Tavasz

  • 203 válasz
  • 111387 megtekintés
*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Tavasz
« Válasz #135 Dátum: 2014. Április 22. 21:31 »
Sziasztok!

Nálam ma elmosta az eső a korlátozást, holnap talán menni fog a dolog. Az előrejelzések szerint drasztikusan megenyhülnek az éjszakák, ezért valószínüleg felpörögnek majd az események. Úgyhogy szemeket élesíteni, derekat nyújtani (mondjuk az enyém mindig sajog) és már indulhat az év (szerintem) legfontosabb és legélvezetesebb munkája!Jó munkát Mindenkinek!

Nb18

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Tavasz
« Válasz #136 Dátum: 2014. Április 23. 18:49 »
Most értem haza a méhektől, még mindig mentek a repcére mint a rabló :D
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Tavasz
« Válasz #137 Dátum: 2014. Április 24. 21:32 »
Sziasztok!
Ma Szent György napja van!
Méhészeti szempontból is jelentős dátum.
Ekkorra kell meglennie 6 NB keret táblás fedett fiasításnak,hogy akác virágzásnak kemény méhcsaládokkal tudjunk nekimenni.
Ha ettől több van el kell venni (fejni) ha kevesebb hozzá kell tenni.
Ezt vagy jó húsz éve hallottam egy idős, szalatnaki méhész nénitől. Nagyon ügyesnek tartottam, sokat tanultam tőle.
Hunorban egyel több kell. Ehhez természetesen megfelelő takaró méh, és két keret nyitott fias is legyen.
Ha erősebb, pont akkor nem fog dolgozni amikor a legjobban kéne.
Én ezeket olyan 3/4-es családoknak szoktam nevezni. A gyengébb szerényebben teljesít, az ettől erősebb pedig a fát "nézi". Ugye tudjátok mire céloztam?
A 3/4-es család akar dolgozni igazán! A bombával több a baj, mint a kicsit vékonyabbal. Inkább tartson a méhcsaládnak egy nappal tovább a kaptár meghordása, mint a rajok után való kesergés.
A rajzás nagyobb kárt okoz a méhészetnek, mint a jó közepes állomány. Ez egy kötéltánc! Dandárra legyenek a fejlődésük csúcsán, de ne rajozzanak. Erről szól a méhészet.
A mostani változékony időjárás nagyon kedvez a méhek fejlődésének, de az akácvirágnak is jól jön.
Sok család már "bokszolja" a bölcsőket, néhány anya már be is petézte. Nem kell ettől megijedni. Keressük meg a mamát, és szemrevételezzük. Ha duci, semmi gáz. Ha lefogyott, elkéstünk. Még ekkor is van vissza út, jobb belátásra tudjuk bírni, de én ekkor egy másik tartalék család nyugodt, (kövér) anyjával egyszerűen kicserélem.
Ezért is jó a tartalék.
Végül is még mindig jobb a rajzással küszködni, mint a méhcsaládokat összerakni.
Azt mondják rajzós év lesz az idei. Ez nem cserebogár effektus, hogy 4 évente rajzanak a méhek.
Ha a körülmények kedveznek,túlfejődik a méhcsalád, az ősi ösztön felébred. Keresnek maguknak új gazdát.
Az idén Tolna megyében az időjárás kedvezett a méhcsaládok fejlődésének. Eddig komoly panaszunk nem lehet.
Reménykedjünk, hogy végre lesz egy jó akácunk. A méheken biztosan nem fog múlni.
Nagyernyei Attila

 

Re:Tavasz
« Válasz #138 Dátum: 2014. Április 25. 07:17 »
Sziasztok!
Tegnapi írásomat kiegészítem egy pontos magyarázattal.
Privátban kérdezik tőlem, hogy a 6 NB fedett fias, és a két nyitott elegendő ahhoz, hogy a  méhcsaládok maximálisan ki tudják használni az akácban rejlő lehetőséget?
Válaszom, hogy igen elegendő.
Ehhez persze ahogy  előzőleg írtam, megfelelő mennyiségű takaró méh kell.
Ez nem azt jelenti, hogy 10 NB kereten vannak a méhcsaládok!!!!!!
Most 12-13 keretet sűrűn takarnak, a többit lazán.
Majd ha kikel a 6 keretből a következő csapat, megtölti az üresen maradt részt is.
Erre van még idő.
A begyűlő nektár is szűkíti a léputcákat.
Másik családokból ettől erősebbre fel lehet pumpálni a termelőre kiszemelteket, de felesleges.
Aki nem hiszi járjon utána, mármint a rajok után.
Egyébként 7 NB keret,pontosan megfelel 10 Hunornak.
Akkor mi a gyenge?
Akácvirágzás kezdetén a 10 keretes Hunorokban 7-8 fedett fiasom szokott lenni, és 2 nyitott.
Ezekből a kelő fedettekből, akác hordás előtt tíz nappal négyet feltettem a méztérbe.
Soha nem volt gondom azzal, hogy nem gyűjtöttek, mert gyengék.
Az így felkészített méhcsaládok a második akácon "kérték" a második mézteret, némelyik a harmadikat.
Az ember magasságú kaptárak már látványnak sem rosszak, pláne ha tele vannak mézzel.
Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Tavasz
« Válasz #139 Dátum: 2014. Május 11. 17:17 »
Nálunk már dörög és felhősödik!!!
Nem szeretném az ördögöt a falra festeni, de szerintem a déli akácosnak lőttek:'(
« Utoljára szerkesztve: 2014. Május 11. 17:57 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Tavasz
« Válasz #140 Dátum: 2014. Május 11. 18:31 »
Most kezdett el szakadni az eső!
Az csak egy dolog, hogy félbe kellett szakítanom a viaszfőzést de még a jég is kopok mindenhol
Ez az időjárás nagyon nem hiányzott!!!!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Tavasz
« Válasz #141 Dátum: 2014. Május 11. 20:38 »
Gödöllőn ma többet esett az eső, mint nem esett. Most is esik.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavasz
« Válasz #142 Dátum: 2014. Május 12. 23:30 »
QUQURIQ!

Tegnap este nálunk pár óra alatt 20 mm csapadék esett!
Másfél hét alatt 67 mm csapadék.
Ez igen jót tett a vaddohánynak!
Igaz, lehet már, hogy elkésett az eső.

Üdv. Kiskakas!


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Tavasz
« Válasz #143 Dátum: 2014. Május 13. 21:01 »
Ma is sok eső esett Gödöllőn. Fogy a begyűjtött élelem. Az anyák bőszen petéznek. A szűz anyák párzásának nem kedvezőek az elkövetkező napok.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavasz
« Válasz #144 Dátum: 2014. Május 13. 22:20 »
QUQURIQ!

Igen Geddekasnak teljes mértékben igaza van!
A szűz anyák vagy nem, vagy rosszul, vagy soká párosodnak!
Vajon melyik a legjobb nekünk?
Arról nem is beszélve, hogy múlt hét szerdán a Gyurgyalagok is megjelentek tömegesen!
Most így eső közben, és még utána pár napig, ott tartózkodnak a méhészetek közelében.
Ugrálva dobolnak a kaptárok tetején, így a méhek kiröpülnek, és már meg is csípik őket!
Csípje meg a kánya  a Gyurgyikat!!! ;D
A pároztatóban lévő bölcsőkről is beszélgethetnénk!
Mi lesz a sorsa annak a bölcsőnek aminek még vagy két napja van hátra a kelésig?
Még a hungarocelles pároztatóban sem jósolok sok jót nekik!
Most még egy érdekes dolog!
Aki a repcés virágporos - mézes keretet tette be a szaporítandó kis családba, és nincsen begyűlő nektár, nincsen természetes kintről jövő friss virágpor, úgy mi lesz a a pempőben, amivel az új anyát etetnék a dajkák?
Mert ugye a dajkák nem válogatnak a készletben?
Na ezek az anyák lehet, hogy az eltájolás miatt csak a kéményre repülnek, mint a makrancos Kiskakas.........
Persze egyesek szerint az a nyák is májusi vészeznek?
Egyszerű a májusi vész gyógyítása!!!
Híg, langyos szirup, és már meg is gyógyultak!!!

Üdv. a KIskakas!

Re:Tavasz
« Válasz #145 Dátum: 2014. Május 13. 23:37 »
Kakaska!

Nagyon kérem, feltétlenül készítsen néhány felvételt a kaptárak tetején ugráló-doboló gyurgyalagokról! Régi kedvtelésem az ornitológia, sok gyurgyalag-fészektelepet ismerek, látogatok, de kaptáron brékelő gyurgyalagot még soha nem láttam. Rendkívül hálás lennék, ha mutatna ilyen felvételeket, cserébe én is teszek fel néhány képet a gyurgyalag vadászatáról, táplálék-választási szokásairól.

Re:Tavasz
« Válasz #146 Dátum: 2014. Május 14. 11:13 »
Arisztaiosz!
Az Ókorban még nem voltak kaptárak azért nem láthattál ilyent.
A szakirodalom azt írja a gyurgyalagról, hogy félénk madár.
Nekem többször majd ki verték  a szememet a szekszárdi telephelyemen.
Ott a löszfalban fészkelnek, és komoly kolóniájuk van. Az előttem lévő villanyvezetéken borongós  hűvös időben(akár a mostani) úgy ültek tízesével mint a fecskék, és vadászták a méheket. Pofátlan, de szép madár.
Van róla egy édes történetem ami igaz. A méhész nevét nem írom le, mert nincs közöttünk, de tőle hallottam vagy 20 éve az egyik méhészklubon. Ment haza a buszon,és beszélgetett egy méhészkollégával a gyurgyalagról.
A kolléga egyszer csak azt mondta... "Drága madár ez!" Az öreg gimnáziumi tanár erre azt kérdezte..
"Hol veszik át?" Persze azért drága, ha elpusztítjuk bünti jár érte.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. Május 14. 11:16 írta Nagyernyei Attila »

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavasz
« Válasz #147 Dátum: 2014. Május 15. 08:30 »
Szia Attila!

Van egy pár perces videóm a Gyurgyik működéséről!
Az egyik barátom vette fel, hanggal!
Kb. vagy 60-70 Gyurgyi dézsmálja a méhészetét.
Bőszen nekilátott elzavarni őket, erre a válasz, hogy megtámadták, úgy kellett a házba beszaladnia.
Már gondolkodtam, hogy a TV -seknek át kellene adni ezt a filmet. Hickoki jelenet!!! :o
A párzás közbeni anyák nekik a legjobb célpont!
Ott ahol tök földek mellett méhészetek vannak, a kijáró méhállományt igen csak meg tizedelik!
Hatványozottan fokozódik, amikor készülnek a vándorlásra!
Teli zabálják magukat méhekkel!
A méhekben lévő nektár szőlő cukor tartalma jobb kondíciót ad a repülésre, és energiát ad nekik!
Fene a csőrüket, de szépek!!!

Üdv. Kiskakas!

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Tavasz
« Válasz #148 Dátum: 2014. Május 15. 12:05 »
Sziasztok!
Aki azt állítja, hogy a méhesben nem tesz kárt az nem ismeri.
Két éve, még csak hallomásból ismertem, látni nem láttam (bár csak így volna most is).
Történetem…..:
Augusztus vége felé nagyon szép népes 21 db. méhcsaládom volt. Egyik nap arra lettem figyelmes, hogy hiába van 30 C feletti nappali hőmérséklet nincs kijáró bogár, nem járják az itatót, hát ez igen furcsa volt, nem értettem. Másnap ismét megjelentek a méheim az itatón; meg is nyugodtam. Következő nap amikor megyek a méhesemhez, látom, hogy madarak tucatja repked a kaptárak és az itató közt, na akkor megismerkedtem a gyurgyalaggal(csupa kisbetűvel). Százezer forintért vettem fiasítást, és a méheket elvittem máshová. Így is igen gyenge népességgel teleltettem be a családokat. Egyszóval százezer forintért ismertem meg a gyurgyalagot.
Üdv.: Misi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Tavasz
« Válasz #149 Dátum: 2014. Május 16. 16:23 »
Nálam a darazsak, lódarázs és a kicsi német darázs csinált az ősszel óriási mészárlást. Ebben az évben már most kitettem a darázscsapdákat és eddig több darázsanyát fogtam velük.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.