A meleg vagy hideg építmény, inkább a méhek szemszögéből mutat kissebb nagyobb eltérést. A meleg építményű kereteiben szimetrikus a fiasítás, virágpor, mézkoszorú elhelyezés. Tehát a jobb oldal tükörképe a bal. Ellenben a hideg építményűben a lépek kijáró felőli oldalán nincs mézkoszorú. A méhek biztonságosabb helyen, hátrébb távolabb szeretik lehetőleg tárolni a kincsüket. Ezt lehet kihasználni a meleg építményű hátsó mézkamrás kaptárakban. Egyébként ez a kétféle fekvő kaptár, külsőleg szinte egyforma, emberi méhész szemszögből, nincs nagy különbség mondhatni lényegtelen. Lényegében a kijáró elhelyezkedése, és a tető nyillásának az iránya más. De minden egyébb mérete kialakítása azonos lehet a hideg építményűvel. Ezért, még a teherautó platóján, vándorláskor sem okoz gondot a kétféle rendszer.
Ámbár ez az állítás, a Péntek-féle MHVK esetén már nem állja meg a helyét. Ezért is nem fordítottam el a kereteket 90-fokkal.
A szöktetés az MHVK esetén, eredeti formában, nem csak azért kétes hogy hová férne a nép. Mivel csak egy kivett léc helyén, szöktető nélkül repülhetnek le a méhek, semmi nem akadályozhatja meg az ellen irányú berepülést, akár rablást. Felmerült bennem, hogy az anyarács kihagyása nem-e aránytalan többlet munkát igényel. Az MHVK-val termelő méhészek tudnának erről érdemben, véleményt nyilvánítani.