EU-s és nem EU-s méz? Felejtse el!D. Horváth Gábor újságíró2015-12-10 20:30Nagyítás:
A legújabb mézbalhé egy olyan rövid felirat miatt indult, amely sokaknak elkerüli a figyelmét, még vásárlás közben is: „Származási hely: EU-s és nem EU-s országok.”
Kapcsolódó anyagok
Hamis mézek miatt Brüsszelben tüntetnek a magyar méhészek
Ezt az uniós szabályok értelmében kell föltüntetni a boltokban található mézesüvegeken. A szabály megváltoztatása érdekében kaposvári méhészek egészen Brüsszelig mentek tüntetni.
De miért is kerül hozzánk külföldi méz? Hiszen Európa egyik legnagyobb méztermelője Magyarország, méhészeink pedig kitűnő hazai termékeket készítenek. Ha tehát egy külföldi a saját mézét akarja nálunk értékesíteni, az körülbelül olyan, mintha homokot árulna a sivatagban. Szóval nincs rá magyarázat, hacsak… Hacsak nincs valami csel a dologban.
De van. EU-n kívüli méz sok helyről érkezhet. Például Argentínából, amely a világ egyik legjobb adottságú helye. Ám Kínából is, ahol sokkal kevesebb a méhlegelő, mégis majdnem annyi mézet exportál, mint a világ összes országa együttesen. Valami tehát a számokkal nem stimmel. Azután a kaposvári méhészek és a hatóságok kiderítették az igazságot. Laboratóriumba küldték az EU-s és nem EU-s címkékkel ellátott termékeket. A vizsgálatok során az derült ki, hogy a boltokba került EU-s és nem EU-s méz leginkább kínai és olyan, mintha méz lenne. Illegálisan kotyvasztott, ízetlen és silány anyag. Ezért sokkal olcsóbb, mint a valódi méz. Na, ez az, amit lelkiismeretlen magyar csomagolók – kevés hazai mézzel összekeverve – beletöltenek üvegekbe, és lelkiismeretlen kereskedők a mai napig árulnak.
Persze nem mindenki. Vannak közülük olyanok, akik mindvégig ragaszkodtak a hazai termékekhez. Mások – miután kiderült a turpisság – úgy döntöttek, hogy a fogyasztók érdekében ezeket az EU-s és nem EU-s mézeket visszaküldik a feladónak. És persze vannak néhányan, akik sajnos még mindig nem vesznek tudomást a történtekről.
De hogyan tud eligazodni a vásárló? Hiszen nem minden áruház hozta meg még ezt a felelősségteljes döntést. Igen, tud. Ha nem termelőtől, hanem boltban vásárol mézet, akkor alaposan nézze meg az üvegen a címkét! Ha erre az van írva, hogy EU-s és nem EU-s országokból származik, akkor tegye vissza! És persze azon is elgondolkodhat, hogy abban a boltban vásárol-e egyáltalán valami mást.