Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 564708 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #600 Dátum: 2016. Október 06. 12:20 »
Bükk!
Amerikában a nyúlós miatt nem égetnek el méhcsaládokat.
A technológiájuk része, hogy marok szám öntik a kaptárakba, megelőzés gyanánt az antibiotikumokat.
Neo-Tesol-lal az élen.
Bross Péter filmjében amit ott készített, jól látható.
Atka elleni vegyi anyagok nem jelennek meg a mézben Amerikában?
Ja, csöpög a keretekből a kumafosz, úgy nyomták.
Szerintem itt még nem tartunk.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #601 Dátum: 2016. Október 06. 17:31 »
https://beeinformed.org/2013/10/21/american-foulbrood-afb/
http://www.omafra.gov.on.ca/english/food/inspection/bees/afb-mgmt.htm
Egyes államokban kötelező az égetés. Máshol nem,de egyébként még ahol szabad kezelni antibiotikummal,ott is egyre többen a megsemmisítést preferálják.Legalábbis én ezt olvastam. :-[
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #602 Dátum: 2016. Október 06. 19:31 »
A lépkészlet megsemmisítése logikus és eredményes. Mivel a dolgozó méhek tele szívhatják magukat a nyúlós baci spórájával teli mézzel, ezért szokták az egész méhcsaládot lépekkel együtt elégetni. Persze ha műlép nélküli kaptárba ütnék a méheket, akkor nagy eséllyel elégetnék és kikakilnák a méhek a spórával szennyezett mézet, de ez nem szokás.

Ennek ellenére szokás egyes országokban a nyúlós méhcsaládok olyan kezelése, hogy a lépkészletet elveszik, kiolvasztják, tehát rajállapotba helyezik a méhcsaládot. Műlépre ütik őket és rövid ideig, hat-nyolc hétig vagyis az első néhány generáció kikeléséig antibiotikummal kezelik. Állítólag ez a megoldás is eredményes. Nem tudom, hogy ez mennyire hivatalos technológia, de nekem azt mondták erdélyi méhészek, hogy így csinálják.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #603 Dátum: 2016. Október 06. 20:04 »
Attila!

Lehet kicsit frissítened kellene az infóidat az amerikai méhészetről,Bross filmjei évtizedekkel ezelőttiek.
Így néz ki a Langstroth kaptár:
https://www.google.hu/search?q=langstroth+hive&espv=2&biw=1317&bih=611&tbm=isch&imgil=ELiaOMBzb_UkBM%253A%253BQ8eZLVOIWLLQ0M
%253Bhttp%25253A%25

A képek beszédesek,de még egyszer leírom:a fészket nem pörgetik,a mézkamra lépei pedig eleve más méretűek.
Mézminőség védelme érdekében akár minden évben a hatóság mézmintát vesz/vehet a méhész telephelyén és elemezteti.
Nálunk sem ártana ezt ténylegesen bevezetni.(micsoda hungaricumokat látni manapság) :-[

Azt,hogy egy amerikai méhész mit szólna az NB kaptárról nem tudom.
Csak gondolom úgy nézne,mint azaz amerikai egykoron mikor megkérdezte tőlem milyen motor van a Wartburgban.
Mondtam 3 henger meg 2 ütem.
Aha mondta,na már ezért is érdemes volt Európába jönni. ;D

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #604 Dátum: 2016. Október 06. 20:26 »
Bükk!
Ezt kérdezed:
"..Azt,hogy egy amerikai méhész mit szólna az NB kaptárról nem tudom..."
Elszaladna.
Azt gondolná ruszki lőszeres láda. :P
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #605 Dátum: 2016. Október 06. 21:42 »
Én azért Amerikát nem tartanám követendő példának. A leg több mocskot ők követik el az emberiség ellen . Rengeteg dolgot fel lehetne sorolni de ezt mindenki tudja .

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #606 Dátum: 2016. Október 11. 09:36 »
Amerikában is van fekvőkaptár úgy nevezik:  LONG IDEA  .Igaz elég ritka!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #607 Dátum: 2016. December 08. 18:29 »
Geddekas
Klubtag
*****
Hozzászólások: 3743
Összes lájk: 3905
Nem: Férfi
AOL azonnali üzenetküldő - '
Profil megtekintése  E-mail  Privát üzenet (Nem elérhető)

Re:Özönfajok (akác, gyalogakác, vaddohány, aranyvessző) mint méhlegelők
« Válasz #69 Dátum: 2016. December 08. 16:55 »
Idézet
"Szerintem repceföld és repceföld között is óriási különbség van. Hát nem tudom, hogy a 300000 ha repcéből mennyi a valóban jól mézelő, de az biztos, hogy homokra, agyagra és 30 AK fekete földre egyaránt vetnek repcét. Itt a környékünkön aligha lehetne 30 kg-os repcepergetést csinálni, viszont az akácból lehet.

Tavasszal az egyik barátom jókedvűen jött haza a repcéről, hogy majd az itteni későbbi repcével együtt milyen jót fog pergetni. Mit ad Isten? Másfél hónapig szagoltuk a kaptáronként 1-1 kg méhhulla szagát akkora mérgezést kaptunk a kései repcéről szerkombinációs (gomba és rovarölőszer) permetezés miatt. Hát ennyit a repce kiváló méhlegelő tulajdonságairól.
Jelentés egy moderátornak     Naplózva"


Tisztában vagyok vele, nem egyformák a talajok, de elmondhatom én és a környezetem 30 AK-ás földeken van :D, és a repce is jól adja :D, de ilyen feltételek mellett is 10- ből 2-3 perget jókat, a többi csak maszatol.
De visszatérek az NB fekvőkhöz:

 "És ezekben a nehéz időkben is lehet jó mézet pergetni. És ebben az NB fekvő kaptár élenjáró még mindig, mert sokkal kevesebb pakolással, munkával lehet vele jó mézet termelni, mint bármelyik rakodóval."

Ezt fejtegesd már ki egy kicsit részletesebben, mert szerintem sok méhészt érdekel a "lehetőség",  mond már el melyik típusra kell átállnunk, hogy kevesebb munkával sok jó mézet kapjunk.
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #608 Dátum: 2016. December 27. 10:35 »
Robi kérdése bár Geddekashoz szólt, a fekvőkaptárral kapcsolatban. Szerintem sincs semmi gond a termelékenységével, sőt azt egyenesen nem értem hogy Robi miért gondolja azt hogy a fekvőnél sokat kellene görnyedni. Ez valami félreértés lehet. A kaptárakat csak ritkán helyezzük közvetlen a talajra azt is csak átmenetileg, a fekvőknél eleve adott a lábazási lehetőség. De álványra is helyezhetjük, bár  a rakodó kaptárakat is, (viszont ott ha nem NB a fészek akkor a többi értelemszerűen alcsonyabb). Ennyit a görnyedésről.
Ha nem konténerben van a rakodó  kaptár, bizony körüményesebb annak a logisztikája. Hevederezés, instabil, és magas, vagy külön kell szállítani a mézteret, az meg plusz nyűg.
A termelékenység sem volt soha  hibája a fekvőnek. Ha nem a 24-esről beszélünk akkor a 15, 16, 18, keretesek nem is nehezek. 
Egy nagy hátránya van a mézelvétel nehézkessége, és időigénye. Eléggé köztudott dolgok ezek. A fekvőkaptáras méhészkedést nem lehet "csicskásítani",  ezért ipari méretű termeléshez nem alkalmas. Szóval vannak hátrányai ennek is rendesen, csak éppen nem az, amit Robi állított.

 

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #609 Dátum: 2016. December 27. 11:11 »
Tavaszi fejlesztés Nb fekvőben egyszerűbb, kevesebb munkával jár. Vándorlás előkészítése is egyszerűbb. Rakodás szállítás biztonságosabb. Autógumi mint lábazás Nb-nél egyszűbb stabilabb, de a saját láb is könnyebben megoldható. Kevesebb cuccolással vándorolsz, ha Nb-d van. A kaptár mézelésre állítása lényegesen egyszerűbb, hiszen széthúzod a fészket tűzdeléssel és kész vagy.

Minden kaptárnak van nehézsége, ennek is, de erre a nehézségre mindenki szívesen gondol. Itt a pergetéshez ember kell. Na de a disznótorhoz is. Jönnek a törzsvásárlók és munkadíj helyett mézet kapnak. Ennyi. Nem kell ettől megíjedni, csak nem kell önzőnek lenni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #610 Dátum: 2016. December 27. 19:29 »
Robotur!

Én még nem láttam lábakon vagy állványon álló fekvő méhészetet a határban, esetleg téli telephelyen.
Pedig van felénk 240-250 családos is, de ő is megy tavasztól őszig, gondolom nem akar még teherautóra való lomot vinni. Kis méhészet van autó gumin 30-40 család, de ő is köpköd, mert a gumik még egy kanyar, de ebben a magasságban amúgy sem segít a 15 centi, a tele nb keretek rázásakor meg jobb ha lent van a kaptár, és egy kicsit ki tudja nyújtani a kezét a méhész, na szóval nem akarunk lomolni így görnyedünk :(, max egy 5x5-ös rigli fát dobunk alá.

" Hevederezés, instabil, és magas, vagy külön kell szállítani a mézteret, az meg plusz nyűg."

Egyetértek.
Nekem azért is van konténerben, meg másért is.
Nem akarok én sem "tréningezni" molnárkocsival, nem beszélve róla hogy ahoz megint kell egy jó autó sok pízé,  és egy bazi nagy futót is kellene venni hogy egyszerre elvigyek 30-at, jó és minden szempontból védett helyen vannak a kontiban.


Üdv:robi

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #611 Dátum: 2016. December 27. 19:57 »
Robi75!

Távol álljon tőlem, hogy elitéljem a kontit. Vándorláskor tuti, hogy nincs erőt, időt kímélőbb megoldás. Viszont ennek is vannak hátrányai. Gondolok itt a reptetési irányra, (valamelyik oldal kijárói mindig rossz irányba néznek) a kezelőfolyosó szellőztetése.
Véleményem szerint minden rendszernek van előnye és hátránya, így inkább mindenkinek az "ingerküszöbe" szabja meg, hogy melyiket választja. Jómagam semmiért nem állnék át a fekvő gyalog Nb-ről más rendszerre.

http://www.mezpergetobolt.hu/1144-thickbox_default/nb-fekvo-18-keretes-kaptar-.jpg

Ezzel a láb megoldással a rakodók sörein kívül semmilyen más "lomot" nem kell vinni vándorláskor, az pedig elfér egy szgk. csomagtartójában is.





Nb18

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #612 Dátum: 2016. December 27. 20:08 »
Geddekas!

Ezt írtad:

 "A kaptár mézelésre állítása lényegesen egyszerűbb, hiszen széthúzod a fészket tűzdeléssel és kész vagy."

Ezzel nem mézelésre állítod, legfeljebb repcén visszafogod a rajzást, mivel hűtöd a fészket.
De hogy ebből lesz-e 8- 10 szépen megrakott nagy boci keret?, nemigen ha jó az anya, ha nem jó akkor meg azért nem.
Jobbik esetben lesz egy kis finom vegyesed, mindenféle állapotban lévő nektár, álcákkal feldúsítva.
Ha könnyen elvehető sok mézet akarsz, akkor korlátozni kell az anyát.
 
Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #613 Dátum: 2016. December 27. 20:11 »
Idézet
Én még nem láttam lábakon vagy állványon álló fekvő méhészetet a határban, esetleg téli telephelyen.
Pedig sokat látott méhésznek tűnsz. Három db 25-30 cm magas lábat szoktak csinálni 5x5-ös metszetű fenyőfából. Van aki utólag teszi a kaptár alá, de van aki rápíti a kaptárra és elfordíthatóvá teszi. Így nem kell külön szállítani és nem vész el. Ha kiszámolod, akkor az alsó 1/2 NB fiók kezeléséhez bizony jóval mélyebbre kell hajolni, mint egy NB fekvő esetén bármikor. És minimum kétszer de inkább négyszer egy évben bele kell nyúlnod abba is.

A konténer szállításkor kényelmes, de az alsó sor és a legfelső sor kezelése nehéz és időigényes. Én csak akkor találkozok konténeresekkel, amikor méhegészségügyi vizsgálatot kell náluk csinálni. Háromszor annyi időt tartózkodok náluk, mint a gyalog kaptárosoknál. A konténeres családok kibontása és visszahelyezése rendkívül időigényes.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #614 Dátum: 2016. December 27. 20:22 »
Nb18!

Sosem néznek rossz irányba a kijárók, mindig kelet-nyugat.
A folyosóm 1,30 széles, két hatalmas könnyen nyitható tető ablakkal ellátva, ami szó szerint szinte kihúzza a füstöt és a méheket is,  szóval tágas és világos.

Üdv:robi