Méhlegelő

  • 2893 válasz
  • 1203238 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #2625 Dátum: 2023. Május 03. 07:26 »
Ritka, de nem különös esemény zajlott le a méheimnél.
Gyakorlatilag otthagyták a repcét a galagonya miatt.
Mondjuk ennek nagyon örülök, igaz nem tudja ez a növény a napi 2-4 kilókat, csak max. a felét, de sokkal értékesebb a belőle pergetett méz.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2626 Dátum: 2023. Május 05. 06:49 »
Azt előre tudni lehetett, hogy az idei akácvirágzás nem lesz sima.
Akkora összevisszaság van egy erdőn belül is, hogy ezt csak utólag fog kiderülni, fagyott, fázott, vagy jó virágot választottunk.
Az mindenképpen biztató jelnek számíthat, ahol nincs megfagyva a dió.
Láttam a Duna vonalán észak felé haladva kifogástalannak tűnő erdősávokat, és pár kilométerrel arrébb, pedig kopasz erdőt.
Az idén különösen fontos az erdő ismerete.
A másodvirág "meg hónalj hajtás", meg kaccs virág a méhészek között már rég elterjedt.
Akác előtt mindenki szakértő erdész lesz  közöttünk, de  nekem erről a témáról régen más a véleményem.
Ezekkel e fenti fagyott-fázottnak tűnő erdőkkel nem kell foglalkozni, mivel nagy a rizikó, és vélhetően minimális eredményre számíthatunk.
Pár napja hallottam egy csúcs szakértőtől, aki kijelentette, hogy ......nálunk 40%-os a fagykár.
Miért nem 39 csak, vagy 41 kérdeztem tőle, aztán elég furán nézett.
A tar faggyal egyszerűbb a kép, azok a fák még most is feketék.
Nekünk a JÓ erdő kell, és azt is találni.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2627 Dátum: 2023. Május 06. 21:03 »
Hihetetlen mennyien találgatják, hogy mikor indul a 2023-as akác mérés.
Ez korántsem olyan egyszerű mint sokan gondolnák.
Rengeteg tényező befolyásolja a MÉRÉS, kezdetét, ami nem egyenlő a virágzás kezdetével.
Szekszárdon már vannak erdőrészek, hogy kezdenek fehéredni, kezdő koromban ilyenkor már rápakoltam. Aztán rá kellett jönnöm, hogy ez egy korai döntés volt, ezután egy hét múlva kezdődhet a hordás, és arra még egy hét a dandár, amire egy évet várunk, hogy.....majd talán jövőre.
A mai meleghullám egyébként szinte kirobbantotta a zöld virágokat, és "babosodni" kezdtek.
Szeretném azt megemlíteni, hogy egy löszfalba szorult facsoportról beszélek, ami jócskán megelőzi az erdőt, de nem szabad figyelmen kívül hagyni!
Aki ezen a vidéken méhészkedik, MOST kell az anyákat korlátoznia.
Még holnap lesz ilyen bomba jó idő, majd közel 10 fokos lehűlés következik.
Én ezeket a körülményeket figyelembe véve merem azt mondani, hogy a legkorábbi erdőkről sem lesz hordás a mi vidékünkön 15-e előtt.
Ha tévedek, azt is vállalom.
A galagonya, a vadgesztenye is ezt "súgja", hogy van még közel 10 napunk.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2628 Dátum: 2023. Május 09. 20:03 »
Talán holnap még kegyes lesz az időjárás, aztán következik egy "medárdos", záporos-zivataros időszak.
Aki anno hallgatta Róth ászló salgótarjáni méhész előadásait az tudja, hogy ez JÓT jelent.
Az akácvirágzás előtt csapadékos ciklus lehűléssel, a dandár alatt kiváló mézelést eredményezhet.
Ez egy gyakorlati, több évtizedes megfigyelés.
Természetesen ahol JÓ a virág arra lehet igaz az állítás.
Ma is olvastam olyan okosságokat, hogy a "sarjú virágok" is el kezdtek fehéredni.
Noooormáááális?
Ami most fehéredik az JÓ virág lehet, ha nem fázott.
Ebbe most nem mennék bele, de amit eddig állítottam, hogy a legkorábbi erdőkről sem lesz május 15-e előtt mérés azt most is fenntartom.
Ha tévedek, akkor is vállalom.
Nagyernyei Attila

*

Apis

  • ***
  • 154
Re:Méhlegelő
« Válasz #2629 Dátum: 2023. Május 09. 20:25 »
Talán holnap még kegyes lesz az időjárás, aztán következik egy "medárdos", záporos-zivataros időszak.
Aki anno hallgatta Róth ászló salgótarjáni méhész előadásait az tudja, hogy ez JÓT jelent.
Az akácvirágzás előtt csapadékos ciklus lehűléssel, a dandár alatt kiváló mézelést eredményezhet.
Ez egy gyakorlati, több évtizedes megfigyelés.
Természetesen ahol JÓ a virág arra lehet igaz az állítás.
Ma is olvastam olyan okosságokat, hogy a "sarjú virágok" is el kezdtek fehéredni.
Noooormáááális?
Ami most fehéredik az JÓ virág lehet, ha nem fázott.
Ebbe most nem mennék bele, de amit eddig állítottam, hogy a legkorábbi erdőkről sem lesz május 15-e előtt mérés azt most is fenntartom.
Ha tévedek, akkor is vállalom.
Nagyernyei Attila

Vannak jó erdők csak keresni kell, menni kell utána, lehet messzebb kell vándorolni. Én ebbe a sarjú mézel hisztiben nem hiszek(max0,5-1,5 kg/nap az is max délig ha jó rá az idő). Nem csak most, hanem a rügypattanás utáni fagyok után is ellenőrzöm az erdőket, vázába hajtatok stb. ,  Érdemes egy jobb távcsőbe beruházni, nem a fákat kivagdosni, nekem a távcső mindig sokat segít. Északon is vannak helyek,  ahol nem fagyott el, bár a fagykár mindenhol jelentős. Én tavasszal mindig megmászom a hegyemet, hogy lássam hol van a fagyhatár, tudom hogy hol fog majd fehéredni ha kell. A jövő heti hidegfront és az esti lehűlések valószínűleg  késleltetni fogják a virágzást. A mi feladatunk most a termelő családok kaptárban tartása, a rajzás elkerülése. Meggyőződésem, hogy csak bölcsőzéssel ez nem lehetséges.A kaptár berendezése a mérvadó én 1/2 NB-zek és ha ez megfelelően be van rendezve akkor max egyszer bölcsőzök azok is inkább harangok, mint már húzott bölcsők utána már általában nem kell. Én a múlt hétvégén zártam az anyákat és műrajokat készítettem érett bölcsővel, erős oldal felső takarással. Ha majd még csapolni kell lesz hova tenni a fiast.
« Utoljára szerkesztve: 2023. Május 09. 20:57 írta Apis »

Re:Méhlegelő
« Válasz #2630 Dátum: 2023. Május 11. 23:14 »
A távcsőről jut eszembe....
Ez egy 10×50 es, 89 ben Szolnokon egy ruszki laktanya kapujában cseréltem pár db szofira.
Amúgy hoztak mindent ami kellett, tartották a szavukat mindig.
Ma a lányom sasolta vele az egyik erdőt, nekem fotózta ki mert én szegeden vagyok, de olyan magasra nehéz ügy telóval.
Tetején már van virág többi még alszik.
Menni kell utánna valóban mert sok helyen semmi nincs.
« Utoljára szerkesztve: 2023. Május 11. 23:25 írta robi 75 »
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #2631 Dátum: 2023. Május 13. 08:28 »
Az teljesen érzékelhető, hogy az Alföldön (és még sok helyen) nagy a baj az akáccal.
Sokan érdeklődnek....merre lehetne lepakolni, vagy egy konténert leállítani, ahol nincsenek sokan?
Mint előre jeleztem elég cifra lesz az idei akácszezon, mivel a fagyott-fázott határt nagyon nehéz meghatározni.
Amit viszont simán el lehet találni, az a jó erdő.
A mostani tartós lehűlés miatt kitolódik a virágzás kezdete, valamint ez pont arra jó, hogy "izzítsanak" a méhcsaládok, és a rajzási láz állomány szinten felébredjen.
A méhészkedés nem csak arról szól, hogy időben legyenek termelő méhcsaládok, hanem arról is, hogy a főhordásra maradjanak ütőképesek, de még pont ne rajozzanak meg.
Ez egy több tényezős dolog, ezért szép a méhészkedés.
Aki a méhcsaládok fékezésével elkésik, és csak fut az események után, későn csapol, későn gyengíti őket, az most komoly bajba kerülhet.
Ami még izgalmasabbá teszi a dolgot, hogy sokan már kipergették a repcét (ahol volt mit) és most azon aggódnak mikor indul be az akác, kibírják e a méhek addig.
Én tegnap a tartalékoknak megnyugtatásomra adtam egy cukorlepényt, mert annyira megerősödtek, hogy a vályús etetőket már kivettem.
Mézes lépet meg nem volt rá módom beadni nekik, mert az eső, és hideg nem tette lehetővé.
Csak azért írom le, hogy én mit csinálok, mert vannak olyanok akik ezt kicsit lazábbra veszik, azzal sem törődnek, ha már kidobálják az álcákat.
Így járt Húsvétkor az egyik méhésztárs is.....majd ünnepek után adok nekik.
25 családnak már nem kellett.
Nálam 40 éve az a szabály, hogy inkább én nem eszek, de a méhek nem éhezhetnek!!!!!!!!!!!
Egyelőre erre egyikre sem volt példa.
Véleményem szerint jövő hét közepe után már a korai erdőkről lehet mérés.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1149
Re:Méhlegelő
« Válasz #2632 Dátum: 2023. Május 13. 22:49 »
Tartalékoknak ilyenkor,? Hol van már tartalék?

Már 50 szaporítás van! Ebből 1 raj ült ki. Az is csak azért mert két bölcsőt hagytunk náluk.

Most kiderül ki mennyire méhész!
Igaz én még most sem értek semmihez! ( A brigadérost idézve.) :) ;D

Re:Méhlegelő
« Válasz #2633 Dátum: 2023. Május 14. 18:41 »
Hol van már a tartalék?
Hála az égnek nálam, és megvan mind a 25!!!!!!
És ezek 4-5 kereten telelnek.
Eddig átlagban 3-5 kelő fedett fiast vettem el tőlük.
Minek kotyogsz bele olyan dologba, amiről halvány lilád sincs?
Csak a fikázás?
Ja és ezeknél mind extra, tavalyi anyák, és ahol gond van (mert pl. rajzásra készül) azonnal lecserélem velük.
De aki tud kölyökcsaládok, vagy ha jobban tetszik, tartalékok nélkül eredményes termelni, annak befizetek.
Ja, hogy nálatok az össze bomba?
Meséld a kezdőknek!
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1149
Re:Méhlegelő
« Válasz #2634 Dátum: 2023. Május 14. 23:17 »
Már mondtam ,hogy látsd a saját szemeddel. Hozhatsz egy busznyi embert is! Legalább nem tudod megcáfolni amit látsz.

Lassan már az idei anyák párzanak.

DE!  "Kinek a pap ,kinek a papné"! :)

Re:Méhlegelő
« Válasz #2635 Dátum: 2023. Május 15. 06:05 »
Akkor most licitáljuk egymást?
Nekem pedig már van egy jó pár idei anyám, ami gyönyörűen petézik.
Éppen a tartalékok anyját adom oda nem megfelelően (sörétesen petézőnek stb.),és a tartalék pedig kopogós bölcsőt kap.
Ebből már sok petézik.
Légy szíves, ha megkérhetlek, a kioktató stílusodat másra pocsékold!
40 évet töltöttem el a méhek között, talán ezeken a dolgokon már túl vagyok, és nehezen viselem el ha hülyének néznek.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2636 Dátum: 2023. Május 18. 08:40 »
Sok méhész már egy hete kipergette a repcét, és most vakaródzik, hogy ....kibírják e a hordás kezdetéig a családok.
Pedig előre jelezték, hogy egy hűvös ciklus következik, óvatosan a méz elvétellel.
Akkor most, hogy is állunk?
Ahol elfagyott, vagy fázott, ott nincs kérdés.
A fázott is szépen látszik már, a kinyílott virágok 3/4-e a földön van.
De!
Vannak még reménykeltő szép erdők, csak keresni kell.
Összefoglalva, én még nem temetem az idei akácot, különösen azért mert lassan elvonul az égi áldás, és szép napos időszak veszi kezdetét.
Hajrá méhek!
Cáfoljatok rá minden vészjósló jelre.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2637 Dátum: 2023. Május 18. 11:18 »
Az erdő ahova járok az nulla.
Virág csak a fák legtetején volt már a földön van.
Van 1 másik erdő annak egy része jó de meglepték mint a legyek😂😂😂.
Na ilyenkor van hogy maradok a helyemen, és már egyedül vagyok, jót pergetek olajról meg ámorról legfeljebb.
Akácos helyemre meg majd dohányra átmegyek.
Ez a terv.
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #2638 Dátum: 2023. Május 18. 18:01 »
Nekem erről más a véleményem, annak ellenére, hogy nem ismerem robi75 körülményeit.
Nógrádban az adott településen emlékszem rá, hogy az ottani önkormányzatnál a 47. bejelentkezett méhész voltam.
Azt nem tudom hányan jöttek még utánam, de ez ezres nagyságrendű méhcsalád számot feltételez.
A  madarasi "szomszédjaim" kaptárai mindössze 20 méterre voltak ez enyémektől.
Sose pergessek többet!
Természetesen az akácerdőnek is van egy méheltartó képessége, de én ettől soha nem tartottam.
Inkább attól, hogy valaki kutatásban perget, na meg az atka adom-kapom sem szerencsés.
Egy ésszerű méhcsaládszám lepakolása ebben a helyzetben nem ördögtől való.
Én ezt így látom.
Ha necces az erdő, akkor meg mind1.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2639 Dátum: 2023. Május 19. 07:39 »
Azt azért sokan tudjátok, hogy minden akácvirágzás úgy kezdődik, hogy.....tar fagy van, nem lesz semmi.
Majd jönnek a különböző posztok, és a fényképek a bombasztikus termésről.
Jönnek a licitálások, hogy 30-40-50 meg még több lett a pergetési átlagom.
És a végén jön a szidalmazás, hogy pofátlanul keveset akarnak érte adni.
Távirati stílusban ennyi.
A valóságtól természetesen nem szeretnék én sem elrugaszkodni, tényleg sok helyen még virág sincs.
Ahol pedig jónak tűnik az sem bizonyított még.
Ma talán elkezdődik, de holnap biztosan eldől, hogy van e remény.
Most még optimista vagyok, és ezt a sok éves tapasztalatomra merem alapozni, viszont tévedhetek én is.
A végén beszámolok.
A méheken biztosan nem fog múlni.
Nagyernyei Attila