Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 418006 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #120 Dátum: 2014. December 10. 22:43 »
Termelő méhcsaládban 120 volt a legtöbb. Az én egészségi állapotom fiatalon se volt rózsás, ezért ehhez kell mérni a teljesítményt.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #121 Dátum: 2014. December 19. 17:41 »
Ma nagyon szép idő volt!
Jó volt látni ahogy röpködnek a méhek :)
Idáig szerencsére az összes család meg van....
6 kaptárba bekukkantottam (füst nélkül)! Semmilyen korosztályú fiasítást nem találtam!!!
Nagyon remélem a többinél sincs! Nem lenne szerencsés!
A "jó idő" miatt az se lett volna meglepő, ha újraindul néhány anya(idei) vagy le sem áll a petézéssel....
A mérleges kaptárnál -3 kg idáig.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #122 Dátum: 2014. December 19. 19:55 »
Bizony ma szikrázó napsütés volt Tolna megye nagy részén is.
A méhesemben tavaszias hangulat, és szórványos virágpor hordás.
Na ez egyáltalán nem hiányzik ebben az időszakban.
Megállt nálam Rónai Pista bácsi, magyaregregyi méhanyanevelő.
Arról számolt be, hogy nagy a méhcsaládok fogyasztása.
Én is ebben látom a következő időszak egyik legnagyobb problémáját.
Ugye minden kirepüléshez, és valójában a méhek mozgásához energia szükséges.
Az energiát a telelésre szánt készletből nyerik.
Ezért jó a tartós hideg! Talán a pincézés?
Én soha nem vittem méheket pincébe, de mindig figyelemmel kísérem ezeket az írásokat, véleményeket, mert nagyon tetszik.
Tisztelt méhésztársak! A tél még előttünk van, gyakorlatilag el sem kezdődött.
Február végén, március elején szokták sokan a cukorlepényeket betenni.
Szerintem hagyjunk fel az évtizedes szokásainkkal, és legyünk résen!
Ne a naptárt figyeljük, hanem a fogyasztást.
Minden év egy új kihívás, egy újabb aggodalom.
Ezért szép dolog ez a méhészkedés.
A folyton változó körülményekhez nehéz alkalmazkodnunk.
Egyszer atka mizéria, egyszer valamilyen akác alatti ciklon, egyszer márciusi tél, egyszer aszály, utána meg uszály.
Szerintem olcsón adom az akácmézet 2.500 Ft-ért.

Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #123 Dátum: 2014. December 19. 21:47 »
Idézet
Megállt nálam Rónai Pista bácsi, magyaregregyi méhanyanevelő.

Kirándulás szervező is!
Meg méhész suliban oktató is :)
Nekem kifejezetten tetszik a stílusa Pista bátyámnak :D
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #124 Dátum: 2014. December 19. 21:58 »
Bizony Zümi!
Az idén ismét megyünk Erdélybe!
Hamarosan el kezdjük a szervezést.
Úgy alakítjuk az útvonalat, ahogy a többség szeretné.
Valamikor augusztus végére gondoltuk.
Akkor már zöme méhészeti munkával végzünk, nem árt egy kis lazítás.
Üdv:Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #125 Dátum: 2014. December 20. 08:55 »
Sziasztok ! A tegnapi mesés jó időt párositottam a cukor lepény beadással. Gondoltam ki probálom amit a kiskakas mondott , veszteni nem vesztek semmit . Úgy el lepték a méhek mint tavasszal . Pedig megnéztem a kereteket van mézűk . Úgy nézem a mai nap is hasonló lessz mint a tegnapi .  Űdv .  Antal

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #126 Dátum: 2015. Január 22. 09:31 »
A fekvőkaptáras, klasszikusnak is mondható méhészkedésben,120 család lelkiismeretes kezelése, egy személy részéről már szép teljesítmény. Én is fekvőben méhészkedem, jelenleg 50 családdal, régebben munka mellet sem sokkal kevesebbel. De szezonban szinte minden szabadidőm kellet a méhekhez. Főleg mivel szinte állandóan túlóráztunk, és zömében még szombaton is. Szerencsének vehető, hogy az akácra mindíg kaptam szabadságot, anélkül nehéz lett volna. Mi ketten pergetünk feleségemmel, a gyerekek esetleg a napraforgó pergetésében tudnak segíteni. Így az akácon, keményen megdolgozunk, mivel a repcét is ott pergetjük le, othon nem sok értelme volna hiszen még hordásban vannak, amikor indulunk az akácra. Munka mellett nem igazán akartam szaporítani, utánna meg kedvezőtlen dolgok történtek, így a szaporítás az állomány helyreállításában merült ki. Talán elérkeztem oda, hogy tényleges növekedésre kerülhet sor. De ettől függetlenül érzem a pergetési kapacitásunk szűkösségét. Jelenleg 4 keretes motoros pergetővel dolgozunk, szándékozom egy új pergetőt építeni. Ingadozok a 6 keretes önfordítós, vagy esetleg egy nagy, sugaras megépítése között. Persze, ismerem az utóbbi NB keretekre vonatkoztatott ellenjavallatát. De pont ezért kérném a segítségeteket hogy gyakorlatban találkoztatok-e ilyen használatával. Ha csak annyi a probléma, hogy kicsit több ideig kell forgatni az nem érdekes. Mert például 16 keretes esetén, a fedelezés ideje alatt bőven van idő. Véleményetek?

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #127 Dátum: 2015. Január 22. 09:50 »
Tavaly, vagy a tavalyelőtti méhészújságban írt egy méhész cikket, hogy ő sugaras pergetőt használ NB keretek kipörgetéséhez. Ha jól emlékszem egy kis nyalakodni való marad csak a lépekben :) De, néha kiszakad egy-egy lép.
Keresd elő azt a számot ott több infóhoz juthatsz.

Esetleg Rácz Bajai méhészeti eszközgyártó is tudna "felhomályosítást" adni a használatáról! Nagyon készséges, segíteni fog mindenben és ami nem mindegy MEGBÍZHATÓ, jó minőségű termékeket gyárt GARANCIÁVAL, NP támogatási lehetőséggel!!!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #128 Dátum: 2015. Január 22. 11:08 »
Köszönöm a választ!
Igen, régebben már láttam a Rácz-féle, 32 fél NB /16 NB sugaras pergetőt.Lényegében ez volt a gondolatindító. A hagyományos pergetőt használva is, marad pici méz a keretekben, no meg ha nem vigyáz az ember szakadnak lépek is. Főleg a friss szűzlépek. De minden esetre, jó tudni hogy járható út az NB keretek sugaras pergetése is.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #129 Dátum: 2015. Január 22. 15:34 »
Sziasztok. Robotur!
Nekem egy általam gyártott (még be sem teljesen fejezett) 6Nb keretes önfordítósom van 4 éve. Láttam már sugarast pergetni. Eszem ágába sem lenne sugarasra cserélni a 6 keretesemet.
Az enyém szerintem a lehető "legszárazabbra" perget. Maximum 10 csepp méz ha marad az összes felső keretlécen együtt, a lépekben alig csillog valami. Lépet kíméli.
 Nem ezt láttam a 20 félkeretes Königin sugaras pergetőnél. Szakadtak a szűzlépek ( részben felhasználói hiba ), volt hogy kibillent a keret és a mellette levő hármat is kiszakította ( ez lehet a készülék egyedi hibája ). Ugyan ezt tapasztalta egy NB sugarassal dolgozó barátom is. Na nem akarom lehúzni a sugarasokat sem mert sok nálam tapasztaltabb megelégedéssel használja. Csak leírtam a véleményem.
Plusz szerintem a sokkeretes sugaras nem fekvőhöz való.
Mi úgy pergettük annak idején a fekvőket hogy egy ember kiszedte az elsőből a keretet, a másik vitte fedelezni. A kivett keretek helyére megfelelő számú cserelépet raktunk. Ha fiast is pergettünk annak hagytunk helyet. Ezután átállt a következőre. Ennél ugyan ez volt az eljárás. Kb. a harmadiktól már a kipergetett kereteket tettük az elvettek helyére.
Biztos lehet más metodika mentén is pergetni de szerintem nem illene a képbe a sugaras pláne ha nem sok keretet tudsz elvenni családonként (mert mostanában nem csak rekord pergetések vannak), szerintem sok család lenne darabban, vagy sok cserelép kellene. Plusz még tovább is kell forgatni
 Az viszont ellenem szól hogy sokan mégis esküsznek a sugarasokra.
Én is kíváncsian várom a véleményeket ennek kapcsán.
Jó lenne megnézned néhányat üzem közben is.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #130 Dátum: 2015. Január 22. 18:55 »
Sziasztok!

Nekem is Rácz féle 6os önfordítósom van. 6 keretet 1(!) perc alatt pörget ki olyan lépkíméléssel, hogy a drót nélküli építő keretnek sem lesz semmi baja. Szerintem ne gondolkodj sugarasban!

Zümi!

Jól döntöttél, mikor választottál!

Nb18

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #131 Dátum: 2015. Január 22. 19:16 »
Igen, az számomra is nyilvánvaló, hogy a keretek elszedésének eddig alkalmazott szisztémáján is változtatni kell többé kevésbé. Eddig az a módszerünk, hogy amíg az egyik család keretei "fent" vannak a pergetés alatt, addig elszedem a következő családtól. Persze nem bontok egymás melletti kaptárt, egyet mindíg kihagyok majd természetesen visszatérek rá, ha a mellette lévőt már vissza "csomagoltam". Ez azért, mert két kaptár között, csak 10-20 cm-ert hagyok. (Otthon, meg álványon szorosan enymás mellé vannak tolva.) Mivel léptűzdeléses mézeltetést alkalmazok, így tisztító pergetéskor minden keretet kiszedek kezelőládába, és pergetünk. Az előző család, kipergetett mézes kereteiből kerül 2-2 az üres kaptárba, majd így seprem vissza a méheket. Természetesen  , csak tisztító pergetés esetén, egyébként ugye minden más esetben, hagy az ember élelmet a kaptárban. Lehetőleg a frissen építtett szűzlépeket igyekszem bent hagyni, így esélyt sem hagyok a rongálódásukra. 2-3 kaptár van egyszerre nyitva. Jelenleg ezzel a módszerrel szinkronba vagyunk ketten, persze gyakoroljuk már vagy 15 éve. Egyébként ha a sugarassal nem boldogulnék, abba tökéletesen illeszthető a 6 keretes önfordítós kosár is. De egyenlőre, még minden képlékeny.
 A pergetéskor szűrjük is a mézet, bár ez csak pici plussz időt igényel. Közvetlen piacra termelünk, ámbár amig csak kereskedőnek adtam le a mézünk, addig is szűrtük. Akkoriban, a méhész ismeretségi körömben ez nem igazán volt szokásos. Igaz ez régen volt. 

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #132 Dátum: 2015. Január 22. 19:24 »
Robotur!

Próbáld ki úgy, hogy csak este adod vissza a pörgetett lépeket! Az egész nap elszedett kereteket (nálam ez kb napi 50-60 családé) egy óra alatt vissza is adjuk. Nem beszélve arról, hogy szotyi után így a kutatás is csaknem teljesen kiküszöbölhető!

Nb18

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #133 Dátum: 2015. Január 22. 21:59 »
Igazából sokat jelent a gépesítés a pergetésnél, de a munka mellett ált. 40-50 család elegendő. Ha olyan a munkakör 30 család, ha más 50 család. Ez függ ugyan a kaptártípustól, de általában hasonló a  méhészet mérete.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #134 Dátum: 2015. Január 23. 17:25 »
A jelenleg alkalmazott mézeltetési technológiánk, nem teszi lehetővé, a kipergetett lépek esti visszaadását. Léptűzdeléses mézeltetés, így  fiasok is pergetésre kerülnek. Igaz, tároló is kellene hozzá. Pillanatnyilag ez a helyzet. Folyamatban, és tervben van más mézeltetési módok bevezetése. Szóval vannak terveim, de mivel termelni  folyamatosan kell. Ezért, érthető az óvatosságom.