Méhlegelő

  • 2893 válasz
  • 1202839 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1149
Re:Méhlegelő
« Válasz #2880 Dátum: 2024. Június 09. 11:40 »
Akkor mostantól a vándorláshoz nem kekk a családokat átvizsgáltatni?

Csak beszélgetni kell a méh e.ü.-sel és kész?

Így könnyű odaérni, és besöpörni a a nagy átlagokat!


Csak a túlsúlyt ,ami a tréleren van, a hatóság meg ne tudja.

Ott is vannak "embereid"?  Még a végén az is kiderül,
 jutalékot kap a büntetésekből! :o :o


Videjóóót meg minek rakna fel hiszen azt sem tudja mejiket videjóózza!

Már próbélkozott fotót felrakni,
 összekavarta azokat is!


« Utoljára szerkesztve: 2024. Június 09. 11:54 írta oszkár »

*

wr

  • *****
  • 916
Re:Méhlegelő
« Válasz #2881 Dátum: 2024. Június 09. 12:47 »
Idézet
Azért megnézném Berci bácsi fejét amikor a 280. - at szedi szét meg rakja össze hogy lássa a fészket
Nem kell neki annyit. Szó mi szó, ez az egyetlen hibája a rakodónak a fekvőhöz képest. Pont akkor kéne leginkább a fészket (bölcsőket) lesni, amikor felette már majdnem tele vannak a mézterek repcével. Két megoldás van rá, vagy sötét erdőbe kell tartani az állományt mert ott nem fognak bölcsőt húzni még talán akácon se, vagy fel kell találni a horizontális rakodó kaptárat.

*

Berci

  • ****
  • 265
Re:Méhlegelő
« Válasz #2882 Dátum: 2024. Június 09. 18:20 »

Azért megnézném Berci bácsi fejét amikor a 280. - at szedi szét meg rakja össze hogy lássa a fészket😂😂😂.


Nem kell annyit nézegetnem. 68 családom van most. Nem a méhészetből élek. Nekem ez kikapcsolódás.

Ha rá lennék szorulva a méhészkedésre, akkor A, 12-es Dadant és fél Dadant méztérrel dolgoznék. B, nem krajnait tartanék. C, kaptárlifttel emelkedném a fiókokat. D, ezzel a technológiával 3-400 családot kezelnék egyedül. A pergetésre egy külön emberem lenne.

Egész évben 5-6 Hunor a fészek, nincs felhúzkodás meg ilyen f.szságok. Tavasszal, tisztító repülés után, szűkítés. Következő kaptárnyitás akkor amikor a mézteret felrakom. Akkor fészekrendezés és termelnek. Akácig csak azokat a családokat vizsgálom, akik nem jönnek fel a méztérbe. Azok valami turpisságon törik a fejüket.  Akác után 10 naponta vizsgálódok napfordulóig. Napforduló után 3 hetente. Atkaírtás 4 szublimálás napraforgó után és 4 szublimálás októberben.
Évközbeni etetésre/serkentésre részben a technológia , részben a méhlegelő miatt eddig még nem volt szükséges.

Ennek a családnak már régen még egy mézteret kellett volna adni. Mivel ez elmaradt így kb 5-7kg repcemézet buktam. Tanultam belőle. Mellesleg 4 fiókot, azaz 32 Hunor keretet, kiépítettem vele.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2883 Dátum: 2024. Június 09. 22:17 »
Ezt írja nekem wr, ismét gonoszkodva, semmit nem tudva:
"Azt meg kiírni egy nyilvános fórumra, hogy a szabályokkal szembe menve a méheüs nem csinál semmit, még ha ez is a jellemző nem nagyon illik, mert akár valaki(k)nek komoly baja is származhat ebből. Ezt pont Attilának illene a legjobban tudnia, aki mindenhez (is) jobban ért a méhészetben. "
Akkor még1x leírom, 16 évig voltam Szekszárd és körzetének egy részében (Őcsény-Szálka is) méhegészségügyi felelőse.
Az igazolványom most is érvényes, de nem kötök szerződést, mert nincs rá időm.
Aztán lehet itt fikázni, de rohadtul kíváncsi lennék arra, hogy 200 családos méhészetek vándorlás előtt hol vannak tételes méhegészségügyi vizsgálatnak kitéve.
Vagy éppen Varga Karcsi (akit bátran merek barátomnak nevezni) 1.080 családdal vándorolt Nógrádba, ami 5 pótkocsis fuvart jelent.
Szerintetek azt ki ellenőrizte tételesen?
Járjatok a Földön, és kötekedjetek azzal aki ezt a fonalat felveszi.
Én a valóságról írok, ti pedig az álmaitokról.
Ezt teszi az irigység, de megszoktam, mert így éltem eddigi életemet.
Volt aki akkor jött utánam egy áruházba mézet vinni, amikor nekem már állt ebből az első házam.
Ne  ragozzuk a kérdést, én szeretem a dolgokat a levegőben elkapni, ti pedig hagyjátok leesni.
A hárs gyönyörűen adja, de nem fokozom, mert az akác árát már így is lenyomtam....
Nagyernyei Attila

*

Berci

  • ****
  • 265
Re:Méhlegelő
« Válasz #2884 Dátum: 2024. Június 10. 07:14 »
Még emlékszem arra, hogy pár éve mekkora hanggal voltál akkor amikor a méheü-s csak a dolgát végezve rendbe tett egy elhanyagolt méhészetet.
Most meg...
Tudod Attila azzal, hogy ezt nagy nyilvánosság előtt leírtad nem csak a méheü-söd hoztad kellemetlen helyzetbe, hanem az egész rendszer létét és hasznosságát kérdőjelezted meg!
Azt a rendszerét aminek a létrehozásában szervesen részt vettél.

70/2003 (VI.27.) 8. §(3)
A vizsgálatnak ki kell terjednie az adott méhészet minden méhcsaládjára és méhrajára, különösképpen a fiasítás teljes terjedelmére, valamint a kaptár hulladékára. A vizsgálat során a mézelő méhek fertőző betegségeinek a tüneteit kell keresni.


Re:Méhlegelő
« Válasz #2885 Dátum: 2024. Június 10. 08:20 »
A méhegészségügyi rovatban fogok válaszolni!
Addig is nézd meg a mellékletet.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2886 Dátum: 2024. Június 16. 08:34 »
Azért ez már kicsit sok.
Körzetemben vannak olyan napraforgótáblák amelyek 30%-ban már kinyíltak.
Június 16-án?
Mi lesz ezután?
Ez az egyik legnagyobb kihívás a jelen méhészei számára.
Hosszú, hordástalan őszi időszak, semmi tél, korai tavasz.
Erre sehogy nem lehet felkészülni.
Sajnos.
Mint írtam néhány évtizeddel ezelőtt, ilyenkor pergettük a második akácot!!!!!!!!!!!!!!
Elgondolkodtató.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2887 Dátum: 2024. Június 16. 23:25 »

A hárs gyönyörűen adja, de nem fokozom, mert az akác árát már így is lenyomtam....


Mennyi az annyi? Nálam majdnem 20, és ma is 2,60, de nem tiszta hárs. "Méhész"  szerint (hársban) még van benne egy hét. 2010 óta nem volt ekkora hordás hársról. Napraforgó térdig ér nálam. Az egynyári seprence is mozog tőlük, és a vaddohányt egész nap döngetik.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2888 Dátum: 2024. Június 17. 17:31 »

A hárs gyönyörűen adja, de nem fokozom, mert az akác árát már így is lenyomtam....


Mennyi az annyi? Nálam majdnem 20, és ma is 2,60, de nem tiszta hárs. "Méhész"  szerint (hársban) még van benne egy hét. 2010 óta nem volt ekkora hordás hársról. Napraforgó térdig ér nálam. Az egynyári seprence is mozog tőlük, és a vaddohányt egész nap döngetik.

Délben volt 1,7 kiló .Az hogy lenyomtad , tény .

*

buksi

  • ****
  • 358
Re:Méhlegelő
« Válasz #2889 Dátum: 2024. Június 17. 17:47 »
Sajnos nem csak Attila nyomja le,a többi vándor is,akinek ott áll majd az udvarán az idei 60-70 hordó méz és soha nem jönnek rá,ha fele annyi lenne és dupla áron vennék,mint régen,de mindig többet és többet .

Re:Méhlegelő
« Válasz #2890 Dátum: 2024. Június 17. 19:11 »
Azért felemelő érzés, hogy ilyen nagy ÁSZNAK-tartasz buksi!
Eddig azt gondoltam te is a féltékenyek táborát erősíted, de tévedtem.
Az pedig sosem nagy baj ha sok mézem van, legalábbis én ennek örvendek.
Az eladásban sem panaszkodok, rajtam még sosem maradt méz, igaz ezért sokat is teszek.
Nem itthon ülve kesergek, hogy....nem veszik.
Nem egyszerű most a méz értékesítése, hordóban meg különösen.
Annyi nyugtasson meg mindenkit, hogy ez egy magas minőségű, gyógyhatású élelmiszer, és nem romlandó.
Ha nem lenne mit ennie a népnek, mindenki a méhészeket magasztalná.
Most veszik a moslékot egész Európában, emiatt a termelői méz nem kell.
Nyugalom, lesz ez még másként is.
Akinek pedig nincs tartaléka, őt őszintén sajnálom.
Nehéz időszakot él meg a méhészeti ágazat, de mi könnyű a mai világban?
Nagyernyei Attila

*

Apis

  • ***
  • 154
Re:Méhlegelő
« Válasz #2891 Dátum: 2024. Június 17. 22:04 »
Hárson vagyok még én is Zselicben nem panaszkodok én sem.300 km- t vándoroltak rá. Nagyon  Optimális volt rá az idő, a héten vége lesz. A naprának van még nálunk cc 7-10 napja, de becsléseim szerint kitart augusztusig, nagyon eltérő fejlődésű táblák vannak a kiválasztott helyemen.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2892 Dátum: 2024. Június 19. 21:32 »
Érdekes dolgok.
 A nagy melegnek tudható be, hogy vannak nyílófélben lévő napraforgó táblák közelében méhészetek, de semmi hordás.
Érdekes, de a hársnak ennyi volt, a kánikula kivégezte.
Érdekes, de MA június 19-én láttam teljes virágzásban pompázó szolidágó (aranyvessző) mezőket.
Ez a kora őszi vadvirág (gyógynövény) augusztus elején szokott ilyen állapotban lenni.
Érdekes, de már egy hete tart az aratás.
Érdekes, de valamikor ilyenkor pergettük a 2. akácot.
Érdekes, de néhány családnál már hereűzést tapasztalok.
Vannak érdekes dolgok 2024-ben, és még hol van a vége.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2893 Dátum: 2024. Június 20. 07:12 »
Nálunk is a kolhozban illetve annak a maradékában tegnap kezdtek aratni.
A napra még zöld 1 tábla kivételével ami pattog de az tőlem 6 km.
Szára hatalmas lett a napraforgónak, na meg a levele, majd kiderül a végére mi lessz.
Üdv:robi