Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 810 válasz
  • 418412 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #195 Dátum: 2015. Március 19. 15:07 »
Szerintem ezek nem újak, Api Life Var már régen van. Én használtam már vagy 10 évvel ezelőtt. De az akkori használati utasítás tavaszon, kifejezetten nem javasolta a használatát.
A mostani user manual -ban, van egy lényeges utasítás. A lényege hogy a szert távol a fiasítástól a sarkokba helyezzük, a keretek tetejére. Nem véletlen, mert az anyák utálják a tömény illóanyagokat. Csak jó távol hajlandóak petézni a cucctól. De ilyenkor hogyan helyezed távol a fészektől? Most tavaszon amikor szűkítve vannak a családok.
Nem kockáztatnám, fékezném a  családok fejlődését tavaszon, termeléskor a méz büdös lesz tőle. Naproforgó után meg már nem szintentartani, hanem irtani kell. Valami valóban kemény hatásos szerrel.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #196 Dátum: 2015. Március 19. 17:09 »
"A lényege hogy a szert távol a fiasítástól a sarkokba helyezzük, a keretek tetejére"
Persze, hogy nem új. Barkovics Kálmán bácsi vagy 20 éve elkészítette kifejlesztette, sajnos nem szabadalmaztatta.
Természetesen szűkítve vannak a családok, oldalt hővisszaverő buborékos műanyag lappal, tetején úgyszintén a szert egészen hátra teszem a kijárattal szembeni oldalról beszélek. Igazából az anya ezeket a sejteket petézi be legkésőbb. Ez még mézkoszorú. Egy tasakban kettő lapka van én csak egyet teszek be egy családhoz amit előtte ketté töröm. Amit az utasítás leír az teljes kaptár méretre vonatkozik.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Március 19. 17:16 írta konihoney »

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #197 Dátum: 2015. Március 19. 17:14 »
konihoney!

Ne haragudj, hogy ma már másodszor reagálok a hozzászólásodra, nem kötekedni akarok. Azt írod, hogy szotyi után védekezel először atka ellen, mert bevállt, működik. Ha elfogadsz egy jó tanácsot, akác pörgetés másnapján végezd el az atkaírtást. Nem az én megállapításom ez, nálam sokkal jobban hozzáértők ajánlják.

Nb18

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #198 Dátum: 2015. Március 19. 17:52 »
Igen a Barkovics-féle lillóanyagos szer is hasonló, de vele egy időben már létezett az Api Life Var.
Egy gond van ezekkel, ahhoz hogy működjön nagy koncentrátum kell belőle, azt már a méhek nem szeretik. Alacsony hőmérsékleten ezért nem ér semmit, ha meg magas, akkor már sok  illóanyag kerül a kaptárba. Termeléskor amint írtam, átveszi a méz a szagát.
Barkovicstól egyszer vettem, mint utólag kiderült emelt hatóanyagú lapkák voltak. Beraktam koratavaszon, ahogyan az a leírásban volt. Az anyák csak a távoli keretekben, lent petéztek a keretek aljában. így kiszedtem .... Az akácra "nyaralni" mentem el, a méhek junius közepére jöttek fel. Majd juniusban visszaraktam, ekkor meg a mézem lett büdös. Viszont érdekes módon, ekkor az anyákat már kevésbé zavarta. Úgy tisztességes ha azt is meg említem, hogy atkával gondom abban az évben nem volt. Igaz,  mások szerint, egyébként sem volt túlzottan atkás esztendő.
Ma már ha fizetnének érte, akkor sem tennék hasonló dolgokat a kaptáramba.
Persze, mindenki a saját kárán tanul. Vagy még azon sem.

 

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #199 Dátum: 2015. Március 19. 19:10 »
Robotur, Nb 18.
Nem szoktam vitatkozni és senkire sem hivatkozni, de ajánlani tudom Dr Hegedűs Dénes előadását e témában.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #200 Dátum: 2015. Március 20. 02:07 »
Nem azt írtam hogy egyáltalán nem jó, hanem azt hogy erőteljesen behatárolt az alkalmazási lehetősége. Ahová betudnám szorítani az alkalmazását. Azokban az időszakokban meg nem szinten tartásra van szükség. Sem az akác sem a napraforgó után.
Mivel főfoglalkozású méhész vagyok, semmi olyat nem teszek ami veszélyezteti a termelést. Amivel egyszer póruljártam azt igyekszem a jövőben elkerülni. A mézem minőségére is vigyázni kell, mert közvetlen piaci értékesítést is végzünk már tizenöt éve.
Tehát nem alkalmazok drága és alacsony hatékonyságú, vagy nagy kockázatú szereket.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #201 Dátum: 2015. Március 30. 20:31 »
Sziasztok!
Ez a hét, egészen Húsvét utánig nem lesz túl kedvező a méhcsaládoknak.
Hűvös, szeles idő várható napokig.
Fontos a folyamatos vízpótlás, akinek szükséges az etetés.
Most úgy látom, hogy lassan, de elkezdődött a generációváltás.
A szűk fészek előnyéről ezerszer beszéltünk.
Most nagyon fontos a türelem, nem szabad korán bővíteni!
Ha kicsit jobban "kicombosodnának" akkor az anyák belemennek a szélső lépekbe is.
Ezzel egyáltalán nincs gond.
Az erős, kiugró méhcsaládokra szeretném felhívni a figyelmeteket.
Sokan örülnének már most 5-6 keret fedett fiasításnak, de állomány szinten az összes méhcsalád még nem tart itt.
Ezeket az erősebbeket még tilos ilyenkor fejni!
Előbb bővítsétek meg, majd amikor a méhészet összes méhcsaládjánál általánossá válik a generáció váltás, akkor lehet elkezdeni kiegyenlíteni.
Ha korán fejjük meg az erőseket, visszaeshetnek a közepesek szintjére, esetleg bemeszesednek.
Ezek az erős, túlfejlődésre hajlamos méhcsaládok, a méhészetünk kincsei, a "hústermelők"!
A közepes méhcsaládokat helyzetbe tudjuk velük hozni, mert a megcsapolás miatt nem rajzanak.
Általában ezeket többször is lehet fejni, de a második, illetve a harmadik "fejés" már sokkal körültekintőbb legyen!
Nem szabad csak a fedett fiasra rákattanni, és azokat elvenni!
Vegyes korú fiast is vegyünk el, különben felborul a munkamegosztás.
Még itt nem tartunk, de a Húsvéti Ünnepek után, ha elmegy a nyuszika (szerintem mostantól számítva 1 hét 10 nap)az erősebbeket bővíteni kell.
Tegnap már tájoltak a méhek, még nincs "mérlegállás",(kevesebb kel mint ami elvész) kicsit lazábbak a fészkek, de ez egy természetes folyamat.
A jó meleg takarásnak, a szűk fészeknek ilyenkor nincs párja!
Nagyernyei Attila





Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #202 Dátum: 2015. Április 06. 07:30 »
Sziasztok!
Örülök, hogy tetszenek szakmai észrevételeim.
A méhlegelő rovatban írtam a fűz csodájáról.
Lássuk mit is tesz ez a növény a méhcsaládokkal, ha kedveznek rá a feltételek.
Egy példával illusztrálnám, ami velem történt meg néhány éve.
A mai napig ha méhészekkel beszélek, nem maradhat ki a következő kérdés.
Milyenek a méheid?
A hosszú évek rutinja rádöbbentett arra, hogy vannak olyan kollégák akik "kicsit kiszínezik" a méhcsaládok állapotát.
Történt egyszer, hogy egy ismert méhész leesett a konténer lépcsőjéről és eltörött a lába. (Gyakori baleset.)
Megkért, hogy segítsek neki, mert bajban van. Szemet gyönyörködtető, csodálatos méhészetbe vetett a sors.
Öröm volt dolgozni velük, és a 72 család bővítésével kora délutánra végeztem.
Lényeg az, hogy egy "szájharmonikás" méhész megtudta, hogy hol jártam, és kérdezte milyenek ott a méhek.
Mondtam neki, hogy egész nap csak ámultam, annyira gyönyörűek.
Mi volt a válasza?
Csak látnád az enyémeket.
Másnap odamentem, láttam.
Nem húzom hosszúra, a legerősebb család nem ütötte meg a konténerben látott 72 család leggyengébb szintjét!
Ekkor jött a következő kérdése.
Milyenek az enyémek?
Mondtam neki, hogy erősen le vannak szűkítve, 5-6-7 kereten vannak csupán.
Válasza. Akkor lemaradtam az akácról?
Mondom neki, hogy nem értem a kérdését.
Mennyi fiasod van Attila?
Válaszom.
5-6-7!
Másnap ő jött hozzám.
Akkor ezt mondta.
Basszus, nagyobb fiasaid vannak mint nekem, pedig nálam már 10-12 kereten vannak.
Erről beszélek tisztelt Méhészek!
Nem az a lényeg, hogy hány kereten vannak a méhcsaládok!
Hanem az, hogy mennyi fiast nevel fel egy méhcsalád akácig.
Van egy nagyon fontos, kőbe vésett dátum is.
Április 24-én, György napon 6 keret táblás fedett(!) fias legyen NB vagy Hunor keretméretű kaptárban.
Ha ettől több van, el kell venni, ha kevesebb hozzá kell tenni.
Átlagos évre, (május10-kor induló) akácra igaz!
Az utóbbi években ez a szám nem változott, de 10 nappal korábban kellett a méhcsaládoknak ide érniük.
Most úgy látom, ha a fagy nem csinált komoly kárt, az idén működni fog a számítás.
Tegnap még meglocsoltam a méheket.
Hamarosan tömeges kelés várható.
Akkor mondhatjuk már! Végre kiteleltünk!
Nagyernyei Attila


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #203 Dátum: 2015. Április 06. 08:30 »
Szia Attila.
Ha ennyire leszűkítjük a családokat, akkor ilyen hűvös időben nem kell félni, hogy elfogy a mézük? Vagy az etetés pótolja a mézet?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #204 Dátum: 2015. Április 07. 16:58 »
Mortimer!
Tökéletes a kérdésed.
De, félni kell, különösen azoknak akik nem sok mézzel teleltetnek.
A szűk fészek nem arról szól, hogy élelem szűkében is van a méhcsalád.
A keret etető, teljesen alkalmas az élelem pótlásra, de a hűvös idő miatt a gyengébbek nem szívesen látogatják, vagy belefulladhatnak a szirupba.
A szűk fészek oldaltakarással is ellátott.
Ez lehet egy műanyag lep, egy farost lemez, vagy akár a hőreflektoros(hőtükrös) fólia is.
A fészken kívüli lépekben a mézkoszorúkat felkarcolva, egy serkentést is el tudunk érni.
A kutatástól nem kell  tartani, mert a kijárót a méhcsalád védi, ezek a lépek pedig takarva vannak.
(De nem a szűk fészekkel együtt.)
A keretek tetején egy alagút van a méheknek, ami  pont egy méhjáratnyi.
Erre tökéletesen megfelel egy szívószál, aminek az átmérője akkora, hogy a fóliát éppen annyira emeli fel, hogy a méhek el  tudjanak jutni a fészken kívüli lépekhez.
Tehát a fészken kívüli lépek, a méhek spájza, vagy éléskamrája.
Ez kaptártípustól független, minden rendszerben működik.
A szűk fészekkel való tavaszi felfejlesztés sokkal  macerásabb, mert nagy odafigyelést igényel, pont a kaja miatt.
Viszont megéri, mert ha jó az akác, a pergetés is macerásabb.
A végeredmény ott mérhető.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #205 Dátum: 2015. Április 07. 21:18 »
Köszönöm Attila.
Nekem az oldaltakaróm 8-as OSB lapon 10 mm vastag hőtükrös polifoam.
Ma benéztem néhány családomba, hogy állnak mézzel. Van még nekik, éhezés még nem lehetett, de azért jó, hogy jön a jó idő, és lehet nekik karcolni.
5 keretre leszűkített kis Hunor családnál a keretek fele-háromnegyede fias, hátul az aljáig mézes a maradék kevés rész. Teljesen takarják már a méhek az egész keretet.
Nálam felettük van a 4 literes vödör fejtetőn, csak kár, hogy a hőtágulás sok szirupot kinyom belőle.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #206 Dátum: 2015. Április 07. 21:48 »
Mortimer!
Ha ilyen kicsik a családok van mégy egy megoldás.
A keretek mézes részét finoman karcold fel úgy, hogy a fiasítást ne sértsd meg.
Fordítsd meg így az összes fias lépet, amelyen mézkoszorú volt hátul.
Tehát elöl legyen a felkarcolt méz.
Ez felér egy bővítéssel, és nagyon kíméletes.
Arra figyelj, ha folyós méz lenne a fedett rész alatt, akkor csak nagyon óvatosan bontsd fel,  mert a lecsorgó méz miatt kutathatnak.
Én ettől nem tartok, de jobb félni mint megijedni.
A keretekben mostanság kristályos a méz, vagy a cukoretetésből származó élelem, így ne késlekedj,  karcold meg és fordítsd.
3 nap  múlva mind bepetézi az anya!
Macerás?
Az. De a végeredményt borítékolom.
Az összes családod odaér akácra.
Üdv:Attila


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #207 Dátum: 2015. Április 08. 05:06 »
Köszönöm Attila. Így fogok tenni.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #208 Dátum: 2015. Április 08. 12:02 »
Sziasztok!
Hamarosan eljön az amire sokat vártunk, nyakunkon a teljes generációváltás.
Mi a következő lépés?
Bővítsünk,vagy tűzzünk?
Természetesen maradok a szűk fészekben való technológia tárgyalásánál, és ennek megfelelően állítom össze válaszomat.
Amikor a méhcsaládok kinövik a szűk fészküket, eljött a bővítés ideje.
De hova, és milyen keretet tegyünk?
Ehhez nem kell kivennünk egyetlen lépet sem.
A léputcákat meglazítva, belesünk, és a szélső mézes virágporos lép és a fedett fias közé kell bővítenünk.
Mi van ha két nyitott közé tűzünk?
Lehet, hogy semmi bajt nem csinálunk, de én mégsem javasolnám.
A hajnali hűvös időjárás, valamint a méhcsaládok fejlettségi állapota miatt óvatosabb lépések szükségesek.
A nyitott fiasításnak több mint 36 fokra van szüksége!
Fészken kívülről beemelünk egy tök hideg keret, hősokkot kaphatnak az álcák.
Bemeszesedik, és megtorpan a fejlődés, mi pedig pont az ellenkezőjét akarjuk.
A méhanya a tűzést azonnal "elkapja" nincs ezzel semmi gond, ha népes a család, és van bőséges virágportartalék.
Hogy tudjuk a munkánk sikerét ellenőrizni?
Egy hét múlva vegyük ki azt a keretet amiről fent írtam, tehát a bővítést, vagy tűzést.
Nézzünk le a sejtek aljába, és ha az álcák úsznak a pempőben, csillognak, jó munkát végeztünk.
Ha nem látjuk a "pempőtócsákat", és kicsit mattosak az álcák,bizony baj van.
Ezekből nem fejlődnek ki teljes értékű méhek, rövidebb életűek lesznek, a betegségre fogékonyabbak, és a vége csalódás, az elmaradt hozam miatt.
A természetet nem érdemes megerőszakolni!
Várjuk meg az alkalmas időpontot a bővítésre.
Akkor bővítsünk, mikor már szinte csüngenek a méhek az alsó keretlécen is, ezzel üzenve nekünk mi a teendőnk.
A méhekkel lehet kommunikálni, csak figyelni kell a jelzéseiket.
Tehát először bővítsünk, később a jó idő beálltával, már lehet tűzni is.
Akinek van negyedig, félig mézes lépe, azt karcolja fel, locsolja meg bőven híg sziruppal, és akkor robban a bomba.
Ezt a mézet soha ne keressétek!
"Hússá" változik.
És pont ez a cél.
Nagyernyei Attila

 

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #209 Dátum: 2015. Április 08. 14:38 »
Az építtetőt mikor rakod be Attila?