Méhlegelő

  • 2886 válasz
  • 1201062 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #2655 Dátum: 2023. Június 15. 06:55 »
Itt lett repce 10 kg, akácra nem mentem hál istennek, na mondom majd dohányra átpakolunk a helyemre hátga, mégis mozduljak már valahova.
De ez is kilőve😂😂😂, dohány levan maradva,  a napraforgó 1 hét és indulnak rá.
Azt azért nem hagyom, 100× biztosabb mint a dohány.


Üdv:robi

*

Apis

  • ***
  • 153
Re:Méhlegelő
« Válasz #2656 Dátum: 2023. Június 15. 10:25 »
Itt lett repce 10 kg, akácra nem mentem hál istennek, na mondom majd dohányra átpakolunk a helyemre hátga, mégis mozduljak már valahova.
De ez is kilőve😂😂😂, dohány levan maradva,  a napraforgó 1 hét és indulnak rá.
Azt azért nem hagyom, 100× biztosabb mint a dohány.

Nekem a korán virágzó naprák eddig nem jöttek be, lehet a fajta volt rossz. Sokszor nem mézeltek a koraiak, viszont a júliusban virágzóak nagyon jók, ha az idő is kegyes hozzá. A dohány a jövő héten tud valamit mutatni, már nem voltam kb 7 éve, de most pakoltam rá egy kisebb állományt, mivel régen ázott be ennyire a virágzás előtt, de nagy csodára nem számítok. A jövő hét vége felé nyíló hársot is meglátogatom fele állománnyal ami tuti beleér az alföldi naprába. Viszont én olyan naprára megyek, ami július eléjétől fog virágozni. Ebbe beleférne akár 2 napra is de tekintettel arra, hogy ilyen árak mellett tuti nem adok el hordósan mézet, inkább szeretném a választékot bővíteni a meglévő vásárlóimnál,a többi marad hordóban. A dohány nálam kb 30%-os nyílásban van( nem az erdő), a napokban tud egyenleget. A múlt héten az erős keleti szél, hűvös éjszakák miatt szerintem semmi nem mézelt, azt halottam facélia hazájában is csak virágpor volt. Az olajfűz és az ámor eleje jó volt. A jövő hét jónak tűnik mézelés szempontjából, utána meglátjuk.
Az is lehet, ha otthon maradnék úgy járnék a legjobban, de ilyen cukor árak mellett inkább kockáztatok minthogy etessek. Ebben benne van az is, hogy a dohány és a hárs leszedi a méhet nem mézelnek és naprám is kevesebb lesz. De ettől szép ez a szakma, én nem főállásban űzöm, minden tiszteletem azoknak akik főállásban kitartanak. Én abban bízok, hogy egyszer a cérna elszakad a termelőknél európai szinten, és a saját kezükbe veszik a dolgukat(gyáva népnek nincs hazája), akkor lehet változás méz árakban.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2657 Dátum: 2023. Június 15. 18:37 »
Jó földek vannak itt, 7-8 éve júni 30 szombatra esett akkor pergettem az elsőt, 10 napja nyomta egy korai tábla full volt minden.
Helyi vándorok akkor éjszaka jöttek haza.
Mert a nagy területek akkor kezdtek nyílni, na de ez rajtuk nem sokat segített mert dohányról olyan állapotban jöttek haza mint a 2. Magyar hadsereg a donkanyarból kb....
Se méz se méhe.
Annyian voltak mint az oroszok azon a pár hektár dohányon a sivatagban. Volt ott minden....etetés rablás stb.
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #2658 Dátum: 2023. Június 18. 06:27 »
Azokon a vidékeken ahol nincs külső hordás, kötelező a serkentés-etetés.
Miről is lehet "külső hordás" most?
Facéliáról, selyemfűről, szelídgesztenyéről, kis levelű hársról.
Ezek a most virágzó, mézelő növények.
Ahol ez nincs olyan mértékben, hogy legalább az egyenleget tudják tartani a családok, etetni kell.
Természetesen nem arról van szó, hogy ha nem etetünk éhen hal a méhcsalád.
Az már régen rossz, ha valaki annyira lepergette a családokat, vagy annyira minimális az élelmük.
Simán leállnak az anyák a petézéssel, ez egy önszabályzó rendszer.
És akkor a következő legelőkre (ezüst hárs, nagy levelű hárs, napraforgó) úgy fogunk lepakolni, hogy egy generáció kimarad.
Aztán jön a NAGY várva várt hordás, aminek a vége a teljes elnéptelenedés, mivel kimarad az utánpótlás.
Ez a tét, ezt kell megfontolni.
Drága a cukor, drága az izo, de legdrágább a legyengült méhcsaládokat "gatyába rázni", és ilyenekkel betelelni.
Etetés a megoldás, hogy ezt elkerüljük.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2659 Dátum: 2023. Június 26. 07:56 »
Úgy néz ki a hárs-napraforgó virágzásának kezdetét csúnyán "benéztem"....ami nem baj!
A pénteki zivatar teljesen átírta a forgatókönyvet.
A hárs virágok szint egy nap alatt bimbóból virággá fejlődtek, és hála az égnek még mézelget is.
A virágok mindössze 10 %-a produkálja a gyenge hordást, és kellemesen illatozik.
A napraforgó az elején annyira elindult a sok eső miatt, hogy már a hársról le is mondtam, de kellemesen tévedtem.
Remélem akik hársra vándoroltak, vagy helyből érik, a jó hordással feledtetni fogja velük  az akácot.
Ezt kívánom minden méhésztársamnak!
A módosított forgató könyv szerint a hét még a hársról fog szólni.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2660 Dátum: 2023. Június 30. 07:13 »
Meglepő eredményeket produkál a hárs.
Van aki 3 kilót mért, a kollégája ugyanazon a napon elpakolt mellőle, hogy...indul a napraforgó, nem kínlódik tovább a hárson.
Még hihető is lenne, ha azt mondta volna, hogy 2,7 vagy 3.2 de, hogy pont három?
Akácon is ezt szerettem mindig amikor egész számokat mondanak, nyóc... a legszebb.
Nálam a hárson gyönyörűen építenek, az NB lépeket 1 nap alatt kihúzzák, pedig soknak kettőt adtam, néhánynak hármat.
Ilyenkor nincs tévesztés, nem "herézi" be a munkás sejteket, isteni szépek a szűz lépek.
Fröcsög, mennek is, de a mérleg nálam kicsit nyűgösebben ballag felfelé.
Nekem még van 4-5 napom a hárson, aztán gyerünk a napraforgóra.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2661 Dátum: 2023. Július 08. 07:44 »
A napraforgó mézeléséről érdekes hírek jönnek.
Van ahol virágporon kívül szinte semmi hordás, van ahol gyönyörűen telnek a kaptárak, és inkább ez az oldal az erősebb.
Számolgatni kár, hogy mekkora lesz a pergetési átlag, mert sokan csak annyit vesznek ki amennyi a betelelő készleten felül van.
Egy laza számolás elég ahhoz, hogy a jelenlegi felvásárlási ár, és cukor vagy izomix ár mellet, minimum 100 Ft/kilót bukunk úgy, hogy a saját munkánkat, és egyéb költségeket (üzemanyag, forró víz) nem is számoltam.
Hihetetlen nagy válságban a méhészeti ágazat.
Eljött az idő, hogy nem arról beszélgetünk, hogy kinek mennyi a bevétele.
Megéri, vagy nem méhészkedni.
Az eladó méhcsalád, és méhészeti eszköz hirdetést figyelve, sokan feladják, elegük lett.
Én csak arra kérem a méhésztársakat, legalább aki kiszerelve adja el a mézét NE AKCIÓZZON, mert azzal további veszteségeket okoz.
Akác 2.000 Ft/Kg üvegben, házhoz szállítva?
Vegyes 1.200?
Hova jutottunk?
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2662 Dátum: 2023. Július 11. 10:16 »
Oda jutottunk ahova juttattak minket méhészeket , a béka feneke alá !!!!!!!! Húsz év negatív eredménye !!!!!!!!

*

wr

  • *****
  • 916
Re:Méhlegelő
« Válasz #2663 Dátum: 2023. Július 11. 14:29 »
Oda jutottunk, hogy hiába hordanak a méhek akármennyit, 100Ft-ért nem sokan fogják elszedni tőlük. Én sem. Nem tudom mennyi a cukor, de valahol 550 és 600 közt lehet, a szotyiért meg adnának 700-at, ha egyáltalán kell...

Re:Méhlegelő
« Válasz #2664 Dátum: 2023. Július 11. 22:15 »
Dehogynem szedjük el, minek azoknak 50 kilo napraforgó?
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #2665 Dátum: 2023. Július 12. 12:02 »
A méhésztársakat mérsékelt "dicsekvésre" sarkallom.
A méhészeti fórumok nyilvánosak, azokat kereskedők is olvassák.
Egyébként az az általános nézet, hogy....csak annyit pergetek ami a beteleltetéshez szükséges felett van.
Tehát lehet itt a számokkal dobálódzni, meg ahol szépek a méhek, és a napraforgó sem "viszi" el a kijáró dolgozókat, ott jó eredmény várható.
Egyébként akármilyen is lesz az eredmény, a 2023-as évet már nem teszi rendbe.
Egy tuti, én továbbra is üvegben kínálom mézem nagy részét, és a napraforgót CSAK 2.500 Ft/kilós áron fogom továbbra is kínálni a vevőimnek.
Egyébként a saját véleményem szerint a mostani bolti árakat, és az egész általános drágulást nézve, a virágméz reális felvásárlási ára 1.500 Ft körül lenne, az akácé pedig 2.200 Ft/kg.
Tehát az általános drágulást nézve az élet összes területén.
Ehhez képest hol vagyunk?
Jah, és a méhészek is akcióznak, ezeröté a vegyeset házhoz viszem, az akácot meg kétezeréééé...
Vigyed kolléga, azzal is csak számolj, hogy ezzel mit okozol másoknak, akik évtizedek alatt alakították ki a saját vevőkörüket.
Hogy ezzel te nem foglalkozol?
Azért vagyunk itt!
A lakosságot gyakorlatilag a méhészek tájékoztatják, hogy baj van a felvásárlással, holott a többség erről semmit sem tud.
Aki bírja csinálja, az élet ilyen szigorú.
https://www.facebook.com/photo?fbid=6379933135430209&set=gm.6382754968480918&idorvanity=174894632600347
Szörnyű!
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2023. Július 12. 12:08 írta Nagyernyei Attila »

*

buksi

  • ****
  • 356
Re:Méhlegelő
« Válasz #2666 Dátum: 2023. Július 12. 16:50 »
A lényeg,-legyen minél több méhész,termeljünk minél többet,minél több méhcsaláddal!

Re:Méhlegelő
« Válasz #2667 Dátum: 2023. Július 13. 09:05 »

Tehát az általános drágulást nézve az élet összes területén.
Ehhez képest hol vagyunk?



Itt.
(Csak a képet szerettem volna felrakni, de azt nem engedi...)

https://kuruc.info/r/2/261744/

Re:Méhlegelő
« Válasz #2668 Dátum: 2023. Július 14. 10:30 »
Jah, és a méhészek is akcióznak, ezeröté a vegyeset házhoz viszem, az akácot meg kétezeréééé...
Vigyed kolléga, azzal is csak számolj, hogy ezzel mit okozol másoknak, akik évtizedek alatt alakították ki a saját vevőkörüket.
Hogy ezzel te nem foglalkozol?

Üdvözlünk a piacgazdaságban Attila! Azok a méhészek a gyereküket akarják beiskolázni, csekkjeiket befizetni, beetetni stb.. Pénz kell nekik, így tudnak bevételhez jutni. Ez persze valakinek mindig fájni fog, de mihelyt ezek eladják a portékájukat, az árak visszamennek. Ez is törvényszerű, a marketingnek nevezett megtévesztéscunami ennek a hatását tompíthatja.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2669 Dátum: 2023. Augusztus 21. 08:16 »
A szolidágó "aranyvessző" hosszú évek óta csak virágport adott.
Az idén a sok csapadéknak és a kánikulának köszönhetően mézelget.
Van akinél gyenge pergetést fog produkálni, de általánosságban elmondható ahol tömegével virágzik a betelelést segíti.
Én is rendkívül meg vagyok vele elégedve, a fészkeket már kétszer kellett bővítenem.
Erre nagyon régen nem volt példa.
Ugye tudjuk Örösi Tanár Úr könyvéből, hogy a szolidágó akkor mézel ha feje tűzben, lába vízben.
Ez úgy néz ki 2023-ban is működik.
Virágpor meg doszta, szinte nehezek a keretek.
Nagyernyei Attila