herefiast is a pergetéskor a fedelezőálványon fedelezik fel, roncsolják széjjel. Amit bele is pergetnek a mézbe. Én soha nem bántom a herefiasítást, hagyom hogy természetes legyen a méhcsaládban az aránya.
Azt nem értem, hogy hogyan jön ide a kezdőkről szóló véleményed? Én még abban az időben voltam kezdő, amikor a fiatalokat még erőszakkal sem lehett volna, méhészkedésre bírni. A gyűléseken szinte csak őszfejű embereket lehett látni. Igaz ennek már 20 éve. ... Az igaz hogy első generációs méhész vagyok, és nem is fog utánnam folytatódni, a fiaimnak diplomásként könnyebb az élet.
Igen lényeges hogy tele legyen a hordó, mert ebből élünk. Azt se hidd hogy ragaszkodom ehhez a technológiához, sem azt hogy én ezt így szeretem. De vannak az életben olyan dolgok amit annak ellenére is meg tesz az ember hogy azzal 100% egyetértene, legalább is átmenetileg. Kérdezhetném hogy ha te alkalmazott vagy, naponta hányszor kell olyat cselekedned amivel nem értel egyet? De teszed, ha nem akarod az állásod elveszíteni mert az a lényeg hogy utalják havonta a számládra a fizetésed. Szóval lehetne ezen moralizálni de felesleges.
Ha arra kérdeztél volna rá, hogy miért is akarom majd idővel megvalósítani a technológia váltást talán hasznosabb tartalmú hozzászólást is írhattam volna. Egyébként felénk a fias megpergetése, anno teljesen természetes volt :) Nem tudatlanságból csak egyszerúen a technológia részeként, mert az anya korlátozása nélkül, nincs tiszta akácméz. Városunkban annyira a fekvőkaptárt favorizálták, még 16 éve is, hogy az OKJ-és tanfolyam egyik neves előadóját akki a rakodó kaptárakról tartott előadást, teljes érdektelenség kisérte. A végén valaki még kérte is, hogy esetleg nem beszélhetne már a fekvőkaptárakról? Mert bennünket az érdekelne, szegény előadó nem tudta hova került, és mire vállalkozott. :)

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #400 Dátum: 2016. Március 22. 22:47 »
Édesanyám bőven 70 éves kor fölött volt, amikor abbahagyta a méhészkedést és utolsó percig ezeket az óriáslépeket használta. Sokkal kevesebb munkát és sokkal kényelmesebb méhészkedést jelentett. Szerintem semmi hátránya nem volt ennek a kaptártípusnak. Ha csak közönséges méztermeléssel foglalkoznék, akkor ezzel dolgoznék én is.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #401 Dátum: 2016. Március 22. 22:59 »
De gondolom állóméhészet volt.
Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #402 Dátum: 2016. Március 22. 23:21 »
Akácra és napraforgóra vándorolt minden évben még édesapám halála után is.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #403 Dátum: 2016. Március 23. 01:04 »
 "10/9 méhész miért kezd bele? Jó "píz"! Ne vegye sértésnek, de ki venné meg üvegbe azt a mézet amibe az álcák peregtek bele? Na ugye. Abból se lenne terepjáró. "

Tudtommal ma a pénz mozgatja a világot, miért kellene a méhészkedésnek kivételt képeznie? 70-80 % ban közvetlen értékesítésre termelek. Nincs terepjárókám.

"homosapiens méhtartásának következménye, atkától a nyúlósig."

Ez  teljesen téves, mivel a globalizáció "áldása", a behurcolt idegen kártevők és kórokozók. Az emberi civilizációt természetesen lehetne okolni sok bajunkért, az ember alaposan megváltoztatta a környezetét. Kicsiben már elkezdte a tűz használatával, vagy az első kőbalta elkészítésével. Vélem senki nem akar visszatérni a prehisztorikus korba, hogy kisebb legyen az ökölábnyoma. Apropó ha már itt tartunk, a természeti népek még ma is elfogyasztják a méhek fiasítását is. Kitűnő fehérjeforrás.

Egyébként valóban hiretlen sok "méhész" keletkezett a semmiből az utóbbi években. Erről írogattunk morgolódtunk eleget. Van elsősorban egy elhibázott támogatási rendszer, de mi mint méhészek is felelősök vagyunk a kialakult helyzetért. Van egy nem működő érdekvédelmi szervezetünk. Amit szintén a támogatások tartanak életben. Kiképezünk rengeteg méhészt, mert jó "pénz" van a tanfolyamok szervezésében.
Egy másik furcsaság, egyre több méhésznek van honlapja, internetes oldala, ez eddig rendben is volna. Tudjuk hogy kell a reklám a méznek, igen a méznek. De nekem inkább úgy tűnik hogy a méhészkedés reklámozzásán van a főhangsúly. Valami téves kényszerképzet miatt, mindenki fontosnak tartja hogy részletesen közzétegye a méhészkedésének pontos leírását, mikor mit és miért kell tenni, fotókkal ilusztrálva, szépen tálalva kedvcsinálóként a méhészkedéshez. Sőt az egyik méhész már az általa alkalmazott riasztó rendszerét is részletesen ismerteti. Esetleg még az is nagy segítség volna, ha leírná hogy a méhes kulcsa a lábtörlő alatt található. vagy  ...kedves leendő tolvajok előre felpakoltam a a teherautómra, hogy ezzel se fáradjatok, okmányok mellékelve.

Nézzetek körül hol máshol adnak, egy értékesíteni kívánt termék reklámozása címén, pontos gyártási dokumentációt, technológiai utasítással egyetemben.   :)
Melyik bank tenné közzé, biztosági rendszerének tervrajzát, emberek gondolkodjatok már!



 

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #404 Dátum: 2016. Március 23. 08:20 »
Édesanyám bőven 70 éves kor fölött volt, amikor abbahagyta a méhészkedést és utolsó percig ezeket az óriáslépeket használta. Sokkal kevesebb munkát és sokkal kényelmesebb méhészkedést jelentett. Szerintem semmi hátránya nem volt ennek a kaptártípusnak. Ha csak közönséges méztermeléssel foglalkoznék, akkor ezzel dolgoznék én is.

Ez már a régen az OMME fórumon is a mese kategóriába tartozott, mint Columbo ( Kalambó felügyelő) felesége.

Hát áruld el már nekünk, hogy mivel foglalkozol, ha nem a közönséges méztermeléssel? A közösségek szétvágásával.  Itt megtekinthető a "pergetési" munkafolyamat lényege. A többit a fantáziátokra bízom, nem akarok senkit sem befolyásolni, hátha akad követője, ami a méhészeknek inkább javára válhat. ;D

https://www.youtube.com/watch?v=8ib2O7UiZfo