Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 814 válasz
  • 418588 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #345 Dátum: 2015. November 22. 15:14 »
Telelő léputcánként 1 négyzetcentiméter, alsó kijáró esetén ennek a duplája. Ez volna az a "mittudomén" kijáró nagyságára vonatkozó szabály. A hó elméletileg biztosít annyi levegő áteresztést ami a méheknek elég, legalábbis ezt állítják. Nem próbáltam, de nyilván a hó állapotától is függő lehet. Viszont arra felhívják a figyelmet hogy az eljegesedett hó már nem légáteresztő. A felső kijárók esetén a kiáramló hő olvaszt annyit a hóból hogy nem, vagy csak rövid ideig zárja a nyíllást. Ezt arra a kis mennyiségű lerakodott hóra értem ammi a szállódeszkán (kijárózáró lenyitott ajtaja) felgyülemlik.
A téli atka álltali pusztulásra azt tudom mondani, hogy nagyon a végét járhatták már azok a családok az őszön is.
 
 "Télen a lakásunk is maximálisan zárt, ha alul lenne egy tenyérnyi lyuk a falon, áthűlne az egész már attól."

Most ezzel mit akartál?
 A lakások sem teljesen zártak, az embernek is szüksége van friss levegőre nem is kevésre "A Magyar Szabvány szerint egy felnőtt ember friss levegő szükséglete nyugalmi helyzetben 30 m3/h."
 (A  cuculizmusban gyártott nyillászárók, ezt tudták biztosítani automatikusan. Amilyen spéci illesztéssel  készültek, a nedves utólag csavarodó vetemedő faanyagból. Nem kellett szellőzőket beleépíteni  :))
Az áthűlés nem egy tenyérnyi lyuktól fog bekövetkezni, hanem az épület össz szigetelési tényezőitől, illetve a hőhidaktól  függ. Ez a kaptárakra is értendő, a hó egyébként jó hőszigetelő.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #346 Dátum: 2015. November 22. 15:32 »
Így van, na meg "mind áttelet" ez egy igen tág fogalom. Az Őrösit nem árt átolvasgatni a télen.
Üdv:robi

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #347 Dátum: 2015. November 22. 18:55 »
Oké, olvasgatom.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #348 Dátum: 2015. December 01. 21:15 »
Csak úgy feltettem, érdekességnek. Találtam még képeket a régi nokiámon, a lányom meg rátette a gépre,(én nem tudom). Tavaly készültek, abban a gyönyörű yvette ciklonos májusban, délelőtt esett délután pörgettünk. Természetesen rajom is volt, rossz helyen de nem magasan, lépre gyorsan lejöttek. A konti mellett van egy pár fekvőm is, 24-es meg 15-ös.  Némelyik 24-est még a CCCP szétesése előtt leselejtezte a tulaj :D (andrás bá), én is kaptam párat. Na mondom egy kis szögelés, festés pár évet kiszolgál és jó vagyok. Eltelt pár év, lassan már az oroszok is visszajönnek ;D és több javítás, de még mindig mennek, most is telelnek benne méhek. Tavaszon az eggyiknek a rövid oldala szó szerint levállt, a kezembe maradt kint a tányámon :D. Egy autógumival kitámasztottam amig hazamentem kaptárért, mert két jó család volt benne. Na mondom pajtás te már tényleg kutyaól leszel, így is lett.
Üdv:robi

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #349 Dátum: 2015. December 01. 21:23 »
Még ez odatartozik, csak ném fért egybe.
Üdv:robi

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #350 Dátum: 2015. December 01. 21:31 »
Látom nagyon szereted az állatokat ! Népes családok mellett, a LIBÁKAT is :) Nekem is van, a legjobb házőrzők :D ;D 
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #351 Dátum: 2015. December 01. 21:36 »
Az tuti, a legkissebb neszre is riadót fújnak, gyakorlatilag ők riasszák a kutyákat ;D.
Üdv:robi

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #352 Dátum: 2015. December 11. 18:57 »
Ma kint járta a méhesben, a családok nagy része aktívan röpködött.
Mivel  fent vannak az egérrácsok a kijárónyílások biztonságban vannak.
Viszont az egyik kaptárt kiszemelték maguknak az egerek és megrökönyödve látom, hogy a 2-cm deszkát addig rágták, míg be nem jutottak :o Legközelebb ha megyek, lefényképezem a rágcsálást! Volt nálam egér méreg így megetettem éhes kis güzücskéket :D
Járt már közületek valaki így?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #353 Dátum: 2015. December 12. 20:10 »
Igen!

Másnap reggelre meg a róka az égér husiért a kaptárat leamortizálta, a méhek meg szerteszét ledermedve!! :o


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #354 Dátum: 2015. December 13. 09:23 »
Szerencsére még csak nem is hallottam ilyenről, pedig több évben volt már egér és pocok invázió. Idén a patkányok szaporodtak nagyon. Rengeteg mérget etettemfel velük. A hulló almát kedvelték, fényesnappal pörgették befele az első mancsaikat kézként használva.
Az apró rágcsálóknak tavaly volt az inváziója, a csapadékosabb hideg évszakok nagy ellenségük szerencsére. De azért rásegítettem még szezonban is némi méreggel. Cickányokat sikerült kiöntenem is a fészkükből, számolatlanul tapostam agyon a sok menekülő kölyköt. Na nem direktbe vadásztam rájuk, csak a paradicsom "ültetvényem" locsolása közben mellékesen. Idén inkább már nem is kertészkedtem, mert tavaly a rágcsálók és fácánok kártétele miatt gyakorlatilag értelme nem volt. Rengeteg benzin és munka ment veszendőbe, igaz nem is a haszonért csak a saját termés öröméért lett volna. Inkább a méhekre öszpontosítottam, így pihent idén a rotakapa, meg a benzinesszivattyú.
A cinkékkel is volt harcom néhány éve, a kijárők nyíllásának magassága egy csúsztatható záróval állítható, de szélességét szivacs csíkkal vettem keskenyebre télire. Nem is volt vele gond, vagy 10 évig amíg a cinkék rá nem kaptak, a fehér szivacs csíkokat állandóan kirángatták, kukacnak vélték vagy a méhekhez akartak így könnyebben hozzájutni. De feszt zavarták a méheket, következő évben madárhálóztam, na az sem egy egyszerű dolog hogy sehol ne tudjanak alábújni. Áttértem a lemez egérrács használatára, szerintem a fehér keskeny szivacs csalta oda őket.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #355 Dátum: 2015. December 14. 10:40 »
Robotur, a cickány védett, mellesleg nem is rágcsáló.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #356 Dátum: 2015. December 14. 16:40 »
A cickány rovarevő, de a házi cickány nem védett. Ezek nagyon pici lyukakon is beférnek és méheket fogyasztanak. Rengeteg van belőlük.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #357 Dátum: 2015. December 14. 19:44 »
Rengeteg van és nagy kárt tud okozni. Védett? ;D

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #358 Dátum: 2015. December 14. 19:51 »
A seregély is védett, szintén sokan vannak és ők is nagy kárt okoznak a gyümölcsösökben, szőlőkben.  :)

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #359 Dátum: 2015. December 14. 20:37 »
Robotur ! Nem vagyok benne 100%-ig biztos , de szerintem a seregély nem védett, csupán nincs rá megállapítva vadászati idény  / mint például az erdei szalonkára sincs jelenleg vadászati lehetőség / Egyébként vitathatatlanul nagy károkat tud okozni.