Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 814 válasz
  • 418600 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #315 Dátum: 2015. November 09. 14:26 »
A két fa közé befolyó vízről teljesen igazad van, én is próbáltam, hogy először lefestem és utána teszem fel a sarokvánkosokat. Jobb lenne, de elég macerás munka. Ha jó a derekad, jó a rakodó is, de ha nem, inkább a fekvő kaptár. Bár így is elég egész napi pergetéskor a kereteket emelni. Különösen, ha jó nehezek. És fiatalabbak meg nem leszünk.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #316 Dátum: 2015. November 10. 07:49 »
Üdv Algebra!
A képfeltöltés nem sikerült. :)Túl nagy a méret,majd a fiam megoldja. :)
A 20 keretesek véletlenül jöttek,tartalék családoknak csináltam az elsőket /két család telelt 1 kaptárban/ és megtetszett a +2 keret lehetősége.Jó akácon jól jön a +2 keret.Lehet a véletlen műve is ,de a 20-asokban nem rajzott meg 1 családom sem.A technológia hasonló,bár mi akácra mindig zárjuk az anyát a körülményektől függően 4 vagy 6 keretre.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #317 Dátum: 2015. November 12. 02:17 »
Sajna a jó "akác", lassan már csak legenda kategória. A szokásos  majd hetes hidegfrontok miatt nem túl nagy a jelentősége, hogy milyen kaptárba tudtak volna hordani. 2010, 2012, 2013, 3014, de idén sem maradt el a lehűlés.
Van akkinek elég a 12 keret  egy családnak, van akki a 24 keretet tartja elégnek, talán az arany középút a 18 keret?
Péntek az MHVK-ban a 15 keret mellett állt ki.
18 éve használok 15-öst, de pergettem én már 30kg-on felüli akác átlagokat is ezekből. A napraforgóból meg természetesen. Nem idén, bár így sem panaszkodhatok.
De azért elgondolkodom rajta hogy mi lenne ha nem kisértene a Nosema, az évente többszöri mérgezések, a fecskék tucatjai nem nállam zabálnának folyamatosan, lehet nagyobb kaptárak kellenének, de mit is kezdenék annyi mézzel?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #318 Dátum: 2015. November 12. 08:30 »
Tökéletes :D, ugyan erre jutok én is mikor vissza nézek egy évet. Az időjárással olyan nagy a baj, hogy a kaptárkérdés nálam is lecsúszott a harmadik helyre már régen.
Nosema? Mikor méhészkedni kezdtem szerintem nagyobb gond volt.
Fecske? Ötször ennyi volt.
Atka? Jóformán nem is tudtuk mivel meg hogyan kéne kinyírni.
Mérgezés? Hát nálam a repülő rendszeresen vitte a bogarat.

De jó volt az idő! A gyümülcsöket végigjártuk (ceglédbercel, dánszentmiklós). Pörgettünk is róla, repce még nem nagyon volt. A két akác korrekt volt, akkor is le le fagyott egy egy reggelre, de még aznap 28 fok meleg lett. Akác után a méhek pihentek majd 1 hónapot!! Nem volt ámor meg vaddohány, ha volt is kevés. A jugó napra forgók meg hosszan okádták a nektárt, ez nagyrészt az egyenletes normális idő járásnak volt köszönhető. Ezt a növények és a méhek meghálálták.
Üdv:robi

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #319 Dátum: 2015. November 12. 09:39 »
A  Nosema ceranae régen még nem volt, csak apis ami a ceranae-hez képest nem okozott akkora bajt. Eleve lehett még használni a fumagilint is. A fecskék nem voltak rákapva a méhekre, lassan nincs is más. Üresen állnak a volt állattartó telepek, így kevés a légy.
Az atkát valóben nem irtottuk ennyire, de valószínű hogy még nem volt ennyi társult betegség sem. Egy erős méhcsalád ha nem kezelték, illetve elégtelenül, csak a 3.-4. évre omlot össze. A napraforgó utáni füstölés hatására  ha "csak" néhány (száz) atka hullot nem igazán kellet izgulni, na de amikor nem látszott ki az aljdeszka az atkáktól, az már valami volt.  :) Na jó, ezek azért már picit gyengébben jöttek fel a következő akácra.  :)
Viszont "tökéletesen" elég volt atka ellen ha tavaszon belógattunk egy nem is tudom mivel kezelt falapot, (postán küldték), ez ismételve akác, vagy napraforgó után, majd összel 3 Antiváros füstölés. Most ennyivel, szerintem már régen csendesek lennének a kaptárak. 

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #320 Dátum: 2015. November 12. 11:15 »
Na szerintem régen sem volt ez elég atka ellen, csak nem tudtuk, azért tartunk itt ahol. Akkoriban azért én láttam összeomlani sok méhészetet, meg még a kilencvenes években is, na azok atkásak voltak. Mostanában szerintem ez a sokféle szer, és ennek túladagolása okozza a bajokat nem az atka. Hiszen sokan a méheket már télen sem hagyják békén,  nyomják az oxált vagy mást, így vagy úgy, persze a méhek nem örülnek ennek megszívják magukat, a nosema ott lebeg folyamatosan. Hogy a régi vagy az újkori azt nem tudom, a régit nagyon rég láttam,  az újat még sohasem. Szerintem az atkát nem novemberben meg a télen kell irtani :o. Ha késöbb a fiasból még kikel pár darab az le van tojva, attól nem fog a család elpatkolni. De a késői kezelésektől lehet hogy tavaszra gebacok lesznek. Amúgy elismerem nem vagyok a témában okos, kizárásos alapon jututtam ezekre a következtetésekre. Más méhészeteket figyelve sokat tanulhat az ember hogy mit ne csináljon. Ehez is bátorság kell. De szerencsésnek mondhatom magam mert újkori nosemát sosem láttam, kaptárelhagyást és mászkálást sem, pedig olvasom folyamatosan. Az atkát amitrázzal irtom, papírcsíkon füstölve vagy furettoval. Szeptember végére vége az utolsó sorozatnak, októberben jó időben napközben nyomok még egy furettot "zárónak"és aki bujt akinem vége. Megjegyzem egy hete egy kollégánál még a keretek tetején ott volt a taktikos étolajos papír kendő :o. Amit nem rég rakott rájuk. Még eztán akarja nyomni az oxált vagy a ködöt a tö....m tudja. Atya gatya ez nekem már a családok megerőszakolása, nem fognak örülni neki.
Üdv:robi

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #321 Dátum: 2015. November 12. 12:58 »
 
Idézet
Megjegyzem egy hete egy kollégánál még a keretek tetején ott volt a taktikos étolajos papír kendő :o. Amit nem rég rakott rájuk. Még eztán akarja nyomni az oxált vagy a ködöt a tö....m tudja. Atya gatya ez nekem már a családok megerőszakolása, nem fognak örülni neki.

Elképzelhető, hogy tavasszal a "kolléga" meglepődik néhány kaptár bekukkantása után.
Tavalyi év úgy mond atkás évnek számított aki nem védekezett hatékonyan, az idei évben érezheti a legjobban a hatását.
Fejlődés időszakában is érezhető a nyomás(atka!)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #322 Dátum: 2015. November 12. 13:05 »
Még annyi!
Ha túlzásba viszed a védekezést (rossz technológia, időjárás, stb) nyekk a "mukinak"
Ha az ellenkezője, no vegyszer, akkor meg azért lesznek üresek a kaptárak.....
Aranyközéputat kell megtalálni.
Ha nincs atka akkor meg gooo wellness-ellni a "családdal"
     
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #323 Dátum: 2015. November 12. 16:49 »
Zümi! Pontosan erről az aranyközépútról volna szó, de nem ezt tapasztaljuk.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #324 Dátum: 2015. November 12. 17:58 »
Ma belenéztem néhány kaptárba...
Mindegyikél volt legalább egy-egy tenyérnyi vegyes korú fiasítás. Virágpor bőven. Az oxálsavas csurgatással még várok.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #325 Dátum: 2015. November 18. 17:06 »
Valamelyik esztendőben, néhány nappal még karácsony előtt is egyesek a méheket turkálták, a "zárókezelés" idejének a meghatározása miatt. Volt akki még januárban is csak tervezgette. Én meg az első kaptárbontás ami majd március elején lesz. :)

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #326 Dátum: 2015. November 18. 17:41 »
Belphegor!

Nálam is hasonló a helyzet, utólag belátom, hogy nem kellett volna ilyen sokáig várjak a záróval.... Mentségemre legyen, hogy a fene sem gondolta, hogy nov. közepén huszonegynéhány fokok lesznek és a méheim friss nektárt találnak.

Nb18

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #327 Dátum: 2015. November 18. 17:47 »
Robotur!

Igazad van, de ez az őszi tavasz úgy gondolom sokunkat megtréfált! Normál esetben ilyenkor már a méhészettel kapcsolatban csak a műhelyben tevékenykedek. Most ez így jött össze, de egyébként én ez miatt nem aggódok annyira, inkább a kaptárakban lévő friss nektár hatása az ami igazán aggaszt!

Nb18

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #328 Dátum: 2015. November 18. 18:22 »
Nb 18!
 Igen ez valóban szokatlan "ismeretlen" eddig, gondolom a zöldítési program későn virágzó repcetáblái amik bekavarnak a természet rendjébe. Az én környékemen csak vadrepce virít, ez nem igazán vonzotta őket. Tavaszon, illetve vélhetőleg február végén, timolos lepényt fognak kapni.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #329 Dátum: 2015. November 18. 18:40 »
Felénk olajretket és mustárt vetettek vegyesen.
Üdv:robi