Tisztelt OMME Tagok!
Az elnökség és az elnök felelőssége nemcsak személy szerinti, hanem egyetemleges is. A méhekre is veszélyes rovarirtó szerek használata ellen az OMME soha nem folytatott igazán hatékony és érdemi kampányt.
Miért?
Mert a méhészek könnyelműen úgy gondolják, hogy a földművesekkel való együttműködés feltétele: a méhész nem szól bele a gazda növényvédelemi munkájába. OKÉ, ne szóljon bele személy szerint a napi növényvédelembe, de érdekképviseleti szinten viszont kötelező. Ennek ellenére szervezeti szinten a vezetői vakság, alkalmatlanság, belső csoportérdekek, pillanatnyi érdekellentétek, továbbá a megalkuvások és megvesztegetések rendszere miatt rendkívül gyenge lépések történnek. Azokban a komolyabb korlátozásokban, amelyek mégis bekövetkeztek, pl. a fipronil, ( valaha pedig a DDT) betiltása, nem a méhészek jártak élen, pedig a méhészeket éri a legközvetlenebb kártétel a rovarirtó szerektől. Ha nem a méhészek, akkor kik? Ha a méregnek az élelmiszerbe kerülése bizonyítható és az emberi egészséget is kimutathatóan károsítja egy méreg, akkor indul el az emberi élet védelmében a folyamat, aminek első állomása a korlátozás, majd a teljes tilalom.
Minek kell történnie ahhoz, hogy a neonikotinoidok is a DDT és a fipronil sorsára jussanak, ha a méhészek sem személy szerint, sem szervezeti szinten nem képesek lépni a saját érdekük védelmébe?
Be kell bizonyítani, hogy az emberi egészségben is maradandó kárt okoznak a neonikotinoidok. Gyülnek a bizonyítékok ebben a vonatkozásban is. Olvashattuk, hogy a madarak tájékozódását kórosan befolyásolják ezek a mérgek és az is bizonyításra került tudomásom szerint, hogy az emberi szervezetben is halmozódnak a neonikotinoidok. Feltehetően felelősek az emlékezetvesztéses betegségek szaporodásáért. A halmozódó információk hatására egyre szigorúbb korlátozás, majd a teljes tilalom fog életbe lépni.
De ez felmentést ad-e az OMME vezetése számára a méhekre veszélyes rovarirtószerek elleni küzdelem alól? NEM! Miért?
A méhészeknek közvetlen súlyos gazdasági kára származik a rovarirtó szerek miatt évente több mint 10 milliárd Ft, egy korábbi számítás szerint kb 20 milliárd Ft emiatt az ágazati veszteség. Tóth Péternek és az OMME teljes vezetésének élén a mostani és régebbi elnökkel (Bross Péter és dr. Mészáros László, de ne hagyjuk ki a sorból az alelnököket se) ott van a legnagyobb felelőssége, hogy ezt a gazdasági kárt rendre bagatellizálják.
Ebben a súlyos problémában nagyon sok választott tisztségviselő felelős és a közös bűn összetartja őket. Ha pedig valaki ezt feltárja a bűnöket, akkor közös erővel támadják az illetőt, lejáratják, sőt mindent megtesznek a teljes erkölcsi megsemmisítéséért.
Így van?