Már megint a matematikára kell hagyatkozni, hogy hogyan is van ez, de mivel semmit nem értenek néhányan elmagyarázom.
Valaha négy övezetre osztották a magyar akác erdők mézelési idejét.
Ez akkoriban még így is volt. Ugyan is A negyedik övezet, főleg a Nógrádi hegyvidéken, nagyobbak voltak a fagyok, és vastagabb a hótakaró.
Ezért a föld 30-40, sőt néha 50cm es mélységben átfagyott, mint például 1978-79 telén amikor a vízvezetékek befagytak a földben.
Ez a fagy, plusz a vastagabb hótakaró azt eredményezte, hogy itt később engedett ki a föld és később pattant meg az akác.
Ez volt az a 10-14 nap ami a közép akác és a nógrádi akác között meg volt még a 90-es években is.
De. Hála a globális felmelegedésnek ez mára szinte teljesen eltűnt, mivel a nógrádi talaj sem fagy már át.
Jó esetben van 3 nap a két akác között, ha csak nem valami Január végi, Február elejei nagyon enyhe időben kipattant, lefagyott és újra indult akácról nincs szó, mint tavaly, ami meglepetés szerűen, de néha ad nektárt.
Egyébként amikor akácvirággal teli erdőn, a méhek hajnalban megindulnak, és 10 óra körül megállnak a hordásban, és esetleg este még hordanak valamit az bizony mindig másod virágzás, ami nektárt nem termel, csupán a reggeli harmat, vagy a kora esti pára ad némi hordást.
No már most jön a matematika és a földrajz.
Az ország fekvése azt eredményezi, hogy későbbi, ismétlem néhány nappal később virágzó akác, Vas megye, a Bakony, Nógrád és Borsod, valamint Szabolcs.
Ennek az övezetnek több mint az 50%-át adják a nógrádi akácerdők. Vagy is, az országban meglévő méhészetek ebbe az övezetbe , de főleg Nógrádba vándorolnak.
Nógrád pedig nincs az országnak 10%-a sem. Gondoljuk már el amikor a nagyalföld nagy méhészetei elözönlik Nógrádot, és még példának okáért Nagyernyei Attila is idejön a Dunántúlról, meg a Varga mezőgazdasági vállalkozás is a Dél - Dunántúlról, több száz családdal Ráróspusztára. Hozzánk Jártak Csányiak. De jönnek ide Bajaiak, Bács megye, Jász-Nagykun, Békés , Csongrád, Hajdú, Pest, és talán nem sorolnám tovább.
És valóban aranyat kezd érni, minden lepakoló hely itt Nógrád megyében. Nem véletlen, hogy harc megy érte.
Ennyi méhcsaláddal már baj van, és elkezdi zavarni a lakosságot is, ami az utóbbi évek példáját mutatja.
Ezért a nagy vendégszeretet lassan eltűnik, főleg azért is, mert valahol eltűntek a pár pohár borért mindenre képes helyi alkeszok.
Nincsenek illúzióim. A leterheltség belátható ideig nem fog csökkenni, tehát a konfrontáció növekedni fog mint a helyi lakosok, mint a helyi méhészek és a vándorméhészek között.
Nyilván a hatás ellenhatás törvénye miatt, ki fog alakulni bizonyos ellenállás, amit a mostani törvények nem igen bírnak kezelni