Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 810 válasz
  • 418406 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #255 Dátum: 2015. Április 25. 19:01 »
http://bolthely.hu/meheszbolt/lista/51475a6763a5x_Anyaneveles

Én az üzletekben kapható festéket használom, olyant aminek lehúzója is van az üvegben.
Szerintem tartósabb mint a marker.

Üdv. jani bátya

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #256 Dátum: 2015. Április 26. 21:27 »
Köszönöm a válaszokat :)

ui: Antal én is jártam már úgy, hogy nyakon öntöttem az anyát! Most már elővigyázatos vagyok, előtte nyomok egy
pöttyöt a kaptárra!

Jenő a keretek forgatásától a végére elszédültem:)
Ezek szerint a számozott anyának nincs párja, mivel az nem kopik le!?
« Utoljára szerkesztve: 2015. Április 26. 21:52 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #257 Dátum: 2015. Május 07. 19:22 »
Most értem haza a méhektől!
Nem tudom ti mennyit dolgoztok a méhesben keményen!? Egy biztos, nekem "lóg a belem" :-\
Amikor becsukom a szemem, rajbölcsős kereteket látok ::) Ez milyen tünet lehet? ;D
500 családnál agyvérzést is kapnék :D
Még 30 család  anya korlátozása van vissza, remélem holnap sikerül befejeznem!
Van olyan családom, ahol 6 táblás mézes keretem van :) Nagyon büszke vagyok ezekre a termelő családokra!!!
Viszont van olyan gyengébb család is ahol csak 1-2 elvehető mézes keret lesz.
Hihetetlen mennyire nyugodtak a méhek, egyszerűen öröm velük dolgozni :)
Van az állományomban 6 meszes család még azokkal is vesződhetek....
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #258 Dátum: 2015. Május 07. 20:24 »
zümi!
Ez egy igazi kórkép!!  :P
Úgy gondolom, sokunkat ez a kórkép gyötör. Szerencsére.  ;D
Fogalmazhattam volna úgy is, hogy ez a kórkép, körkép!  ;D  ;D
« Utoljára szerkesztve: 2015. Május 08. 05:48 írta atya »
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #259 Dátum: 2015. Május 08. 21:46 »
Zümi!
Tíz évvel ezelőtt még Baranyában teleltem, és az első akácot is ott "fogtam" meg.
Anyakorlátozás idején, akkor még a Hunorokban keresgéltem az anyákat és rám sötétedett.
Nem volt mese, a segítségem elemlámpával világított, és be tudtam fejezni a munkát.
Azt javasolta Sanyi (a segítségem), hogy fessem az anyákat foszforeszkálósra. :P :P
Aznap nem fizettem neki sört.
Minden anyának külön nevet adott, és azt rajtam behajtotta.
Borsodi, Soproni, Kőbányai, Szalon, Arany ászok.
Kiakasztó egy fickó volt, de rohadt ügyes.
Ez abban az évben volt amikor esténként lehetett látni a Hale -Bopp üstököst.
Egyik este néztük távcsővel, erre Sanyi elkérte, hogy élességet állítson a messzi látón.
Igen ám, de ő vízszintesen keresett valamit.
A falu közepén lévő kocsmaíjtót figyelte, hogy nyitva van e még.

Nagyernyei Attila
 


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #260 Dátum: 2015. Május 08. 21:47 »
Zümi!

Megelőzhető ez a kórkép. Majd idővel rájössz hogyan. Ezt mindenki másképp csinálja.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #261 Dátum: 2015. Június 28. 19:16 »
Tegnapelőtt összeszedtem az építtető kereteket a családoktól, hogy ne hordják tele napra mézzel!
A méhek lerázása közben friss nektár csöpögött a keretekből, ezáltal percek alatt iszonyatos kutatás alakult ki ::)
Igyekeznem kellett az elszedéssel, mert felhőben voltak a kijáró méhek!
Nem is merek belegondolni mi lett volna ha, nincsenek leszűkítve a kijárók.
Itthon, sötét helyre depóztam össze az ékeket (olvasztásra várnak!) Ma meglepődve látom, hogy még ott is szaglászó méhek. Még az apró hézagokat is megtalálták a pörgető helység ajtaján....
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #262 Dátum: 2015. Június 28. 20:00 »
A 90 családból, 10 nél találtam meszesedést. A takarításon, almaeceten, alsó kijárón, kálium szorbáton kívül, -mivel ezeket eddig is alkalmaztam és ez a probléma mégis visszatérő- milyen szert javasoltok? Esetleg olyat mint a méhpatika csak más termék?

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #263 Dátum: 2015. Június 28. 20:15 »
SOS petéző anya csere! Teljes lépkészlet csere! A meszes keretek kiolvasztása! 20% sima ecet szivacsra vagy rongyra itatva(lépek alá téve)! fenékdeszkára is csorgatva, ENNYI amit tehetsz!
Egyébként nekem is van 4 család ami enyhén meszes és kettő ami elég durván.
Legjobb lenne ezeket a családokat megszüntetnem, de nincs szívem hozzá...
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #264 Dátum: 2015. Július 02. 21:05 »
Attila!
A srácokkal kesztyűs kézzel bánj ám :D Csak vicceltem!
Remélem a fekvőkaptáras méhészkedéstől nem tántorítod el a fiúkat! Inkább vidd hasonló méhészetekbe őket mint a tiéd!
Tolnai konténert is megmutathatnád nekik amíg itt nyaralnak nálatok. Az én szememnek az egy profi találmány :)



Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #265 Dátum: 2015. Július 15. 09:32 »
Megvolt az idei utolsó pergetés. A hárs az idén elég szerényen adta, viszont a réti virágok és a mézharmat kicsit javított a pergetési eredményen. Tulajdonképpen nem is lett igazi hárs mézem, helyett egy nagyon finom vegyes nyári méz termett az idén. A pergetés hordástalan időben zajlott. A kutatás csökkentése érdekében előre kiválogattam a pergetésre szánt kereteket, amelyeket megjelöltem és a kaptár végébe, az anyarácson túlra helyeztem. Így a pergetés gyorsan zajlott, a kaptárak csak rövid ideig voltak nyitva. Anyát sem kellett keresni. A kereteket szürkületben adtam vissza, nagyon támadtak. Ilyet még nem is tapasztaltam. Tegnap este végeztünk a pergetéssel és a visszaadással. Ma kora reggel szerettem volna a fészkeket megtűzni kipergetett keretekkel, de csak négy családig jutottam. Ott abba kellett hagynom a munkát, annyira kutattak. Estefelé újra próbálkozom. Készítettem néhány fotót a legszebb mézes keretekről, csatolok párat. (A csillogás a vaku miatt van, nem azért mert éretlen a méz :-))

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #266 Dátum: 2015. Szeptember 14. 12:04 »
Adamez2!
"Anyát sem kellett keresni" írtad, de miért is kellene? Egyébként szoktál pergetéskor anyát keresgélni? Én is fekvőben méhészkedem, és nem először hallottam már ilyet. Ezen akkor, is de most is csodálkozom hogy hogyan lehet így a pergetéssel haladni. Soha nem keresgéltem az anyát ilyenkor, de így is hosszadalmas, és talán a legfárasztóbb művelet a pergetés. Ha belegondolok hogy vannak idegesebb, keretről lemászó anyák is, amelyeket csak több nekifutásból találni meg. Szerintem ez felesleges időpocsékolás. A pergetés után várok 4-5 napot, és akkor ellenőrzöm a petézést, de anyát akkor sem keresgélek. Nállunk pedig, a jelenlegi tűzdeléses mézeltetésnél, akácon kikerülhetetlen a tisztító kopaszra pergetés. Viszont az anya elvesztésének esélyét minimalizálhatjuk, azzal hogy soha nem üres kaptárba rázzuk, seperjük le a méheket. A kaptár két végébe hellyezzzünk, már előzóleg kipergetett kereteket. 

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #267 Dátum: 2015. Szeptember 14. 21:30 »
Leseprő gépet használok. Először a keretről lezökkentem a méhek nagy részét egy rajládába, majd a maradékot a géppel seprem le. Miután minden mézes keretet elvettem, a méheket visszaöntöm a kaptárba. Fias, és fészek széli virágporos keretet soha nem pergetek. A mézes kereteken általában nincs annyi méh, mint a fiasításos kereteken, így a festett anyát könnyen meg lehet látni. Akkor van gond, amikor jó hordásnál a fészekben is keletkeznek csupa mézes keretek. Ezeket tüzetesebben át kell nézni. Amúgy igazad van, pergetés közben nagyon macerás az anyakeresés, de mivel nem vándorlok, így annyira nem is sietek.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #268 Dátum: 2015. Szeptember 15. 07:59 »
Nállam egyenlőre az a kívánatos hogy tele legyen a fészek mézzel, mert az egész kaptár fészek termeléskor. Az akác minőségét a  tisztító pergetéssel biztosítjuk. Nagyon jó technológia kevés méhcsaládig,  de már ötventől is, szívás a pergetés. Viszont a többi, egész évi munka, művelet könnyű és időtakarékos. Ez régebben munkahely mellet jól jött. NB 15 ös kaptárakat használok, léptűzdeléses mézfogással ami szintén hatékony. Most a melegépítményűvé való átalakítást tervezem, így nincs szükség a léptűzdelésre. Már 2 éve tesztelem, a méheknek természetesebb ez az elrendezés, a mézet is szivesebben hordják hátrafelé, mint oldalra. Nagyobb biztonságban tudhatják hátul. A fiasítás is szép szimetrikus.
De visszatérve a pergetés témába, engem nem az szorít időben hogy vándorlok. Viszont amíg nincs tisztító pergetve addig csak a repcemézem hígul, a drága akáccal. Az akác pergetése is időben szorított, mert löttyöt nem pergethetek, meg nem is szándékozom mert közvetlen piacra dolgozunk. (Személyesen állunk a mézünk mögött, holnap, és holnapután  is szükség van a vevőre, ebből élünk.) Szóval kivár az ember hogy "érjen" a méz, közben persze a hordás az nagyütemben közelít a semmihez. Tovább nem vándorlok, mert onnan a későbbi északi akác ritkán érhető el. Ráadásul  többnyire kicsi hozam várható. Sokszor, még a fuvar is többe kerülne. Ha hazahoznám, pergetetlen itthon már-még van hordás de az ezüstfűz és a gyalogakác. Ami megint csak nem kívánatos az akácmézben. Napraforgót, vegyeset, már itthon saját telephelyemen hordatom és pergetem de az már más szituáció.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #269 Dátum: 2015. Szeptember 25. 16:40 »
Kellemes hétvégét kívánok a Méhészklub olvasóinak!
Az NB méhészetemet beteleltettem.
Hogy néznek ki most nálam a méhcsaládok?
Először is minimum egy léputcával szebbek mint tavaly ilyenkor. (egyelőre)
Már 3 héttel ezelőtt 7 NB lépre korlátoztam őket, de ez nem azt jelenti, hogy ennyit takarnak "csupán".
Ha összehasonlítom a Hunorokkal, akkor ez pont 10 Hunor vagy 9 és fél KB lépnek felel meg.
Lehet itt szép álmokról írogatni, meg, hogy van aki azt állítja, hogy az 1/2 NB-s méhcsaládjai még mindig 3 fiókon vannak.
Persze, tudjuk, lehet az akár 8-on is, de mennyit takarnak sűrűn a méhek.
Nálam, mint kezdtem írásomat, egyelőre 7 NB lépet takartak, de ahogy hűl az idő, egyre kisebbek lesznek a méhcsaládjaim.
Miért?
Mert a méhcsalád nagysága, azonos egyedszám mellett is hőmérséklet függő.
Tartósan mínusz tíz fokban ezek a méhcsaládok 4-5 esetleg 6 léputcát fognak takarni, mert nagy részük a sejtekbe bújik.
Ez egy természetes dolog, így telelnek a méhek.
Az alaptanfolyam után nézzünk egy kis gyakorlati kérdéskört.
Kaptártípustól függetlenül még ebben az időben is véthetünk a szűkítésnél, ugyanis amikor három héttel ezelőtt
"rászorítottam" a méheket a 7 NB lépre még mindig volt 3-4 lépben fias, ebből 2-ben nagy kiterjedésű.
Megjegyzem a Hunor ilyenkor a legveszélyesebb!
Majd Jenő ismét nekem esik, de azért 27 évig én is sikeresen teletettem Hunorokat, csak a veszélyre figyelmeztetek ismét.
Tehát, voltak olyan lépek a szűkítéskor, hogy csak tenyérnyi, vagy annál kevesebb fias volt bennünk.
Legszerencsésebb ezeket kivillázni, viszont körülötte azért volt jócskán méz is.
Én ezeket gondos takarás mellett akkor felkarcoltam, amit mára már gyönyörűen befuvaroztak a méhek pont oda ahol a legnagyobb szükségük lesz rá, a kikelő fias helyére.
Igen ám, de ezt, hogy ez a méz és kevéske fias nem csalta e ki az anyát, ellenőrizni kell!
Ez semmi másból nem áll, mint a "pelusuk" felhúzásából, és minden kiderül.
Ha a csapat fészken kívülre került, az életveszélyes!
Minden éveben van egy-két rakoncátlan anya, amelyik elkóborol, és kimegy a takarón kívülre, ott csinál egy tenyérnyi fiast, de ezzel a méhcsaládja halálos ítéletét is előre vetíti.
Bizony vissza kell tenni őket a szűk fészekbe, a jó mézes lépek közé.
Hamarosan eljön az egérrácsok felrakásának is az ideje, ha már nem késő.
Mára ennyi, a Hunor veszélyeiről majd később.
Nagyernyei Attila