.......
Szóval úgy minden hatásnak ami a méheket éri összességében az a hatása, hogy a méhek érdekes és számomra furcsa dolgokat produkálhatnak. "más méhek", mint 20-30-35 évvel ezelőtt...
Kedves Belphegor!
Attól tartok, a méhek 20-30-35 év alatt nem sokat változtak Trianon-sújtotta kis hazánkban, legfeljebb már dokumentáltan is érzékelhető az az áldozatos munka, amit pl. Nagytarajos Kukori és társai kifejtettek a hazai méh génállományának "színesítése" érdekében. Az Ő és társai örök emlékű tevékenysége következtében a polimorf mikroszatellit markerek vizsgálati eredményei alapján a Pannon méh populációjában több, mint 2 %-nyi A. m. ligustica (=olasz) és közel 2 %-os Buckfast méhet is diagnosztizáltak...
A citokróm-oxidáz I mitokondriális régió meghatározott szakaszának szekvenciái alapján a hazánkban és egész Közép-Európában domináns Ht 9-es haplotípushoz tartozó egyedek 8,3 %-ban az A.m. ligusticahoz, illetve 7,05 5-ban a Buckfasthoz tartoznak...
A fajtajelleg-vizsgálati paraméterek alapján viszont a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a krajnai pannon méh az utóbbi harminc évben nem változott lényegesen a vizsgált tulajdonságai tekintetében:
https://dea.lib.unideb.hu/dea/bitstream/handle/2437/188662/P-ZakarErika-disszertacio-t.pdf?sequence=9Tehát ha magyarázatot keresne, hogy a méhei miért lettek mostanra "más méhek", akkor azt a magyarázatot máshol kellene keresse, mint a méhek evolúciójában. Talán érdemes lenne a méhészeti gyakorlatban és a környezeti feltételekben keresni e változások okait, mivel okkal feltehető, hogy ha az utóbbi években nem mézel a környékén a napraforgó, akkor feltehetően 30-35 évvel ezelőtt sem mézelhetett. Több ismerősöm is kijelentette, hogy az utóbbi években a megfelelő termőhelyen vetett napraforgó húzta ki a méhészeti ágazatot a csávából. Pedig az ő méheik is csak ugyanazon hatásoknak voltak, vannak kitéve, mint az Önéi.
Ha foglalkoztatná a hazai méhünk genetikájával kapcsolatos kutatómunka, s kíváncsi lenne az elért eredményekre és a jövő lehetőségeire, idéznék egy cikket, melyet ugyan olvashatott az itt sokat szidott Méhészújságban, de lehet, hogy elkerülte a figyelmét. Ez a cikk ráadásul kiváló példa arra is, hogy a MMNP kutatási keretét mire lehet és érdemes okosan felhasználni:
http://www.omme.hu/wp-content/uploads/2015/12/Hazai-m%C3%A9h%C3%A9szeti-genomikai-vizsg%C3%A1latok.pdfVégül egy e heti találós kérdés: ugyan ki írhatta az alábbi "ars poetica"-t? Az idézett érvrendszer alapján lehet, hogy esetleg érdemes lenne tömegesen áttérnünk a "radírgumira"...:
"Tudjátok, hogy engem nem érdekel, hogy Krajnai, Buckfast, Kárpáti, Bánáti, Kaukázusi, Promorsziy, csak a legjobb legyen! Ha a radírgumi a legjobb én azt fogok tartani!"