Tavasz

  • 203 válasz
  • 111443 megtekintés
*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Tavasz
« Válasz #120 Dátum: 2014. Április 14. 21:17 »
Sziasztok!

Nálunk jó kis eső esett, esik. Nagyon kellett ez már! Mondjuk a lehűlés és a szél az már nem annyira! Pár napja indult be a repce nálunk, a hűvös-hideg hajnalok ellenére péntek óta 3 kg emelkedés volt a mérleges kaptáromban.
Bízom benne, hogy van még tartalék a repcében és a lehűlés elvonultával, az eső hatására jut még egy kevés nektár a méheknek! :)

Üdv.: Nb18

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Tavasz
« Válasz #121 Dátum: 2014. Április 14. 21:30 »
QUQRIQ!

A repce hol ad, hol meg nem. persze ez az időjárástól függ!
Amit hordanak azt meg is eszik.
Persze mindez csak a fiasítás gyarapodását segíti elő.
Na most a legnagyobb az esélyünk a rajbölcsők megszerzésére.
Most csinálják meg a családok a munkát a méhészeknek, és be is határolják a további szezonunkat.
Ha hosszú lesz a hideg, lehet hogy még etetnünk is kell?
Az akác kb. 2 cm. az akácnak kedvez ez a hideg, lassabban fejlődik, méheink viszont gyarapodnak.....
A Galagonya fehér bimbós, annak is lelassult a kipattanása a hideg miatt.
A galagonya gyorsan ki tud pattanni!
A vaddohány 15 cm -es, sajnos elég világos sárga, mind ez a csapadékhiányának a jele.
A hársak szépen fakadnak, csak nagyon kevés a csapadék a földből.
Miből lesz a meleg pára, ami kedvez a hársnak?
A pároztatókat még ne telepítsétek, mert megfáznak a bölcsők!!!

A Kiskakas!


Re:Tavasz
« Válasz #122 Dátum: 2014. Április 15. 20:17 »
Sziasztok ! Nálunk is eset az eső,de nem látszik semmi. Úgy elszívta a főld. A szél pedig elég hidegen fúj. Hiába virágzik minden,ilyen hidegben nem mennek a méhek,legaláb is nálunk. Ez a hét sajnos ilyen lesz, de majd a jővő héttől!   Űdv.  Antal

Re:Tavasz
« Válasz #123 Dátum: 2014. Április 15. 20:44 »
Sziasztok!
Ma voltam Kunszentmiklóson, és Szalkszentmártonban.
Megálltam egy repcetábla melletti méhészet mellett.
Az autóm hőmérőjén 10 órakor 9 fok volt, a méhek alig jártak.
A Hunoros kolléga annyira bepakolt a repcébe, hogy a méhek csak felfelé tudtak kirepülni.
Olyan 60-70 cm!!!!!! volt a repce és a kaptárak között. Hihetetlen bátor méhészek vannak.
Hazafelé Paksnak vettem az irányt. Biri tó környékén az M6-os autópálya felé jó hosszan tarra fagyott az akác.
Ahogy Tengelic-Szőlőhegy felé emelkedett az út, egyre kisebb fagykárt látni, a " Gőzsi"dombtető fagymentes.
Érdemes lesz az idén is jól körülnézni,mert a két szakasz közötti átmenet időben fog virágozni, de az "csak" megfázott. Nekünk teljesen mindegy, de mézelni nem fog. Oda kell települni akácon, ahol a fiatal fák fűbe lógó ágain is látszanak az ép virágok! Az a mi legelőnk. Tolna megyében a dombvidéki akácosok egyelőre épek, és szépek.Nagyon gazdagon vannak a fákon a 2-2.5cm-esvirágok. Ez átlagos virágfürt. Az öreg fákon fél centivel kisebbek,a fiatalokon ugyan ennyivel nagyobbak. A déli oldalak, szélvédett löszfalai mellett már oldalra billent a virág. (Még nem lóg, addig legyünk nyugodtak míg áll....)
A homoki erdők már rázósabbak. Én nem merném vállalni, és a fekete leves még csak holnap hajnalban várható.
Ha megáll a szél baj lesz.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. Április 15. 20:49 írta Nagyernyei Attila »

Re:Tavasz
« Válasz #124 Dátum: 2014. Április 15. 21:16 »
Szia Attila. Múltkor azt írtad, elmondod, hogy lehet megállapítani, hogy megfázott-e az akácvirág. Megosztod velünk?

Re:Tavasz
« Válasz #125 Dátum: 2014. Április 16. 06:52 »
Szia Mortimer!
A mostani fagyot megúsztuk.
A fázott, nem fagyott virág legjellemzőbb tulajdonsága,  hogy nem kötődik erősen a virágfürthöz.
A fagyottal nincs gond,mert az később van,úgynevezett sarj hajtás, ezt minden méhész tudja.
A fázott sokkal becsapósabb, és még a vándorlásban gyakorlott méhészek is alászaladhatnak.
Most még nehéz megállapítani melyik a fázott, de ha kicsit vársz és elvégzed az általam javasolt egyszerű próbát,
nem érhet ezen a téren meglepetés.
Szaktanácsadói jelentésemben már ezt kifejtettem, majdnem kinevetett az akkori vezető szaktanácsadó, pedig a szakiknak sem ártana egy ilyen előadás, a "holt szezonban". Hiába amilyen a főnök olyan a beosztott.
A segítő szándékot okoskodásnak, támadásnak veszik a mai napig.
Na nézzük a lényeget.
A kiválasztott erdőben keresünk egy olyan "fehér babos" fát, amelyiket jól meg lehet rázni!!!!!!!!!!!!!
A rázás határozott legyen, de ne drasztikus. Ezek a fiatal fák olyan 3- 4méteresek is lehetnek, aki jó erőben van választhat vastagabbat is.
Ha nem sajnáljuk a talpunkat akkor rúgjunk bele talpal egy jó korát. Remélem a következő méhészklubon nem lesz sánta az egész csapat. A rúgás hatásosabb! Ha a babos virágok tűrik a méhész támadását, nem, vagy alig hullik le virág, megnyugodhatunk. Ha ebben az állapotban hull mint a hó, vagy ne adj Isten még virágfürt is leeseik, oda ne pakoljunk, megfázott az erdő, nem fog mézelni.
Elmondok egy velem megtörtént esetet.
A  falunk végi akácerdőbe valamikor tíz éve idevándorolt több "híres" méhész. Kérdezték tőlem,hogy én hol vagyok a méhekkel? Válaszoltam, hogy fázott virágra nem szoktam jönni. Síri csend. Nevüket nem írom le, mert köztiszteletben álló, mai napig aktív méhészek. 
Rám förmedtek, hogy miért én talán mértem ma valamit? Mondtam, hogy 6.5 Kg volt! Náluk álltak a méhek.
Miért én hol vagyok? Mondtam,  hogy a szekszárdi dombtetőn, a telephelyemen.
Következő kérdésük. Aztán miből látod előre, hogy nem jó a virág? Nézd meg milyen gyönyörű az erdő.
Válaszom. Lakodalmas kép hátterének kiváló, a méheknek hasztalan. Jót beszélgettünk.
Na odamentem egy lábszárnyi vastag fiatal akácfához, és talpammal  rendesen belerúgtam!
Alig maradt a fán virág, hullott mint a hó. Ők csak ámultak, hogy mit csinálok. Ennyire egyszerű a vizsgálat. A méhész felesége a következő találkozásunkkor már nem kínált kávéval, és azóta nagyon szúrós szemmel néz.
Jó lenne az OMME vezérkarába, pedig csak segíteni akartam, a szemlélete viszont hasonló.
A következőben arról fogok írni, hogy mire jó a fákon a levél.
Nagyernyei Attila

Re:Tavasz
« Válasz #126 Dátum: 2014. Április 16. 11:10 »
Köszönjük Attila!
Ezt a próbát mindenképpen megcsinálom majd. Én olyat is hallottam valakitől, hogy már ilyenkor is meg lehet "birizgálni" a hajtásokat, és ha könnyen leválik az ágról, akkor megfázhatott. Csakhát azt szerintem elég nehéz eldönteni, mikortól válik le könnyen.

Re:Tavasz
« Válasz #127 Dátum: 2014. Április 17. 07:56 »
Sziasztok!
Tehát mire jó az akácfákon a levél, és van e jelentősége?
Rögtön az elején szeretném kijelenteni, hogy gépész vagyok nem biológus, vagy erdész, de a szakirodalom ezen részének tanulmányozása, és a gyakorlati tapasztalatom miatt bátorkodom gondolataimat közzé adni.
Tehát fontos dolog a fákon a zöld levél a dús lombozat!
Néhány éve egy méhész kolléga teljesen feldobódva közölte velem,hogy annyi virág van az akácfákon, hogy még levele sincs!
Mondtam neki felejtse el ezt az erdőt, mert nem fog mézelni. Nem hallgatott rám, az eredménye borítékolható volt.
A zöld levélnek fontos gyakorlati előnye is van, mindamellett, hogy a jó nektárkiválasztás egyik alap tényezője.
Több nappal megnyújtja a virágzást, így a hordást. A lomb alá szorult(árnyékban) lévő virágok tovább kényeztetik a méheket. (Az akác nem vaddohány ((selyemfű)),hogy árnyékban nem mézel.)
A zöld levél miatt megy végbe a fotoszintézis, ennek alapja a klorofill.
Mi a fotoszintézis?
"A fotoszintézis első szakaszában a fényenergia kémiai energiává alakul át, amely nagy energiájú kémiai kötések létrehozására fordítódik, így a glükóz kémiai kötéseiben is szerepet játszik. A szén-dioxid és a víz a nap fényének hatására glükózzá alakul, miközben oxigén és víz keletkezik."
Mi a klorofill? A wikipédia így ír róla: "A klorofill a zöld növényeknek azon anyaga, amely a napsugárzás energiáját elnyeli, és közvetíti a növényi sejtben végbemenő szintetikus folyamatoknak."
Tehát a nektárképződés alapja!!!!!!!!!!!
Erdészeknek, biológusoknak ez alap, milyen jó hogy a szaktanácsadók között van biológus kolléga és erről 9 év alatt nem volt képes beszélni! Na de ne keressem mindenkiben gonoszt.......
Pedig a méhészeknek ez fontos információ ám! A kopasz, lombszegény erdőtől lényegesen kisebb eredményt várhatunk.
Apró figyelmességet is megérdemel az akácfa.
Nézzük meg mekkora az akácaknázó hólyagos moly kártétele! Miért van ennek jelentősége? Hát az imént írtam le!
Ezért:
"Az új akác károsítók egyike, az akácaknázó hólyagos moly mintegy negyedszázada van jelen Magyarországon, de kártétele az utóbbi időben vált igazán jelentőssé. Az akác levélkéinek felszínén ujjasan kirágott aknák találhatók, amelyek folyamatosan növekednek. A növény levelei elszáradnak és lehullnak, ez csökkent fotoszintézissel jár, ami a fa növekedésén is megmutatkozik."

A saját magánvéleményem szerint a szaktanácsadóknak ezzel a témával is kéne foglalkozniuk, de senki nem követeli meg tőlük! Közöttük pedig a téma kiváló ismerőse is van, na és a biológus Úr.
Szaktanácsadóként sok hasonló témát feszegettem, hiába. Egy okoskodó, törtetőnek tartottak. Pedig a méhészeknek ezekre az információkra meggyőződésem, hogy szükségük van.
Mit várunk az OMME-tól, ha április 4-e óta nincs hír a honlapunkon?
A küldöttgyűlés után pezsgő bontás volt, hogy megúszták. Az időt nem lehet megállítani!
Szakmai síkra helyezett méhész érdekvédelem kell nekünk! A mostaninak ehhez semmi köze!
A következőben a rózsaszín AC akácról fogok írni.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. Április 17. 08:04 írta Nagyernyei Attila »

Re:Tavasz
« Válasz #128 Dátum: 2014. Április 18. 19:42 »
Ma végre megint félredobhatták a méhek a télikabátot és tarthattak egy kis edzést a repcén . ;)

Üdv. jani bátya

Re:Tavasz
« Válasz #129 Dátum: 2014. Április 18. 20:20 »
Ma néztük kedvenc akácos helyünket úgy néz ki nem fagyott el,kb. 1cm-es dárda...eddig szép is lenne a dolog,csak az a kár,hogy a nagy részét éppen most vágják tarra. Kapunk helyette nyárfát meg fekete diót. :'(
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Tavasz
« Válasz #130 Dátum: 2014. Április 19. 06:53 »
Kellemes Húsvéti Ünnepeket kívánok minden Méhészklub tagnak, és olvasónak!
A következő hozzászólásomat a "kakaskukorékolásba" is írhatnám, mert Kiskakasunk rám hozta a frászt.
Tehát az akácmézelés királyáról, a Rózsaszín akácról írnék most.
Sok méhész úgy leéli az életét, hogy nem tudja milyen akácerdőbe jár.
Velem megtörtént eset, hogy már vagy tíz éve egy Nógrád megyei településre vándoroltunk kalákába, amikor az egyik szekszárdi méhész mondja, milyen jó, hogy itt ennyire kései a fehér akác.
Rögtön válaszoltam, hogy ez nem az! Azt gondoltam ami nekem egyértelmű az másnak is. Persze visszakérdezett akkor mi a frász ez? Rózsaszín AC akác! Nézd meg,olyan mint amikor a festő ecsete megcsúszik, a virágszirom élei rózsaszínek. És az illata? Még nem is hasonlít az akácéra! Mint egy világhírű női parfüm! A virágfürt szerkezete sem olyan mint a fehér akácé! Teniszlabdánál nagyobbacska, olyan aranyos gombócok.
Kocsánya nem zöld,hanem sötétvörös! Telephelyem is van 28 ilyen fa...beeeeeeee.
Tolna megyében is van néhány hektár belőle, a helyi méhészek hét pecsétes titokként kezelik.
Ha ilyen fákat találnak a méheink, amíg ezek virágoznak rá sem pipálnak a fehér akácra. A dombvidékek déli oldalain lévő Rózsaszín AC akác együtt virágzik az északi oldalon lévő fehérrel! Ennyi csupán a virágzásban a különbség, ami azért nem kevés. Ha síkvidéken találkozunk vele, együtt a fehér akáccal, akkor ütős a virágzások közti eltérés. A  Rózsaszín Ac akác nektár cukorértéke másfélszer nagyobb mint a fehér akácé.
Vagy 25 éve Szekszárdon akácvirágzás vége felé járva arra lettem figyelmes,hogy a méhek nagyon egy irányban, olyan sávban húznak, és kicsit mintha fent lenne a mérleg. Mentem a folyosó után. Meg is találtam amit kerestem! Még mindig megvan  az erdő rész, de kicsi, a helyi méhészeknek pörgetéskor arra jó, hogy nincs kutatás.
Mikor virágzik? Hát ez az. Egy héttel, tíz nappal később mint fehér tesója.
Amikor jövünk haza Nógrádból, Gödöllőn az út melletti bekerített részben (Isaszegi úton) akkor virágzik.
Állítólag Örösi tanár Úr keze munkája!!!!!( Szabó Gyuri mit tudsz erről? Kérem megtisztelő válaszod.)
Hogyan lehet szaporítani? Nem érdemes vele kísérletezni, csak szakembereknek ajánlott. A magoncról keltek
99 %-a ismét fehér lesz. Néhány méhésznek szereztem a Nyírerdő ZRT-től. Gyökérhajtásait vágják néhány centis darabokra, és azzal szaporítják! Rajta OMME, rajta akáckoalíció!
Szerintem széles e világban nincs máshol Rózsaszín AC akác csak Magyarországon! Ez az igazi Hungaricum!
Ugyan olyan gyorsan nő mint a másik, de hogy mézel! Az maga a csoda!
Fagyra érzékeny! Igen, de mivel később van a rügyfakadás a korai fagyokat jobban elkerüli.
A Rózsaszín AC akác megismerhető akkor is ha nem virágzik? Igen, de ehhez már komoly szakértelem kell.
A kérge kicsit simább, tüskéi valamivel nagyobbak. Figyelem nem keverendő a lila akáccal, vagy a rózsás akáccal!
Na mit írjak még róla? Imádom ezt a fajta fát, a méhek rajonganak érte!
Nem akarok a szaktanácsadókkal folyton kekeckedni, de tudták Ők ezt?
A Tolna megyei méhészeknek mindig beszéltem róla, van akik kis erdőt ültettek már belőle.
Vittem a klubokra a virágokból, a méhészek legnagyobb ámulatára. A bonyhádi méhészek egymás kezéből vették ki, hogy megszagolhassák.
Nagyernyei Attila



« Utoljára szerkesztve: 2014. Április 19. 07:13 írta Nagyernyei Attila »

Re:Tavasz
« Válasz #131 Dátum: 2014. Április 19. 15:11 »
Kellemes Húsvéti Ünnepeket!
Szép tojásokat találtam a facebookon  :)

Re:Tavasz
« Válasz #132 Dátum: 2014. Április 19. 22:11 »
Sziasztok!
Ma egész nap "túrtam" a méhészetemet.
Néha csepergett, néha előbújt a Nap.
Erősen bővítenem kellett a fészkeket, mert a begyűlő friss nektár megkorlátozná a méhanyákat, és felléphetne a rajzási láz. Na ma ettől elvettem a kedvüket. Sokan kérdezik privátban is milyenek a méheim?
Egyelőre szépek. Most tudom igazán mi a különbség, ha "mezei méhész" vagyok csupán,nem szaktanácsadó.
A méheimben még soha nem csalódtam! Ha valami nem úgy történt az életben ahogy terveztem, mindig a méhészetemben találtam a lelki vigaszt. Az utóbbi egy évben néhány nap volt ,hogy nem  mentem ki a méhesbe. Ha 5 percet töltök közöttük, már elég.
A Húsvéti ünnepeket a gyönyörű méhcsaládok még szebbé teszik!
Minden méhésztársamnak ezt kívánom!
Nagyernyei Attila

Re:Tavasz
« Válasz #133 Dátum: 2014. Április 22. 19:55 »
Jó, vagy rossz hír, de ma fehérbimbósra fordult a jelző akácom, ma április 22.-e van.

Üdv. jani bátya

Re:Tavasz
« Válasz #134 Dátum: 2014. Április 22. 20:56 »
Szia Jani bátya!
Akinek akác érettek a méhcsaládjai, azoknak jó hír.
Ilyenkor kell elkezdeni anyát zárni.
Én még várok néhány napot, mert az én jelzőfám még nem "jelzett" ilyen állapotot.
Szekszárd belvárosa, főutcája csodálatos.
Az öreg vadgesztenye fákon úgy állnak a virágok, mint a karácsonyi díszek.
Egyszerűen gyönyörű. Ha elvirágoznak, akkor indul az akác! Én most úgy ítélem, hogy talán két hét múlva indulhat itt felénk a hordás. A csapadékos, változékony idő kedvez az akácvirág fejlődésének. A virágok még felfelé állnak, hét vége körül fognak oldalra billenni. Na attól kezdve felgyorsulnak az események. A fehér bimbós állapot után 4-5 nappal kezdődik az,amire minden méhész régóta vár. Ezt május 5 körül gondolom.
Nagyernyei Attila