Drónok és robotok a mezőgazdaságban
Oktokopter, drón, pilóta nélküli repülő eszköz, telemetria. Új fogalmakat kell megtanulnunk a mezőgazdasági műszaki eszközök, technikák területén. A GPS-vezérlésű, távirányítású precíziós eszközök egyes szakterületeken ma már a mindennapok részét képezik. Ezekről rendezett nagyszabású gyakorlati bemutatót pénteken a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Vas Megyei Területi Szervezet a a NÉBIH szombathelyi Növényfajta Kísérleti Állomásán.
V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára, a rendezvény fővédnöke megnyitó beszédében elmondta, hogy manapság gyakran érezzük azt, hogy a tudományos világ szembe áll a gyakorlati gazdálkodással, mintha a természet- és környezetvédelem kibékíthetetlen ellentétben állna a professzionális agráriummal. A rendezvény egyfajta együttműködés, közös munka alapjait teszi le a mezőgazdasági termelés és a tudomány, a drónok, robotok világa és a növényvédelem között.
Az ENSZ 2015-öt a Talajok Nemzetközi Évének nyilvánította, egészséges talajok az egészséges életért jelmondattal. Sajnos az elmúlt időszakban a termőföld említésekor többnyire a tuljdonviszonyok kerültek rivaldafénybe, és kevés szó esett magáról a termőföld feladatáról; az egészséges élelmiszerek termeléséről. Az államtitkár elmondta, hogy döbbenetes tény, hogy a rendszerváltozás óta több mint 110 ezer hektár termőföldet, két Balatonnyi területet vontunk ki Magyarországon véglegesen a mezőgazdasági termelésből. Fölhívta a figyelmet arra, hogy a termőföld korlátozottan rendelkezésre álló termelő eszköz, ezért minőségét óvni, védeni kell. A nyolcvanas évek mezőgazdasága pazarlóan bánt a földdel, mértéktelenül használtuk az üzemanyagot, a növényvédő szereket, a műtrágyákat. A talajokat típusuk, fekvésük és minőségük szerint különböző módon kell megművelni, ahogyan azt régen a parasztemberek is jól tudták, tapasztalataikra hagyatkozva. Ehhez ma már segítségül hívhatjuk a tudomány és technika vívmányait, mert ma az erőforrás-takarékos, precíziós gazdálkodáshoz az űrtechnikára is szükség van. Az új technikai eszközök képesek arra, hogy fölmérjék, hogy egy parcellán belül milyen eltérések vannak a talajtulajdonságokban, hol kell talajerőt pótolni, van szükség növényvédelmi beavatkozásra, öntözésre. A precíziós gazdálkodás segíti a környezet, az adott terület természetes növény- és állatvilágának megóvását, a természetes vizek védelmét. A természet rendjébe való beavatkozás romboló hatása sok év alatt, nagy nehézségek árán hozható helyre. A robottechnika, a távérzékelés lehetőséget ad arra, hogy a természetvédelem és a gazdaságosság szempontjából egyaránt optimális termesztéstechnológiát tudjunk megvalósítani.
A bemutatón repülés közben láthattunk nyolcrotoros drónokat, úgynevezett oktokoptereket, merevszárnyú pilóta nélküli légi képalkotó és -feldolgozó rendszereket. A forgalmazók bemutatták az ezekhez tartozó nélkülözhetetlen szoftvereket, amikkel megtervezhető a repülés útvonala, földolgozható és a mezőgazdasági gyakorlat számára használhatóvá tehető a felvétel. A drónrepülés lényege ugyanis az, hogy a repülő szerkezet által hordozott normál vagy infravörös kamerával készített képfelvételt programozás útján fel lehessen használni például a precíziós növényvédelemben, műtrágyaszórásban, vagy éppen az élőhely légi feltérképezése utána biológiai szúnyoggyérítésben. Megismerkedhettünk a drónrepülés írott és íratlan szabályaival is.
A bemutatón önjáró “földi járműveket”, például robotfűnyírót, valamint egy saját fejlesztésű, távirányítással működő, GPS-vezérlésű díszfaiskolai műtrágyaszóró és permetező keretet is láthattunk működés közben.
A témáról bővebben a Magyar Mezőgazdaság hetilapban olvashat.