Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 566568 megtekintés
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #645 Dátum: 2016. December 30. 13:45 »
Nézd Attila amit írok csak azért írom mert erről a kaptártípusról, termelő családok esetében valótlan állításokat közölsz. Az állításaid akkor és csak is akkor igazak ha a család gyenge, DE termelő méhészet esetében nincs is értelme beszélni gyenge családokról.

Fél NB nél nem számít ha gyengébb a család, 3 fiókos telelésnél lefejlődik szépen, akácra korlátozod az anyát és kész, talán számíthatsz egész szép eredményre. De ez nem feles rakodó, ebbe vagy erős családokat raksz, vagy ha nem akarsz inkább válassz más kaptártípust.

Hogy hol kezdődik az erős család,  a kiválóknál, ami a mérce, ha nem üti meg egy termelő erősíted, ennyi. Még mások ez erősektől vesznek el fiasítást, itt az a család lesz a jó!!!

Semmilyen ellentmondásba nem kerültem. Sajnálom, hogy ez a kaptártípus olyan korlátokat tol eléd, hogy a rajzás egyedüli kiváltója a mézkoszorú! Hol alakulna ki mézkoszorú? (ha repcére, méztér nélkül elviszed a gyenge családjaidat, azok a fészket tömik, de az nem termelő, de ezt már leírtam fentebb) Mire repcére mész, egy méztérrel amit már elfoglalt a család, alig van mézkoszorúd, akácra meg alig marad méz a fészekben, akác után még annyi sem. Nekem hig. aljon van az összes családom, napraforgón annyira üres a fészek, hogy szinte ijesztő. Ha meg esetleg szorulna a fészekbe némi méz, megfordítod a keretet pár nap és sehol sem találod ....

Ha neked ez a kaptár a mézkoszorúról szól, ne is haragudj meg de ilyen előadást nem akarok meghallgatni!

"Mikor dolgozik egy család teljes lendülettel" Túlságosan leköt eme kaptár általad kreált hibája. hibái. Mivel én azt írtam, hogy a legerősebb család a mérvadó, és ehhez állítod be a többit, te is beláthatod egyszerű gondolkodás menetén is, hogy ez a család tavasztól a legoptimálisabban fejlődik, a legerősebbre. Sokkal több a bogár , mint egy átlagos családban. Hát ha nem is dolgoznak teljes lendülettel, de bőven annyit mint az átlagos családok .... . De azt te sem gondolod, hogy a méhcsalád nagy tömegű hordásnál nem dob be minden méhecskét aki csak tud és képes hordani, természetesen korlátozás nélkül.

"szabadon petéző anya" a fentebbi állítás mentén haladva, maradjunk az erős családnál, azért korlátozzák itt rendesen az anyát, már repcén is, akácon meg pláne. Néztél te már ilyen család fészkébe akácon? Mert én jóformán csak fedett fiast láttam, meg rengeteg mézet, nyitottat alig, alig. (a mézet akác után feltakarítják a méztérbe, belendül a petésés) Nem 8 táblás fiasról beszélek, nagyjából megközelíti a te korlátozott 5 keretedet, ahova szerencsétlen anya még bírt petézni, mert a méz kiszorítja ....

Ha jól emlékszem F. P. anyát zárkáz vagy elvesz, te írtál erről itt, nem tudom pontosan.

Azzal maximálisan egyetértek, hogy az atkaírtás kényszerítheti ki a szűzanyás mézeltetést. Dr. Hegedűs Dénes első akácon 1 fiókra zárja, majd második akácon veszi el ezt az egy fiókot és a termelő rész kap egy újat bölcsővel. Pörgetés után, fiasmentes állapotban kezeli a családot, vagy nem kezeli mert elmondása alapján az atka nyáron 12 napnál többet nem él vagy petézésre képtelen lesz( a kettő közül valamelyik pontosan nem emlékszem)

Mi a nagy fészek és mi nem, ami nekem nem sok az neked az, nekem így a jó neked meg úgy. De azért maradjunk annyiban. hogy ebben a kaptártípusban, egész évben bomba erősek a családok.

De persze, ha valaki 1000 családot akar, az ne ilyen rendszerrel dolgozzon szerintem se. De a jótanácsokat és a segítséget, te is megszívlelhetnéd mástól! Lehet ezt a dolgot a végtelenségig ecsetelni, és ha nem muszáj nem is mennék bele jobban, bár tudom neked a kaptárkérdés szívügyed.

Üdv!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #646 Dátum: 2016. December 30. 18:07 »
Végig olvastam  Gömbi a virágbogár írását.
Úgy döntöttem pattalan vitába nem megyek bele, ha beéri a 30-50%-al kevesebb mézhozammal, akkor minek erőlködjek.
Ugyan az a gondom vele is mint Kivancsi111-el.
Soha a büdös életben nem próbálta ki az általam javasolt módszert, és véleményt mond róla, néha sérteget.
Nagyon sokan jártak és járnak a méhészetemben, és általában elismerően szóltak eddig a családjaim erősségéről.
Pedig nálam mindenki szabadon választhat, nincs reklám család!
Majd teszek fel egy akácos képet, hogy suhognak a "korlátolt" méhcsaládjaim akácon.
Egyébként ezeket a szakmai vitákat a felvásárlók szokták eldönteni.
Az én eredményeimet is ők kotyogták ki, emiatt már szinte titkolom a vándorhelyeimet.
Azért láttam már én is szép méhcsaládokat akác alatt elhihetitek nekem.
Vannak olyan dolgok amiket sajna nem cuclizok be, de az írások nagyon rossz irányt vettek.
Én senkinek nem vitattam a szakmai hozzáértését, csak kicsit szerettem volna segíteni abban, hogy több mézetek legyen.
Ha nektek megfelel a teljesítményetek, akkor nincs miről beszélni.
Soha nem voltam magammal megelégedve, mert a virtuális lécet igen magasra helyezem.
Továbbra is az a szent meggyőződésem, hogy az NB fészek 1/2NB mézterű rendszer fényévnyire van a korszerű méhészkedési technológiáktól.
Nem állítom azt, hogy az NB kaptár a jövő útja.
Azt viszont biztosan állítom, hogy azonos körülmények között roncsra veri az "öszvéreket".
Rengeteg méhészetben jártam, sok beállítottságú méhésszel találkoztam.
Vannak nagyot mondó szájhősök, vannak az eredményeikkel kérkedők, és vannak csendes befutó vér profik.
Ők elég zárkózottak, de egyben közös a technológiájuk.
Megfelelő időben, átfontoltan korlátozzák az anyákat.
Láttam a pergetési átlagokban az óriási különbségeket, így hát a szakmai vitát ezennel feladom.
Nem azért mert csökönyös vagyok, egyszerűen nem viselem el ha hülyének néznek.
Jó volt veletek csevegni.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #647 Dátum: 2016. December 30. 18:36 »
Tehát néhány kép ami az idei akácon készült.
A méhesház ekkor már árnyékban volt.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #648 Dátum: 2016. December 30. 18:37 »
"Továbbra is az a szent meggyőződésem, hogy az NB fészek 1/2NB mézterű rendszer fényévnyire van a korszerű méhészkedési technológiáktól.
Nem állítom azt, hogy az NB kaptár a jövő útja.
Azt viszont biztosan állítom, hogy azonos körülmények között roncsra veri az "öszvéreket".

Ne nagyon búcsúzkodjál :D!
Nem néz senki hülyének, de ezek azok a igen határozott kijelentések, amik újabb válaszokat generálnak.
Én ilyeneket nem merek kijelenteni egy kaptár típusról vagy technológiáról sem.
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #649 Dátum: 2016. December 30. 18:50 »
Amikor egy szót idéző jelbe teszünk (ezt gyakran alkalmazom) ezzel az a célunk, hogy elvegyük a kijelentés élét!
Ez a különbség közöttünk, hogy én nem maszatolok, és kimondom, leírom a tapasztalataimat.
A rakodó rendszerek egyik (ha nem a legnagyobb) előnye, hogy a keretek bármelyik fiókba szabadon áttehetők.
Az NB fészek 1/ NB méztérrel,de Hunor fészek 1/2 NB méztérrel méhészkedők erről a legnagyobb előnyéről lemondanak.
A fias lépek időbeni átfüggesztésével teljesen megtáltosodnak a méhcsaládok, a rajzásról lemondanak, és nekirontanak az erdőnek.
A tieitek is, csak ahhoz létra kell!
Tehát nekem senki nem tudja megmagyarázni, hogy az egyenlő lépes rakodó kaptárak egy súlycsoportban vannak a "turmixokkal".
Vannak több száz (sőt ezer családos) Hunoros barátaim, akik Hunor fészek 1/2NB méztérrel dolgoznak.
Folyamatosan hirdetik a fias keretek eladását, vagy szaporítanak, mert ha a család kinövi a fészket, és az anyának nincs helye, irány a fa teteje.
Ez a gond ezekkel a rendszerekkel.
A variációs lehetőségek garmada marad ki, de akinek így megfelel, nincs mit tenni.
Azonos méhtömeg, és kijáró méhek mellett mindegyik rendszerben egyforma mennyiségű méz lesz!!!!!!!!!
Az, hogy ez a méz hol van, ehhez kell a fifika.
Én jobban szeretem ha a dolgok a helyükön vannak.
Méz a méztérben, fias a fészekben.
Ha méz a fészekben is van, az már súlyos veszteséggel jár.
Nem magyarázom tovább.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #650 Dátum: 2016. December 30. 19:07 »
Tehát néhány kép ami az idei akácon készült.
A méhesház ekkor már árnyékban volt.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Szia Attila!

Ezek melegépítményű Nb18-asok?

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #651 Dátum: 2016. December 30. 19:14 »
A méhesház igen.
A különálló hideg.
Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #652 Dátum: 2016. December 30. 19:23 »
Nem tudom Attila írásomat mennyire figyelmesen olvastad el, de biztosan megfogta a tekinteted, hogy vannak feles rakodóim is, amiben bizony én is korlátozom az anyát, 1 fiókra, bűvös 5 nb, ebből kifolyólag a méz mennyiségére is is van rálátásom. Tehát a fentebbi írásomat én is vállalom.

A vándorhelyről meg annyit, kis túlzással nem a vándorhely hordja a pörgetési eredményeit(ha mindenhol optimális a feltétel), hanem a jól felkészített családjai! De ha tévednék, akkor keresek én is más helyet!

Variációs lehetségek garmada.... épp az a jó, hogy nem kell variálni.

Nem meggyőzni szeretnélek, csak azt kérném előadásaidat kicsit mélyebb ismereti alapra helyezd ezen kaptártípussal szemben. Mert nem fedi a valóságot. Oooo és félre ne érts, nem a fekvő NB s , vagy hunoros tudásodat firtatom én, hanem azon ismereteanyag hiányát amely nélkül erről a kaptártípusról, hitelesen nyilatkozni nem lehet.


Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #653 Dátum: 2016. December 31. 08:02 »
Lassan kimerülök.
Ezt írja Gömbi a virágbogár amit én is kifogásoltam:
"Variációs lehetségek garmada.... épp az a jó, hogy nem kell variálni."
Tehát Te magad írod le kétségeimet!
Mivel csak ezt az EGY módszert ismered,(nem variálsz) sztárolod, nincs összehasonlítási alapod.
Az egyenlő lépes kaptárak összes előnyéről lemondasz, nem ismered.
Én szeretek variálni, mert ez a fejlődés útja.
Biztosan van a jónál is jobb, én is később hallottam egy jobb megoldást az enyémnél a Hunor fészek korlátozására, de 25 évvel ezelőtt még az is szentségtörésnek számított, hogy valaki a Hunor fészket akác idején az anya számára behatárolja.
Akkor döbbentem rá a lehetőségeimre, és el kezdtem variálni.
Az akkori eredményeimet látva hívtak meg a Mesterkurzusra előadónak.
És, hogy tovább fokozzam a feszültséget, a KB keret sem úgy működik mint a Hunor!
A Hunor12-es meg pláne, és még vannak akik csak 8 keretes fészket használnak Hunorban.
Az már közelít a jóhoz, de lepakolás szempontjából nagyon macerás.
A fekvőkben is vannak nagy spílerek, és látom ki mennyit dolgozik, és mekkorák a méhcsaládokra kivetített pergetési eredményeik.
Itt kullog a sor végén az NB fészek 1/2 méztér!
És most nem a saját eredményeimről ömlengtem, hanem amit több száz méhészetben járva tapasztaltam.
Ha Te(vagy Ti) ezt az adást nem veszitek, akkor a hiba nem az én készülékemben van.
A sértés szándéka nélkül viszont azt szeretném mondani, hogy egy bizonyos színvonal alá nem kívánok menni.
A Fekete-Fehér Méhészklub ezen része nem alapszint.
Olyan előképzettséget, tapasztalatot igényel, amit sokan nem is értenek, mert nem csinálták, így azt sem tudják milyen egy rendes akácpergetés.
Sajnos az utóbbi években egyre nehezebb komoly eredményeket elérni, de itt dől el, hogy ki a legény a gáton.
Pont az idén tapasztaltam azt, hogy akácon egymás mellett lévő méhészetekben milyen óriási különbségek vannak.
Nagyernyei Attila



Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #654 Dátum: 2016. December 31. 12:00 »
"Itt kullog a sor végén az NB fészek 1/2 méztér!"

Az anyám hétszentségit..... :D, te aztán egy hangyányit sem engedsz a 21-ből, Gömbi utalt rá hogy egy jó akácon ő is le tud venni három feles fiókot, a nagyboci fészkesről is le lehet, a 10-es hunoromról is lejön kétszer a méztér.
Na most ezek gyakorlatban 40-50 kg mézet jelent egy akácon, ezt mindhárom rendszer tudja jól felkészített családokkal.
Ez sokaknak hihetetlen, sokaknak meg nem megy csodaszámba, azt nem tudhatom de lehet hogy te simán learatsz 60-70 kilót, ebben az esetben felgyújtom az egész állományom, és veszek tőled 50-60 db 18-ast, ha belemész.
Én szerencsés vagyok, az évet általában 15-30 kilo repcével indítom(nálam ez csak az időjáráson múlik), és mennyei napraforgóval fejeztem be, még ebben a szar időben is sikerült akácot fognom, vegyesem meg annyi lett éves átlagban hogy én azt komolyan nem merem leírni :-X, maradjunk annyiban hogy a 600 forintos ára egyáltalán nem hatott meg, és úgy hogy a családoknál simán bentmaradt a fészekbe 15-20kg napra napra télire, azt is kivehettem volna mert a cukor olcsóbb, de nem ejtettek a fejemre, meg a hordóim is elfogytak, meg a végére már t@köm tele volt a napra pergetéssel, ilyen is van.
Ettől is több lett volna, mert a naprában még lett volna 8-10 nap :D, de egy két napos monszun megállította.

Mellettem egy csómó méhészetnek katasztrofális éve volt, egész évben gyengusz családokkal kínlódtak, na meg nosemával, és atkával.


« Utoljára szerkesztve: 2016. December 31. 12:31 írta robi 75 »
Üdv:robi

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #655 Dátum: 2016. December 31. 13:19 »
Sziasztok!
BUÉK!
Amikor elkezdtem írni, az jutott eszembe, olyan vagyok, mint amikor a giliszta köhög. Mindenki írja az igazát, vagy a vélt igazságát. Beleszólásom oka, hogy egy el-nem hanyagolható tényre felhívjam figyelmeteket. Vannak olyan térségek ahol a méhészkedés, méhtartás minden tekintetben optimális, kis méhsűrűség, mediterrán jellegű időjárás, sok, és változatos nővény kultúra. Másik oldalon homokhátság a meglévő minden hátrányával. Egyik helyen alig lehet elrontani, a másik helyen küzdeni kell. Egy aszályos évben még a parlagfűsem adja a virágport, még a másikon minden adott, akár szeptember végéig. És akkor a tavaszról ne is beszéljünk, sokan azt se tudjuk, milyen az éger, a fűz. Igen, lehet mondani olyan helyen miért méhészkedtek, válaszolók, ha mindenki oda vinné fűzre a méheit, ott se volna jobb. Egy szó, mint száz mindenkinek van igaza, vagy senkinek sincs. Nem fekete és fehér a világ, van rózsaszín is. :)

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #656 Dátum: 2016. December 31. 14:10 »
Szerintem mindannyian megegyeztünk abban, hogy az akácvirágzás kihasználásának titka, hogy erre az időszakra le kell csökkenteni a nyitott fias és a dajkák arányát a méhcsaládon belül.

1.
Ennek a fiasításcsökkentésnek a szélső értékét képviseli Ficzere Péter, aki anyazárkába teszi az anyát, és ezzel gyakorlatilag nullára csökkenti a petézést, a dajkák pedig elég gyorsan átállnak gyűjtésre. Eredményei jók, de a zárkázott anya kukázható, tehát a méhcsaládot a virágzás után újra kell anyásítani.

A többi módszerben az anya különböző módon korlátozott, de marad a méhcsaládban és petézik is. A cél ezekben az esetekben, hogy ne rajozzon meg a méhcsalád és a dajkanépesség álljon át gyűjtésre és az anya petézése csökkenjen minél jobban, de ne szűnjön meg. Ezt több módon lehet elérni.

2.
A fészek nagy részének kipakolása más kaptárba. Ezzel anyanevelés zajlik és szaporulat is készül. Ilyet alkalmaz egy hunoros barátom, aki évek óta ugyanannyi szaporulatot ad el, mint amennyi törzscsaládja van.

3.
A fészek kisebb részének kipakolása más kaptárba. Ezzel anyanevelés zajlik.
A fészek nagy része bent marad, de anyaráccsal annak csak egy részére van beszorítva az anya. A fészek többi része kvázi méztér. Ilyet általában a rakodókban alkalmaznak, pl. a hunor vagy NB fészket anyaráccsal kettéválasztják, plussz a fészek fölötti fiókot vizszintes anyaráccsal választják el.

De természetesen ezt is lehet NB kaptárban is alkalmazni. Az NB 24 kétanyás rendszerre jellemző, hogy az akác előtt mind a két fészekből vesznek el 3-3 nyitott fias keretet és ezekkel anyákat nevelnek. A két anyát két szélen 3-3 lépen anyaráccsal lerekesztik A többi fiast elosztják a kaptárban és középen az anyarácsot felhúzzák. Ez módszer részleges anyavesztéssel, de jó mézelési eredménnyel együtt jár.

4.
Nem sokan alkalmazzák az én módszeremet, de ez is ismert, tehát nemcsak én alkalmaztam. Ez használható fekvő és egyenlő lépes rakodóban egyaránt.
Repce előtt és alatt csak le és összeröpítéses módszerrel egyenlítjük ki a méhcsaládokat, illetve fékezzük a rajzást.
Akác előtt 7-10 nappal a méhcsaládból csak annyi nyitott fiaslépet veszünk ki, amennyi az anyaneveléshez szükséges.
Akác virág nyílásakor, tehát még a mézelés kezdete előtt történik meg a tisztító pergetés és a fészek szétrobbantása. Ez azt jelenti, hogy egyetlen fészeklépnek se lehet szomszédja másik fészeklép vagyis tűzdeléssel üres lépek kerülnek a fészeklépek mellé. Rakodónál ez átfüggesztéssel is jár. A dajkanépesség ebben az esetben a kaptárban szétszóródik és a szomszéd üres lépek is elcsábítják az idősebb dajkákat más feladatra. Ezért az anya napi peteszáma lecsökken és a dajkálási igény is csökken az akác kezdetére.

Mind a három módszer esetén csökken a rajzási láz és rengeteg dajka méh áll át gyűjtésre. Nyilván Ficzere Péter módszere esetén esély sincs a rajzásra, de a többi esetben lehetséges.

De a munkaigénye nagyon eltérő. A munkaigény függ a kaptártípustól is. Természetesen az NB fekvők használata esetén kisebb a munkaigény, mint a kisebb, nagyobb rakodós fiókok mozgatása esetén.

Minden esetben előfordul anyavesztés, de a legtöbb a Ficzere módszerével.

Anyakeresés akác előtt az 50-60 000 méhecske között iszonyú munkával jár. Ezt csak a szétrobbantásos módszer esetén spórolhatjuk meg.

Anyabölcsők rombolása sokak számára általános foglalatosság akác előtt és alatt.

Mindegyik módszer esetén csökken a méhcsalád népessége az akác végére. A Ficzere módszere esetén lesz a legnagyobb a népességvesztés és a fészek szétrobbantás esetén lesz a legkisebb népességvesztés.

Meg kell békélni NB kaptár esetén, hogy a fészeklépeket is pörgetjük. Ezen soha nem kell fennakadni, ha jó pergetési eredményeket akarunk. Így csinálta apám is. Természetesen nem kell megkopasztani a méhcsaládot, de akác után legyen készenlétben a cukros zsák és az etető. No, meg meneküljünk el az akácról minél hamarabb valami virágport is adó legelőre, ha nem akarunk bajt magunknak és a méhcsaládoknak.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #657 Dátum: 2016. December 31. 14:24 »
Attila leírtam az állományom fele fél NB, de ennek ellenére nincs összehasonlítási alapom, hát ez vicc. Szeretsz variálni, hát hajrá de szerintem a fekvő kaptár sem a variálásról szól de persze mindent túl is lehet bonyilítani. Hunort nem ismerem, egyik változatát sem, KB meg a többi keretméret, hogy jön ide gőzöm sincs, sőt arra a mindössze 3felvetésemre (mézkoszorú, rajzás, elmaradt átlagok te írtad),hogyan tudsz ennyi sületlenséget összehordani.

A sztárolásról meg annyit, hogy egy percet sem sztároltam sem magam sem ezt a kaptártípust, csupán a figyelmedet szerettem volna felhívni olyan dolgokra amelyek nem igazak és te váltig állítod, hogy az bizony úgyvan (mézkoszorú, autómata rajzás, kevesebb méz...) Sztárolni inkább te sztárolod magad, a pergetési eredményeid miatt, stb ... olvasd vissza magad!

A fejlődés útjáról is más lehet akkor a véleményünk!

"Nem kívánsz egy bizonyos színvonal alá menni... magas előképzettség" megbocsáss de nem is kell. Amely dolgokat TE az NB fészek fél mézteres kaptárral szemben kritériumként felhozol, és tapasztaltad az csak is a hozzánemértés és a szaktudás hiánya eme típusra vetítve persze. Tehát megnyugodtam az a szint nem is olyan magas!!!!!! Lehet még én is megütöm ... Na ez már talán sértegetés, de 2 oldalnyi hülyeség összehablatyolása után engedtessék meg ez most már nekem is!

Remélem egyszer lesz egy közös akácos helyünk!

Boldog Újévet! (Ha nagy sületlenségeket nem írsz, részemről befejeztem)

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #658 Dátum: 2016. December 31. 14:41 »
Geddekas, Ficzere módszerénél elvileg nem megy tönkre az anya, akác után kiengedi.
Kérdés, hogy az akác előtti anyakorlátozás többletmunkái megérik-e a többlet akácmézet. Na meg utánna a megcsappant népességet stb.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #659 Dátum: 2016. December 31. 14:42 »
bekesm!

Így igaz, éppen ezért nem lehet lenézni vagy elitélni egyetlen kaptár tipust vagy módszert sem, Attila elég kemény fejű ebben a témában, nem enged az úristennek sem :D, nekem fűz is van bőven és gyümölcs is, a határ java 25-30 ak jó fekete föld, de vannak 40 ak-ás részek is, méhsűrűség fele mint zalában, rövid vándorlásokkal (20-40 km) sokat lehet termelni, az akác egy közülük. De ide is jó méhek kellenek ;), és nem árt ismerni a környéket, sokat vagyok a határba, habár már nyár végére tisztába vagyok vele hova mennyi repcét vetettek, de az még "sokat alszik odakint", tavasszal újra ellenőrizni kell a leg betyárabb helyen lévőt is, mindig van olyan ami nem sikerül tárcsázni kell, szóval résen kell lenni.
A képen éppen azt teszem kora tavaszon.


Üdv:robi