Méhlegelő

  • 2893 válasz
  • 1203233 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #2640 Dátum: 2023. Május 19. 20:18 »
Szépen elindult.
Pont erre számítottam.
Nagyernyei Attila

*

Apis

  • ***
  • 154
Re:Méhlegelő
« Válasz #2641 Dátum: 2023. Május 25. 23:50 »
Nem tudom kinél hogy alakul nekem napi 1-2 kg jön be hétfőn mértem az elsőt. Az erdő jónak tűnt de ez nekem nem ok. Híg nektár szép virág nem hullik ( vihar után)de ez nekem nem tetszik( fázott?)Állítólag a nyírség jobb, de nincs exact infóm.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2642 Dátum: 2023. Május 26. 06:51 »
biztos van ahol jó, pl nyírsėg.
de az innen is 250 km, ės ezzel a kevėssel ami nekem van mėg gondolat szinten se merül fel oda menni, mėg ha 5000 ėrt vennėk hordóban akkor sem.
van hordásom olajfüzrõl, ez bejôtt hogy nem mozdultam, akác erdõ ahova szoktam menni semmi nincs.
tetejėn volt kis virág, rėg a földön van.
itt is van valamennyi akāc sõtt virāgba is borultak de 1 mėh nincs rajta.
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #2643 Dátum: 2023. Június 04. 07:13 »
Az idei akáctermés nem lesz piros betűvel írva az emlékkönyvekbe.
Véleményem szerint néhány ok a csapnivalóan rossz termés miatt.
Sok helyen komoly, vagy totális fagykár volt, ezekkel a tájegységekkel kár foglalkozni, hiszen virág is alig volt.
Viszont léteztek olyan erdők, vagy erdőrészek ahol kecsegtetően szép volt a virág, az illatra sem lehetett panasz.
Akkor mégis mi volt a kudarc oka?
Először is ahol nem volt fagyott, ott megfázott, a szélre, vagy a fa rázására hullott a virág mint a hó.
Tehát ezzel sem kívánok foglalkozni.
Utolsóként említem, ahol szépek, fagymentesek voltak a virágok ott sem lett jó eredmény, és ezt szigorúan az első akácra értem.
Itt két okot tudnék megjelölni, az egyik a sok csapadék, de véleményem szerint a virágzás alatt folyamatosan fújó, vagy csak áramló É-i szél a fogó!
Tehát ha egyetlen nyomós okot kívánok kiemelni akkor én az É-i szél romboló hatását tenném első helyre, és ez egy ázott, fázott virágot érte.
A méhészek között elterjedt mondás, hogy ....."Az É-i szél visz, a D-i, hoz!"
Ezt 2023-ban a saját bőrünkön megtapasztalhattuk.
Én erre teszem a voksomat.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 916
Re:Méhlegelő
« Válasz #2644 Dátum: 2023. Június 05. 05:43 »
Az enyémbe meg már biztos hogy pirossal lesz beírva. Még a felénél sem tartok a mézelvétellel mert igen lassan megy, de az eddigiek alapján jobb lesz mint a tavalyi volt, pedig az rekord év volt... És kijött egy csomó sarjú is miután lementek a rendes virágok, ez is ad valamennyit, emiatt sem mindegy mit hogy csinálok, mert jön be minden nap egy kis híg nektár is. De elvenni meg el kell mert az anyák már lassan csak a keretléc tetejére tudnak petét rakni.
Egyébként felénk a virágzás alatt nem nagyon volt szél, ami volt az keleti volt.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2645 Dátum: 2023. Június 05. 16:30 »
Gratulálok!
Ez igen"
" De elvenni meg el kell mert az anyák már lassan csak a keretléc tetejére tudnak petét rakni."
Valamikor régen emiatt egy neves méhészt majdnem meglincseltek!
A szerénység nem az asztalod ahogy látom.
És félre ne érts, az irigység tőlem távol áll, csak nagyon sokan vannak az idén (többség) aki vagy nem, vagy alig pergetett.
A kereskedők az ilyen írásokat fogják mutogatni, és majd csak lesz belőle 1.000 Ft.
Akkor pedig ne panaszkodj, hiszen neked tengernyi termett....
Nagyernyei Attila


*

wr

  • *****
  • 916
Re:Méhlegelő
« Válasz #2646 Dátum: 2023. Június 05. 19:03 »
Mégis mit kéne írnom? Azt hogy itt is elfagyott? Itt nem fagyott el. Sőt. A repce elvétele katasztrofális volt mert folyton esett, hideg volt, de ez a napokig tartó vacak idő nagyon jót tett itt nálunk az akácnak mert nagyon elnyújtotta a virágzást. Amióta méhészkedek ilyet még nem láttam, hogy több mint 2 héten át hordás van róla. Meg olyat se, hogy azoktól a családoktól is el tudtam venni 1-1,5 fiókot amik lerajzottak. Hozzáteszem, kicsi vagy közepes méretű rajok voltak idén, nagy egy sem. Rajom meg azért volt mert nem értem oda hozzájuk időben.
Fél vödörnyi méh nem azért ül a kaptár homlokfalán mert rajozni készül, más oka van. Nem a meleg...
Tudod mit Attila, ez is olyan mint a 3 fiókos Hunor kaptár, azt se értetted ezt se érted, de ez így van jól. Vedd úgy, hogy itt is elfagyot és most "szomorkodom".
Akik nem pörgettek azok eladják majd a tavalyit, ahogy hallottam a többségnél még az is ott van. A kétezer kevés volt érte, majd most az ezeröt elég lesz...

Re:Méhlegelő
« Válasz #2647 Dátum: 2023. Június 05. 20:01 »
Meg olyat se, hogy azoktól a családoktól is el tudtam venni 1-1,5 fiókot amik lerajzottak.
Még tavaly sem.
de az eddigiek alapján jobb lesz mint a tavalyi volt, pedig az rekord év volt...
Attól csak jobb lehet hiszen az atka dolgozott rendesen!
« Utoljára szerkesztve: 2023. Június 05. 20:40 írta Sancho Panza »

Re:Méhlegelő
« Válasz #2648 Dátum: 2023. Június 05. 20:16 »
Sancho! Csak csodálkozzál Tesvírem amit most írok! Én is elvettem egy fiókot a lerajzottakról. Várjam meg míg a nagy melegben leolvadnak majd azok a méhnélküli méztér lépek, mert abban méhek már nem maradtak. Na és még nem is toronykaptárban bohóckodok.
Azt meg úgy gondolom Panza az írásodból, Te is tudod, hogy az a tavalyi atka kísérlet nem jött össze. Nagy csend volt, de látom a furettó helyre hozott WR, de azért nem kellene hülyeségeket írogatni. Szopás ez az akác, igaz néhány helyen szerencsés méhészek tudtak 20-25 kilogrammos átlagot pergetni. 
Na szóval jól fog járni aki kivár, ill. megvan neki az a tavalyi szuper akáca.
Egyébként én 8kg/cs, a többiek meg 10/cs, 13/cs 7/cs, 15/cs 3/cs, domborzattól függően, de a többség ki sem veszi...

Re:Méhlegelő
« Válasz #2649 Dátum: 2023. Június 05. 20:19 »
Jah hát Én mézre gondoltam nem az üres fiókra.

*

leo

  • ***
  • 200
Re:Méhlegelő
« Válasz #2650 Dátum: 2023. Június 05. 22:12 »
Akác semmi .Nem kellett pörgetőt mosni. WR-nek gratulálok. Ez az első olyan évem, hogy semmi akácom nincs. A repce jó volt, a tavalyi rekord 2/3-a. Méheim a naprára gyúrnak. :)Minden keretem fias és virágporos. Remélem nem kell etetni.Hát ennyi.Nézegetem a tavalyi hordóimat. :)Akinek nincs üzleti érzéke, kapcsolata így járt.

*

oszkár

  • *****
  • 1149
Re:Méhlegelő
« Válasz #2651 Dátum: 2023. Június 05. 22:54 »
Megemelem a kalapomat! Ez igen! Nem semmi! Csoda!! Gratulálok wr!

Itt is hordogattak. De bolond lennék azt a keveset is elszedni tőlük. Utána meg serkenteni az 500 ft-os cukorral. Nem vagyok én sztahanovista! Meg még el is fáradjak!?

A felvásárló már jelentkezett. Nem kap semmit! ;D

"Gyúrunk" a 60 kilós napraforgóra! ;D A szaporításból meg már sok! ;)  De még egy sorozat beálcázva.

Szakad az eső! Végre!

SZÉP AZ ÉLET!!!!  ;) :D

*

wr

  • *****
  • 916
Re:Méhlegelő
« Válasz #2652 Dátum: 2023. Június 06. 05:46 »
Váltottam pár emailt, volt még legalább 3 olyan hely az országban ahol szintén jól sikerült az akác, de egyiket sem írom le mert van az a mondás, hogy: élni és élni hagyni. Ha nekem nem lenne pofám odapakolni más állóméhészetek nyakára, akkor szerintem joggal várhatom el én is ezt másoktól. Lekopogom, itt az elmúlt 30 évben olyan hogy semennyi akác se lett volna nem volt, egy néhány kilós átlag a legrosszabb évben is volt. Itt most a repce nem jött be mert valami más fajtát vetettek és nem igazán mézelt.

Azt atka nálam most nem dolgozott mert mint írtam nulla veszteségem volt. Voltak itt a környéken is olyanok, hogy a 100 családból maradt tavaszra 36 meg a 150-ből maradt 74. Az elsőnél az atka miatt a másodiknál meg az atkaölő szer miatt. Harmadik oka ritkán van a méhveszteségnek.

Engem a furettó nem hozott helyre, épp ellenkezőleg, az lesz az a készülék amit az idén leginkább mellőzni fogok.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2653 Dátum: 2023. Június 11. 09:30 »
A selyemfűről "vaddohányról", és a gyalog akácról (ámor) van valakinek infója?
Sokan serkentenek, etetnek...én is.
Azért néhány tíz éve ez ismeretlen volt számomra, hogy akác és hárs, napraforgó között nulla nektár.
Sokszor írtam már arról, hogy a hárs belenyúlik a napraforgó virágzásba, ezt az idén még jobban így érzem.
A sok csapadéknak, és a fülledt időjárásnak köszönhetően a napraforgó a szó szoros értelmében kiugrott a földből.
Hihetetlen, hogy mekkorát képes nőni ez a növény néhány nap alatt.
Az atkavédekezésre is kell időt szánni, tippeket nem adok, de most van az az időszak, hogy többen állítják....alig van atka.
Majd ugyanígy ők nem sokára....honnan lett ennyi?
A méhek szépek, jó volna már egy "tökös" méhlegelő, hogy dolgozhassank.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2654 Dátum: 2023. Június 11. 11:16 »
Szabolcs megyében a vaddohányról a jövő hét közepén várható róla valami kevés hordás, most még csak az eleje nyílik .