Addig örüljetek, még nem kavar a dologba senki, mert ha belekavar, akkor marha gyorsan elfelejthetitek, a köz vagy milyen jóságot, amit a törvény nem ismer.
Itt két dolog van. Az egyik még a szocializmusból ered, ami magáról azt hirdette.,miden a nép kezében van, tehát a tsz-ek kezelésében lévő erdők és az állami erdők is. Ezért aztán mivel úgy is minden a népé, a nép méhész ment mindenhová ahová csak akart.
A másik pedig, hogy az indoklás mögött ott van, hogy mi ingyen beporozunk, és ezzel termelés növekedést idézünk elő.
Csak, hogy ma már nincsenek a nép tulajdonában erdők. És az államéban sem sok akác erdő. Ez majdnem mind magántulajdonba került, a tsz-ektől.
Ha egyszer valakinek eszébe jut, és egy ügyvéd kezébe adja a dolgot, az rögtön meg indokolja, hogy a magántulajdonhoz való hozzáférés akadályozása törvénytelen. És ha akárki akác erdejének, napraforgójának, stb. nektárját más méhei hordják el, akkor azt korlátozzák a saját magántulajdonához, ennen az esetben a nektárhoz való hozzáférését. Mert ha hiszitek ha nem, a magántulajdon mindenre vonatkozik. A földre, a fűre, a fára és a nektárra is. Bizony ez így néz ki ügyvédi szempontból.
A beporzáshoz meg csak annyit, hogy ma magyarországon termelt növények beporzásához a fele méh állomány is sok lenne. Ezért már ezzel sem indokolható, hogy bárki bárhová lepakolhasson.
Harmadszor . Valahogy csak eszébe jut néhány erdő tulajdonosnak, hogy a milliós terepjárókkal meg több száz családdal vándorlók, csak nem a rászoruló szegény nép köreiből kerülnek ki. Ezért a szolidalitásnak itt vége is szokott lenni. Mivel arra sehogy sem talál magyarázatot, hogy hogyan lehet az, hogy az ő erdején más gazdagszik meg.
De, a dolog ma még valahogy, ha már kis zökkenőkel, többé kevésbé működik.
De, arra, hogy ez így törvényes semmilyen jogszabály nincs. Ami működteti az a szokás jog, nevezetesen, hogy sokan még azt hiszik ez így törvényes, mert így volt régen is.
De, ha egyszer valaki bekavar, azonnal fel fog borulni az egész, és abban megint igazad van, a nagyok megint előnyben lesznek. De, nehogy azt gondolja valaki, hogy ez már ma nem így van. Rengeteg olyan hely van, ahol a letelepedési engedélyt már megvásárolja egy nagy méhész azzal, hogy oda a tulajdonos mást nem negedhet. Aztán az sem titok, hogy megy a kiszorítósdi a nagyméhészetek részéről. Ezeknek egyenlőre nagyobb ellensége a közepes méhész mint a kicsi. De, nagy jövője az utóbbinak sincs.