Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.

  • 495 válasz
  • 267810 megtekintés
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #225 Dátum: 2016. Augusztus 16. 20:05 »
Kedves Kamikaze!

Jómagam ugyan Bíró Sándorral kapcsolatban nem érzek feltétlenül ájult tiszteletet, különösen annak fényében, hogy megállapításainak tudományos értéke eléggé kérdőjeles.

Mindenesetre a flumethrin nem ismeretlen a méhészeti atkairtási gyakorlatban, valójában az újabb generációs  szintetikus piretroidok közé tartozik, a fluvalinate hatóanyaghoz hasonlóan. Méhészeti felhasználása közismert, a Bayvarol flumethrin hatóanygot tartalmaz, más formulációban elsősorban ektoparazitikumként használja az állatorvosi gyakorlat, gyakorta kombinációban, legyek, bolhák, atkák és kullancsok ellen. Kiváló akaricid hatását tapasztalták.
https://www.drugs.com/international/flumethrin.html  (néhány készítmény és gyártói)

Ha részletesebben érdeklődne a hatásmechanizmus és állatgyógyászati felhasználása után, ajánlom az alábbi linket:
http://parasitipedia.net/index.php?option=com_content&view=article&id=2458&Itemid=2726

Ha még ennél is többre kíváncsi:
http://www.fao.org/docrep/W3727E/w3727e0l.htm#4.15 flumethrin (195) (t,r)*

Sajnos, mint afféle piretroidnak, ennek a hatóanyagnak is vannak árnyoldalai. A fluvalináthoz hasonlóan nagyon könnyen alakul ki az atka-populációkban rezisztencia ellene, a viaszban akkumulálódik, s hosszú időkre biztosítja a rezisztencia kialakulásához szükséges hatóanyag-szintet.

Ha érdeklik a piretroid-rezisztencia kialakulásának és detektálásának rejtelmei a Varroa destructor esetében, akkor adnék pár linket:
http://www.bulletinofinsectology.org/pdfarticles/vol56-2003-175-181thompson.pdf
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4577535/

A rezisztencia kialakulása mellett ismert a keresztrezisztencia problémája is, a szintetikus piretroidokkal szemben egyre gyakoribb ez a jelenség.

Szóval nem biztos, hogy sokkal jobb lenne az amitráznál, nekem erős fenntartásaim vannak eme bírósándori kijelentéssel szemben is.

Beszerzése tekintetében sincs jó hírem, a Bayer tudomásom szerint hatóanyagként nem forgalmazza, az analitikai célú vegyület pedig nem biztos, hogy gazdaságos a házilagos szergyártáshoz. ( http://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/sial/46417?lang=hu&region=HU )

Növényvédő szerben a hatóanyaggal nem találkoztam, kizárólag állatgyógyászati készítményekben, valamint a flumethrin hatóanyag alkalmazhatóságáról már az OMME monitoring-vizsgálatok alkalmával is foglalkoztak Tóth Péterék:
http://www.omme.hu/wp-content/uploads/2014/12/Monitoring-2014-ez-megy-nyomd%C3%A1ba.pdf

Szóval csókoltatom Bíró Sándort, attól tartok, rövidesen hasonlóan nagyformátumú sámánná és "megváltóvá" avanzsál, mint Bencsik papa...

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #226 Dátum: 2016. Augusztus 17. 08:25 »
Mielőtt bárki elfogadná Tomipapa alábbi véleményét, egy kis összehasonlítást érdemes tenni:

Bíró Sándor az 1970-es évek óta folyamatosan főállásban méhészkedik, anyanevelőként is ismert. Tomipapa kertész, méhészeti tapasztalata Biró Sándorhoz képest nulla, méhállománya tudomásunk szerint nincs.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #227 Dátum: 2016. Augusztus 17. 10:26 »
Kedves Geddekas!

Mint gondolom "lejött" Önnek is, az ostoba provokációira nem reagálok. Most sem arra teszek észrevételt, hanem inkább megkérdezem, hol olvasta, hogy én Bíró Sándor méhészeti, anyanevelői gyakorlatát minősítettem volna. Megkérném, talán idézze azt, ne a menetrendszerű, a témában semmilyen relevanciával nem bíró geddekasi lózungokkal igyekezzen hitelteleníteni.

Ha úgy véli, hogy Bíró Sándor "ajánlata" a flumethrin hatóanyag házi használatával és az amitráz helyettesítésével kapcsolatban megállja a helyét, írja azt. Azzal lehet vitatkozni, arra lehet válaszként idézni a kutatások eredményeit. Bíró Sándor méhészeti gyakorlata nem érdekel, mert annak a témával kapcsolatban semmilyen relevanciája nincs. Bíró Sándor nem folytat és soha nem is folytatott méhészeti kutatásokat, harcos "természetvédő", kizárólag a magyar Méhészet szaklapban jelent meg egy "publikációja", annak megírásához is Carl Georg Lie, Bengt Nihlgárd, Lars Hedlund, Kerstin Ebbensten és Dave Goulson "nyújtott segítséget", no, meg a lap szerkesztője. Abban sem a Varroa kontrollról ollózott össze szakmai anyagot, hanem a neonikotinoidok használatának svédországi történetét vázolta, több szakmai csúsztatással, illetve a magyar ( brit, finn, dán, román) derogáció-kérést, engedélyezési gyakorlatot igyekezett éles kritikával illetni. Lelke ügye, de mindennek a piretroidok használhatóságához, a lépekben való akkumulációjához, a Varroa piretroid-rezisztenciájának, kereszt-rezisztenciájának kialakulásához semmi köze.

Semmi kifogásom az ellen, ha szimpatizál Bíró Sándorral és természetvédő szándékaival, azt sem bánom, ha igyekszik megvédeni, csak annyit kívántam megjegyezni Kamikazénak, hogy mielőtt a Varroa kontroll során Bíró úr javaslatát komolyabban megfontolná, előtte azért olvasgasson hozzá a témához, s tegye mérlegre autentikus kutatók eredményeit is. Bíró Sándor a kérdésben régi méhészként sem autentikus, Svédországban sem nyílhatott lehetősége a flumethrin hatóanyag paraffinnal való házilagos használatára, akkor meg mi a fenéről beszél, s próbálja hülyíteni az agyszüleményeivel a népeket?

Ön se próbálkozzon ilyenekkel, különösen ne az inadekvát "érvrendszerével" feldíszítve, "Kutatókám"...!

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #228 Dátum: 2016. Augusztus 17. 10:27 »
Ha a személyeskedéstől megtisztítva olvasod, akkor nagyon is helytálló ez a posztja. Nem tudod magad függetleníteni az aktuál(méhész)politikától, ahogy sajnos Ő sem független, elkötelezett a másik oldal felé. Sajnos egyre lejjebb süllyedtek a politikai mocsárban, kár érte. :(
« Utoljára szerkesztve: 2016. Augusztus 17. 10:33 írta zombee »

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #229 Dátum: 2016. Augusztus 17. 10:32 »
Tamás közben válaszolt, míg fogalmaztam a véleményem. László, elsősorban a Te írásodra reagáltam.

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #230 Dátum: 2016. Augusztus 17. 10:55 »
Én személy szerint többre tartom egy hiteles gyakorló méhész véleményét mint az interneten közzétett kitudja ki által fizetett tudományos maszlagot. Olyan szintre süllyesztik egyesek ezt a klubot hogy gyalázat, biztos nem szándék nélkül (Tisztelt Modik, figyelem!). A nézetek normális megvitatásával semmi bajom, viszont az általam idézett előadót ismeretlenül leírni messze nem tisztességes.

"Isten szeme mindent lát"  ;)
« Utoljára szerkesztve: 2016. Augusztus 17. 11:38 írta atya »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #231 Dátum: 2016. Augusztus 17. 11:39 »
Kedves Zombee!

Én többször beszélgettem már Bíró Sándorral az Ő atkairtási módszereiről. A következő az álláspontja:

1.
Be kellene tiltani a belógatós "hosszú" hatástartamú kezeléseket, mert tapasztalatok azt mutatják, hogy kiválóan alkalmas a rezisztencia kialakítására két ok miatt.
1/a.
Egyik, hogy a hatóanyagtartalom folyamatosan csökken, ezért előbb-utóbb eléri azt az alacsony szintet a méregtartalom, ahol már csak szelekciós nyomásként hat és pont a legrosszabb irányba, tehát a méreg tűrőképessége fokozódik az atkanépességnek.
1/b.
A méhészek soha nem az előírt ideig tartják bent a kaptárban a méregtartalmú lapokat, hanem jóval tovább, tehát Ők is segítik a rezisztencia kialakulását.

2.
Előnybe kell részesíteni a szelídebb védekezési módszereket, közöttük első helyen a szerves savas atkairtást.

3.
Ha már kegyszer-vegyszer (amitráz, taofluvalinát, kumafosz, flumetrin) akkor rövid idejű taglózó dózisokat kell alkalmazni és olyan sorozatban, ami legalább 12-14 nap alatt lefut és a kikelő atkákat pusztítja. Erre valók a füstöléses, ködöléses sorozatok.

4.
Kegyszer-vegyszer esetén szerrotációt javasol, hogy a rezisztencia esélye kisebb legyen. Ezért javasolja a flumetrint. Németországban kapható szer és ezt is be lehet illeszteni a szerrotációba, ha valaki nagyon ragaszkodik a kegyszer-vegyszer módszerekhez.

5.
Neki és méhésztársainak sok éves tapasztalata van a flumetrin alkalmazására és azt tapasztalta, hogy
5/a.
nem kristályosodik ki a tárolt vegyszer,
5/b.
Erős taglózó hatású,
5/c.
Eddig használatos módszerekkel kijuttatható.
5/d.
Semmivel sem kisebb a hatása, mint az amitráznak.
5/d.
A méhek nagyon jól tűrik.

Tomipapával nem a "pártállás" a gond, hanem az, hogy nulla méhészeti tapasztalattal, de bőséges gönyüi kertész és mikulás szaktudással és cinikus személyeskedő rosszindulattal osztja tanácsait itt is és a ződ fórumon is, tehát a másik politikai platformon is. Ott is ugyanazok a panaszok Tomipapa tevékenységével kapcsolatban.

Soha nem kértem Vivaldi, Tükör, Bükk Mézes Jenő stb. kizárását a fórumról, hiszen velük közös csónakban evezünk, ők gyakorló méhészek, akik szakmai tapasztalatuk, csoport öntudatuk, tehát identitásuk megőrzése érdekében vallanak egy adott álláspontot. Ők ha nem is nyílt vitában, de az életben cselekedeteikben többször átértékelik álláspontjukat, mert a valós élet már ilyen.

Tomipapának a méhészet nem a valós élet, hiszen nem méhész, neki a méhészet és a méhészeti közélet egy virtuális csatatér, ahol gátlástalanul öldökölhet, oszthat kegyet, észt stb, Ő itt nem kockáztat semmit, nem veszít semmit, hiszen nincs semmije, amit veszíthetne. Tomipapa még a hitelét, szavahihetőségét se veszíti el a falujában, hiszen a mindennapi életben ott Gönyün Ő nem méhész, hanem egy valós kertész, akihez lehet menni napszámos munkára, akitől lehet vásárolni ezt azt, aki szívesen elmegy Mikulás bácsinak advent időszakában, akivel le lehet ülni iszogatni és a világot megváltani, szidni Gyurcsányt, Orbánt, az éppen aktuális Kormányt stb.

Tomipapa számunkra méhészek számára egy nagyon káros és tipikusan XXI. századi tipikusan internetes jelenség, akit az OMME közéletében felhasználnak egyes méhészvezetők saját céljaik elérésére, hiszen nem méhész és ezért nem kockáztat semmit.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #232 Dátum: 2016. Augusztus 17. 12:08 »
6. Az előadásában említette, hogy nem javasolja az oxálsavas kezelést, mert ők már jól tönkretették vele a méheket.

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #233 Dátum: 2016. Augusztus 18. 00:44 »

Soha nem kértem Vivaldi, Tükör, Bükk Mézes Jenő stb. kizárását a fórumról, hiszen velük közös csónakban evezünk


Á dehogy kérted. Aztán milyen jogon kérnéd? Kinek képzeled Te magad? (Beengednek vezetőségi ülésekre, ahol beledumálsz a napirendi témákba, javaslatot teszel, burkoltan fenyegetőzöl stb, és azt hiszed velünk is megteheted. TE! Mi méhészek vagyunk a gyakorlatban is, nem csak a gép előtt. Beülnénk veled egy csónakba?)
 Már mindenkit megfenyegettél közülünk legalább egyszer a szokásos feljelentősdivel. Nem evezünk mi veled egy csónakban, habár szeretnénk. Csak mielőtt partra úsznánk, biztosan összevesznénk, hogy ki húzza ki a dugót abból a csónakból.
Aztán nem szeretnék off lenni, ezért hadd kérdezzem meg! El tudod Te képzelni rólam, vagy a többi felsorolt méhészről, hogy amatőr méhész videóival és semmi gyakorlati ismeretanyaggal házal az egyesületeknél aprópénzért. Mi a méhészkedésből élünk, nem a méhészek megvezetéséből. A rólad megtalálható videók és írások, valamint vélemények a szakmát is nevetségessé teszik, a mángorlásos maszatolós videódat már rég el kellett volna távolítani a netről, mert még valaki (fogyasztó) azt hiszi így termelünk mi méhészek.

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #234 Dátum: 2016. Augusztus 18. 07:29 »
Ami egy kicsit sem hasonlít az elfogadottakra azt azonnal el kell taposni?  :o

Akkor a Te méhészeted hogy tudott fejlődni, vagy éppen úgy űzöd a mesterséget, mint 30-40 éve?

A méhlegelődet meg nagyon irigyeljük........
Szabó György

Az életben egy dolgot jól jegyezz meg!
Az emberek soha nem változnak,
csak te ismered meg őket jobban!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #235 Dátum: 2016. Augusztus 18. 13:14 »
Jenő!
Idézet
Aztán milyen jogon kérnéd?

Vivaldi tett már olyan bejegyzéseket, amiben nem tisztelte a másik embert és becsületébe gázolt. Újabban te is teszel ilyeneket.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #236 Dátum: 2016. Augusztus 23. 07:05 »
http://www.fao.org/docrep/w0076e/w0076e00.htm#con
(VALUE-ADDED PRODUCTS FROM BEEKEEPING)
Megint angol,kicsit nagyon régi,de vannak benne receptek is arra,hogy mit is lehetne kezdeni a kaptárból kinyert kincsekkel,azon kívül,hogy jól eladjuk a nyersanyagot...tudjátok  hozzáadott érték,meg egyéb ilyen okosságok. ;)
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #238 Dátum: 2016. Szeptember 02. 21:20 »
Idézet
http://index.hu/tudomany/2016/09/02/feltek_a_zikatol_veletlenul_kiirtottak_tobb_millio_mehet/
Magyarországon az organofoszfátokat a szúnyogírtásban nem lehet alkalmazni.

Hogy a fenébe akartak rekkenő hőségben szúnyogot irtani. A szúnyogok hajnalban és este aktívak és akkor lehet sikeresen irtani őket. De legjobb módszer ellenük a Bacillus thüringiensis, mert az fajcsoport specifikus szer. Ennek alkalmazása viszont ökológiai ismeretet kíván.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”