Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 418033 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #330 Dátum: 2015. November 19. 15:50 »
QUQURIQ !!!

Igen ez a zöld program még a régen méhészkedőket is megzavarja!
Mit tehetünk?
Amit én javaslok, hogy változtassuk meg a röpnyílás irányát, dél keletről, dél nyugatra, vagy nyugatra.
Miért?
Méheink így sokkal későbben kezdenek el kirepülni, vagy ki sem repülnek, hogy a nap nem süti a kijárót.
Esetleg, még árnyékolhatunk is.

Kiskakas

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #331 Dátum: 2015. November 19. 16:56 »
Nyáron a hajnali mérgezések elkerülésére, mérséklésére  jó. De ilyen átmeneti időszakban, pont a koradélutáni órákban van a legnagyobb kirepülés. Lehet hogy csak fokoznánk vele.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #332 Dátum: 2015. November 19. 17:38 »
Nem lehet hanem bisztos :D, A kontim kelet-nyugati állásban van, mostani napállás szerint hajszálpontosan. Ebéd után eléri a jó meleg napsütés a nyugati oldalt, úgy mennek egész délután mint tavasszal. De holnaptól már vége, ha minden igaz.
Üdv:robi

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #333 Dátum: 2015. November 20. 08:32 »
Én néhány esetben mivel méh eüs vagyok, néhány nagyon kezdő méhésznél találkozom északi tájolással is, és nem napraforgón két hétre hanem így is teleltetnek. Figyelmeztetném is őket, de bennem mindig van kisérletező kedv. De, ha tehetem jobban szeretem ha más kisérletezik.  Tény, hogy több éves északi tájolásnál is áttelelnek a méhek, pedig ez a méhész nem akármennyire hülye.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #334 Dátum: 2015. November 20. 11:42 »
Több olyan szokás él, amelynek a valós jelentőségénél nagyobb fontosságot tulajdonítunk. Teleléskor, az uralkodó széljárást ajánlatosabb figyelembe venni, de ez sem teljesülhet minden esetben.  Nállam az északi tájolás kivételével, minden irányba vannak kaptárak. De nincs a telelés minőségében éles, vagy észlelhető különbség. 

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #335 Dátum: 2015. November 21. 08:13 »
Sziasztok!
Tavasszal a méhészetemben át szeretnék helyezni 5 mécsaládot másik helyre.Az lenne a kérdésem át lehet tájolni ezeket a családokat?ha igen akkor hogyan?
Elöre köszönöm a valaszotokat!

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #336 Dátum: 2015. November 21. 08:55 »
 Szerintem. Ha előtte nem volt kirepülés , ha jól időzítesz akkor símán minden gond nélkül átrakhatod a kaptárakat más helyre.
Tavaszra a méhek általában elfelejtik a helyüket újra tájolnak. Ha volt rendszeres kirepülés akkor az újságpapíros kijárózárást alkalmaznám. Vagy elviszed őket 5 kilóméterre egy hétre aztán vissza az új helyre.

Üdv. jani bátya


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #337 Dátum: 2015. November 21. 09:06 »
Az újságpapíros mrgoldást ki tudnád fejteni?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #338 Dátum: 2015. November 21. 11:38 »
Az átpakolás előtt a kijáróra két réteg újságpapírt rajzszögezel. Alaposan, hogy a méhek ne tudjanak kijönni mellette. Az újságpapír a hagyományos legyen, ne a mostanában divatos fényes (felénk a Petőfi Népe).
Áttelepíted a kaptárakat. Mikor a helyükön vannak akkor tűvel ejtesz az újságpapíron 1-2 szúrást a kijárónyílásnál, hogy a méhek meg tudják kezdeni. Szép kis lyukat fognak rágni rajta. Mire kirágják az új helyükre is fognak tájolni.
Pár nap múlva leszedheted az újságpapírt.

Üdv. jani bátya

*

izso60

  • *****
  • 560
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #339 Dátum: 2015. November 21. 18:14 »
Üdv. Uraim!  Robotur! illetve mindenkinek akit érdekel a XX. sz.közepén a Kárpátok völgyeiben sok helyen két méter hóval borítva úgy teleltek a méhek hogy állati erővel vontatott szánok jártak rajtuk keresztül. Tavasszal a hó elolvadt a méhek kirepültek és kezdődött az új esztendő. Szép estét mindenkinek!

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #340 Dátum: 2015. November 21. 21:09 »
Köszönöm szépen a segítséget Jani bátya!
Kb. Mennyi idö alatt rágják ki magukat a méhek?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #341 Dátum: 2015. November 22. 09:31 »
 "XX. sz.közepén a Kárpátok völgyeiben sok helyen két méter hóval borítva úgy teleltek a méhek hogy állati erővel vontatott szánok jártak rajtuk keresztül."

Ezzel nem tudok mit kezdeni részletesebb leírás hiányában. Egyrészt mert nem éltem még akkor, de havat is talán csak kétszer-háromszor láttam hasonló mennyiségben. Itt a Nagykunságban a völgyek sem túlságosan jellemzőek.
Viszont "határvadászként" a peresztegi határban éltem meg nagy havakat, a hótorlaszok tetején csak akkor lehetett már (gyalogosan)közlekedni ha több olvadási fagyási, tömörödési cikluson áteset a hó. Vélelmezem hogy mire a  megfelelő teherbírás létrejön a felülete légzáró tömör réteget is képez. De azt sem éretm hogy miért "kellett" hogy a téli út a méhes tetején vezessen?
Ámbár történhetnek, szokatlan helyzetek az biztos.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #342 Dátum: 2015. November 22. 10:04 »
Üdv. Uraim!  Robotur! illetve mindenkinek akit érdekel a XX. sz.közepén a Kárpátok völgyeiben sok helyen két méter hóval borítva úgy teleltek a méhek hogy állati erővel vontatott szánok jártak rajtuk keresztül. Tavasszal a hó elolvadt a méhek kirepültek és kezdődött az új esztendő. Szép estét mindenkinek!

Azok voltak a szép idők! ;D
Meg amikor katona voltam, meg egy méterrel magasabb! ;D
Üdv:robi

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #343 Dátum: 2015. November 22. 13:02 »
Én csak azt nem értem, ha a hó alatt a méhek áttelelnek, akkor mi értelme van azoknak a szabályoknak, hogy léputcánként mittudomén mekkora kijáró kell télre, meg sok friss levegő kell a teleléshez, stb. Nálam eddig mindig csak olyan 1,5x1,5 cm volt a kijáró télen és eddig 1 kivételével (atka miatt tönkrement család) mind áttelelt. Télen a lakásunk is maximálisan zárt, ha alul lenne egy tenyérnyi lyuk a falon, áthűlne az egész már attól.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #344 Dátum: 2015. November 22. 14:32 »
Nem hűlne az ki, ha négyzetméterenként ácsorogna bent 3-4 ember két sorban, de az bisztos hogy eláznátok a párától, rövid időn belül ajtót kellene nyitni, ne legyen nagyobb baj.... :'(
Üdv:robi