Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 810 válasz
  • 418417 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #270 Dátum: 2015. Október 06. 07:37 »
Érdeklődnék hogy valakinek van-e tapasztalata, lemezből készült kombinált kijárózárókkal. Techinikailag frappánsnak tűnik, kínálják egérrács, vagy szűkítős változatban is. Könnyen felszerelhető utólagosan, javítás, felújítás céljából is. Viszont ami aggaszt, hogy hűvösebb időben a visszatérő méhek, hogyan viseleik a hideg lemezre való leszállást?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #271 Dátum: 2015. Október 06. 09:20 »
Nekem nincs vele gondom.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #272 Dátum: 2015. Október 06. 17:27 »
Belphegor, mennyi ideje alkalmazod a kérdéses kijárózárókat? Na persze én is jókor érdeklődöm, amikor már elkészítettem  az  élhajlítóm, a legyártásához.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #273 Dátum: 2015. Október 07. 02:14 »
Azért, hogy félreértés ne essék, én nem fém "kijárózárókat" hanem kijárószűkítőket használok. Horganyzott lemezből vannak, egyik fele sima szűkítő, a másik fele egérrácsos szűkítő. Kb. 10 éve használom, előtte fából készült "dugókat" használtam szűkítésre. Nem érdemes házilag készíteni, nem ér annyi munkát az egész...
A funkciójának szerintem tökéletesen megfelel. Amikor a méhek kora tavasszal elkezdenek röpködni, akkor röpdeszkákat teszek a kijáróhoz az segíti a landolást.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #274 Dátum: 2015. Október 07. 05:26 »
Az egérrácsos szűkítőket én is használom, azok jók,röpdeszkákról "leszoktam". Az esetleges mászkáló méhekre nincs szükségem.
Mivel egyedi méret és kialakítás szükségeltetik a kaptáraimhoz, ezért is magam készítem a zárókat. Megfelelő gyártó szerszámokkal halad a munka. Kell néha egy kis kikapcsólódás is.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #275 Dátum: 2015. Október 07. 18:52 »
Nálam nem árt a röpdeszka, mert ha kora tavasszal nagy virágcsomókkal térnek haza, könnyebben landolnak rajta, nem a földre kell ereszkedniük, aztán majd ott ledermedni. Egyébként én is fel tudnék mászni a teraszra lépcső nélkül is, csak napi húszszor már kellemetlen lenne, főleg, ha egy rekesz sör is van a kezemben...:-)
Én meg egyébként úgy vagyok a dolgokkal, hogy évtizedeken keresztül minden felszerelést, kaptárat magam gyártottam és eléggé belefáradtam ezért úgy döntöttem, hogy kellene néha egy kis pihenés is. :-)

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #276 Dátum: 2015. Október 07. 19:57 »
Egy kérdésem lenne. A fém szállódeszka ill. lemez nyáron nem forró a méhek leszállásához? Tudjuk, hogy a tető milyen forró szokott lenni.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #277 Dátum: 2015. Október 07. 20:08 »
Valószínű, hogy forró. Az enyémek nem fémből vannak.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #278 Dátum: 2015. Október 07. 20:27 »
Fülemüle felvetése is jogos, szóval nemcsak a hideg, de a forrósága miatt is lehet probléma a fém "szállódeszkának".
Belphegor felvetése sem logikátlan, de ha véletlen akad egy Nosema ceranae gyanús család, mászkálnak előtte a jószágok, akkor többek között igyekszik az ember a terjedését is  akadályozni. Egyébként konténerek oldalához sem láttam még több méteres röpdeszkákat támasztani.

Az, hogy kinek mi a kikapcsolódás az nagyon változó lehet. De engem sem a sorozatgyártás öreme motivál, unalmas az és fárasztó. Hanem megetervezni, elkészíteni  egy eszközt, netalán még a későbbiekben fejleszteni is.




Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #279 Dátum: 2015. Október 25. 15:05 »
Üdv. Érdeklődnék használ-e valamelyikőtök meleg építményű fekvőkaptárat?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #280 Dátum: 2015. Október 25. 15:14 »
Csak csatlakoznék a kérdéshez, mert bár van egy, meleg építményűm, már második esztendeje figyelgetem. Gyakorlatilag nagyon pozitív különbségeket látok a hideg építményűekhez képest.
De jó volna ha olvashatnánk olyanok tapasztalatairól akki mind a két rendszerben "jelentősebb" mennyiségű családot kezelnek párhuzamosan.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #281 Dátum: 2015. Október 26. 08:31 »
Robotur! Te is tudsz szerintem segíteni. Bár titkon remélem hogy Fülemüle is dolgozik ilyen kaptárral, mintha írta volna valahol...
 Milyen különbséget vettél észre a két kaptár között? Esetleg leírnád hogy hogy termelsz vele nagy vonalakban? A mézeltetés időszaka érdekelne leginkább, valamint az esetleges anyakorlátozás.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #282 Dátum: 2015. Október 26. 09:24 »
Kamikaze!
Amennyiben lehetőséged van gyere el valamelyik előadásomra, ott erről nagyon részletesen beszélek.
Gyufásdobozon mutatom be, hogy minden kaptár egyforma.
A gyufásdoboz belsejét egy kicsit told ki, a rövid, fehér rész az anyakorlátozott.
Akár merre forgatod egy magyar kaptártípussal találkozol.
Ha függőlegesen állítod rakodó!
Ha kijjebb húzod, egyenlő lépes kaptár.
Ha nagyon kihúzod, és megfordítod 1/2NB fészek 1/2 NB méztér.
Ha beljebb tolod kicsit, Hunor.
Ha rövid oldalára fordítod, meleg építményű.
Ha a hosszú oldalára, az NB fekvő valamelyik típusa, attól függően milyen hosszú volt a deszka! :P
Mellékletben küldöm ehhez a témához, előadásom egyik blokkját.
Ott is erről beszélek, és még sok másról.
Üdv:Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #283 Dátum: 2015. Október 26. 09:52 »
Szia!

Mi lenne a "bűvös" 9-es?
Üdv:robi

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #284 Dátum: 2015. Október 26. 11:09 »
A hunor 9 cm-el magasabb a fél NB-nél, és az NB is 9 cm-el magasabb a hunornál. A fél nb magassága 18 cm, vagyis 2x9 cm. Valaki használ negyed NB-t? :-)