A méhegészségügy helyzete

  • 824 válasz
  • 380634 megtekintés
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #810 Dátum: 2024. Június 10. 09:23 »
Mert nálad minden méhcsalád ÖSSZES keretét megnézi a méheü felelősöd?
Ez a beszéd!
Meséld el annak aki a Holdon él!
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 992
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #811 Dátum: 2024. Június 10. 09:46 »
Idézet
A valóság és a rendelet, meg előírás sokszor nincs köszönő viszonyban sem.
És akkor ez így rendben van??? Úgy látszik igen, mert évek óta szépen mindenki együtt él vele.

Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #812 Dátum: 2024. Június 10. 09:58 »
Nincs rendben, de tegyél javaslatot.
Eddig bármikor a méheü képzésen felmerült ez a kérdés, mindig az volt a válasz, hogy....kevesen vagyunk, fizikai képtelenség minden családot átnézni.
Valamint van egy keretösszeg a vizsgálatokra, amely gyakorlatilag fix.
Szerintem legyünk hálásak azoknak akik ezt bevállalják, mert nem veszélytelen.
Ha pedig ennyire vonzó számotokra, itt a lehetőség.
Ahhoz viszont mindenképpen méhegészségügyi képzésen is részt kell vennetek, és talán akkor nem tesztek fel a Földtől elrugaszkodott kérdéseket.
Örüljünk, hogy a hálózat 60 éve működik, mert hasonló sincs az Eu-ban.

Nagyernyei Attila

*

buksi

  • ****
  • 460
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #813 Dátum: 2024. Június 10. 10:49 »
Működik?? Úgy mint az OMME etikai  fegyelmi részlege!Csuján kívűl senkit nem marasztalt még el.Attila tedd a szívedre a kezed,te is tudod milyen a hatalmi harc az omméban,csak homokba ....a fejed,mert neked és másnak így jó,az a sok mellé beszélés..

*

Berci

  • ****
  • 312
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #814 Dátum: 2024. Június 10. 19:01 »

Az egész rendszer létét maga a méhész tartja életben, aki szól ha baj van.


Ez a megállapítás a monitoring vizsgálatra igaz. A vándorlásnál nincs mérlegelési lehetőség. Pont azért kell a méheü vizsgálat, hogy az esetleges betegség ne terjedjen a vándorlással. ( és ezért a vizsgálatért pénzt is kapnak.)


A valóság és a rendelet, meg előírás sokszor nincs köszönő viszonyban sem.


Szerinted ez rendben van?!


... az ilyen emberek mint Berci kiölték belőlem a tenni akarás vágyát.


Te Ember! Nehogy már én legyek a hibás a nyomorodért!


Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #815 Dátum: 2024. Június 10. 21:09 »
Mert nálad minden méhcsalád ÖSSZES keretét megnézi a méheü felelősöd?
Ez a beszéd!
Meséld el annak aki a Holdon él!
Nagyernyei Attila

75 százalékát. 25 százalékot (más) másik méheüs vizsgálja át. Nem vándorlok, de a monitoringra kényes vagyok. Nálam ez a szabály. Elvárom a környezetem szigorú vizsgálatát is Tőle!!! Ha Te lennél a méheüsöm, és nem néznéd át a méheimet, vagy a röpkörzetemben valakiét, akkor nagy bajba kerülnél.
 Mindent én csinálok. Az odaautózásért és a nézéséért kap családonként 200 Forintot amiből valamennyit levonnak neki. Hoz magával italt és ételt, mert ha megkínálnám valamivel, azt jelentenie kellene állítása szerint.

Szerintem ejteni kellene ezt a témát is, mert egyre mélyebbre süllyedsz, és nem tudod felfogni a cselekedeteid súlyát. A családod segítségére lenne szükséged. Jó lenne megmutatni ezeket a hozzászólásaidat a Feleségednek és a Gyermekeidnek. Amíg visszafordítható az állapotod.

*

buksi

  • ****
  • 460
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #816 Dátum: 2024. Június 11. 06:40 »
Igen ez az eü. kényes téma,de milyen lesz majd ha jönnek az elhanyagolt méhészetek,környezetemben már most is vannak,az eü felelős nem csinál semmit  és a szak,vagy szakadó tanácsadóó,hát mit is mondjak.Attila ha ezt nem érti akkor jobb ha megfogadja Tamás tanácsait,vagy kilép a fórumból mert tele lesz a hátizsákja hamarosan!

*

oszkár

  • *****
  • 1224
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #817 Dátum: 2024. Június 11. 12:36 »
Hagyjátok, hagy beszéljen csak tovább. Annál többet tudunk meg, mint a méhészkedéséről.

Azt is mindig kifogásolja, hogy sosem jártunk ott és úgy mondunk véleményt.

Az elbeszélései egy útikönyvvel is felérnek! Ami pontos leírása a méhekkel kapcsolatos tevékenységének.

És még Ő mondja, hogy merünk véleményt nyilvánítani látatlanban, amikor nem is járt ott senki közülünk.




Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #818 Dátum: 2024. Június 11. 21:22 »
Régen kaptam ilyen bókot méhésztől mint most oszkártól:
"Az elbeszélései egy útikönyvvel is felérnek! Ami pontos leírása a méhekkel kapcsolatos tevékenységének."
Örvendek ha ő is így látja, bár neki ez a mérce magas.
Nem baj, akik követnek mind a tenyerükön hordoznak.
A méhegészségügy pedig olyan amilyen.
Biztosan lehetne jobban is csinálni, de sem pénz, sem több eü felelős nincs.
A "kutyadoki" meg egyenesen az álom kategóriája.
Jó ez így ahogy van.
Nagyernyei Attila

*

Berci

  • ****
  • 312
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #819 Dátum: 2024. Június 12. 20:31 »


Az elbeszélései egy útikönyvvel is felérnek!

Cormac McCarthy: Az út

Egy kicsit posztapokaliptikus depresszív...

*

neo

  • *****
  • 978
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #820 Dátum: 2024. Június 13. 08:55 »
Leírom a betegséggel kapcsolatos szakmai meggyőződésemet. Ezeket   a zöldön már többször is megtettem, Tükörrel össze is kaptunk miatta. Szerintem azért, mert nem át a gondolat lényege. Először is azzal kezdem, hogy a méhbetegségeket hogyan kezeli a hatósági rendszer. Van két nagy betegség, amelyekre van valamilyen szabályozás, és tényleg veszélyt jelent a környezetre. A nyúlós és az atka. A szabályozás erőssége  megítélésem alapján a nyúlós esetében erősen túlszabályozott, az atka esetében erősen alulszabályozott. Miért? Azért, mert meg kell nézni, hogy kezelés nélkül tíz év elteltével mennyi méh maradna életben egyik, és másik betegség következtében. Nyúlós esetében a kezelés alatt bármit lehet érteni: kiirtás, antibiotikum stb. A múlt is ad adatokat: 500 éve senki nem kezelt egyik betegség ellen sem, mégsem pusztultak ki ennyi idő alatt sem a méhek. Ez a nyúlósra vonatkozik, mert atka csak 100 éve van. Ha atka ellen nem kezelnénk, akkor vajon mennyi maradna életben? Walesban vannak életben kezeletlen méhcsaládok, és méhészetek. Nos ők 4 százalékot mondanak, hogy kezelés nélkül ennyi marad életben. Sokan nem értik, hogy ez miként lehetséges, mert 100 százalékot várnának. Svájci méhészeti kutatóintézet munkatársai el is mentek oda, és megállapították, hogy  a kezeletlen méhészetben már nem lenne szabad élnie méheknek egy vírusfertőzés miatt. Ez a szárnytorzulás vírusának speciális változata (DWV). Arra nem jöttek rá, hogy mi az összefüggés. Innen üzenném nekik, hogy gondolkodni kellene. Ha az atka terjeszt egy olyan vírust, amit a lárvába beoltva annak pusztulását okozza, akkor a lárva elpusztulása után a rajta lévő ki nem fejlődott atkalárvák éhen vesznek. Az öreg atka életben marad.
Tehát  mi az alapvető különbség a két betegség között? Nyúlós esetén évszázadok óta egyensúlyi állapot van a méhek és a baktérium között, az atkánál az egyensúlyt a méhész alakítja ki a kezeléssel. Mikor lehet egyensúlyról beszélni? Ha a kezelés nélkül a betegség százalékos aránya nem emelkedik tartósan olyan mértékben, hogy kipusztuljon a gazdaállat. Ha van is időszakos emelkedés, akkor egy szint után csökkenés következik be. Az atkánál szerintem már mindenki találkozott azzal az esettel, amikor az atkaszint emelkedése elérte azt a szintet, hogy összeomlott. Igazából ez 10 százalékos atkaszintnél következik be, tehát, ha tíz méhre jut egy atka. Vannak akik mértek már 20 atkát is 100 méhre, de az szerintem a kezelés miatt volt lehetséges. Valójában a kezeléssel az aktuális  atkaszám 10 százalék alatti volt, és amikor ezt elérte, akkor omlott össze, vagy a kezelés innen visszahozta a méhcsaládot. A 10 százalékba kérlek ne kössetek bele, egyáltalán nem biztos, hogy konkrétan erről a számról van szó, hanem arról, hogy van egy szám, ami a méhegyedek számához viszonyított jellemzővel írja le a kritikus határértéket. A tízes számot tekintsük nagyságrendnek az egyes, tízes, százas nagyságrendben. Van még egy nagyon fontos szám a rendszerben. Kezelés nélkül egy évben hányszorosára növekszik egyik, vagy másik betegség esetén a betegséget okozó "kórság" száma. Azért írtam ezt a kórságot, mert nyúlós esetén a beteg sejtek száma a lényeg, atka esetén az atkák száma. Ugye nyúlósnál a baktérium irtózatosan gyorsan szaporodik egy álcán belül, de az álcák közötti átvitel ennél sokkal lassabb. Az atka esetében is a szaporodási akadály a sejtbe való bejutásban van. Na most, ha megnézzük a két betegséget, akkor az látható, hogy a nyúlós egyensúlyi helyzetét a kaptáras rendszerben a jelenlegi rendszer képes megtartani. A nyúlós esetek száma nem mutat évről évre történő stabil növededét, hanem hol emelkedik, hol csökken az esetek száma. Megjegyzem, hogy ha a rendszer jól működne, és stabilan csökkenő pályára tudná állítani a számot, akkor már el kellett volna tűnnie a betegségnek. Hiszen olyan 70 éve működik ez a rendszer. ha minden évben egy picit csökenne a megbetegedések százalékos mértéke , akkor 7 évtized alatt elfogytak volna a beteg családok. Az atka esetén a kezelések tartják egyensúlyban a rendszert. Ha a dolog úgy lenne, hogy az atka tökéletesen képes a szaglásával megtalálni az alkalmas álcát, akkor egy évben egy atkából közel 200 ezer atka tudna "megszületni". Ez a szám nyilvánvalóan nem igaz. Az indoklás az érdekes: ebben az esetben úgy lehetne védekezni, hogy egy méhcsaládban csak egy fias keretet hagyva összegyűjthető lenne az összes atka. A valóságos szám 100 körül van, és a két szám aránya (100 kontra 200 ezer) mutatja azt, hogy miért nem alkalmas mód az építtető keret az atka elleni védekezésben. Ebből pedig következtetni lehet azon személyek hozzáértésére, akik az állatjólétiben az építtető keret használatára plusz pontot adtak.
Most térek vissza arra, hogy egy túlszabályozott rendszer van a nyúlós esetén, hiszen mindennemű kezelés nélkül, elnagyolt (szúrópróbaszerű) vizsgálatokkal is egyensúlyba hozható a rendszer. Próbálná meg valaki ezt atka esetében: szúrópróbaszerű vizsgálattal felderíteni azokat a családokat amelyiket aztán kezelnek. Szóval a három hetes átvizsgálási fenyegetettség (munkanaplóban is feltüntetve, aki bármilyen pénzre pályázott!) , nem  más, mint hatósági túlkapás. Ennek fényében az atkára vonatkozó előírás pedig a nullával egyenlő. A Parkinson törvényét ide is át lehet vezetni: a hivatalnokok száma mindig gyorsabban nő, mint az elvégzendő feladatoké. Esetünkben az értelmetlen előírások száma nő gyorsabban, mint azoké a problémáké, amelyeket meg akarnak vele oldani. Nyúlós esetében a felderítésre kellene hatékonyabb megoldást találni (spóravizsgálat), atka esetén pedig vészhelyzeti módszer előírását, amilyen alaklmas módszer eddig nem került publikálásra. Eddig pedig nem beszéltünk arról, hogy az egyensúlyi helyzetből történő tudatos kimozdulással mindkét betegséget fel lehetne számolni. Ez a világ azonban arra van kódolva, hogy az egyensúlyi helyzetnél álljunk meg, ne akarjunk továbblépni.

*

oszkár

  • *****
  • 1224
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #821 Dátum: 2024. Június 13. 09:31 »
"Ha a fiú nem Isten igéje, akkor Isten sosem szólalt meg." Hamu szitál folyton a láthatatlan égből, ahol a nap többé sosem mutatja meg arcát az elpusztult világnak. A "vég" után apa és fia bandukolnak éhezve és fázva az úton, keresve a maradék kis jót, ami túlélhette a pusztulást. Az anya már föladta a keresést. A férfi pisztolyában már csak két golyó van, ami kevés az ellenség legyőzéséhez, viszont éppen elegendő önmaguk legyőzéséhez és az Isten végső megtagadásához. Vajon mikor tudnak teljesen lemondani a reményről és vajon képes-e a férfi ennyire drasztikus módon "megmenteni" fiát a rosszabb haláltól? A Földön, ahol az emberi élet az utolsó, a ragadozók saját fajtájukra vetemednek. Apa és fia vérengző szerencsétlenek közt próbál eljutni az óceánpartra egy új élet reményében, és ha ez a vágyuk sem teljesül, legalább végre föladhatják".

Egyszer mindenki "hazaér"!  Attila esetében kérdés: Lesz -e rá ideje!

Mi mindent megpróbálunk, hogy segítsünk neki  :)

*

robi 75

  • *****
  • 1004
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #822 Dátum: 2024. Június 13. 22:30 »
Szerintem nincs túlszabályozva a nyúlós, ne felejtsük el hogy mi a szerény 93 ezer négyzetkilométeren tartunk ipari körülmények között, ipari termelésre " "befogva" egymillió nem tudom hányszázezer méhcsaládot.
Ilyen körülmények közt a betegséget pillanatok alatt szét lehet kenni egy állományba, és lecso.
Na ez a műsor 500 éve még nem létezett.
Akkoriban ha valemelyik oduban nyúlós lett akkor ott helyszínen game over, utánna esetleg pár környékbeli ráakadt rabolni, (mert az azért lehetett), majd betegek lettek ők is.
De azok előtte már darabonként kiengedhettek 2-3 rajt is amik még egészségesek voltak😂😂, szóval egyharmadukat kínozhatta mindig valami nyavalya, de kétharmaduk meg mindig oké volt.
Üdv:robi

*

neo

  • *****
  • 978
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #823 Dátum: 2024. Június 14. 07:13 »
Ilyen körülmények közt a betegséget pillanatok alatt szét lehet kenni egy állományba, és lecso.
Mondok két példát: Egy faluban beütött az egyik méhészetben a nyúlós. Két év alatt mind az öt méhészetet el kellett égetni. Az utolsó esetében egyetlen db sejtet talált az egész méhészetben az eüs. Megjelölte gyufával. A labor negatív eredményt hozott ki. A tulajdonos perelni akart, mert a méhész meghalt, és inkább pénzt szeretett volna. Annak is eljött az ideje. Innen légvonalban 15 km-re egy másik helyen volt két álló méhészet, és sok vándor. Az egyik állóméhésznél beütött, ki kellett irtani az állományt. Fél évre rá ősszel én vizsgáltam a másikat, mert az eüs meghalt. Három családnál találtunk kb. 7-8 beteg sejtet. Egynél csak egy db-ot. Mondtam a gazdának, hogy attól a családtól, ahol 2 keretben is volt, tegyünk át ehhez a családhoz egyet, mert a gyufás módszerrel egyszer már megbuktunk. Kiderült, hogy a labor ennél a családnál egy beteg sejtről írt, tehát a gyufa itt is figyelmen kívül lett hagyva. Ez részben igazolja azt amit mondtál.
De mondok másik esetet is. Az erdő melletti sertéstelepen voltak szolgálati lakások. Az egyik dolgozónak volt kb 20 családja. Csak a méhek szeretete miatt méhészkedett. Volt pörgetője, de nem pörgetett tán soha. Nyitja  a kaptárt, fújja be a cigifüstöt. Itt baj lesz mondja, látva a méhek mozgást. Hát ép sejt nem nagyon akadt. Néztük végig a többit, egy-kettő volt ahol nem ez a kép fogadott minket. Elvitt a faluba előtte 2 méhcsaládot, ahol házat vett, innen kb. 3 kilométerre. Megnéztük azt is. Ugyanaz a kép, szinte nincsen ép sejt. A szomszédban ezektől a méhektől kb. 20 méterre volt  egy 20 családos méhészet. Töviről zugára átnézve egyetlen gyufás sejtet sem találtunk. Fél év múlva a szomszéd körzet eüse jön hozzá és átvizsgálja a méhészetet, mert tőle vette a méheket előző nyáron. Az eüsnél, és a sógóránál  nyúlós volt, becsületbeli ügynek tartotta, hogy utánajárjon a méheinek. Ja a kiirtott méhészethez légvonalban előző nyáron a sógor pakolta le a méheit. Ezeknél viszont évek múlva sem jött elő. Azonban 12 évvel később, innen kb 4-5 km-re ugyanaz az ép sejt nélküli állapot a családok 90 százalékánál. (Méheüsnél) A faluban volt egy 50 csalásos méhészet, amit évekig néztem, és semmi. Az én méheim ennek a körnek a közepén voltak, és vannak immár 34 éve. Hát akkoriban hosszú éveken át ment a Neo_Te_Solozás, pedig soha még csak gyanús sejtet sem találtam. (Akkor még nem volt tilos a használata). Abból a kiindulásból, ha egyszer be is került spóra, az majd elfogy, ha megszakítom a láncot.
Hogyan tartja egyensúlyban magát a nyúlós? Na ehhez már gondolkodni is kell. Vegyél két álcát, az egyiket fertőzd meg kevés spórával, a másikat sokkal. Mi lesz az eredmény? Amelyiket sokkal fertőztél meg, ott hamar felszaporodik a baktérium, az álca hamar elpusztul, még nyitott állapotban. A méhek megeszik, nem lesz tőlük bajuk, spóra nem keletkezik, mert egyben ki tudják szedni az álcát. Amelyiket kevés spórával fertőztél meg, ott lassan szaporodik, fedésig nem pusztul el az álca. Befedik, elpusztul, a méhek később nem érzékelik az életjelet, felnyitják. A baktérium oxigént kap, ezért spórásodni kezd. A méhek ezt is kitakarítják, de marad spóra, amivel tovább fertőznek. Ha nem bírnak a takarítással, akkor pörk lesz, ami ontja a spórákat. Ha ebbe mézet raknak, akkor ennek magas spóratartalma lesz. De amelyik álca ebből kap, az hamar elpusztul (sörétes fias), és ott nem keltkezik spóra. Önszabályozás lép életbe. ha túl sok a spóra, akkor  csak a nyitott pusztul, a fedettig nem jut el, nincs további spóra képződés. Ha  a spóraszám lecsökken, akkor újból beindul a termelődés.
Miért van túlszabályozva a rendszer? Azért, mert a fentiekből következik, hogy a zárlatnak semmi értelme nincs. Csak arra a néhány napra kellene fenntartani, amíg a környékbeli méhészeteket eüs vizsgálattal (kevés spórás állapot felderítése), és spóravizsgálattal (sok spórás állapot felderítése) együtt megvizsgálnak. Amelyik család bármelyikre pozitív: az irtás. Aztán zárlat feloldása. Azokat a méhészeteket, amelyekben találtak betegséget, bármelyik vizsgálati módszerrel antibiotikum érzékenységi  vizsgálattal lekezeltetném, a mézet pedig nem engedném kipergetni (kifizetve a méhésznek). Azért, hogy a diagnosztikailag fel nem tárt nagyon alacsony spórás beteg családokból eltüntessem a spórákat. Fogyjon el a maradék spóra. A nyúlóst így 10-20 év alatt fel lehetne számolni az országban.
« Utoljára szerkesztve: 2024. Június 14. 07:21 írta neo »

*

buksi

  • ****
  • 460
Re:A méhegészségügy helyzete
« Válasz #824 Dátum: 2024. Június 14. 09:38 »
Neo magyarázatát kellene tanítani a túl okos van és volt OMME vezéreknek,a benne lévő Tóth Pétereknek és a vezérkarban lévő doktoroknak!