Barger, nem ábrándítottál ki. A Varidol-t nem a használati utasítása szerint használom. A 80-as évek óta ismert a papírlapra cseppentett amitráz füstöléssel történő bejuttatása napraforgó után, 3 naponta 6 alkalommal. Sokáig nem is volt más, mindenki ezt használta. Arra kell odafigyelni, hogy a bejuttatott dózis megfelelő mértékű legyen. Ezt jól megadja a használati utasítás, ami egy átlagos családra 2 cseppet javasol (a saját cseppentőjével!). A kaptár típusa ebben a kezelési formában nem mérvadó. Ugyanolyan jól működik fekvő és rakodó kaptár esetén is. Valóban vannak olyan készítmények, ahol nem mindegy a kaptár kialakítása, de ezek inkább párolgás útján terjednek. A füstölésnél ennek nincs különösebb jelentősége.
Aki az engedélyezett szerek és használati utasításaik szerint szeretné megvédeni családjait atka ellen az egészen egyszerűen a családjai megmaradásával játszik.
Ez egy csúsztatás! Az engedélyezett szerek általában jók, a használati utasításokban előfordulnak pontatlanságok. A méhész, mint szakember, legyen képes ezeket a tévedéseket felismerni és megfelelően korrigálni. Sokszor nem is arról van szó, hogy a használati utasítás pontatlan. Sokkal inkább az van, hogy mások a magyarországi körülmények, mint ahol a szert kifejlesztették. Lehet ez időjárási körülmény, a szokatlanul nagy méhsűrűség, vagy más egyéb.
Annak fényében hogy két éve mekkora pusztítást végzett az atka, valamint amit az idei télre prognosztizálnak nagy szükség lenne egy egyesület által készített iránymutatásra.
Az OMME időről-időre, több csatornán is kiadja a méhészek számára a lehetséges és javasolt védekezési stratégiákat. A mostani és a múlt havi Méhészújságban is olvashatsz erről. Az OMME monitoring kiadványokban is részletesen le vannak írva a lehetséges védekezési stratégiák. Két éve sem az volt a probléma, hogy nem állt rendelkezésre a hatékony védekezéshez szükséges információ. Sokan azt kifogásolták, hogy az OMME nem kongatta meg a vészharangokat. Ebben van igazság, de akkor sem lehet az OMME-ra hárítani a felelősséget. Minden méhésznek a saját felelőssége, hogy időről-időre ellenőrizze a családjai állapotát, és ebbe beletartozik a Varroa fertőzöttség ellenőrzése is.
De így vannak méheim atka nélkül
Nekem is vannak méheim, sőt nem is rosszak, pedig csak és kizárólag engedélyezett szereket használok.
Észre kell venni, hogy a méhtartási körülmények évről-évre romlanak. Nagy méhsűrűség, szegényes méhlegelő, felmelegedés, hanyag méhészek. Az a méhész fogja ezt túlélni, aki folyamatosan követi az eseményeket, időben elvégzi a szükséges beavatkozásokat, és a munkáját nem megszokásból, hanem a folyamatosan változó körülményekhez igazítja. Ehhez pedig olvasni, tanulni, figyelni, analizálni és cselekedni kell. Igazad van abban, hogy lehetnének pontosabbak a használati útmutatók, de sajnos nem emiatt van a sok atka és a sok probléma.