Méhészeti programok

  • 1130 válasz
  • 458986 megtekintés
Re:Méhészeti programok
« Válasz #690 Dátum: 2017. December 11. 07:41 »
A neten olvastam egy beszámolót a Gyulai Mézfesztiválról.
Idézek néhány sort belőle:
"A vigadoban 11kor kezdodtek az eloadasok, az epulet impozans, a versenymézek jol mutattak a megvilagitott podiumon.. az FVM allamtitkartol preciz, pontos, erdekes eloadast hallottunk, Bross Petertol ugyszinten. Nemet Lajos eloadasa kutyat nem erdekelte, erdektelen volt es nem oda illo. A nagyon vart atkavedelem eloadast pedig Toth Peter osszekeverte egy loversennyel. Felig sem olvastuk el a diakat, maris tovabbhajtott, a 45percesre tervezett eloadast ugy is sikerult 20perccel hamarabb befejeznie, h 15perccel kesobb kezdte, szoval elvezhetetlen volt.
A koszoruzas vontatott volt, Göndöcs Benedekről pedig epp csak a labmeretet nem tudtuk meg.."
További szép napot!
Nagyernyei Attila

*

főnix

  • ***
  • 104
Re:Méhészeti programok
« Válasz #691 Dátum: 2017. December 11. 09:29 »
Érdekes...! A jó Klubvezetőt mindig azok a hírek találják meg, amelyek a prekoncepcióihoz illeszkednek... Vagy a Tóth Péter-fóbiájához csatlakoznak.

Szívesebben hallottunk volna konkrétumokat a mézversenyről, mert atkát még irthatnak sokszor, sokféleképp (s várhatóan azt T.P. írásban is közzéteszi a szaksajtóban), de ilyen mézverseny csak egy van egy esztendőben, s a méhészeket igenis érdekli, mit is tudhat az az édeskömény-méz, amivel megnyerték az idei versenyt. Ráadásul idén még a "kedvenc" tolnai -többszörösen díjazott- méhész nevével sem találkoztam (mondjuk egy Nagyernyei családi méhészet-díjazásról is szívesen olvasnék...). Nos, akkor egy gyors előzetes (kétszer ad, ki gyorsan ad): https://www.agroinform.hu/gazdaelet/on-kostolta-mar-az-edeskomeny-mezet-35097-001

Re:Méhészeti programok
« Válasz #692 Dátum: 2017. December 11. 20:14 »
A jó klubvezető nem fóbiás.
A jó klubvezető aggódik a neonikotinoidok eszetlen újbóli használata miatt.
A jó klubvezető mindenkit elítél aki nem fogadja el a nemzetközi kutatási eredményeket, és félrevezeti a hatóságot.
A jó klubvezető aggódik a méhcsaládok egészsége miatt.
A jó klubvezető ugyan azt mondja mint 10 éve.
És mint mond Főnix alias Tomipapa?
Semmi gond a neokkal, hiszen Tóth Péter is megmondta.
A jó klubvezető ezt soha nem fogja neki megbocsátani.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészeti programok
« Válasz #693 Dátum: 2017. December 14. 16:58 »
Holnap, az-az 2017. december 15-én, 18 órától előadást tartok Kaposváron a Cseri u. 11. szám alatt.
Téma a szokásos: " Az egyenlő lépes Hunortól az NB 18-ig!"
Akit érdekel, és megtisztel jelenlétével, nem fog csalódni.
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila

*

főnix

  • ***
  • 104
Re:Méhészeti programok
« Válasz #694 Dátum: 2017. December 15. 00:07 »
A jó klubvezető nem fóbiás.
A jó klubvezető aggódik a neonikotinoidok eszetlen újbóli használata miatt.
A jó klubvezető mindenkit elítél aki nem fogadja el a nemzetközi kutatási eredményeket, és félrevezeti a hatóságot.
A jó klubvezető aggódik a méhcsaládok egészsége miatt.
A jó klubvezető ugyan azt mondja mint 10 éve.
És mint mond Főnix alias Tomipapa?
Semmi gond a neokkal, hiszen Tóth Péter is megmondta.
A jó klubvezető ezt soha nem fogja neki megbocsátani.
Nagyernyei Attila

Kedves, Jó Atilla, Nagy Király!

Eszerint tényleg beteg vagy, a T.P.-fóbia veszélyes kórság, s a te korodban már ki sem lehet nőni, mint a mellékelt ábra mutatja. Ha el tudnád olvasni, amit írtam, az arra irányult, hogy egy atka elleni védekezési technológia fölötti gyors átsiklás nem jóvátehetetlen probléma egy mézversenyen, különösen annak tükrében, hogy T.P. jó pár éve leírja, mit, hogyan és miért atka-fronton. Neked még nem sikerült teljesen áttekinteni, de legalább nem fáj már a derekad...

Nos, neonikotinoidokról nem esett szó ezúttal, s jómagam sem kizárólag T.P. szakmai állításait szoktam ekhózni, mert egyrészt -veled ellentétben- van saját szakmai nézőpontom is, másrészt -veled ellentétben- van némi szakmai alapom, ismeretanyagom és olvasottságom is, harmadrészt nem erről beszélgettem, momentán szót sem kívántam e témában ejteni a neonikotinoid hatóanyagokról. Honnan is tudnád te, hogy mit mondok én, mikor még azt sem mindig tudod, mit is szeretnél saját magad mondani. Talán olvasd el újra...

Gyakorlatilag fölakad a tű nálad, ha T.P. szóba kerül, s nem tudok másra gondolni, mint hogy T. P.-rel kapcsolatban az a te legnagyobb bajod, hogy szakmailag képtelen vagy felérni hozzá, viszont az állandó önigazolási és bizonyítási kényszernek való megfelelési szándék a végletekig frusztrál téged. Lassan beláthatnád, hogy itt az ideje a gyógykezelésednek. Az sem hiszem, hogy releváns érvként kellene elfogadnom, hogy a jó Klubvezető immáron 10 esztendeje ugyanazt beszéli. Az meg a te bajod, ha képtelen vagy megbocsájtani bárkinek, bármit. Mit követhetett el ellened szegény T. P. anno? Csak nem az ambícióidnak állt útjába? Hidd el, nem az Ő hibája, vagy bűne, ha te kevés vagy ahhoz, amit Ő csinált, csinál. Ő ugyanis mindig is szakmát csinált, te meg nem tudtál felnőni a szakmához, maradtál politikus. 

Re:Méhészeti programok
« Válasz #695 Dátum: 2017. December 15. 00:32 »
Téged meg már gyógykezeltek !!!!!!!!!!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészeti programok
« Válasz #696 Dátum: 2017. December 15. 01:20 »
Fekete József és Bross Péter kezdeményezésére elindult egy akció a Gödöllői Méhészegyesület felbomlasztására és elnökének megbuktatására. Erről született bejelentés az OMME elnökségi ülésén. Még a támogatott elnökjelölt neve is elhangzott. Nem kaptak egyértelmű támogatást az elnökség tagjaitól, de egyfajta jóleső érzés elhatalmasodott rajtuk. Hátha megbukik! Kimondva vagy Kimondatlanul, de szurkolnak azért, hogy sikerüljön Csuját megbuktatni. Én nem szurkolok velük, de én is kíváncsi vagyok az eredményre.

Miért vágynak az elnökség tagjai Csuja bukására? Hátha visszaáll a régi "haláli" nyugalom.

Uraim! Nem fog visszaállni a "haláli" nyugalom, mert a szellem ki lett eresztve a palackból. Ezt már nem lehet a palackba visszagyömöszölni. Az emberek szeme nyílik.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #697 Dátum: 2017. December 15. 08:58 »
Főnix!
Ezt veti a fejemre, hogy soha nem tudtam felnőni a szakmához.
Attól függ melyikhez.
Nálam a növényvédelmi munka egy kapára koncentrálódik, maradok ezen a szinten, ne gazolj be.
A gyomokat kiirtom, de van amelyik szívós.
Ha a méhészeti szakmára vagy kíváncsi este gyere Kaposvárra.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészeti programok
« Válasz #698 Dátum: 2017. December 16. 17:39 »
Köszönöm szépen a Zselici Méhész Egyesület meghívását.
Az előadásomat a méhésztársak csendeben, türelmesen végighallgatták, és utána záporoztak a kérdések.
A magyarországi kaptártípusok összehasonlítását nem lehet megkerülni, hiszen ez volt a váltásom oka.
Magyarország északi, északkeleti vidékein a mai napig a fekvő az uralkodó kaptártípus, de tudok Zalában 1.300 családos NB méhészetet is!!!!!
Jártam nála, nem kis pálya.
Nagyon rossz iránynak tartom azt, ha valaki csak a maga lovát dicséri.
Körülbelül 125 féle érvet tudnék felhozni, hogy miért is tartom rossznak a 12-es Hunort, de nem teszem.
Azokra az írásokra amelyek átmennek személyeskedésbe, többé nem válaszolok.
Nem azért mert megfutamodtam!
Akinek nincsenek ész érvei, és nem hajlandó a kulturált szakmai vitára, a Fekete-Fehér Méhészklub színvonalának érdekében írását szó nélkül hagyom.
A fekvős méhészkollégák nevében pedig kikérem magamnak a "ruszki lőszeres láda" minősítést.
Ez már túlmegy a jópofának tűnő határon.
Kérlek benneteket tartsuk meg egymás iránti tiszteletünket, ne ócsároljuk senki méhészetét, technológiáját.
Szakmai hozzászólásaimat eddig és ezután is jobbító szándékkal tettem, és teszem.
Azoktól pedig végképp nem fogadom el a kritikát akik azokat a módszereket amelyről én előadást tartok soha nem alkalmazták!
Ők egyszerűen azzal lezárják a témát, hogy biztosan rossz, ez nem működhet.
Még arra is vették néhányan a bátorságot, hogy Popravkó orosz kutató tapasztalatait kérdőre vonják.
Legyünk rájuk büszkék!
Az orosz kutatók előtt járnak, csak nem tudtunk róluk.

Nagyernyei Attila




Re:Méhészeti programok
« Válasz #699 Dátum: 2017. December 16. 17:54 »

A fekvős méhészkollégák nevében pedig kikérem magamnak a "ruszki lőszeres láda" minősítést.
Ez már túlmegy a jópofának tűnő határon.


Vazze! Tőled vettem át e jelzőt. Nézd csak! Tudod, szivacsagy.  ;)


"..Azt,hogy egy amerikai méhész mit szólna az NB kaptárról nem tudom..."
Elszaladna.
Azt gondolná ruszki lőszeres láda. :P


Re:Méhészeti programok
« Válasz #700 Dátum: 2017. December 16. 18:03 »
Azt gondolod nem tudtam?
Csak milyen szövegkörnyezetben, és milyen megfogalmazással írtam én anno?
Megpróbáltam egy kicsit humorosan fogalmazni, de látom ez nem ment át.
Az köszönő viszonyban nincs azzal a rosszindulatú hozzászólásoddal amit visszautasítottam.
Ezért kéne ITT abbahagyni, és a szakmai vitára koncentrálni, talán ez  jobban érdekli a méhészeket.
Részemről befejeztem.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészeti programok
« Válasz #701 Dátum: 2017. December 17. 01:00 »
Egyébként valahol majdnem eltalálta Attila ezt a "lőszeres láda" dolgot. A XX. sz. első felében több kaptártípus is alapult valamelyen nagy példányszámban gyártott ládán. Volt például egy kaptártípus ami a csendőrök vándorládáján alapult. Könyv is megjelent erről a típusról. Egyáltalán nem lennék meglepődve, ha az NB kaptár is valamelyik katonai ládatípus másolata lenne.

Manapság pl könnyen lehet olyan kaptártípus, ami az euroraklap vagy más szabványos rakodófelülethez lenne tervezve.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #702 Dátum: 2017. December 17. 01:29 »
Sok mindenből lehet kaptárak gyártani.
Az első 200 egyforma kaptárunk 19-és Nb lett.
A leállt házgyár beépített szekrény polcaiból készült.
Azért mert éppen kevés volt a lőszeres láda.
Azért lett ebből mert marha olcsó volt.
Azért lett Nb19 mert ekkorát adott ki a beépített
szekrény polc.

Most ezzel az Euraklappal nagyon ràéreztél.
Lehet,hogy 5000 db 40 cm szélességű fiók megjelenik
a méhészeknél.Az említett raklap  80 cm széles így négy ráfér.
A 40 cm-be  belefér a 10 keret és az oldal vastagság is.
Lehet,hogy 11 keret lesz benne a 40 cm-ben?
Ez később nagy téma lehet még.
Egyébként (egyszer már kérdeztem) ki tudja
milyen lépgerinc távolságra építkezik a méh természetes
körülmények között ha van hely az építkezéshez?

CSÁ.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészeti programok
« Válasz #703 Dátum: 2017. December 17. 08:32 »
34-40 mm

*

wr

  • *****
  • 916
Re:Méhészeti programok
« Válasz #704 Dátum: 2017. December 17. 09:06 »
"Nagyon rossz iránynak tartom azt, ha valaki csak a maga lovát dicséri."
Ebben a mondatban szerintem kevesen ismernek magukra.  ;)

"Azoktól pedig végképp nem fogadom el a kritikát akik azokat a módszereket amelyről én előadást tartok soha nem alkalmazták!"
Ha ehhez a mondathoz is hasonlót szeretnék írni, akkor azt is írhatnám hogy a 3 fiókos hunorról se írjon véleményt (főleg ne a fekvő javára) olyan, aki a hunort csak 2 fiókkal látta, és esetleg azt is csak messziről, dolgozni sosem dolgozott vele. Dolgoztam néhány évet fekvővel, félkerettel, és 2 fiókos hunorral is, és egy ideje kizárólag 3 hunor fiókkal dolgozom, és erről már nem váltanék semmire. Persze lehet azt is mondani, hogy az elején béna voltam, mostanra meg már "tudok" méhészkedni. De mostanra sem tudok, mert a fekvőtől ugyanúgy megőszülnék, a félkerettől meg agybajt kapnék. Szóval én nem dicsérem az enyémet, csak a véleményem mondom el, ha már szólásszabadság van.

"Még arra is vették néhányan a bátorságot, hogy Popravkó orosz kutató tapasztalatait kérdőre vonják."
Attól nem biztos hogy hasra kellene mindenkinek esni, hogy a kutató bácsi levont bizonyos dolgokból bizonyos következtetéseket. Ezek helyességéről vagy helytelenségéről majd az idő, meg a többiek tapasztalata fog dönteni, ugyanúgy, ahogy minden más kutatás esetében is történik. Nekem ezzel csak annyi bajom van, hogy ez a kutatás dolog konkrétan a fiasítás drasztikus korlátozására lett kihegyezve. Aki 2017-ben kis hazánkban ilyet javasol a méhészeknek, az vagy nem méhészkedik, vagy félre akarja vezetni a többieket, vagy valamiféle feltűnési viszketegségben szenved. Hála a mai méhegészségügynek, a kialakult növényvédelmi szokásoknak, meg a méhek természetes ösztönének, a családok mindenféle korlátozás nélkül is összeesnek a nyári hónapokban. Ha ezt még drasztikus fiasításkorlátozással tetézzük, akkor ugyan néhány kilóval több akácmézünk lesz, de kérdem én, milyen áron? Kinek ér meg néhány kiló plusz méz egy fél családot?
Rosszul fogalmaztam, másfelet. Ugyanis a drasztikusan korlátozott jó ha összeszedi magát telelésre, hárson, napraforgón nem sokat kell várni tőle. Amelyik nincs korlátozva abból meg még készül egy kölyökcsalád ami önerejéből telelőképes lesz, a törzscsaládtól pedig másfélszer annyi mézet el lehet venni napraforgón mint amennyit akácon hordott. Sosem voltam jó matekból, de érdemes számolni.
Az olyan eseteket most szándékosan ki is felejtettem a gondolatmenetből amikor a repcén a kijáró méhek marékszám hullanak el mérgezésben.