Méhészeti programok

  • 1130 válasz
  • 458993 megtekintés
*

wr

  • *****
  • 916
Re:Méhészeti programok
« Válasz #705 Dátum: 2017. December 17. 09:15 »
"Egyébként (egyszer már kérdeztem) ki tudja milyen lépgerinc távolságra építkezik a méh természetes körülmények között ha van hely az építkezéshez?"
Egyszer nagyon nagyon régen megmértem de már nem emlékszem rá. Egy sok évtizeddel ezelőtt íródott könyvre viszont emlékszem, az mintha 38mm-t írt volna. Nekem keretből nem csak méretében, hanem szélességében is volt már mindenféle, és azt tapasztaltam hogy a szélesebbet sokkal jobban szeretik. Ezért nem is használok 35-öst ami ma szinte egyeduralkodóan elterjedt, és nem is nagyon értem hogy akik használják azoknak miért jó, ha jó. Ettől csak a sejttávolság nagyobb agymenés, vannak műléphengerek amik a szokásos 4,35mm körüli távolság helyett csak 4,15mm-t nyomnak. Meg ott van a műanyag keret, amit úgy gyártanak hogy a sejtek nem élükkel hanem lapjukkal néznek felfelé.  ::)
Szóval akkor mennyi az annyi?

Re:Méhészeti programok
« Válasz #706 Dátum: 2017. December 17. 10:05 »
Örösi ezt írja a témában:

"A lép közös sejtalapjától, gerincétől a szomszéd lép gerincéig mért "gerinctávolság" legtöbbször 35 mm körüli. A méhek alkalmazkodnak. Nem tartják meg mindig ezt a gerinctávolságot, hanem sokszor 36-38 mm-re növelik az ivadék nevelésére szolgáló lépeknél."

Üdv. jani bátya

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészeti programok
« Válasz #707 Dátum: 2017. December 17. 10:12 »
Saját tapasztalatom, hogy a méhcsalád egyenletes sejtméretet "gyárt", ami később kicsit megnőhet, formátlanodhat, ha nem petézik bele azonnal az anya. Az elformátlanodott sejteket később is kerüli az anya. De ezek a sejtek mézkoszorúnak méhkenyérnek kiválóak.

Herepetézésre is inkább szeret külön építeni nagysejtes lépeket a jól fejlődő méhcsalád semmint a mézeslépekbe petézzen.

A lépgerinctávolság nagyon változó, viszont a léputca szélesség az bizony közel állandó 7-8 mm.

A fészek lépgerinctávolsága állandó, nálam  35 mm a természetes építésben. A méztér lépgerinctávolsága viszont nagyon változó, akár 50 mm is lehet.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #708 Dátum: 2017. December 17. 11:57 »
Geddekas!

"A lépgerinctávolság nagyon változó, viszont a
léputca szélesség az bizony közel állandó 7-8 mm."
A léputca szélesség szerintem is,és az általam
egyszer látott szakirodalom szerint is ennyi,7-8 mm.

"A fészek lépgerinctávolsága állandó, nálam  35 mm a
természetes építésben."
A Geddekasban a keretek ezt a méretet
nem szabályozzák be?Teszel bele felső lécet,akkor annak a
keretnek adott lesz a mérete.

Az a bajom,most nem találom és nem is emlékszem rá,hogy
hol láttam,hol olvastam erről.
Ott úgy volt lerajzolva,hogy 32-33 mm volt az alsó petézésre használt
részen a lépgerinctávolság,fent a méztérnél 40 mm-re emlékszem.
Ezzel az a bajom ha a méhek az oduban fentről lefelé építkeznek,akkor
ez nem lehet így.
Ezért kérdeztem úgy,hogy ha van elég helyük.
Az oroszok felméréseiről Szekszárdon az előadó beszámolt.

CSÁ.





*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészeti programok
« Válasz #709 Dátum: 2017. December 17. 16:07 »
A rakodókas tervezése sok természetes raj fészekképzése alapján történt. Pontosan ezért aztán a rakodókas gyűrűiben a lépgerinctávolságok nem egyformák. 10 db lépgerincnek való léc fut minden emeleten.

A középső négy lép (raj beütéskor ezek biztosan fészeklépek, később már nem biztos) gerinctávolsága 35 mm. Onnan kifelé fokozatosan nő a lépgerinctávolság. A szélső 2-2 lépben soha nem szokott munkás fiasítás lenni. Ott szokott lenni némi herefias, de jobbára hizlalt mézes lép.

Ha fészek már 3-4 gyűrűt (egy gyűrű 12 cm magas) nagyon zsúfoltan elfoglal, akkor a fölöttük levő gyűrű lépjeit nagyon szereti a méhcsalád hizlalni. Sajnos ilyenkor nem követik a lépgerincet, hanem elkezdik a méhek az egyik lécen építeni a lépet és áttérnek a másik léptartó lécre. Vagyis a 10 lép helyett már csak 7-9-et építenek. Ezekbe a hizlalt lépekbe csak akkor fiasít az erős méhcsalád, ha visszarágja a lépeket. Ha visszarágja, akkor akár újabb kis nyuszifül lépeket is épít, hogy kitöltse a teret és ne legyen a léputca 7 mm-nél szélesebb. Ilyenkor inkább már lefelé terjeszkedik a méhcsalád és ott is épít.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #710 Dátum: 2018. Január 08. 07:50 »
                          Meghívó
                       2018. február 17.-e szombat
XIV. Szekszárdi Tavaszváró-Szakmai Méhésznap!
     (Már reggel 7 órától eszközvásár,viasz-műlép csere!)
Helyszín: Babits Mihály Kulturális Központ, Szekszárd, Szent István Tér 1.
Az előadások kezdete: 9 óra 30 perc
Előadóink:
1.
Bratu Cristian Joan Romániából (Fordít: Balázsi József)
„A varroa az európai méhészek értelmezésében.”
2.
Dr.Kelemen Bálint állatorvos
„Gyakorlati tanácsaim az atka elleni védekezéshez, az elmúlt két év tapasztalatinak tükrében.”
3.
Bross Péter az OMME elnöke

A rendezvény ideje alatt a Csatári teremben (főporta fölötti emeleten) ismét VÉRADÁSRA hívjuk a méhészeket!
MÉZET DÉVÁNAK mézadományok gyűjtése!
Tagdíjbefizetés a szokott helyen.
Eszközforgalmazók, és kereskedők jelentkezését várjuk!
Elekes László: 06/20-914-9933
elekesmez@gmail.com

A belépés ingyenes!
Mindenkit szeretettel várunk!
Tolna Megyei Méhész Egyesület
Szekszárd
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2018.január 10-én előadást tartok Kalocsán.
Helyszín: Asztrik Tér 7.
Kezdési időpont: 18 óra
Téma: Az egyenlő lépes Hunortól az NB 18-ig.
Nagyernyei Attila


Re:Méhészeti programok
« Válasz #711 Dátum: 2018. Január 11. 15:54 »
Ha csak kisbalták nem esnek az égből én megpróbálok ott lenni.

Jó előadásoknak nézhetünk elébe, már csak azért írom, mert a romániai előadó tudomásom szerint középeurópa egyik legnevesebb anyanevelője , bár a téma nem az anyanevelés lesz.

Üdv. jani bátya

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészeti programok
« Válasz #712 Dátum: 2018. Január 11. 16:37 »
Idézet
Ha csak kisbalták nem esnek az égből én megpróbálok ott lenni.

Úgy legyen :D ígéretesnek tűnik a rendezvény ismét :) Én is megyek engem is ez az előadó érdekel a legjobban!!!
Idézet
Bratu Cristian Joan Romániából (Fordít: Balázsi József)
„A varroa az európai méhészek értelmezésében.”
Kalocsán a tegnapi előadáson te is ott voltál?
Attila egyesületünk elnöke, de még a Hunortól az NB18-ig előadását nem volt módom meghallgatni!
Tegnap sikerült(jól sikerült :D)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészeti programok
« Válasz #713 Dátum: 2018. Január 11. 18:44 »
"Kalocsán a tegnapi előadáson te is ott voltál?"

Természetesen igen, utána még páran beszélgettünk egy jót  Attilával -mivel mindenki vezetett- egy üdítő mellett.

Üdv. jani bátya

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhészeti programok
« Válasz #714 Dátum: 2018. Január 11. 21:02 »
ha hamarabb kapcsolunk, lehetett volna tartani utána egy fórum talit.
/én is ott rontottam a levegőt....

Re:Méhészeti programok
« Válasz #715 Dátum: 2018. Január 21. 19:59 »
Tegnap Kaposváron jártam, ahol volt egy programfüzet ami többek között az előadások időpontját is tartalmazta. Bross Pétert 13.00 -ra írták, én 12.30-kor mentem be a terembe de sajos Péter akkor már szinte a vége felé tartott az előadásának. Szerettem volna meghallgatni.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhészeti programok
« Válasz #716 Dátum: 2018. Január 22. 20:49 »
QUQURIQ !!!

2018 02.05. én A Budapesti Méhész Egyesület tisztújító közgyűlést tart.
Kérünk minden Bp. tagot, hogy jöjjön el!

Kiskakas

Re:Méhészeti programok
« Válasz #717 Dátum: 2018. Január 23. 18:18 »
Tisztelt Fekete-Fehér Méhészklub olvasók!
A Tavaszváró Szakmai Méhésznap programja egy román előadóval bővült!
Hamarosan közlöm az előadó nevét, és előadásának címét.
Ismét Szekszárdi Méhészklub!
2018. február 5-én 17 órakor a Babits Mihály Kulturális Központ Csatári termében.
Előadó:
Dr. Rusvai Miklós, a Magyar Tudományos Akadémia Doktora.
Előadásának címe:
"A varroa atka kártétele, életciklusának jellemzői, és az ellene való védekezés."
FIGYELEM!
A február 17.-i Méhésznapunkon ismét VÉRADÁS.
A felhívást a mellékletben olvashatjátok.

Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2018. Január 23. 20:54 írta Nagyernyei Attila »

Re:Méhészeti programok
« Válasz #718 Dátum: 2018. Január 23. 19:55 »
"2018. március 5-én 17 órakor "

Attila, nem február 5-.én?

Üdv. jani bátya

Re:Méhészeti programok
« Válasz #719 Dátum: 2018. Január 23. 20:54 »
Köszönöm!!!!!!
De!
Nagyernyei Attila