Tisztelt Méhésztársak!
Az alábbiakban közlöm dr. Zsíros Istvàn nagyon jól sikerült összefoglalóját.
Remélem így mindenki tisztában lesz vele a gyantatechnológia elleni petícióm (melynek célja a hamisított import megakadályozá-sa) kinek-kiknek az érdekében lett háttérbe szorítva a méhészek támogatása szempontjából.
”Érdekképviseletünk fonákságait érintő fórumtémáink ígért összefoglalója
Avagy: Jár-e Eubee-s logó az angyalok homlokára?
Mi Magyarországi méhészek legnagyobb problémánknak az olcsó, Európába özönlő import mézeket tartjuk.
A vegyes virágméz állandósult megnyomorítottsága 2016 óta tart, mióta az ukrán mezőgazdasági termékek vámmentesen kerülnek be az Európai uniós közös piacunkra.
Az olcsó ukrán méz Unióba hozatalában nem tagadott szerepe van az Aranynektár Kft.-nek is, aminek ügyvetetője Fulmer-Takács Ferenc. Később ennek jelentősége lesz.
Az ukrajnai méhész kollégák beszámolói alapján, tőlük 1 Eurós, azaz 300 Ft-os áron történt az elmúlt időszakban is a felvásárlás.
Az ukrán mezőgazdasági termékek vámmentessége előtt a vegyesmézünk felvásárlási ára 750 Ft- 850 Ft között állt be az ezt megelőző időszakban, az ukrán vámmentesség után a vegyesmézünk felvárárlási ára 530-600 Ft közé esett. Ez 30-40 %-kal kevesebb jövedelem a biztosnak mondható vegyesméz-termelésünkben.
Mivel az akácméztermelés a szélsőséges időjárás miatt hektikus, bizonytalan, változó, a vegyesmézzel megkereshető jövedelemkiesés a méhészetek rentábilitását oly mértékben csökkentette az elmúlt három évben, hogy többen felhagynak a méhtartással. Ez mezőgazdaságunk szempontjából is káros hatású.
Fontos jelenség az is, hogy az elmúlt vámmentes évek hatására a kezdeti átlagos méztermelés Ukrajnában 20 kg/méhcsaládról 120 kg/méhcsaládra ugrott. Miközben a méhcsaládszámuk nem változott, addig a méztermelés és mézexportjuk hatványaira emelkedett. Ez biológiailag képtelenség. Okunk van feltételezni, hogy az egyébként laborvizsgálatokkal már szinte kimutathatatlan Kínai hamisított "méz" talált utat Ukrajnán keresztül az Európai Uniós közös piacunkra.
Az elmúlt években azt tapasztaljuk, hogy érdekvédelmi szervezetünk az Országos Magyar Méhészeti Egyesület, az OMME mintha a szakmapolitikában egyre jobban érthetetlen módon a háttérbe szorulna.
Így fordulhatott elő, hogy egy önjelölt nevetségesen kis taglétszámú kvázi "gittegylet" az országos média figyelmével tetszeleg kis létszámú akcióival a magyar méhészek megmentőjeként, holott erre sem felhatalmazása, és álláspontunk szerint erkölcsi alapja sincs meg. Ez legtöbbünk véleményét tükrözi.
Egyesület az Európai Méhekért-re, az Eubee-re gondolok, aminek elnöke az a Fulmer-Takács Ferenc, aki egy az ukrajnai méz Európai Unióba hozatalát előmozdító mézfelvásárló. Lehetősége van rá, megteheti.
Logót kíván alkalmazni az európai uniós vásárlók tájékoztatására, hogy melyik méz származik Európai termelőktől. Az Eubee logót.
A baj csak az, hogy az eredeti 2019 novemberi, interneten elérhető hitvallásuk szerint, ez egy olyan földrajzi megjelölés, amiben Ukrajna is benne van. Azóta ezeket a mondatokat leszedték, de országos médiának nyilatkozott Fulmer-Takács Ferenc, hogy az európai kontinens Unión kívüli országait is várja az Eubee kötelékébe. - Minden le van mentve. -
Kérdés ötlik fel bennünk, hogy az Eubee logóval akarja ránkhozni a jövőben az ukrán mézet, hogy az uniós vásárló azt gondolja Uniós termelőtől vásárol?
Akkor az általa kezdeményezett brüsszeli tüntetések csak marketingfogások, hogy a vásárlók az importált termékeit vegyék le a polcról, abban a hitben, hogy bennünket Uniós méhészeket támogatnak?
Biztos, hogy miértünk történtek ezek a demonstrációk??
Az Agrártárcának és az Európai bizottságnak is tisztelettel jelezni szeretnénk, hogy az Ukrán vámmentességet és a Dél-Amerikai kereskedelmi egyezményt is úgy érezzük mi Európai Uniós és Magyar méhészek fizettük és fizetjük meg, akik Magyarországon az OMME-ban tömörülnek, és nem holmi magánérdekek köré csoportosuló gittegyletekben.
Az OMME vezetőségének elmúlt időben tapasztalt "csendbe" burkolózását és jövőbeni határozottabb kiállását demokratikus keretek között át kell gondolni.
Már annál is inkább, mivel egyes le nem reagált cikkek szerint az OMME elnöke is már Fulmer-Takács Ferenc. Nem vicc. Megjelent a sajtóban.
Az Agrárminisztériumhoz, és az Európai Bizottsághoz szeretnénk fordulni a követező javaslatokkal, egyben kifejezve, hogy a magyar méhésztársadalom a jövőben is egységesen a független OMME kötelékein belül tartja csak elképzelhetőnek az érdekképviseletét.
A három javaslatunk tehát :
1. "Eu, Europa" eredetmegjelölő szavakat, szórészeket csak olyan mézkiszerelők és mézértékesítők használhassanak, akik nem bonyolítanak mézforgalmat Európai Unión kívüli országból, garantálva, hogy az összes forgalmazott méztermékük az Európai Unió országaiból származik.
Senki ne sajátíthassa ki ezeket az eredetmegjelölő szavakat.
Ennek felügyelete történjen hatóságilag, mint a bio minősítés
2. Méz esetén állítsa vissza az unió a 2015 előtti védővámot Ukrajna esetén, és minden unión kívüli méz esetén. Ha nem akkor, biztosítson a méztermelőknek 30-40% kompenzációs felárat. Enek kifizetése semmikép ne a felvásárlón keresztül történjen, legyen igazolt mézeladáshoz kötve, támogatási rendszerben
3. OMME a magyar méhészek érdekvédelmi szervezete. Eubee, meg hasonló gittegyletek ne szoríthassák ki szerepéből. Ne történjen megosztó tevékenység. Igenis ne hagyják ki az OMME t a szakmapolitika, oktatás, és egyéb vonatkozó területek alakításából.
Tisztelettel, a kollégák bizalmával és egyetértésével, a Méhész klub fórumán elhangzottak alapján összeállította: Dr. Zsiros István méhész
Az aktív fórumozó tagokat kérem szépen, egyetértésük jeleként nyomják a tetszik, vagy a nem tetszik gombot!”