Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 566073 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #615 Dátum: 2016. December 27. 20:32 »
Ezt írtad:
 "A kaptár mézelésre állítása lényegesen egyszerűbb, hiszen széthúzod a fészket tűzdeléssel és kész vagy."
Ezzel nem mézelésre állítod, legfeljebb repcén visszafogod a rajzást, mivel hűtöd a fészket.
De hogy ebből lesz-e 8- 10 szépen megrakott nagy boci keret?, nemigen ha jó az anya, ha nem jó akkor meg azért nem.
Jobbik esetben lesz egy kis finom vegyesed, mindenféle állapotban lévő nektár, álcákkal feldúsítva.
Ha könnyen elvehető sok mézet akarsz, akkor korlátozni kell az anyát.
Akármilyen erős a méhanya 10 NB lépnél többet nem fiasít. Ha pedig egy 18-20 keretes NB kaptárban van neked 8-10 NB lép szép táblás fiasos fészked, akkor azt nyugodtan szétrobbanthatod repcén, akácon, hárson, napraforgón. Az anya nem fog több lépet elfoglalni, sőt a hordás intenzitásától függően összébb is szorul, tehát felad legalább 3-5 lépet. Viszont a dolgozó méheket ez nem zavarja.

A pergetés fajtatisztasága attól függ, hogy amikor nyílik az adott méhlegelő mennyire vannak a méhcsaládok előkészítve. Legyen fias bőven, de a mézből virágporból csak annyi, amennyi az éhezés elkerüléséhez kell. Az se baj, ha kicsit éhesek a családok a méhlegelő indulásakor. Az se baj, ha a petézés is leáll vagy lefékeződik a mézelés kezdetére. Persze érett fiatal méhtömeg kell a jó mézhozamhoz. Szerintem a rakodósoknál se más a feladat.

Mindezeket könnyű leírni, de megvalósítani nem egyszerű. Sokszor kell önmagunkat is legyőznünk a sikerhez.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #616 Dátum: 2016. December 27. 20:35 »
Jó.
Akkor nincs több kérdésem..
A kelet-nyugati tájolás tökéletes.... :-[
Ha kihúzol egy kaptárt a folyosóra akkor mennyi helyed marad?
Ne érts félre én nem akarom kritizálni a kontit, de beláthatnád, hogy annak is vannak hátrányai. Mint ahogy az összes többinek is...

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #617 Dátum: 2016. December 27. 20:52 »
Geddekas!

Nagyon sz@r kontiban jártál, az enyémbe két sor tabi kaptár van berakva(hunorok), a felső sor fészekhez nézéshez sem kell kisszék, de a méztér leszedéshez sem, nagyon gyors, rosta és nejlon le és lehet nézni, ugyan úgy mint kint.

Nb18!

Nem kihúzós,  de az én kontim 2,40 széles, simán benne vannak a tabi  rakodó kaptárak két sorban, holnap csinálok egy képet belűről, egyszerű mint az egyszeregy.
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #618 Dátum: 2016. December 27. 21:00 »
Robi75 ezt írja, amivel maximálisan egyet értek:
"Ha könnyen elvehető sok mézet akarsz, akkor korlátozni kell az anyát."
Én azt gondoltam a Fekete-Fehér Méhészklubon már előrébb tartunk!
Azt megkérdőjelezni, hogy mikor termel jobban egy méhcsalád?
Előadásaimat pont erre építem.
A raj állapothoz hasonlót kell létrehoznunk, hiszen a méhek "súgnak", mikor gyűjtenek többet.
Mai tudásom és véleményem szerint, korszerű méhészkedés nem működik hatékonyan az anya biztonságos korlátozása nélkül.
Pergetéskor szinte nem kell szakértelem, mert nem tudunk benne kárt tenni.
Előtte viszont annál több.
Tehát minden rendszerben lehet hatékonyan termelni, csak tudni kell ésszerűen üzemeltetni.
Azon kár vitatkozni, hogy melyik jobb, és melyiknek több az előnye, hátránya.
Én 27 évig nyomtam az egyenlő lépes Hunort, és egyre több hátrányát láttam, így váltottam NB18-ra.
Ez nem azt jelenti, hogy a Hunor rendszer használhatatlan kacat.
Az én stílusomhoz és életkoromhoz az NB18-as jobban passzol.
A fiatalok meg had pakolásszanak, addig én már 10-et átnézek.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #619 Dátum: 2016. December 27. 21:01 »
Én azt láttam eddig, hogy mindenki a más konténerét szidja, de mindben hosszabb a kezelés, mint a gyalogkaptárban.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #620 Dátum: 2016. December 27. 22:44 »
Én nem szidom senkiét sem, de sok elba@ott konténerben jártam, kettőben meg vagy öt évet dolgoztam is. Az egyikben 24-es kétanyás volt négy sorban, össz 80 család, a kaptárakat be kellett húzni mindig, gyilkos volt minden téren, a másik szűk volt és sötét, a keretekkel szaladgálni kellett az ajtóhoz ha látni akartál valamit, a harmadik egy csepelre épített marhaság volt, beépített konti volt,  10 keretes nb meleg fészek, de nem ám sínen, csak úgy simán, mindig ki kellett bányászni az összes keretet ha tájékozódni akart a paraszt. Az enyémnél kihagytam ezeket a nyalánkságokat  ;D, tágas-világos, belépsz lepattintod a rostát és nézheted őket, a következő családhoz egy lépést se kell tenni, elég egy kicsit a fejet arra fordítani, a harmadikhoz lépni kell. Az alsó az nyugdíjas, ugyan is egy jó guruló ülő alkalmatossággal végig nézhetőek a családok, úgy hogy a hátsómat fel sem emelem, csak nagyon indokolt esetben.
De úgy ahogy én mifelénk nem láttam még életemben lábakon álló fekvő méhészetet, úgy te sem voltál még jó konténerben, nincs ezzel baj.
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #621 Dátum: 2016. December 28. 10:30 »
Robi szerint nem használnak a vándorméhészek kaptárlábakat, biztos van ilyen is de én az ellenkezőjét tapasztalom. A fekvőkaptár lábai semmi különhellyet nem kell hogy foglaljanak, visszafelé felülről bedughatók a lábtartókengyelbe. Az én kaptáraimnak is vannak lábai csőből amelyek vándorláskor felcsúsztathatóak, egy csavar meglazítása után.
A léptűzdelésnek is meg van a maga elterjedési szokási területei, én sajóőrösi méhésztől tanultam ezt a fogást. Míg felénk ez szinte ismeretlen mézfogás. Az anyakorlátozás elvével ez sem ütközik.
A keletre tájolással vigyázni, a korai kirepülések nagyon mérgezés veszélyesek.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #622 Dátum: 2016. December 28. 21:34 »
Na felénk meg eléggé a rakodó terjed, de ez már nem most az "új hullámmal" kezdődött, és népszerű a konténer, nálunk is van 8 db. Akinek van még fekvője (nekem is), azoknak már rég nincs lába,(még kádár alatt elveszett ;D) de olyat sem láttam amiben működött volna a válaszfal, csak úgy simán van használva. Egyszóval felénk fekvőkaptárban már régen nem gondolkodik a többség, így nem is fektetnek bele. Az én 24-eseim is velem egyidősek kb, sok 16-os is volt de már kipusztultak.
De a nagyboci keret nem veszett ki, csak rakodókban fészeknek van használva általában 10 keret.
Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #623 Dátum: 2016. December 28. 23:07 »
Én a 80-as években sem használtam válaszdeszkát. Válaszdeszka helyett a fészket nejlontakaróval szűkítettem és ez így jól működik. Egy családdal dolgoztam 18-20 keretes fekvőkkel. Amikor 2007-ben újrakezdtem, ugyanezzel és ugyanígy dolgoztam és a mostani körülmények között is elégedett voltam vele. Ha nem vágtam volna bele a rakodókasos programba, akkor most is ezzel dogoznék a kényelmessége miatt.

De hogy értsd, miért azt mondom amit mondok, dolgoztam már hunor, dadant és 1/2 NB keretekkel is életem során. Nem voltam elragadtatva egyiktől se igazán. Persze ha lépesmézet termelnék, akkor kénytelen lennék kötődni a kiskeretes rakodók valamelyikéhez. Természetesen, ha megrendelő kívánja, akkor bármely keretméreten készítek méhcsaládot. A legtöbb megrendelés ma is NB-re érkezik.

Én kezdő méhész számára csak az NB-t szoktam javasolni, mert egyszerű a kezelése. Fenyitja a kaptártetőt leveszi a rostaszövetes rámát és előtte a méhcsalád a maga teljes valójában. A lépméret pedig akkora, hogy a fészek fölött mindig van méz, tehát kevésbé kockázatos egy kezdő számára.
« Utoljára szerkesztve: 2016. December 28. 23:13 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #624 Dátum: 2016. December 29. 07:34 »
Robi75 ezt írja!
Mielőtt megejteném hozzászólásomat elnézést kell kérnem az érintettektől.
Előadásaimban is megteszem ezt, de hogy megértsétek miről is van szó, ki kell fejtenem.
Tehát ezt írja Robi75:
"De a nagyboci keret nem veszett ki, csak rakodókban fészeknek van használva általában 10 keret."
Tehát, a rakodó rendszer HATÁRA a Hunor keretméret!
Ha a Hunor keretméret mélységét el kezdjük növelni, azonnal megjelenik a fiasítás felett egy mézkoszorú.
Ettől kezdve az a keretméret már nem rakodó kaptárba való.
Az NB fészek 1/2 NB méztér egy "öszvér" rendszer, de rakodónak semmiképpen nem nevezhető.
Azon túl, hogy automata rajzást idéz elő, fészke olyan mint egy "összetaposott fekvő".
Még mielőtt mézelésre lehetne fordítani, megrajzik.
A 10 NB keret óriási egy méhcsalád fészkének.
Nem azt állítom, hogy nem működik, de akik ezt a "turmix rendszert" használják, 30-50%-al kevesebb mézzel kell beérniük, mint az egyenlő lépes rakodósok.
Ugyanis a legnagyobb előnyét, a fias keretek méztérbe való átfüggesztését, itt nem tudják megejteni.
A méhcsalád úgy viselkedik, mint a jóllakott napközis, tele a pocója, és a méztérbe már nem igen akar hordani.
A fészek fias lépei körül pedig ott van a sokszor 10 kilót is meghaladó méz.
Amennyivel alacsonyabb az NB fészeknél a fészekbe használt keret, attól több jut a méztérbe, tehát a méhésznek.
Sok mindenen lehet rugózni, sok mindent ki lehet találni, de ez a rendszer egy nyűg, egy katasztrófa.
A hibát úgy próbálják az NB fészkes 1/2NB mézterű kollégák tompítani, hogy anyazáráskor az anyát lenyomják a fél fiókra.
Jónak tartom, de óriásit dolgoznak, akác után meg mindent vissza.
Van akik úgy alkalmazzák, hogy lenyomnak egy függőleges anyarácsot a nagy fészekbe, és arra pedig egy teljes felületű vízszintest.
Ez működik a legjobban, talán itt lehet a legtöbbet kicsavarni ebből a rendszerből.
Ő még azzal spékeli meg a dolgot, hogy a méztér is NB lépes.
Ez egy igazi nehézbombázó, de a Hunor lépen dolgozó méhcsaládoktól elvehető mézmennyiséget meg sem közelíti.
Az NB fészkű 1/2NBmézterű kaptárakban sem lesz kevesebb méz!!!!!!!!!
Csak nem jó helyen.
A méznek a méztérben, a fiasnak a fészekben a helye.
Erről szól a méhészkedés, a többi az csak maszatolás.
Bocsánat, hogy ilyen keményen fogalmazok, de győzzetek meg az ellenkezőjéről.
Nekem is volt NB fészek 1/2 NB mézterű méhészetem.
Minden fent leírt állításomat teljes mellszélességgel, felelősséggel vállalom!
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #625 Dátum: 2016. December 29. 08:57 »
Geddekas!

Nem szűkítésre gondoltam, hanem anyakorlátozásra, konkrétan ami a képen van, hogy úgy működjön a kaptár ahogy kell.
Na én ilyet működni csak "szalonba" láttam, általában bele van rohadva örökre.
Nekem még 11 db 24-es működik, tavaly kaptak fület hogy ne kelljen nagyot hajolni, meg egy festést, de már ezzel is az "S" osztályba léptek. Többet én már fekvőbe nem fektetek, de ami van az még mindig kell.
Arról is teszek képet.
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #626 Dátum: 2016. December 29. 09:26 »
NB-24-es eredetileg a jászsági módszerrel működik jól, két anyával, akácra egyesítve. Még a kilencvenes évek végén találkoztam olyan idős  méhésszel aki így mézeltetett.
Ha pergetés nélkül kell pakolni az a fogantyú, a nagy súly miatt használhatatlan. Bőven több mint egy mázsa is lehet egy ilyen kaptár, mézzel méhvel tele, félkézzel vékony fogantyúval akár 50-60 kg is brutál.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #627 Dátum: 2016. December 29. 09:33 »
Robi, hogyhogy ennyiféle kaptárad van?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #628 Dátum: 2016. December 29. 11:17 »
Hát nem dobáltam el :D, a történet annyi hogy süldő koromban örökölt kb rakodókkal méhészkedtem, na de azok közvetlen háború után készültek, egyenként kézzel úgyhogy mindegyik egy kicsit más volt :D, de ez akkoriban még nem volt tragédia. Akkor lettek leselejtezve amikor egy mátrai pakolásnál(jöttünk haza), már majdnem mindegyik aljába belement a kezünk, úgy szét voltak rohadva ;D. A méhek napra után el lettek adva egyben, de nem volt baj mert augusztus végén vonultam befele amúgy is.
Leszerelés után meg Tiszasülyről lett véve egy szép kis állomány, 40 család 24-esekben. Azokkal nyomtam az ipart, majd tákoltam egy rakás 15-öst, de nem szerettem, méretileg öszvér kaptár, egy nagy előnye van hogy könnyű, két gyerek is elpakolja.
Az élet úgy hozta hogy kaptárakra sosem tudtam nagy lóvét szánni, kellett másra. A hunorok meg egy idősebb bácsitól kerültek a portára, lerobbant és megvettem a 20 családját mindenestől.
Azok és szaporulatai mentek a kontiba, az új kaptárakat kapott, tabiakat sallangmenteseket, oda az kell.
A többi maradt kint, kb 20 rakodóm dolgozik nb fészekkel, de nagy állományok üzemelnek ezzel, nincs semmi gond vele.

Attila annyi mindent írt ellene, hogy még emésztenem kell :D, semmi olyat nem tapasztalok amit ő ír, egyszerűen erős család kell bele, és időben(de inkább előtte) kell felrakni az első mézteret.
A 30-50 százalékkal kevesebb méz meg marhaság, az a méhész hibája, tartson jó méheket és vándoroljon.
A kaptár hibáit nem kell tompítani! A kollégáknak kell inkább okosodni.

"Ugyanis a legnagyobb előnyét, a fias keretek méztérbe való átfüggesztését, itt nem tudják megejteni."

Erre itt nincs is semmi szükség, nem tudom miért hozódik ez fel hátránynak.


"A hibát úgy próbálják az NB fészkes 1/2NB mézterű kollégák tompítani, hogy anyazáráskor az anyát lenyomják a fél fiókra.
Jónak tartom, de óriásit dolgoznak, akác után meg mindent vissza.
Van akik úgy alkalmazzák, hogy lenyomnak egy függőleges anyarácsot a nagy fészekbe, és arra pedig egy teljes felületű vízszintest.
Ez működik a legjobban, talán itt lehet a legtöbbet kicsavarni ebből a rendszerből.
Ő még azzal spékeli meg a dolgot, hogy a méztér is NB lépes."

Ez katasztrófa.




 
« Utoljára szerkesztve: 2016. December 29. 11:51 írta robi 75 »
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #629 Dátum: 2016. December 29. 12:02 »
Attila! Egyetértek veled, ha mézeltetünk az egyenlő lép a megfelelő megoldás. Olyan fogásokat veszitenénk el nélküle, melyek a használhatóság rovására mennének.  Ha 1/2 NB-vel mézeltetek, én kicsit másképp csinálom, de az átfüggesztést, tüzdelést szerintem sem tudjuk kikerülni.  Úgyhogy a fekvő meg az állókaptár már nem is annyira eltérő.