Na még ez is!
Sikeres a bálványfa visszaszorítását célzó program
2015. május 29-én zajlott A bálványfa terjedésének megakadályozása a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. területén elnevezésű program projektzáró rendezvénye. A KAEG győri, központi épületében tartott eseményen mintegy 40 fő vett részt.
Megosztás:
Megosztás a Facebook-on
Elsőként az erdőgazdaság vezérigazgatója, Orbán Tibor tartott diaképes előadást, melyben beszámolt a 133,8 millió forintos, KEOP pályázati forrásból finanszírozott, 20 hónap alatt kivitelezett programról. Az idegenhonos, invazív fafaj bemutatása után ismertette az alkalmazott technológiákat, valamint a megvalósítás során szerzett tapasztalatokat. Végül bemutatta, miként adott a társaság a lehető legnagyobb nyilvánosságot a bálványfa visszaszorítása ügyének, és néhány összefoglaló számmal is jellemezte az elvégzett feladatot:
- 3492 munkanapnyi munkaidő,
- 11 164 liter felhasznált vegyszerkeverék,
- 681 hektár beavatkozási terület,
- 1187 hektár halmozott munkaterület.
Másodikként Ugron Ákos Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős helyettes-államtitkára mondott beszédet. Az erdőgazdasági részvénytársaságok fölött tulajdonosi jogokat is gyakorló FM képviselője tágabb összefüggések közé helyezte az agresszív özönnövény irtását. Emlékeztetett rá, hogy a mai, globalizált világban, ahol mind a személyek, mind a termékek nagy távolságokat utaznak be rendszeresen, megnőtt a valószínűsége, hogy új, eddig ismeretlen fajok jelenjenek meg hazánkban is. Ha ehhez hozzáadjuk még a klímaváltozás hatását a természetes növényzetre, beláthatjuk, hogy szükséges az odafigyelés és alkalmanként a beavatkozás is a napjainkban érvényesülő folyamatokba.
A bálványfa félreismert tulajdonságai miatt kezdett terjedni, és csupán a közelmúltban vált nyilvánvalóvá, hogy mennyire silány élőhelyeket hoz létre, illetve mennyire agresszív. Helyes, hogy a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. felismerve a veszélyt, jelentős erőket mozgatott meg ezen özönnövény visszaszorítására.
Harmadik előadóként Horváth Ferenc, a győri Reflex Környezetvédő Egyesület elnöke tartott előadást. Elmondta, hogy természet- és környezetvédőként mindig megpróbálják megakadályozni, ha valaki, valahol fát akar kivágni. Vannak azonban kivételek. Ilyen eset a bálványfa is. Egyesületük 2013-ban végzett egy felmérést a környezetünket veszélyeztető invazív fajokról, aminek eredményeként megállapították, hogy valamennyi özönnövény közül a bálványfa a legveszélyesebb. Örülnek annak, hogy a KAEG is védi környezeti értékeinket, és bíznak benne, hogy a jövőben is együtt tudnak működni a társasággal.
Ezt követően a győrszentiváni Móricz Zsigmond Általános Iskola 3/a osztályos diákjainak zenés műsora következett "Mit jelent nekem az erdő?" címmel. A hivatalos hangulatot oldó, könnyed előadás során elhangzott az akác és a fűz meséje, valamint a hédervári Árpád-tölgy és az erdeifenyő története is.
Végül sajtótájékoztató következett, ahol az előadók válaszoltak a média képviselőinek kérdéseire