a keresztesvirágúak levélbolhái és a repcedarázs álhernyói ellen nagyon nehéz védekezni
Ja. Neonikotinoidok előtt nem is volt repcetermesztés. Dehogynem. Sőt a neonikotinoidok után is lesz repcetermesztés!
Nem repcetermesztésről vetyengtünk momentán, hanem bázisvetőmag-előállításról. Csányi úr levele is arról szólt. Ne beszéljen tehát repcetermesztésről, ha vetőmag-előállításról szól a történet.
Egyébként természetesen a neonikotinoidok előtt is volt őszi káposztarepce-termesztés, az utóbbi évszázad adatai a KSH adatai szerint:
Őszi káposztarepce vetésterülete
Év VETÉSTERÜLET (ha) TERÜLETI ARÁNY (%) TERMÉSÁTLAG (t/ha)
1921-30 12750 0,23 0,81
1931-40 9827 0,18 0,84
1951-60 2798 0,05 0,83
1961-70 10060 0,19 1,25
1971-80 49000 1,00 1,43
1981-90 53400 1,15 1,74
Nos, ez az utóbbi évtizedekben némileg változott:
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_omn007b.htmlAz utóbbi teljes két év:
https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/gyor/vet/vet1505.pdfRáadásul nem csak a vetésterület nőtt meg az utóbbi évtizedben, de a technológia is átalakult az utóbbi években. Olvasson bele egy kicsit az imidazolinon toleráns repcék gyomirtási technológiájáról szóló értekezésbe, hogy lássa, honnan hová halad a világ és milyen az a munka, amit kutatásnak neveznek...
http://doktori.nyme.hu/497/1/Adamszki_Tamas_disszertaci%C3%B3.pdfAbban viszont egyetértünk, hogy nem kellenek a neonikotinoidok, s nem kell növényvédelem sem. Sokkal jobb lehetne mindezek nélkül az élet. Tegnap akartam adni Önnek egy kis érett marhatrágyát, hogy magvas gondolatait legyen mibe vetnie. Visszautasította, mondván, hogy nem kertészkedik. Önnél még a búza is kétsoros, meg négysoros. Fogalma sincs a mezőgazdaságról, olyasmit támad, amiről fogalma sincs. Nem azt mondta senki, hogy jó a mezőgazdaságban a kemizálás, elképzelhetetlen a termelés gépesítés, monokultúrák és növényvédelem nélkül. Csak azt mondaná már meg valaki, milyen alternatívát tud kínálni. Ha valamit ki akarok dobni, tudnom kellene, mi lesz helyette.
Különben én is azt mondom, hogy természetesen neonikotinoidok nélkül is lesz repcetermesztés, sőt, magyar növényvédelem nélkül is lesz, csak nem mindegy, hogy hol. Rövidesen akár Ukrajnába is áttevődhet a termesztés jelentős része. Az eddigi magyar parasztok meg családostól elmennek méhésznek. Hál' Istennek, nálunk neonikotinoid akkor már nem lesz, a méhe meg dolgozik, csak mángorolni kell...
Meg vetőmagtermesztés sem. Lesz itt méhész annyi, mint Vácott rabszar...
Ja, meg méhlegelő sem igen lesz az 1,1-1,2 millió családunkhoz...Amely szám a sok újméhész révén akkorra bátran kijelenthető, hogy 2 millió fölött lesz.
Lám, neonikotinoidok nélkül is milyen pozitív fejlődést mutatott a hazai méhészeti ágazat az elmúlt néhány évben...
Aki meg azt mondja, hogy neonikotinoidok nélkül okvetlenül elkövetkezik a méhész-kánaán, az vagy nem tudja, miről beszél, vagy szándékosan hazudik.
Amit meg legutóbb írt, az is jellemző: mi a rossebnek a repcetermesztés, a méhésznek több kárt okoz a repce, mint hasznot. Igaza van. Csak nem ismer semmilyen más szempontot, ráadásul azt gondolja magáról, hogy méhész. Kérdezze meg Bükköt, mit gondol ő erről...