Szerintem le kell vonni a tanulságot, de legfőképpen előre kell nézni.
1. Az USA-ban mindenki tudja, hogy a mandula ültetvények beporzása a családok nagyrészbeni legyengülésével és pusztulásával jár. Amikor a méhészek ezt érzékelték, nem vándoroltak a dunántúlnyi mandulásokba.
Amikor észrevette a termesztő, hogy a méhek nélkül veszteségessé válik az üzeme, akkor elkezdett számolni. Díjat ajánlott fel a megporzásért.
2. Amíg Magyarországon a csávázott repcére mennek a méhészek, mint a piaci legyek, és viszik méhcsaládjaikat, addíg kár arról beszélni, hogy a csávázószer okozott-e kárt, vagy nem. Mert nem okozott olyan jelentős kárt, aminek hatására a méhász nem vándorolt volna oda a táblára. Következésképpen a helenlegi helyzet azt mutatja, hogy a csávárás, repce probléma nem lépte át azt az ingerküszöböt, aminek hatására a méhész elgondolkozott volna.
3. Akárki mondja a méhésznek, hogy Te, ide és ide ne vándorolj, amit nem mint hatóság tiltunk meg, hanem mint egyesület javasolunk, akkor szerinted hányan nem mennek oda? Szóval akármit írogat a nemzetközi sajtó, ha a méhész nem hallja a legjobb barátjától, vagy nem tapasztalja meg saját maga, vándorol a repcére, mint a piaci légy. El sem lehet hessegetni. (Emlékezz vissza, szinte minden évben megismétlődik a facélia mizéria. Túl nagy méhsűrűség, keresztbe fertőződés, méhpusztulás. Aztán lehet, hogy azok, akik éppen megjárták nem mennek következő évben, de mennek mások, és minden ismétlődik. Ehhez még neonikotionid sem kell. De nincs önkorlátozás, nincs közösségi akarat. Vannak ez egyéni akciók, mint az akácon, mint pl. tudatos méhegészségügyi zárlat.)
Mit tud ebben az OMME tenni?
1. Javasolja a méhészeknek, hogy vegyék át az USA példát, és csak díjazásért menjenek pl. repcére. Addig ez nem működik, amig lesznek sztrájktörők, és rohannak a területre, mert még nem érzik a negatív hatást.
2. Összegyűjtetheti az információkat egy egyetemistával, kiadathatja kispéldányszámú könyvben. De az egyesület mi vagyunk. Amit mi teszünk, az az OMME. A vezetés úgymond csak végrehajtja a rábízott tervet. Pl. 2017 évi tervben mi volt a neonikotionidokról betervezve? Rajtunk múlik, hogy mit veszünk előre. Az ágazatnak van problémája bőven.
Marad 2018 ra is, és ehhez kívánok mindenkinek lelki erőt, kitartást, jó egészséget! Mindenki keresse meg magában azt a feladatot, amelyik a legfontosabb. És tegyen abban. Ha valakinek az a legfontosabb, hogy csak arról beszéljen, hogy ami a második legfontosabb neki az a többieknek miért nem a legfontosabb, mindenkit csak kritizál, annak meg megbékélést kívánok!