Kaptártípusok összehasonlítása

  • 990 válasz
  • 566572 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #660 Dátum: 2016. December 31. 14:46 »
Geddekas, Ficzere módszerénél elvileg nem megy tönkre az anya, akác után kiengedi.
Kérdés, hogy az akác előtti anyakorlátozás többletmunkái megérik-e a többlet akácmézet. Na meg utána a megcsappant népességet stb.
Jogos a felvetésed. Valóban sok munkával jár.
De 7-10 nap zárkázás is hosszú egy termékeny anya számára. Ennek csak vannak következményei.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #661 Dátum: 2016. December 31. 14:48 »
Az finom kis út  :D kellemesen ringathat.

Az, hogy teljesen összeszakad a család, mikor lesz ott újra dajka korú népesség, a többiről nem is beszélve. Én inkább azt mondom szűzanya és a régi meg egy vagy két fias kerettel, minimális néppel elválasztva, tetszés szerint visszaadható a népesség pótolható. Ha csak akác van , akkor mindegy.
« Utoljára szerkesztve: 2016. December 31. 14:53 írta Gömbi a virágbogár »

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #662 Dátum: 2016. December 31. 14:57 »
Igen, de a tanyám még rosszabb helyen van(de ez így nagyon fasza), mocim nincs, de a távcsövem jó, eredeti USSR 10x50-es, szolnokon cseréltem 1990-ben a ruszki laktany(volt kettő) kapujába cigarettára :D, a sima barna szofiért odaadták volna az egész laktanyát ;D.
A tanyám messze az erdőn túl van, de a röpkörzetben mindent ellenőriznem kell, mert hol innen- hol onnan pergetek jót.
« Utoljára szerkesztve: 2016. December 31. 15:02 írta robi 75 »
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #663 Dátum: 2016. December 31. 17:29 »
Na tehát, mivel ilyen szépen csokorba szedtelek benneteket még egyszer megpróbálom a lehetetlent.
Gömbinek és robi75-nek, valamint minden kételkedőnek írom, ami részben ismétlés.
Mivel a "Kaptártípusok összehasonlítása"rovatban írogatunk egymásnak, valamint ez az előadásom címe is, ezért újra felveszem veletek a kesztyűt.
Ezt írja Robi75 amit nem is kívánok megcáfolni:
"Attila elég kemény fejű ebben a témában, nem enged az úristennek sem..."
De nem ám!
Soha a büdös életben nem fogjátok még csak megközelíteni sem az NB fészek 1/2 NB mézterű családokkal azoknak a méhcsaládoknak a teljesítményét ahol az anyát valamilyen módon korlátozták.
Ha ebben nem tudunk egyet érteni, akkor valóban csak sértésetekkel tudnám folytatni, de ezt nem szeretném.
Akkor menjünk le mégis egy nagyság rendel lejjebb, mert valószínű én fogalmazok rosszul.
Most akkor kezdők figyelem!
Tehát abban megegyezhetünk, hogy a természetes raj hord 100%-ot adott legelőn?
Remélem igen, mert ha ezt sem látjátok be, akkor......B.Ú.É.K! és befejeztem.
Tehát úgy tudjátok a legjobban kihasználni az adott méhlegelőt (kaptártípustól függetlenül Gömbi, és itt jött be KB, amit nem értesz), hogy a raj állapothoz közelíteni kell.
Ha ettől jelentősen eltértek, a pergetett méz mennyisége drasztikusan csökken!!!!
Mit nem értetek ebben?
Már pedig Ti drasztikusan eltértek, mert akác alatt a  nagy lépfelületen garázdálkodó anyák végig fiasítanak, csak dandárban szorulhatnak ki teljesen, és a fészek rengeteg mézet elnyel, aminek a hordóban lenne a helye.
Szerintetek az idősebb generáció miért vette el akác indulásakor az összes nyílt fiast?
Mert az akkora fék a hordásban, hogy nektek ahogy érzékelem erről halvány lila fogalmatok sincs.
Ha lenne akkor csendben maradnátok.
Egyszer írtam már egy példát, de az elkerülte a figyelmeteket?
Ismét a mohácsi elnököt kell példaként hoznom.
Két konténerét tudta időben korlátozni, a harmadikról idő hiányában lecsúszott. (Kiesett a konténer folyosóján, és eltörte a lábát.)
A két konténertől amelyben időben korlátozta az anyákat (az egyiket én csináltam), dupla annyit pergetett, mint amelyiket szabadon hagytuk.
Ki kell próbálni fiúk és akkor véleményt mondani.
Reagálnék még Gömbi egy megjegyzésére, amikor ezt írja:
"Attila leírtam az állományom fele fél NB, de ennek ellenére nincs összehasonlítási alapom, hát ez vicc."
Ez az.
Egy NB fészkű 1/2NB mézterű családot így nem lehet összehasonlítani egy sima 1/2NB rendszerrel.
Érted?
Ez akkor lenne igaz, hogy lásd a különbséget, ha az NB fészkű1/2NB mézterű családjaid egy részénél az anyát korlátoznád, a többieknél nem.
Akkor látnád a különbséget, de előtte kérj egy kisszéket, mert leülsz.
Olyan általánosságokat akartok megcáfolni amit soha nem próbáltatok.
Végül Robi75-hoz szólnék amikor ezt írja:
"Ez sokaknak hihetetlen, sokaknak meg nem megy csodaszámba, azt nem tudhatom de lehet hogy te simán learatsz 60-70 kilót, ebben az esetben felgyújtom az egész állományom, és veszek tőled 50-60 db 18-ast, ha belemész."
Több méhész is elérte már ezeket az átlagokat NB18-asban, és itt vannak közöttünk a Fekete-Fehér Méhészklubon, sajnálom, hogy nem szállnak be a meccsbe.
Anti írjál már!
Nagyernyei Attila



*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #664 Dátum: 2016. December 31. 20:02 »
Teljesen igaza van Attilának!

Ha a mézhozamot maximálni akarod, akkor át kell állítanod a dajkakorosztályú méheket is kijárásra, tehát nektárgyűjtésre. Ezt csak akkor éred el, ha a feladata elvégzésében kellően korán korlátozod, vagyis az anyát a petézésben fékezed és magát a dajkanépességet is korlátozod a tevékenységében és természetesen párhuzamosan helyet teremtesz a gyűjtésnek, mint új feladatnak. Ha ezt jól csinálod, akkor a rajzási lázból eredő lustálkodást is elkerülheted és füstölni fognak a kaptáraid úgy mennek a méhek. Ha volt olyan szerencséd, hogy a repce nem mérgezte le az állományodat.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #665 Dátum: 2016. December 31. 20:25 »
A szűk fészekben akác dandárra hasonló keretek  lesznek, mint a képeken amit mellékeltem.  Világosan látszik, hogy nem túl sok dolguk van a dajkaméheknek. Illetve mégis, mert az akácfán találnak maguknak munkát..
Méz szinte semmi, nálam hat kereten vannak szűkítve, a hatodik keret marad aranytartaléknak akác utánra. Általában az hasonlóan fedett talpig mint a fiasok,  csak az mézzel van tele.
A képek 2016 ban készültek.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #666 Dátum: 2016. December 31. 20:53 »
Csak megéri tűzbe "tartani a vasat", amíg meleg.
Jövőre folytatjuk :D.

BÚÉK:
Üdv:robi

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #667 Dátum: 2016. December 31. 20:54 »
Szilveszter lévén, közben megittam két fröccsöt, egy kiváló szekszárdi borból.
Aztán az iménti hozzászólásokat olvasva, meg is nyugodtam.
Mi méhészek, a természetes rajhoz csak hasonlót tudunk produkálni.
A rajnak az összes méhe dolgozó, gyakorlatilag amíg nem lesz nyílt fiasuk, a gyűjtésre tudnak koncentrálni.
Az anyák korlátozásával közelítünk ehhez az állapothoz, de azt elérni soha nem lehet.
Azért mondom(írom), hogy ha a raj teljesítményét vesszük 100%-osnak, akkor a mi eredményünk attól függ, milyen közel vagyunk ehhez az állapothoz.
A mai ismereteim szerint Ficzere Péter jutott el ehhez legközelebb, de annyira meredeknek tartom a módszerét, hogy nem alkalmazom.
Én 4 vagy 5 keretre szoktam zárni az anyákat, de a 4 jobban működik.
Ha szaporítani szeretnék (vagy a kollégáknak kölyökcsaládokkal segíteni) akkor több keretre zárom a mamikat.
Elismerem, hogy kemény fejű vagyok, sőt ragaszkodom a tapasztalataimhoz, mindaddig amíg nem cáfolnak meg.
Ezért provokálom a társaságot, mert ebből sokan okulhatnak.
Akit megbántottam, attól elnézést kérek!
A szakmai csörték egészségesek, így tanulunk egymástól.
Nekem az a szerencse adatott meg, hogy pályafutásom alatt rengeteg méhészetben jártam, akár külföldön is, és állandóan a méhcsaládok állapota érdekelt.
Így volt ez a svájci és a francia Apimondiánkon, Horvátországban, Erdélyben, Szerbiában és aki velünk utazott az ősszel Szlovákiában is a Kiss méhészetben.
Minden bajunk ellenére, mi magyar méhészek nyugodtan kihúzhatjuk magukat mind szakmailag, mind a méhcsaládjaink erősségének tekintetében.
Remélem jövőre országos szinten is jobban elbánnak a kollégák az atkával mint az idén.
B.Ú.É.K.!!!!
Nagyernyei Attila



Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #668 Dátum: 2017. Január 01. 11:39 »
BUÉK mindenkinek!
Ez a kaptárkérdés egy örök vita lesz a méhészetben!
Nagyernyeinek a mumusa az NB fészek-fél méztérrel! :-)
Nincs ezzel semmi baj!
Vannak akik kiválóan termelnek ezzel a rendszerrel!
Vannak,akiknek nem jöttbe..nekem sem!
Nemrég olvastam,hogy Csányi Antiék pl 1000 NB családot szabtak át körfűrésszel Hunorra!
Janovics hétszer(!!!)váltott eddig keretméretet!
Pedig ő sem kezdő!
Mindenkinek meg lehet találni a saját részére,és a környezete adottságaihoz, a megfelelő rendszert!
Van,akiknek ez már elsőre sikerül(legalábbis ő azt gondolja,hogy az a rendszer a tökéletes),és megelégedéssel használja,és vannak,akik többször is váltanak!
Szerintem nem szabad egyikhez sem görcsösen ragaszkodni,és azt sem,hogy a másikét,legyen az bármely keretméret,túlságosan alacsony szintre leminősíteni!
Minden rendszerhez termelő erősségű családok kellenek..
Kívánom,hogy minden rendes méhész olyanokkal induljon az idei szezonban!



Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #669 Dátum: 2017. Január 01. 11:57 »
Örösi Pál Zoltán kedvenc kaptár típusa.

Sajnos már csak ez az egy van belőle Gödöllőn a többi a gödör alján van...............

Az volt vele a baj, hogy pitvaros kivitelű volt és azt korrektül kitakarítani nyúlós után nem lehetett.

A keret vállszélessége 35 mm-es.

Lehet, hogy ide hozzánk ez a típus való. (Gödöllő, Méhészeti Kutató Intézet)

Szabó György

Az életben egy dolgot jól jegyezz meg!
Az emberek soha nem változnak,
csak te ismered meg őket jobban!

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #670 Dátum: 2017. Január 01. 12:08 »
LudasMatyi!
Akkor 2017-ben is folytatjuk?
Amiket írsz, általánosságok, sőt teljes igazságok, de ettől cifrább azért a kérdéskör.
Nem arról van szó, hogy valamelyik rendszert fikázom.
Emiatt hasonlítgatjuk őket össze.
Ezt írod:
"Nagyernyeinek a mumusa az NB fészek-fél méztérrel! :-)"
Sajnos egy újabb résztvevő aki semmit nem értett meg írásaimból.
Nekem a "mumusom" az akác alatti nagy fészek!
Nem azért váltottam 27 év után a Hunorról, mert az egy használhatatlan kacat.
Meguntam a pakolászást, a vándorlások előtti stresszt, pántolást, a fiókok közötti kutatást, az éjszakába nyúló etetéseket, a lepakoló helyek gondos megtekintését (borulékony) stb.
Mivel a Hunor fészket is korlátoztam, ebben semmi nem változott.
Ezt írod helyesen:
"Minden rendszerhez termelő erősségű családok kellenek.."
Ezt ki kérdőjelezi meg?
Az nem mindegy, hogy az erős méhcsalád milyen korösszetételű, milyen munkára szeretnénk a méhcsalád energiáját fordítani, és ami a leglényegesebb, hová raktározza a begyűlő nektárt, majd mézet.
Ezért véleményem szerint az NB keret nem való rakodóba, annak határa a Hunor!
Ebben az óriási fészekben rengeteg a tétlen méh.
Emiatt van a 10 NB fészektől mumusom, ettől még ez a rendszer működik, de a lehetőségekhez képest félgőzzel.
Én szeretem ha a méhek dolgoznak, gyűjtenek, és nem azon örömködök  milyen szép nagy a fészkük van.
Jobban szeretem a kicsi fészket, nagy méztérrel.(Persze akácon.)
Erről szól az a termelési módszer, amit vitattok.
Ha ezt megértitek, hogy ez nem kaptárvita, akkor nem írogattam napokig hiába.
Az egyenlő lépes 1/2NB-t is el lehet cseszni, ha akác alatt két fiókon van a fészek, és még a kijáró is az alsón, vagy a fenékdeszkán van, akkor még rosszabb mint az egész NB lépes fészek.
Na ekkor lép fel a tömeges rajzás.
1 fiókra le a mama, és méztérre röptetés.
Kicsi fészek 3-4 méztér.
Ezzel semmi gondom.
Üdv:
Nagyernyei Attila





Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #671 Dátum: 2017. Január 01. 12:22 »
Druszám!
Én nem írtam hogy bárki is megkérdőjelezné azt,hogy termelő család kell minden kaptárba..
Mint én is írtam,nekem sem tetszik a 10 keret NB fészek..nem áll közel hozzám!
Nekem vannak félkeretes rakodóim is,és akácon látom hogy mit hoznak,ha az anya egy fiókon van!
Ezek mellett szeretnék kipróbálni egy nem egyenlő lépes rakodót,ami nem 10 keretes NB fészek,fél méztérrel!
A méztereket meghagynám,de egy NB-től kisebb fészek méretet szeretnék.
Na,ebben segíts légyszíves! ;)


Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #672 Dátum: 2017. Január 01. 12:35 »
Előző hozzászólásom után összeszámoltam a baráti társaságunkba tartozó méhészek számát, akik közül sokukkal több mint 30 éve közösen vándorolunk.
Vannak Hunorosok,(3) van 1/2NB-s (2) van NB fészek NB méztér(1!), meleg építményű NB18-as Illés féle konténer (7), NB méhészet(5) ezek között fészek mézkamrás, 15-ös, 18-as, és NB24-es is.
Minden kolléga méhészetében jártam, hasonlóan gondolkodunk, de vannak apró eltérések.
Ebben a csapatban már évtizedek óta nem kérdés az anyák korlátozása.
Mikor?
Az időpont szoktuk körtelefonnal egyeztetni.
A fent leírt különböző rendszerekben az anyák korlátozása ettől függetlenül kis eltéréssel, nem egy időpontban szokott történni.
Ennek oka a mikroklíma, a méhcsaládok fejlettsége közötti különbségek, a méhlegelő, és az akácerdők nyílása közötti eltérések.
Ez valójában egy házi bajnokság.
Név nélkül annyit megsúgok, hogy évek óta a meleg építményű NB18-as konténerben méhészkedők a bajnokok.
Ők már tavasszal előnnyel, indulnak, mert olyan a méhlegelőjük.
Az NB fészkű NB mézterű kolléga is korlátozza a fészket, de erről már írtam.

Nagyernyei Attila

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #673 Dátum: 2017. Január 01. 12:44 »
Végigolvasva az elmúlt napok témában irt beirásait, az alábbiakkal egészíteném ki azokat:
Minden kaptártípusra igaz, függetlenül attól, hogy rakodó vagy fekvő rendszerben dolgozik az ember, hogy a családoknak nagyon sok népűeknek, de kevés fiasításúaknak kell lennie a fehér erdőben.
A család gyűjtő erejét a kaptármérleg igazolja. A reggeli kirepüléskor  (éjszakai apadás nélkül) 3, de inkább 4 kg kijáró méh  harcba indulása akácra érett családot jelöl.
A kijáró méh a súlyának akár 4-5 szörösét tudja begyűjteni kedvező körülmények között l-l család, dandárban 1,2-1,8 kg lehet óránként a hordás.
Az azonos erősségű, de korosztályi eltérésű családok hozama 5-15 kg-mal is eltérhet egymástól.
Milyen legyen valójában az akáci család? Már az akác első napján akác végi legyen a nép és fias mennyisége!
Minden méhlegelőnél, de főleg akácon a mérleg dönt! - érzelmi tényezők és méhész bölcsesség nélkül. Örökös kérdés: meddig virágzik még az akác? Helyes kérdés: hány kg-ot tudhat még az akác? Ez a döntő! - a hozam, s nem a virágos napok száma. A virágzás  nem jelenti automatikusan a mézelést.  Egy-egy kaptár és a mérleg igazolja a mézelést.
Sok méh - kevés fiasítás! Túlzottan sok a méh (arányában a kijáró) és túlzottan kevés a fiasítás. Ez minden méhészetben és kaptárban megvalósítható. Ez az akácméztermelés emelt mennyiségének a lehetősége.
Akác előtt 12 keret NB nép és 5 keret fias van a kétanyás kaptár mindkét oldalán. A nép-fias arány 2,4! Bármely kaptárban ilyen arányszámhoz lehet beállítani a családokat.  A család összetevőinek az arányát rendezzük, az elvett fiasításos kereteket hasznosítjuk, műraj lesz belőle. Egyszerűbb, hasznosabb eljárás nincs. Eltérő mézeltetési módokkal sem érhető el hasonló eredmény, még az anyák teljes zárkázásával sem.

Re:Kaptártípusok összehasonlítása
« Válasz #674 Dátum: 2017. Január 01. 12:53 »
Közben látom, hogy LudaMatyi írt, és kérdezett.
Én biztosan nem változtatnék az egyenlő lépes 1/2NB rakodó rendszeremen, ha azt jónak tartod.
Mivel az egy fiókra zárt anya pont 5 NB lépnek megfelelő helyen tud mozogni, és a két szélső lépet ritkán petézi be, ebben nem látok kifogást.
Ha Hunor vagy KB fészekben gondolkodsz, és úgy pakolod rá az 1/2 NB méztereket annyi rajod lesz mint égen a csillag.
A 10 Hunor keretet ha "kinövi" a család megáll a tudomány!
Ha az 1/2 NB fiókba beengeded az anyát, hova kerül a méz?
Ha utána visszazárod a Hunorra és ezt felemelve megközlöd, simán megrajzik csak két héttel később.
Itt válik világossá, hogy az én véleményem szerint az egyenlő lépes rakodó kaptárak technológiájának a fő előnye a fias lépek átfüggesztése, vagy ha nem akarsz tökölődni, fiókcsere.
Ezt az alacsony keretessel méhészkedők rendszeresen alkalmazzák tavasszal.
Ha nem egyforma a léped, olyan bonyodalmakba és kellemetlenségekbe lesz részed, hogy megbánod.
Ha kikötöttél valamelyik rendszer mellett használj egyforma kereteket, és akkor az üzemszerű munka is megvalósítható.
Akik nem egyenlő lépeket használnak azzal érvelnek, hogy a fészek lépeket nem pergetik, mert méhegészségügyi, meg méz minőségi szempontból aggályos.
Szerintem ebben van igazság, de kár ezt feláldozni egy olyan rendszerért, amit mindenhova pakolászhatsz, passzol, és pöröghetsz.
Ez tavalyi kép, egy kollégánál járva kaptam lencsevégre.(Nem tájolás hordás!! De milyen...)
Nagyernyei Attila