Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 810 válasz
  • 418416 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #165 Dátum: 2015. Január 29. 20:36 »
Bocs Batya!

Addig-addig halasztgattam a privátban feltett kérdésedre  a választ, amíg elfelejtetem.
Mivel csodák nagy méhészetben sincsenek,ezért marad a sok meló a rajzásgátlásnál is.
A családokat egalizáljuk,általában 6 fias,8 keret,keret etető,gyengébb 7 fias április legelején,
március végén.Amelyiknek nincs meg szétszedjük,és megkapja a következő gyenge.
Ezután kapnak egy fiók kiépített keretet alulra rács nélkül.Kb április 5-10 anyarács be,anya lerak.
Minden anya fehér előző évi,könnyű megtalálni.
Április 15 körül a két fiók közé harmadik.Műlép közé 6-7 fias felhúz.amelyiknek nincs meg a 6-7
megszűnik létezni,megkapják a cuccát a következő gyengébbek.
Erre a felhúzott fiasra gyönyörű bölcsőket húznak,ezeket a fiasokat 5 keretes pároztató(USA-ban
duplex) fiókba tesszük.2-3 fias,egy mézes-virágporos egy etető.Gyakorlatilag a komplett középső
fiókot elvesszük,telephelyen belül elhelyezzük.
Öreg bogár haza repül,4-6 keret fiatal marad,4-6 keret fiassal.
Általában ettől megnyugszanak,főleg ha megjön a hordás.
A pároztatok bepárzása után anyacsere ,30-60 % tartalék képzése,amik a következő év tavaszáig
biztosítják,hogy a gyengéket likvidáljuk,a mezőgazdaság okozta mérgezéseket(neok,peszticidek)
valamennyire korrigáljuk.
Röviden ennyi Batya.

Csányi Antal


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #166 Dátum: 2015. Január 29. 21:17 »
Szia Ata67!

A méhészkedés mindig valamilyen szinten improvizálást igényel,minden évben .
Ököl szabálynak takarásnál jó lehet,ha látod,hogy kiterjed a fias letakarod,
mert mézet takarítasz meg.Más jelentősége nincs.Szerintem nem indulnak előbb a méhek egy
vastagabb takarásnál sem.A fiasítás kiterjedését szerintem sokkal bonyolultabb összetevők
szabályozzák.Bejövő virágpor ill előző évi virágpor készlet,nappalok hosszabbodása,családok erőssége,
a méh egyedek egészsége,atkák mennyisége,mézkészlet mind mind nagyobb befolyásoló tényező,
mint a takarás.
A hő legkisebb része 5-10 %-a távozik a kaptár alján,ebből kifolyólag nincs túl nagy jelentősége
a higiénikus aljdeszka zárásnak

Takarásnál sokkal fontosabb a szűkítés,és később az időben történő bővítés.
A kései bővítés ,kései takargatás egyenlő korai raj hangulat!
Ez az igazi veszély!
Persze ha jók a méhek!

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2015. Január 29. 22:41 írta Csányi Antal »

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #167 Dátum: 2015. Január 29. 21:39 »
Köszönöm Anti!
Üdv: Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #168 Dátum: 2015. Január 31. 13:58 »
Tegnapelőtt felső takarásnak megkapták a méhek a hőtükör fóliát :)
Ajándékba kaptak főzött cukorlepényt is....
Nem volt kényszer helyzet, mert az összes család a kijáró felől helyezkedett el!
Viszont a fiasítás minden családnál érezhető volt(meleg takaró fólia)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #169 Dátum: 2015. Január 31. 21:41 »
Köszönöm Anti!

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #170 Dátum: 2015. Február 14. 18:30 »
A rutinos fekvősöket kérdezném: lett egy NB15-ös kaptáram, tartozékok nélkül, a 2 kijáró középmagasan, középtájon van. Milyen megosztást, keretfedő, etető  megoldást + techológiát javasolnátok? Előre is kössz.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #171 Dátum: 2015. Február 14. 21:12 »
Gergo55!

Nem vagyok rutinos fekvősnek nevezhető, de remélem hasznodra válik amit írok! Két fajta használati módot láttam az Nb15-re! Az egyik az, hogy középen van két egyenlő részre osztva a kaptár, így két kölyök, vagy tartalék család kényelmesen elfér benne. A kaptár kis méretéből és a kijárók közelségéből adódhat probléma a pároztatáskor, vagy ha valamelyik oldalon anyátlanság lép fel, szinte észrevétlenül pár nap alatt átszivároghatnak az anyás oldalra.
 A másik módszer szerint van egy 5, iletve egy tíz keretes rész, amit gyakorlatilag ugyanúgy használnak, mint bármelyik más egyanyás fekvőt. Én kicsinek tartom ezt a kaptárt egy rendes családnak. Nem lehet rá mondani, hogy használhatatlan, de több munkát igényel, mint mondjuk egy 18-19-20 keretes egyanyás. Tavasszal repcétől gyakorlatilag folyamatosan csapolgatni kell a csaalád fiasát, mert pikk-pakk megtelik méhvel és még jócskán akác előtt megpattannak!
 Az én méhesemben is van néhány ilyen kaptár, de én az utóbbi éveknek hála nem is termelek velük, hanem folyamatosan erősítgetem a kicsit lemaradt családokat, vagy anyákat pótolok belőlük.
Bizonyára vannak még módszerek az Nb 15-re, de szerintem ez a két használat a legelterjettebb. Remélem tudtam segíteni!

Üdv.: Nb18

*

Misi

  • *
  • 35
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #172 Dátum: 2015. Február 15. 09:56 »
Már nem érdekes.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 16. 18:14 írta Misi »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #173 Dátum: 2015. Február 20. 17:36 »
Gergö 55!

NB 15- ben termelek immáron 18 éve. Nem kicsi ez a kaptár, de a leválasztás és anyarács felejtős. Szóval 15 keret hárommal több mint a 24-es egy családra jutó keretszáma. Aztán érdekes, hogy azt meg senki nem tartja kicsinek, egye?
Egyáltalán nem munka igényes, a kora tavaszi szűkítés, majd bővítés a család fejlődésének megfelelően, léptűzdeléses mézeltetés. Az az, fészeknek kell érzékeltetni az egész kaptárt. erről már írtunk, írtam.
Talán 1-2 év volt eddig, amikor kicsit jobban odakellet figyelni nehogy rajzás legyen. Persze más és más a vidékek  adott tavaszi körülményei. Itt nállunk keményen meg kell dolgozni, és nem kevés szerencse is kell hogy akácra feljöjjenek a családok. Persze, lehet hogy nem a legjobb környéken lakom ilyen szempontból.
 

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #174 Dátum: 2015. Február 20. 20:30 »
GERGŐ!  ROBOTURNAK TELJESEN IGAZA VAN, CSAK MEGERŐSÍTENI TUDOM!
Üdv:robi

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #175 Dátum: 2015. Február 21. 09:45 »
Köszi mindenkinek!
Ha a fekvőzés mellett döntenék, a kijárókat hagyjam, vagy csináljak alsó kijárót/kat? Tehát megosztás nem szükséges, mehet egészbe a keretfedő?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #176 Dátum: 2015. Február 21. 10:30 »
Nem, a keretfedőt azt a könnyebb kezelhetőség miatt érdemes osztottra készíteni, én 4 keret szélességűre készítem a kissebbiket, alatta vele azonos szélességű etetőtepsi van. Persze lehet akár szélesebb is.  A kijárók nállam felsők, de ez megint csak jóformán szimpátia kérdése. Lehet alsó is könnyebben tisztítanak a méhek, de jobban kell ügyelni a felnövő fűre, és az egérrács időben felhelyezésére. A felső kijáró esetében, jobb a kontaktus a méhek és külvilág között, könnyebben a szellőztetnek érlelnek mézet. Akár készíthető mind a kéféle kijáró a kaptárra, nekem is van 1-2 ilyen kaptáram. Hordáskor minden fúlra nyitva, de nyár végén már az alsókat bezárom, majd természetesen felül is szűkítés, és a végén egérrács felhelyezése történik.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #177 Dátum: 2015. Február 24. 15:46 »
Ma felénk alkalmas volt az idő a futó vizsgálat megejtésére. Összesen 13 családot sikerült megnéznem a 19-ből. Minden családnál találtam 1-2 kereten bő tenyérnyi fiasítást. A mézkészletet elegendőnek ítéltem, bár mintha a téli fogyasztás nagyobb lett volna a szokottnál. Mindössze 1 családnál kellett a fias keret mellé egy jó mézes keretet helyezni, mert ami eredetileg ott volt, az bizony nagyon kifogyóban volt. Egyik családnál sem tapasztaltam észrevehető népesség csökkenést. Bár egy-két kivétellel minden családot szűkítenem kellett egy kerettel, ez csak azért lehetett, mert ősszel, amikor a téli fészek szűkítését végeztem, a méhek jobban szétterültek az enyhe idő miatt, és akkor nem mertem erőteljesebb szűkítést végezni. Annak külön örülök, hogy az idei takarási módszerem remekül működött, sehol sem tapasztaltam páralecsapódás miatti penészesedést. Jó volt újra méhészkedni, még ha csak néhány percre is nyithattam ki a kaptárakat.

*

Kokó

  • *
  • 15
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #178 Dátum: 2015. Március 01. 14:57 »
Sziasztok!
Már fél éve olvasgatom a fórumot,tetszik,Sokat lehet tanulni.Persze sok könyvet is olvastam már.Tavaszra pár családdal lehet megpróbálom,hobbi szinten persze.
Kedves ,,adamez2", -az idei takarási módszerem - az miből áll?
Voltam a Fehérvári vásárban,a gyékénypárna nagyon tetszett.Csak kicsit húzós.Köszi

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #179 Dátum: 2015. Március 02. 15:29 »
Szia Kokó!

A gyékénypárna valóban nem olcsó, de ha vigyázol rá évtizedekig jó lehet. Ráadásul, ha télre (és következő tavaszra) a fészket ezzel szűkíted, akkor minimum 1 kg mézet, de talán még többet is meg fogsz spórolni, amit a méhek nem fogyasztanak el fűtésre. Ha így nézzük, akkor már nem is kerül olyan sokba a gyékénypárna.

A takarási módszeremet megtalálod itt:
http://meheszklub.hu/index.php/topic,614.msg10161.html#msg10161