Kérdés

  • 109 válasz
  • 27263 megtekintés
Re:Kérdés
« Válasz #75 Dátum: 2022. December 23. 07:39 »
Szia Robi!
Bocs!
Félreérthető, mert nem derül ki az írásodból, hogy ki fűrészeli. János, vagy Zsolt (berci).

Re:Kérdés
« Válasz #76 Dátum: 2022. December 23. 07:43 »
Szerintem János .

Re:Kérdés
« Válasz #77 Dátum: 2022. December 23. 07:47 »

  "A változtatást az élet eseményei-lásd a jelen helyzet- kell, hogy kikényszerítse !
A jelen helyzetben egyetlen szakmai szervezet sem képes a kihivásoknak megfeleni,hiszen mély ,szinte akutt társadalmi problémát kell kezelni.
Ao omme vezetése, szervei gondolom mindent megtesznek a saját területükön.
Most derül ki ,-hogy igazán- mik a gyenge ,és mik az erős láncszemek a szervezetben .
Erősségnek mondható, hogy sikerülhet a magyar fogyasztókat közvetlenül a méhészekhez irányítani.
Gyenge pontként tudhatjuk be az árakat."

Továbbá a Párt Főtitkára kifejtette:


"Tisztelt Kongresszus, Kedves Elvtársak, Elvtársnők! Pártunk, a Magyar Szocialista Munkáspárt a IX. Kongresszus útmutatásait híven követve, határozatainak megvalósításáért küzdve, politikailag és szervezetileg megerősödve érkezett a X. Kongresszus küszöbére. Munkásosztályunk, népünk az elmúlt négy esztendőben a Párt vezetésével céltudatosan haladt előre és nagy eredményeket ért el a szocializmus építésének minden területén."

*

Berci

  • ****
  • 317
Re:Kérdés
« Válasz #78 Dátum: 2022. December 23. 08:21 »

 

Továbbá a Párt Főtitkára kifejtette:


"Tisztelt Kongresszus, Kedves Elvtársak, Elvtársnők! Pártunk, a Magyar Szocialista Munkáspárt a IX. Kongresszus útmutatásait híven követve, határozatainak megvalósításáért küzdve, politikailag és szervezetileg megerősödve érkezett a X. Kongresszus küszöbére. Munkásosztályunk, népünk az elmúlt négy esztendőben a Párt vezetésével céltudatosan haladt előre és nagy eredményeket ért el a szocializmus építésének minden területén."


Elvtársak! Nevezzük nevén a dolgokat....a krumplileves legyen krumplileves- Kádár János

Kérdés
« Válasz #79 Dátum: 2023. Július 18. 15:01 »
Sziasztok!

Jelenleg két régi könyvből ismerkedek a méhészkedéssel. Szóval se méheim, se tapasztalatom nincs! Viszont van pár kérdéseim, amire még nem találtam választ. Gondoltam megkérdezek benneteket, hátha tudtok segíteni...

1, Család igény: Az egyik könyvben olvastam, hogy a kezdőknek érdemes két családdal kezdeni, mert ha az egyikkel baj van, ott a másik tartaléknak. Viszont az nem világos, hogy most egy kaptárban, csak egy család - ahogy árulják őket - vagy egy kaptárban több család is lehet? Ha viszont több is lehet akkor, hogy férnek meg egymás mellett a különböző illatú családok? Nem rabolják ki egymást?

2, Fenntartási költségek: Mennyibe kerül egy család/kaptár fenntartása?
Gondolok itt az anyagi jellegű költségekre. (gyógyszerek, etetés, műlépek stb.) Milyen gyakran kell költeni rájuk? Például műlépet/keretet, minden éveben újat kell venni vagy újrahasznosítható? Ha újrahasznosítható, hogy küszöbölhető ki a paraziták és fertőzések átvitele?

Illetve gondolok még az időre is. Mennyire időigényes a méhészkedés? Mennyit kell velük naponta foglalkozni? Például a kaptárajtókat tavasszal kinyitjuk és tél előtt becsukjuk vagy minden nap nyitogatni kell? Télen is ki kell engedni őket vagy, mint a medvék végigalusszák a telet? Ha fűtetlen, de zárt helyen teleltetjük, akkor is ki kell engedni őket? Esetleg a méhek is olyanok, mint bármelyik haszonállat? Elég minden nap rájuk nézni, vizet cserélni és beavatkozni, ha szükséges? Mi van, ha hosszabb időre távol kell maradni?

3, Hely igény: Mekkora "biztonságos" hely kell egy kaptárnak? Mehet ki a napra is vagy mindenképp árnyékolni kell? A kaptár alatt, körül lehet alacsony növésű virág, növény vagy sima terület kell neki? (pl. kaptár előtt vergődő méhek esetén)
Feltételezem, ahol kutya is van szabadon az udvarban, oda már biztos nem lehet kirakni?! Nyitott fólia sátor, 10-20m-es körzetben, gondot okoz nekik? Nem fognak bent "ragadni", mint a darazsak/bogarak?

4, Nektár igény: Ha nincs 3km-es körzetben akác erdő vagy állandó, egybefüggő "méhlegelő", érdemes egyáltalán méhékkel foglalkozni? Átvészelnék biztonságosan a telet, ha mondjuk a környéken fákból főként a nyárfák dominálnak? De 500-700 méteres körzeten belül vannak, kis csoportokban, elszórva, vegyes akácfák (fehér, lila, selyem, kb 50db, változó korúak), hársfa, juhar, vadgesztenye, fenyők, fűz, mogyoró, mandula és vegyes gyümölcsfák/bokrok. Nekem pl. 20db gyümölcsfám van, de a szomszédoknál is van egy pár. Főként ezeket szeretném poroztatni. Sajnos hatókörön kívül, 3+ km távolságban, vannak még almások is, kb 70+ hektárnyi területen, 180 fokban, elszórva. A mezőgazdasági területeken, - kb. 80+ ha - éves vetésforgóban, kalászosok, kukorica, here, repce, napraforgó váltogatják egymást. Néha 1-2 helyen, kis területen - 1 ha-nál kevesebb - mézontófű magában vagy zöldtrágya keverékben (mézontófű, pohánka, bíborhere). Plusz a műveletlen területek kaszálóval és vadvirágokkal.

5, Kártékony állatok: Ha 500m-en beül van fecske- és harkályfészek, pár széncinege is bejár az udvarba - főként télen és kora tavasszal -, vannak darazsak is - csapda alapján padlásdarázs és lódarázs - és a csatorna, mező közelsége miatt előfordul néha béka, patkány, egér, ezek mennyire károsítják a méhállományt? A madarak ellen lehet valahogy védekezni?

6, Konkurencia: A gyümölcsfák, hársfák és a mézontófű virágzásakor, "sok" méh dolgozott a virágokon. Viszont most a kertben lévő napraforgókat, levendulákat főként csak a poszméhek látogatják. Elvétve 1-1 mézelő méh is megfordul rajta. Hogy lehet kideríteni, hogy a környéken foglakozik-e valaki méhészettel?

Válaszotokat előre is köszönöm. Nem sürgősek!
Ferenc

Re:Kérdés
« Válasz #80 Dátum: 2023. Július 19. 09:12 »
Kedves Ferenc!

Ezek a kérdésekre nem nagyon fogsz senkitől választ kapni.Nagyon alap dolgok amiket nem tudsz.Szinte olyan mint ha megkérdeznéd, hogy a méh rovar-e, vagy emlős.
A én válaszom egyszerű és általában ilyenkor ezt szoktuk javasolni.
Menj el egy kedves, idősebb méhészhez.Segíts neki párszor pörgetni, stb és rögtön eldől akarsz-e méhészkedni.
Hobbinak még mindig jó, ez a régen még szép szakma.
Olvasd el a méhek és növényvédelem topic-ot és rájössz miért nehéz ma méhészkedni.
És!
Ott van még az atka is.
Ha okosan csinálod akkor nem fog egy kiló mézed 20-100 ezer forintba kerülni.
Kell hozzá a tudàs, hogy ne így legyen.
Minden jót.

Csányi Anti
« Utoljára szerkesztve: 2023. Július 19. 23:01 írta Csányi Antal »

Re:Kérdés
« Válasz #81 Dátum: 2023. Július 19. 19:44 »
Kedves Anti!

Köszönöm a válaszaidat. Tegnap még olvasgattam a fórumon és megtaláltam Varró Levente, kezdőknek készült videóit. Ő is javasolta a "mentort", még mielőtt komolyabban belevágna az ember. A fórumon még nem rágtam át magam, de elolvasom, amit írtál. Köszönöm.

*

ekecs

  • **
  • 56
Re:Kérdés
« Válasz #82 Dátum: 2024. Március 08. 08:20 »
Üdv. Szükségem lenne egy kis segítségre. Adott egy ford transit kisteherautóm. Nyáron lejár a műszakija,nem szeretném levizsgáztatni. Évente pár napot használnám méhek szállítására. Ezért kivonatnám a forgalomból. Meg lehet ezt oldani valahogy okosban? Tudom,hogy az e rendszer megszűnt. Köszönöm a válaszokat.

*

ekecs

  • **
  • 56
Re:Kérdés
« Válasz #83 Dátum: 2024. Március 08. 08:41 »
"E-rendszám"

Re:Kérdés
« Válasz #84 Dátum: 2024. Március 08. 10:16 »
Úgy tudom "E" rendszám már nincs, de a pontos információért kérdezd meg a szaktanácsadódat.
Nagyernyei Attila

*

P.P.

  • *
  • 24
Re:Kérdés
« Válasz #85 Dátum: 2024. Május 25. 08:38 »
Valaki elmagyarázná nekem, hogy a cimkére írt: Minőségét megőrzi: 2024.dec.31. miért rossz, s miért jó az, hogy: kiszerelve 2024.május 25. minőségét megőrzi: 1/2 év.
Az új hatósági állatorvos szerint rá kell írnom azt is, hogy a méz allergén. Én nem is tudtam, hogy allergén a méz, ez igaz?
Szívesen fogadnám, ha feltesz valaki egy cimkét amit hatósági állatorvos elfogadott.
Köszönöm előre is.


Re:Kérdés
« Válasz #86 Dátum: 2024. Május 25. 20:36 »
Hol szeretnéd értékesíteni a mézedet?
Ha kereskedelmi forgalomba, akkor sokkal szigorúbb szabályok vannak.
Pl. vonalkód, stb.
Ha piacon, vagy otthon akkor címke sem kell!
Semmi, ha a tied a méz, és bejelentett őstermelő vagy.
A szaktanácsadók erről pontos információval rendelkeznek.
Nagyernyei Attila

Re:Kérdés
« Válasz #87 Dátum: 2024. Május 25. 23:59 »

Ha piacon, vagy otthon akkor címke sem kell!
Semmi, ha a tied a méz, és bejelentett őstermelő vagy.


Nem bizony. Nem kell, ha büntire vágysz. Egyéb esetben kell. Tehát azért nem árt egy címke arra az üvegre, mert különben magas büntetés után azonnal visszavonják a mézértékesítési engedélyt (mert az is kell), amit úgy neveznek: Hatósági Igazolás Kistermelő Nyilvántartásba Vételéről, mert ugye az is kell. Kiadja: Járási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztály.
Ezt az engedélyt minden évben meg kell újítani.
A címke mérete, és azon lévő betűk méretére is van előírás, kötelezettség. Kell a címkére a termelő neve. Pontos címe. Minden címkére kötelezően a " termelői méz" felirat. A méz fajtája, súlya.  Ára. De nem ám akármilyen módon ráírva a fogyaszthatóság, mert ha nem így van, azonnal visszavonják az engedélyt. PL: 25.05.2025. A termelő határozza meg a szavatosságot, ebben az esetben egy év. Arra nincs kikötés meddig adod. Csak új üvegbe és új tetővel lezárva lehet kitölteni, amelyről számlával kell rendelkezni, amit a mohunál ugye regisztráció után ellenőrizhetnek.
http://www.omme.hu/wp-content/uploads/2023/10/OMME_EPR_adminisztr%C3%A1ci%C3%B3s-k%C3%B6telezetts%C3%A9gek-seg%C3%A9danyag.pdf

Egy méhészetben csak egy méhész kaphat engedélyt az árusításra. Számlát csak számítógépen állíthatsz ki, -ha kéri a vásárló-  ha beregisztráltál a "Számlázz.hu-ra". Nyugtatömböt -adószámmal igazolva- a papírboltban kell megvásárolni, az minden esetben kötelező az ellenérték átvétele előtt átadva.

Kell az engedéllyel rendelkezőnek egészségügyi könyv "kék könyv". A körzeti orvos is jogosult a kiállítására, ha viszi a méhész a székletvizsgálat, bőrgyógyászati vizsgálat, és az egy hónapnál nem régebbi tüdővizsgálati igazolását.
Vannak még külföldön értékesített termékekre egyéb előírások, de ez csak néhányunkat érint.
Tehát valójában jól írta Attila, semmi sem kell.

*

buksi

  • ****
  • 466
Re:Kérdés
« Válasz #88 Dátum: 2024. Május 26. 05:10 »
Ez mind igaz,de a nyugta is elég sok esetben.Akkor most N.A. mihez is ért??????

Re:Kérdés
« Válasz #89 Dátum: 2024. Május 26. 07:02 »
Ezt írja Fonák Tamás:
"A címke mérete, és azon lévő betűk méretére is van előírás, kötelezettség."

Abban az esetben ha kereskedelmi forgalomba hozza a méhész!
Ha ő őstermelő és az értékesítéshez minden engedélye megvan (ez az alap) ami azt gondoltam egyértelmű, akkor leég ha odaadja az üveg mézet egy uborkás üvegben.
A kiskiszerelői engedély természetesen az alap dolog része, ennyire nem részleteztem, azért irányítottam a szakikhoz.
Ha kereskedelmi forgalomba szeretné hozni, és nagyobb mennyiséget kíván értékesíteni a szabályok sokkal szigorúbbak lettek az idéntől.
Lehetősége van ismét az idén először, hogy más méhésztől is vásároljon mézet.
A piaci értékesítés sokkal lazább.
Nem gondoltam, hogy abba is bele fogtok kötni, hogy nyugtaadási kötelezettsége is van a kollégának.
Sőt azt is nyilván kell tartania, hogy mely sorszámú nyugta van nála éppen.
A méz kiszereléséről, a mennyiségéről és dátumról egy kockás füzetben kell nyilvántartást vezetnie.
A Szekszárdi Piacon van egy régi ismerősöm, lekvárokat árul.
Semmi, az-az semmi nem nincs ráírva az üvegre, csak az évjárat, hogy mikor készül, alatta egy kis papír, hogy mi van az üvegben.
Mézre is ez a szabály!
Mivel én is 22 éve toporgok a mézeimmel az út szélén, köszönöm az újabb fikázást.
Még 1x leírom, hátha elkerülte a figyelmeteket emiatt irányítottam a kérdés feltevőt a szaktanácsadóhoz.
Nem gondoltam, hogy minden területen kötekedtek, de aki ilyen ezt már nem tudja soha levetkőzni.
Bennem sosem fogalmazódott meg rosszindulat (hála az égnek) mert szüleim mindig a szeretetre és a tiszteletre neveltek, kivéve ha valaki bun..ó.
Nagyernyei Attila