Úgy 25 évvel ezelőtt ilyen nem volt, mára kezd ez az egész méhészkedés egy szélmalomharcra hasonlítani.
Ez a lényeg!
AZ IDŐ FAKTOR!
AMI BIZONYÍTJA,HOGY A MAI NÖVÉNYVÉDELMI SZEREK ÉS GYAKORLAT -PLD. TANKKEVERÉKEK-TESZIK TÖNKRE MÉHEINK!
Akkor vegyük elő a józan paraszti eszünket és nézzük meg mi változott meg ilyen -főleg a méhek sok millió éves létezéséhez-képest rövid idő alatt.
Nálam csak a mezőgazdasági vegyszerek változása jelentős.
JÓ!
Van valamekkora klímaváltozás is és csökkent a növényvilág biódiverzitása is és lehet,hogy felsorolhatunk még pár méheket hátrányosan érintő változást is.
DE!
Mindezek szerintem egyenlőre nem olyan jelentősek mint a növényvédőszereknek álcázott mérgekben történt “paradigmaváltás”.A brutális főként rögtön ölő ((kontakt)) szereket vagy bevonták mert nagyon veszélyesek voltak vagy kialakult rá a rezisztencia és ma már nem ölnek.Ezek a “jó,kis” taglozó mérgek mellett,ha volt is méhveszteségünk (( letális hatás )) méheink gyorsan regenerálodtak,mert ezen vegyszerek nagyrészt lebomlottak viszonylag rövid idő alatt.
VISZONT!
A mai rafinált,hosszú hatású,lassan lebomló mérgek nem ölik meg azonnal a méhet,méhcsaládot ”csak”megrövidíti az életét ((szubletális hatás)) és így létrejön durvább esetben a kaptárelhagyás vagy a lágyabb esetben a csökkent népesség tavasszal,mert rövidebb az élet tartama bogarainknak.Ki tudja mi a fő bűnös.Melyik vegyszer milyen betegségre hajlamosít.Lehet,hogy minden betegségnél más és más.Pld egy nosemánál lehet,hogy a glifozát.Mint pld. a meszesedésnél -ugye ami egy gomba betegség-ma már egy értelmű,hogy a szintetikus piretroidok,főként a klartán,mavrik hatóanyaga a fluvalinát volt a hajlamosító vegyszer.Akkor még nem is beszéltünk az együttes hatásokról (szinergenciáról).Mert ugye a gazdálkodó tankkeverékben juttat ki többféle szert egyszerre,mert így olcsóbb és semmilyen szabály nem akadályozza ebben a “gyönyörű” tevékenységében.
PERSZE!
A hatásáról szinte senki semmit nem tud.Mert a kutyát nem érdekli a probléma.Szinte semkit nem érdekel,hogy pusztul minden, a megporzó és nem porzó bogár,madár,emlős.Soroljam?
Szinte eltűntek olyan kevés van poszméh,veréb,vadgalamb,nyúl,stb.
ÉS!
Most érkeztem meg oda amiről irtatok Mortimer és WR.
MIVEL!!!
Erősen legyengítik a mérgek a méhét—ahogy Buchinger Gyuribá hívta a jószágunk - a méhcsaládot,az immunrendszerét tönkre téve ,így betalálnak a betegségek.
Nosema,stb.Szabad a pálya,avagy szegény embert az ág is húzza.
PLUSZ!
Úgye ott az atka gyengítő hatása,és a “betegség,vírus hordozó” képessége-((rezervoár)),meg ugye az ellene tett védekezések.Ilyenkor a legyengült állapotában a méhcsaládnak még a savas kezelések is ártanak.A szintetikus szerek még rosszabbak mert eleve mérgezők,emellett esetlegesen kölcsönhatásba léphetnek a növényről behozott szerrel és egymás hatását felerősítik (( szinergencia)).
Ugyan ez van az embernél is.
Mi is megkapjuk a növényvédőszereknek nevezett mérgeket az élelmiszerekből,meg persze a sok “finomat”-tartósitószerek,színezékek,ízfokozók,térfogatnövelők-még a feldolgozott élelmiszeterekből.
ÉS AKKOR!
Nőnek ki az onkológiák a földből!
Tele az ország rákos beteggel.
A lényeg mégegyszer.
Megváltoztak az elmúlt 25 évben mezőgazdaságban használt növényvédőszernek nevezett mérgek és mivel hosszúhatásúak,felszívódóak lettek,kinyírják az életet,a természetet ergo a méheinket is.
MINIMUM 30 MÉHÉSZETI TELEPHELYEN LÁTOM A MÉHEKET EZÁLTAL SZINTE EGYSZERRE LáTOM A KÜLÖNBSÉGEKET IS.A méhészeti technológiánk mindenhol ugyanaz,a növényzet szinte ugyanaz,csak a gazdálkodó mérgei különböznek.
ISZONYAT különbségek vannak.
Csányi Antal
Ui:
Petes Jani bácsi kiváló méhész barátom (erős paprika) mondta mindig.”Antikám,ma az UNDORMÁNY korát éljük.”