Kérdés

  • 109 válasz
  • 27259 megtekintés
*

Koki

  • ***
  • 222
Re:Kérdés
« Válasz #105 Dátum: 2025. Április 30. 19:39 »
Nem azért, mert ettől a betegségtől oly mértékben elpusztulnának az állatok (gyakorlatilag csak a borjak egy kis része pusztul el a vírustól), hanem azért, mert megállna az élelmiszer exportunk.Kicsit sarkítva a helyzetet.


Köszönöm! Megállna az exportunk. Végülis...
Én hülye egyszerű választópolgár meg azt hittem, hogy a fő ok a délamerikából érkező MOSTMÁ' vámmentessé vált marhahúson lecsapódó óriási haszon.

https://novekedes.hu/elemzesek/letarolhatja-a-del-amerikai-olcso-hus-a-hazai-agrariumot
Mivel tudom, hogy sokan nem olvassák végig a hosszú szövegeket, ezért utólag beillesztek egy gondolatot, nehogy valaki megkérdezze, mi köze ehhez a méhészetnek.

"A kockázatok miatt érintett területek között sorolta az etanol előállítást, a méztermelést, amely a távol-keleti hamisított mézek után újabb versenytársat kaphat itthon"
« Utoljára szerkesztve: 2025. Április 30. 20:13 írta Koki »

*

neo

  • *****
  • 1000
Re:Kérdés
« Válasz #106 Dátum: 2025. Április 30. 22:06 »
Nyuszt!
Igazad van. 0,5 db/négyzetkilométer. Azaz 200 hektáronként 1 db.
De ha már itt tartunk, akkor méhre kivetítve a másokra nem veszélyes állománysűrűség a legjobb esetben röpkörzetenként 1 méhészet. Ez 1200 méhészetet jelent az országban. Átlagos 60 családdal számolva 74 ezer méhcsalád. Ha a röpkörzetet 10 km-nek veszem, akkor 300 méhészet 18 ezer méhcsaláddal. De ez nem jelenti azt, hogy ha bárki elhagyja a kezelést atka ellen ebben a 300 méhészetben, akkor az nem jelentene veszélyt a szomszédos méhészetekre. A raj első évben elrepül egy odúba, a másodikban megint, és már ott is van a szomszédban.
Jenő!
Az export azért állna le, mert a kutya se venne tőlünk húst, vagy húskészítményt. Ahogyan a 3. országbeli export már 2018-ban leállt az ASP megjelenése miatt. Gyakorlatilag csak az EU-ba lehet szállítani most.De az is nagyon inog. Függetlenül  az általad említett megállapodástól. Az egy külön probléma lesz.

*

Koki

  • ***
  • 222
Re:Kérdés
« Válasz #107 Dátum: 2025. Április 30. 22:40 »

*

Koki

  • ***
  • 222
Re:Kérdés
« Válasz #108 Dátum: 2025. Május 02. 07:55 »
Gyakorlatilag csak az EU-ba lehet szállítani most.De az is nagyon inog. Függetlenül  az általad említett megállapodástól. Az egy külön probléma lesz.

Zoli!
Velünk szembeni házat 14 éve megvettük (a tulaj elment végleg Németországba, mint a fél utca lakói). Annak a háznak az alsó szintjét valamikor az Apósom bérelte, aki hentes volt.
Már ötkor megjött, sorok várták. Nyolcvanas évek vége.
Emlékszem amikor bárddal szeletelte a húsvágó tuskón a golyós rágót az iskolába induló fiamnak, és a haverjainak, miközben azt mondta, hogy pénzt adnak a termelőknek, ha kivágják az állataikat. Azon dühöngött mit fog árulni. Rágót? Az a kisboltok időszaka volt.
Aztán elfogyott az élőállat. Úgy jutott árúhoz, hogy sokan segítettünk neki a falvakban felvásárólt élőállatok feldolgozásában. Lassan azok is elfogytak. Aztán a hőgyészi vágóhídról sikerült neki utánfutóval, vagy gyakran fuvarossal árút szereznie. "Matyi Bácsi" főkolompos hozzánk szokott telefonálni,-itt már volt telefon- hogy lehet menni. Sokszor már itthon voltam a zsigulimmal és utánfutóval ideszállított hússal hajnalban, amikor az első vásárlók érkeztek. Aztán ez is elapadt. Viszont nyitottak a húsraktárak. Dán sertés, argentin marha. Fagyasztva, amekkora csomagban kéred. Az öreg már az üdülőknek szállításkor elő sem vette a kést. Viszonteladó lett. A húsbolt meg fagyasztott hús felmelegítő helyiség.
Majd megjelentek a multik.
Van ma is húsbolt, ami nem multi. Amikor a kolbászhúsért mentem egy ilyenbe decemberi hajnalon, akkor érkezett meg a Dániából a kamion, ami német volt, macedón sofőrökkel. Azt mondja a főnök: Apám! Ha tudnád mi folyik itt?!!! De inkább nem mondja el.
Az rendben, hogy a világ állandó változásokkal megy előre. De a történetek ismétlődnek, és soha nem a termelő érdekei fontosak, hanem a kereskedőké, akik kezében vannak a politikusok.
Méhekre sem lenne támogatás, ha nem jöttek volna rá, hogy megporzás nélkül nagy baj lesz, no meg kell valami abba a szirupba, mert a litvánok kitalálták miként lehet kimutatni a méhek munkáját a mézben. Viszont elég bele egy kevéske, aztán már méz is lesz attól.

De tudjátok mit? ...rája. Abból a gyengén induló állományomból lett 649 termelő, 80 körüli csapolt és már ismét közelítek a 800-hoz. Na nem egyedül készítem a családokat, az alapötlet tőlük származik. Már 20 rajt fogtam be. Egyébként tegnap megvolt az 1 kg fél hétkor, és még döngették az akácost.

*

neo

  • *****
  • 1000
Re:Kérdés
« Válasz #109 Dátum: 2025. Május 02. 14:15 »
Jenő!
Emlékszem erre a Gergátz-féle intézkedésre. Tudtommal csak marhára vonatkozott. Túltermelés volt. Tényleg. Szinte minden Tsz csődbe ment, mert akkor 30 százalék infláció volt, a mezőgazdasági termékek ára pedig maradt az eredeti, szerintem azért, mert a volt szocialista piac pedig megszűnt, így a belföldi kereslethez képest túlkínálat volt.
Azzal teljesen egyetértek, hogy soha nem a termelő érdeke számít, hanem a tőke érdeke. Ez pedig a kereskedő kezében van. Azonban a dán példád nagyon illik ide. Hiszen pontosan az a helyzet, amit az eperről írtál.  Hogy miért tudja a görög és a spanyol fele áron idehozni, mint amennyibe a magyar kerül? Pontosan leírtad: olcsóbban termel. A helyzet az, hogy a dán sokkal olcsóbban állítja elő a sertéshúst, mint mi. Ennek van takarmányozási oka is (nem drága kukoricából készült táppal etetik, mint mi), de van más is. A dánok a 80-as években hoztak egy rendeletet, hogy sertés esetén tenyészállat csak SPF utódállományból származhat. Az SPF, a specifikus betegségektől mentes státuszt jelenti. Gyakorlatilag az ellés előtt lévő kocákból "császármetszéssel" elveszik a malacokat, és mesterségesen nevelik fel úgy, hogy sem az anyjával, sem más állatokkal nem találkozik. Így a betegségek nem terjednek, mert csak nagyon kevés olyan betegség van, ami az anyaméhben át tud menni a malacba. Így aztán betegségek és gyógyszerek nélkül lehet felnevelni a sertést. Ezért tudnak olcsóbbak lenni. Nálunk, ha az 50-es évek óta nem ürült ki egy telep, akkor ott minden olyan betegség jelen van, ami ennyi idő alatt bejött a tenyészállatokkal. A két szisztéma nem tud versenyezni egymással. A dánok ezért tudják olcsóbban adni, a kereskedő pedig azt veszi meg, amelyik olcsóbb. Tehát mi volt a megoldás? Egy 50 évvel ezelőtt hozott igazgatási szabályozás az egyik országban, a másikban pedig 50 évvel később sem.
Ami egyébként az rszkf-et illeti, ott azért nekem is vannak fenntartásaim. Ugye 50 évvel ezelőtt itt volt a betegség, és úgy tűnt el, hogy nem így védekeztek ellene, mint most, azaz leöléssel. Akkor hogyan? Hát vakcináztak. Most az az érv a vakcina ellen, hogy nem különböztethető meg egymástól a vakcinázott állat, és a betgségen átesett vírushordozó. Emiatt a vírushordozás miatt pedig úgynevezett endémia alakulna ki, azaz tartósan itt maradna a vírus. De hát eltűnt a vakcinázásokat követően! Igaz  az a járvány volt 64-ben is, meg 73-ban is, tehát tíz éven át biztosan tartott. Azonban utána abba lehetett hagyni a vakcinázást. Ugye ez azért még egy dolgot bizonyít: "az oltások működnek". Nem csak megvédik az állatokat, de a vírus nem is tud elbújni előle. Ugyanis azt azért tudni kell, hogy a vírusnak csak icipici rés áll rendelkezésre, hogy szaporodni tudjon az emlősök esetében. Ez az, amikor az anya által az utódnak átadott immunitás már nem védi azt, de aannak még nincs teljes értékű saját védettsége. Azt az váltja ki, ha találkozik a vírussal. A vakcinák ezt az icipici rést képesek a töredékére csökkenteni, de a vírusoknak még ez is elég, hogy ne pusztuljanak ki. A COVID esetén ezért volt nagy félsz, mert a világon senkinek nem volt védettsége, tehát  bármilyen forgatókönyv bekövetkezhetett volna. Most, amikor már mindenki átesett a betegségen, a vírus még mindig tudott annyit változni, hogy újra megbetegítse azokat, akik átestek rajta, és védettek lettek. Bár az XEC óta én nem hallottam új variációról. Még az is lehet, hogy ez is eltűnik. Szóval, ami az rszkf-et illeti, ott azért nekem is vannak kétségeim a stamping out (leölés) létjogosultságát illetően. Sajnos azonban a világot az én kétségeim nem érdeklik. RSZKF fertőzött országból nem fognak sem állatot, sem abból készült terméket venni. Most azért lehet már bizakodni, de ha a pakisztáni vendégmunkásokkal szemben nem hoznak hatékony intézkedéseket, akkor újra felbukkanhat. Még az is lehetséges, hogy tényleg kellene nekik is 2 hét karantén munkába állás előtt, mert a tüdejükön keresztül üríthetik a vírust.