"25 évvel a rendszerváltozás után jelenleg az ágazat termelése nem
érte még el az 1990 évi szintet!"
Ezek a fránya "kommmonista agromókusok"mégiscsak tudtak valamit?
Talán még vetőmag repcét is tudtak termelni neonikotinoid nélkül?
Ma már nem lehet?
Ma már nem lehet úgy termelni repcét,hogy a kijáró méhek túléljék?
2000-2005 előtt lehetett ?
1990 előtt lehetett?
Régebben napnyugta után lehetett permetezni?
Ma miért nem lehet?
Egyszerűbb becsávázni és az visz mindent?
Méhek,poszméhek,énekes madarak tűnnek el,pusztulnak el?
Szép új világ?
Kedves Csányi Úr!
Bizonyára elkerülte a figyelmét a Neonikotinoid témában elhelyezett hozzászólásom a repce és neok összefüggésének tárgyában.
Azóta azt is igyekeztem hangsúlyozni, hogy megértem és osztom az aggodalmát.
Ennek előre bocsátása mellett most mégis felkaptam a fejem, amikor a "gengszterváltás" előtti agrárpolitikát és gazdasági teljesítményt igyekezett piedesztálra emelni. Szíve joga, de az az érzésem, nem észérvek, hanem emóciók és indulatok vezették a klaviatúráját, amikor a "kommunista agrárium" hozzáértésének adott prioritást a mai szakmai felkészültséggel szemben.
Bükk nagyon jól látja, a kanadai ellentmondásokat a gazdáknak és a méhészeknek közösen kell feloldaniuk. Áll ez a hazai agráriumra is. Az agrárkormányzat a méhészek kedvéért (de senki kedvéért sem) nem fogja odadobni a növénytermesztést, vetőmagtermesztést, s az ezeket védeni hivatott növényvédelmet sem. Nincs rá lehetősége. Konszenzust kell keresni. Ehhez viszont érvekre, nem indulatokra van szükség. E konszenzuskeresés és -teremtés és nem a konfrontáció lenne a legfőbb feladata a méhészeti érdekképviseletnek is.
Litterae is okosan megvilágította: nem a "kommunizmus" volt minden társadalmak legjobbja, nem a "kommunista agromókusok" voltak az agrárszakértelem letéteményesei. A lehetőségeik adta mozgástéren belül tették a dolgukat. Tisztelet nekik, ideológiától mentesen is tették a dolgukat. Ráadásként mi, a "kommunista agrárértelmiség" második nemzedéke nagyrészt a régi, még nem a kommunizmuson szocializálódott szakemberektől tanulhattuk a szakmát. Ha lépett előre a mezőgazdaság, az elsősorban az ő érdemük. A mai professzorok abból a nemzedékből kerültek ki, amelyet ők, a javarészt "osztályidegen" gárda nevelt. Ritka kivételtől eltekintve ideológia-mentesen, a szakmára koncentrálva.
Ha Ön mégis visszasírná a "kommunista agromókusok" időszakát, nem ártana azért a hazai mezőgazdaság adatsoraiba beilleszteni azt az időszakot. Léteznek ezen adatsorok, idézek néhányat:
https://www.ksh.hu/agrarcenzusok_hosszu_idosorokÉrdekes lehet a bruttó termelési érték is (összehasonlító árakon):
https://www.ksh.hu/docs/hun/agrar/html/tabl1_2_2.htmlA bruttó termelési indexek:
http://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_hosszu/h_omf001a.htmlS ha már a repce termesztésével kapcsolatban pattant ki ez a polémia, nézzük a hosszú repce adatsorokat is.
A repce területi adatai:
https://www.ksh.hu/docs/hun/agrar/html/tabl1_4_1_3.htmlRepce termésmennyisége:
https://www.ksh.hu/docs/hun/agrar/html/tabl1_4_2_3.htmlRepce termésátlagai:
https://www.ksh.hu/docs/hun/agrar/html/tabl1_4_3_3.htmlS hogy teljes legyen a repce adatsor:
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_omn007b.htmlAz utóbbi teljes két mezőgazdasági évbe beillesztve:
https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/gyor/vet/vet1505.pdfTermészetesen olvastam Geddekas érvelését, melyben azt mondta, hogy a csávázásra használt neók felfüggesztésével nem csökkent, ellenkezőleg, emelkedett az olajos növények termesztése. Igaz. Csak érdemes megnézni, milyen többletköltségek, milyen plusz környezetterhelés árán. Ehhez javaslom a statisztikákból megnézni, hogy alakult a mezőgazdaság növényvédő-szer felhasználás. Nem véletlenül követelik a kanadai gazdák sem, hogy kompenzálják számukra a bevételkiesést és a versenyhátrányt. Ha nincs ilyen, felhagynak a termesztéssel. A vetőmagosok sem véletlenül kérték vissza szinte egész Európában is a neókat az olajos ipari növények esetében. A vetőmag terméktanács hírleveleiből olvashattuk, idéztük azokat is.
Az már csak hab a tortán, hogy ha megfordítjuk Geddekas és az Ön érvelését, akkor fel kell vessük azt a kérdést is: milyen méhegészségügyi javulást tapasztaltak a neó csávázószerek felfüggesztése nyomán? Egészségesebbek lettek netán a méhek?
Az a véleményem, amit már megírtam Önnek. A problémát komplexen kell kezelni, nem csak a növényvédelemre szabad koncentrálni. Nem véletlenül Önöknek címeztem azt a felvetést, Önök azok, akik a legnagyobb árutermelő méhészetet üzemeltetik Európában. Önöknek kell rendelkeznie azon adatokkal, melyek a jelenlegi méhsűrűség és a méhészeti technológia szerepére is rá tudnak világítani. Öntől hallottam, hogy évekkel ezelőtt fele akkora állománnyal, mint a mostani, ugyanazon termelési eredményekre voltak képesek, mint most, a duplányival. Azon még nem gondolkodott el, hogy már az érdekképviselet szakmai elnökhelyettese is a méhlegelők eltartóképességét, a méhsűrűséget, a régi családszám visszaállításának szükségességét emlegeti?
Természetesen a laikusban felvetődik az a kérdés is: lehetséges, hogy a "kommunista méhészmókusok" esetleg többet tudhattak, mint a maiak...?