Méhlegelő

  • 2893 válasz
  • 1202967 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #2850 Dátum: 2024. Június 03. 11:17 »
A költségek nem voltak gyengék teherautó tréler 25000 a matrica...50ezer a tankolás akkor hány család is ment a fenti akácra 80an😀😀Na azért na 90 kilós kaptárakkal vándorolni... Ez nem költség ez vicc...Mikor megraksz 2 kamiont na ott van költség😀Nemrég megismertem egy méhészt mekkora facéliát pergetett 21ben...Előadta 300as állomány minden azt a végére kiderült 50 családját bírta felhozni...Azzal lett a nagy átlag...Míg mi ott voltunk 500 al és csupán 5 kilóval lett kevesebbünk.Mindenki kibaszott nagy méhész de mikor elmegyek egy vásárba csak rissz rossz autókat látok a vándorlási gépjárművekről már ne is beszéljünk minden féle szakadt szarral járász van.Csoda ,hogy csak évi 1 2 baleset van.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2851 Dátum: 2024. Június 05. 06:29 »
Szegény oszkár is beállt abba a sorba akik engem PRÓBÁLNAK cikizni, lejáratni mikor ezt írja:

"A méhek szépek, rengeteg anyát most cseréltem ki, de nem egyszerű ilyen hordástalan időszakban az anyacsere törzscsaládoknál."

 :) :)  Már akinek. Az álanyásak is szépen fogadják a párzott anyát. ;)

A tudatlanság nem bűn, csak sok munkával jár és egy idő után kellemetlen."

Mivel te ekkora ász vagy, hogy az álanyás családokat is simán anyásítod, a nagy hévedben észre sem vetted, hogy az rád nézve óriási ciki, hogy addig engedted a családot vajúdni, hogy álanyás lett.
Sajna én évtizedekre visszamenve tudnék csak arról beszámolni, hogy nekem is becsúszott egy álanyás.
Én simán kisöpörtem, megszüntettem, nem szórakoztam vele.
Jelentem és annyira balfék vagyok ehhez az egészhez, hogy 74 törzscsaládnál végzett anyacseréből 73 anya lendületesen petézik, egyet viszont benéztem, pont anyaváltás volt, és az új anya petézik.
De nálad ilyen lehetetlen, mert az atkát is fényképről mutatják neked.
A méhlegelőről annyit, hogy hála az égnek elindult a hárs!
Egyelőre ez a változékony időjárás passzol neki, remélem nem lesz erősen 30 fok felett, mert az már a méhek rovására mehet.
Valahol olvastam, hogy "kuka" melegben (35 fok, vagy az felett) a hárs toxinokat termel, és viszi a méheket.
Három éve sok méhész panaszkodott erre, remélem az idén szépen foga adni.
A hársméz jótékony hatásairól kár eszmecserét folytatni, és a vásárlóim is elismerik.
Akác árában értékesítem, tehát 3.500 Ft/kilós áron.
A második a sorban az eladásaimban az akác után.
A napraforgótáblák sem nyugszanak, van ahol már most ember magasságúak a növények.
Olyan 10-14 nap múlva fogok rá vándorolni, időjárástól, nyílástól, és a hárson való gyűjtéstől függően.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 916
Re:Méhlegelő
« Válasz #2852 Dátum: 2024. Június 05. 10:08 »
A hétvégére 32-33 fokot jósolnak, csak szólok. A hárs meg valóban mérgezi a méheket, de ezt majd kifejti aki valóban jól ért ehhez, én nem.

Most elkezdtelek irigyelni Attila. 10 nap múlva már a szotyira fogsz vándorolni, addigra a hárs lemegy, be is érlelik, ki is pörgeted, ami cukrot tegnapelőtt beetettél abból mára semmi sincs már a kaptárban, és megy majd a nípeknek 3500-ért. Erre egy fejlett biorobot sem lenne képes. Csak ámulok és bámulok, hogy mennyi mindent nem tudok...

*

Apis

  • ***
  • 154
Re:Méhlegelő
« Válasz #2853 Dátum: 2024. Június 05. 23:19 »
Hársnál senki se felejtse el, hogy rendesen beázott a napokban, nem mindegy hogy a hőség száraz, vagy párás lesz. Zselic akkor adja, amikor füstöl, a mérlegből látni, hogy elindult. Napránál nálam az a kérdés, hogy egyre , vagy kettőre megyek. hárs után. A kettő még térdig sem ér.
« Utoljára szerkesztve: 2024. Június 05. 23:49 írta Apis »

Re:Méhlegelő
« Válasz #2854 Dátum: 2024. Június 06. 05:59 »
Ezt írja wr:
"Csak ámulok és bámulok, hogy mennyi mindent nem tudok..."
Kemény önkritika, de már itt volt az ideje.
Na nézzük miket nem tudsz, segítek.
Az akác utáni hordástalanság miatt etetni, serkenteni illik a családokat, hacsak valaki nem vándorolt gyalogakácra (annak már 2 hete vége) facéliára, vagy selyemfűre.
Az etetésből-serkentésből a pergetett mézembe egy gramm sem kerül, mivel a méhek ezt a fias körüli mézkoszorúba gyűjtik, valamint annyira kevés volt a mindennapi betevőjük, hogy az éppen arra volt elegendő, hogy ismét átlagosan 7 keret NB fiasom legyen.
Örülök, ha tudatlanságodat kicsit tudtam enyhíteni, bár ahogy olvasom írásaidat, némi kétségem támadt.
Nagyernyei Attila

*

buksi

  • ****
  • 358
Re:Méhlegelő
« Válasz #2855 Dátum: 2024. Június 06. 10:04 »
Attila! Van aki nem etet akác után mindjárt,hagy náluk vagy vagy ad vissza megjelölve vegyes mézes keretet,én akácot is hagytam náluk és álló helyzetben még nem etettem pedig itt idább odább van csak hárs és gesztenye, nem kellene kapzsinak lenni,mert Őrösi tanítása szerint ne feledjük a méhek nem nekünk gyűjtenek maguknak,csak a fölösleget szabad elvenni.Mi is van az állatjólétiben? 4kg mézet vissza hagyni,ezt megkellene tenni minden becsületes méhésznek támogatás nélkül is,ja akkor kevesebb a haszon.Néha úgy érzem iatt sokan nem méhészek hanem méztermelők,de ezt hozta kizsákmányoló versengő kapitalizmus,és attól meg hogy fa házban adod el a mézet lehet megtévesztő is mert nem a termék a lényeg hanem a diszlet,én 70 évesen ezt így látom.

*

Berci

  • ****
  • 266
Re:Méhlegelő
« Válasz #2856 Dátum: 2024. Június 06. 23:01 »
... ismét átlagosan 7 keret NB fiasom legyen.

Nagyernyei Attila

Akácon 5 keretre szúkített fészekből, hogy lesz 7?


Re:Méhlegelő
« Válasz #2857 Dátum: 2024. Június 07. 05:56 »
Ezt kérdezi tőlem Berci:
"Akácon 5 keretre szúkített fészekből, hogy lesz 7?"
Mivel nálam a pergetéskor azonnal fészekrendezést-tűzést is végzek.
Nem olyan nagy dolog ez, csak munkás.
Ilyen a méhészkedés annak aki ért hozzá.
A 70 éves buksinak üzenem, hogy soha nem szoktam kopaszra pergetni a családokat, de ez biztosan elkerülte a figyelmét, mert korábbi írásaimban sokszor utaltam erre.
Ha nem etettem-serkentettem volna a folyamatos fogyásban biztosan nem lenne MOST minimum 7 keret NB fiasom!
Egyébként 70 évesen nagyon rosszul látod az én méhészkedési módszeremet, vagyis sehogy sem látod mert még soha nem jártál te sem nálam.
Így megkérlek csak a saját állományodról mondj véleményt, a többi látnoki kategória.
Köszönöm a megértésedet.
Nagyernyei Attila


*

buksi

  • ****
  • 358
Re:Méhlegelő
« Válasz #2858 Dátum: 2024. Június 07. 06:36 »
Attila!Megszívlelem a hozzáállásod Úgy mint a többi fórumozó,akik nem értenek a méhészethez úgy mint te és én zárom a témát, a zöldön M.Jenő is kifejtette az álláspontját veled kapcsolatban,de biztos ő sem látja jól a te ténykedésed,mert te szuper mindenhez értő méhész vagy.További kimagasló eredményű méhészkedést és pár tanulni vágyó méhész megtévesztést és azért fogjál kezet pl.Tóth Péterrel mert hasonló a gondolkodásotok,csak én....

Re:Méhlegelő
« Válasz #2859 Dátum: 2024. Június 07. 07:10 »
... ismét átlagosan 7 keret NB fiasom legyen.

Nagyernyei Attila

Akácon 5 keretre szúkített fészekből, hogy lesz 7?

Te is csak kötekedni jársz ide Berci.
Próbáld csak ki Te is inkább mint itt próbálod meg felvilágosítani a méhészeket, ami semmi más, mint Attila lejáratása. Én ugyan még nem igazán értek ehhez, de ha nem kettővel hanem néggyel tűzte volna meg, akkor már 9 keret fias lenne, amiből annyi méh kelne ki, hogy akár a 18-as kicsi is lenne napraforgóra. Mert azok (ha koraszülöttek) aztán ki is fognak kelni addigra, és ovi helyett egyből a gyárba mennek dolgozni. Arról meg ne feledkezzünk meg, milyen jól sikerült Attilának az új anyák besorozása, amit Oszkár Úr csak különleges technológiával tud elérni, és ugye az új anyák csodákra képesek. Akár 5-6 ezer petét is tudhatnak, és ehhez rendelkezésre áll a sok dajka, aki valamikor már -állítólag- nektárt hordott és mézet érlelt, amikor a tiéid Berci már kipergetésed után is szabadon petézhettek az akácon nem korlátozott (méz által sem) állományod népének növelésével foglalatoskodtak. Napraforgó is kitűnően jól fog sikerülni, és én sok sikert kívánok Attilának! De azt se felejtsük el, hogy mivel a korlátozás ellenére most is rengeteg méhecske szorgoskodik azokban a kaptárakban, valószínűleg a hársról is dőlni fog a nektár a napokban. Azt nem értem ehhez minek jár a sok buta zakkant a Zselicbe!?

*

wr

  • *****
  • 916
Re:Méhlegelő
« Válasz #2860 Dátum: 2024. Június 07. 10:11 »
Idézet
Én ugyan még nem igazán értek ehhez
Ezt mondanod sem kell, látszik.
Idézet
ha nem kettővel hanem néggyel tűzte volna meg, akkor már 9 keret fias lenne
Sőt, ha öttel, akkor meg 10.  ;D Akácra sincs neki közel sem annyi, és akkor van a legtöbb fiasítás a kaptárban. Akác után csökken, mert május közepétől-végétől csökkenő tendenciát vesz a család népessége.
Idézet
ovi helyett egyből a gyárba mennek dolgozni
Igen... Ez pont olyan, mint amikor azt mesélte egy méhész, hogy akác kezdetére úgy elfogytak a gyűjtő méhei, hogy a herék is beálltak gyűjteni.  ;D
Idézet
a korlátozás ellenére most is rengeteg méhecske szorgoskodik azokban a kaptárakban
Hát persze. A szűk fészekből ami kikelt azt is csak részben pótolja már ilyenkor vissza az anya, mese mese mátka, pillangós madárka...
Idézet
Te is csak kötekedni jársz ide Berci
Nem, hanem a hülyeségeket kijavítani jár ide.

*

oszkár

  • *****
  • 1149
Re:Méhlegelő
« Válasz #2861 Dátum: 2024. Június 07. 10:12 »
Fonák Tamás! Te gondoltad volna ,hogy a "Brigadérostól" kapott pótbölcsőkből kelt anyák erre is képesek?

Szűkített fészekkel ,vándorlás után nem sokkal, népességel megfogyatkozva.
Ez azért nem semmi!!

"Nem olyan nagy dolog ez, csak munkás.
Ilyen a méhészkedés annak aki ért hozzá."


Az itt lévők meg mind pancserok! :D :D Főleg aki ezt elhiszi! 

Én gyanítom ,hogy a takaró bogarakat valamivel helyetesítheti    :)Ezek szerint csak "ért" a méhekhez. :D :D

Amit kérdeztem tőle arra azért még nem válaszolt. Biztos utánna kell néznie. :)

*

buksi

  • ****
  • 358
Re:Méhlegelő
« Válasz #2862 Dátum: 2024. Június 07. 16:12 »
bné írta:
Agyernyei uramnak semmi gondja nincs,mert írása szerint 2 szer pörgetett jó eredménnyel akácot és 3500-4500 majd mind eltudja adni,máshol a méhészek 2500 ért árulák sőt 2300 is.


Na akkor egy kis gondolatébresztő.
Ugye reggel kezdte a pörgetést -mint azt olvashattuk tőle- és eldöntötte, hogy este már vándorol is.
Azonnal ott termett Csere méhésztárs, és kiállította a vándorlási igazolást, mert pergetés közben átvizsgálta az állományt, és segített talán a munkában is. Nem tényként írom, csak a megvezetetteknek, hátha megvilágosodnak.
Közben mézelvétel alatt megszervezte a teherautó és tréler (amire a 90 kilósból mennyi is fér) szállítóeszközök és emberek stb. és még le is bölcsőzött. A pogácsás ember talán már a helyet is előkészítette. Aztán mint megtudhattuk, aznap reggel 4 fok volt. Úgy 10-11 körül már jól tájolhattak a méhecskék. Tehát nem valami nagy eredmény születhetett. Másnap igen. Aztán mivel sikerült 3 napot még fognia, ÖSSZESEN akkor ugye nem valami nagy eredménnyel zárult az akácvirágzás. Nálam az utolsó 2 napban 1,3-1,3 majd egyenleg. Ott ugye a 20 kiló/nap után lett vége. :ut
Na erre írta "Méhész", aki vándorólt második akácra, és tudja mennyi a fuvar a konténerekkel is emberek bére nélkül:
"Szakmai kérdések / Re:Méhlegelő
« Utolsó üzenet: írta méhész Dátum 2024. Május 23. 09:42 »
Ha mindez igaz vóóna , az én mesém is tovább tartott vóna .
"

Na de az még mind semmi. Ebből már sikerült eladni 30 kilót.

"Magamról annyit, hogy továbbra is 3.500-ért adom az normál akácmézet, az északi hófehér 16-os víztartalmút meg 4.500-ért fogom.
Már most van 30 kilóra megrendelésem, lefelé semmiképpen nem megyek az árral!
Nagyernyei Attila"

Kedves bné! Tudja Attila most már, hogy kell címke. Ha számlát nem is kért a vevő, talán nyugtáról láthatnánk egy másolatot? Vagy hagyjuk a levében főni, mert nem célunk a piszkálása, viszont méhésztársainkat védjük meg a félrevezető gondolataitól.

Egyébként én is hallottam arról amiről Oszkár írt. Szatyorban a méhészboltban. Kiterjesztett gyártó felelősség megvan? :o


Vissza a tetejére   

*

Berci

  • ****
  • 266
Re:Méhlegelő
« Válasz #2863 Dátum: 2024. Június 07. 22:06 »


Te is csak kötekedni jársz ide Berci.


Nem. Ahogy wr írta. A hülyeségeket kijavítani.
Lelkes kezdőnek tűnsz a hozzászólásaid alapján. Ha figyelmesen végigolvasod a fórumot sok hasznos információval találkozol! Javaslom azokat a hozzászólásokat amiket Kiváncsi 111 írt Attila posztjaira! Sokat lehet belőlük tanulni!

Na akkor kezdjük:

Mivel nálam a pergetéskor azonnal fészekrendezést-tűzést is végzek.
Nem olyan nagy dolog ez, csak munkás.



Ez írja Attila...ez erősen ellentmondásos.
"Nem nagy dolog, csak munkás."...ami munkás az nagy dolog. Azzal foglalkozni kell, az idő és energia.
Nade...egy keret NB 11.500 sejt. 5 keretes fészekben 57.500 sejtnyi helye van az anyának. A szakirodalmi adatok szerint a jó anya 2000-et petézik naponta. Amiből következik, hogy 21x2000=42.000 sejt elég a fészeknek. Ehhez jó anya kell. A kényszerbölcsős egyéves anyák, akik kivalóságával Attila többször meg volt elégedve, ezt nem tudják.
namost...a család a fészekben nem tűr üres sejtet. Vagy fias, vagy virágpor vagy méz/nektár van benne. Az 5 NB kereten kb 15.000 sejtnyi szabad hely van. kb. 1.3 NB keretnyi. Ebben az 1.3 keretben kb 3-4kg méz fér el.
Namost...Attila arról ír, hogy a hordástalanságban etetnie kellett a családokat. Ha marad a családnl 3-4kg méz, akkor szerintem teljesen felesleges etetni. Koptassák csak ki a mézet! Az anya úgyis szívesebben petézik a méz helyére...ha nem volt 3-4kg méz a fészekben, és emiatt kellett etetnie(!), akkor az azt jelentheti, hogy a méhész a rekordtermés "érdekében" kopaszra pergetett...
Namost...pergetéskor megtűzi 2 kerettel a fészket. A levezetés alapján látható (és Te a hozzászólásaid alapján egy olyan srácnak tűnsz, akinek nem idegen a matematika, talán IT-s szakember vagy?) , hogy teljesen feleslegesen dolgozik. 2000 petét rak le az anya naponta és 2000 pete kell ki naponta...5 keret még sok is! Ha hozzávesszük azt, amit WR írt, hogy akác után csökken a petézési lendület, akkor még inkább látható, hogy a felesleges "méhészkedéssel" Attila csak saját magának csinált munkát. A megnövelt fészket a család csak sok munkával tudja gondozni. A méheknél a munka mézbe kerül...ezért nem gondolom, hogy Attila fészket is pörgetett, hanem egyszerűen a sok munka miatt a méhek kiették azt a 3-4kg tartalékot és ezért kellett etetnie.


Nem olyan nagy dolog ez, csak munkás.



Végülis igaza van Attilának! Neki nem nagy dolog a méhei meg megszakadhatnak míg rendet raknak...okos! ..mást dolgoztat

Azzal, hogy több helyet adott az anyának lehet 7 keretben pete, de a tapasztalatom szerint ez olyan 1-1 tenyérnyi lehet...annak meg Tavasszal kell "2x tetszikelni"... ezidőtájt?!...háát...ízlés dolga...


Ilyen a méhészkedés annak aki ért hozzá.


A hozzáértő méhészkedés nem ilyen... ettől sokkal egyszerübb!




« Utoljára szerkesztve: 2024. Június 08. 16:58 írta Berci »

Re:Méhlegelő
« Válasz #2864 Dátum: 2024. Június 08. 20:36 »
Berci, kivancsi111, és wr egy húron pendülnek mind.
Sosem jártak a méhészetemben, sosem csinálták ezt a technológiát, és talán soha nem vitték ki az udvarból a méheket, nemhogy 400 km-re.
És így mondanak véleményt arról amit sosem láttak.
Gyakorlatilag a látomásaikat fogalmazzák meg, az meg egy más dimenzió, de mindenképpen valami zavart gondolkodásra utal.
És soha nem mondok olyan dologról véleményt amit nem csináltam így lövésem sincs hozzá.
Ők mondanak, csak annyira mellette vannak a dolgoknak, hogy ezt csak egy jó hideg sör után tudom elolvasni.
Azon csodálkoznak, hogy nincs 7 keret fiasuk, de akác után nem serkentenek.
A folyamatos fogyásban nem petéznek lendületesen az anyák, de ők olyan okosak, hogy ezt másként gondolják.
Aztán buksi is beszállt a marhaságaival a ringben amikor ezt írja:
"Azonnal ott termett Csere méhésztárs, és kiállította a vándorlási igazolást, mert pergetés közben átvizsgálta az állományt, és segített talán a munkában is. Nem tényként írom, csak a megvezetetteknek, hátha megvilágosodnak..Közben mézelvétel alatt megszervezte a teherautó és tréler (amire a 90 kilósból mennyi is fér) szállítóeszközök és emberek stb. és még le is bölcsőzött........."
Azt sem tudom ilyenekre miért válaszolok, ám legyen.
Először is nem Cser Tibi a méheü felelősöm!
Tehát innentől már nincs is miről beszélni.
Az "ÉK" az az Építő keretnek itt van óriási jelentősége, és felül építtetünk, nem alul.
A szűk fészekből ki sem kell venni, csak megemelni, mert az első "cuclik" azon lesznek.
Mivel tök nyugodt volt az állományom, így mindössze 3 anya volt megkergülve.
Bár ezt tovább tartott lepötyögnöm mint megnéznem.
Ez egy olyan kifinomult technológia amihez lövésetek sincs, se Molnár Jenőnek (Kivancsi111-nek) sem az itt kötekedőknek.
A méhegészségügyi felelős természetesen kiállította a papírt, de a csak dumálni szoktunk.
Ez hogy lehetséges?
Úgy, hogy 16 évig én voltam Szekszárd és körzetének egy részén a méhégeszségügyi felelős, majd szerveztem az eü felelősök oktatását.
Sok helyen fedeztem fel nyúlós családokat, és vezényeltem le a kiirtásukat, eltüzelésüket, és adtam ajánlatot a hatóságnak a kártérítések összegére.
Az alábbiakról már írtam, de mivel feledékenyek vagytok, megismétlem.
Anno a Spanyol nyelvű gimnáziumban Budapesten egy OV-n az én javaslatomra lett a Magyar Méhészeti Nemzeti Programból támogatható a "Méhészek elméleti ismeretterjesztése"  jogcím alapján a méhegészségügyi felelősök képzése.
Szekszárdon, Dr.Korzenyzky Jenő megyei fő állatorvossal megcsináltuk az elsőt, ami a mai napig így működik.
Engem szeretnétek méhegészségügyi kérdésben kioktatni fiúk?
Sok mindenhez kevesek vagytok, de ehhez nagyon!
Megyénk jelenlegi méhegészségügy felelőseinek nagy részét én kértem fel a munkára, és azóta is tisztességesen végzik munkájukat.
Próbálkozzatok mással, mert látható, hogy nálam mindig lepattantok.
A hárs egyébként szépen adja, a családok gyönyörűek.
Mindenkinek ezt kívánom, még a rosszindulatú irigykedőknek is.
Javaslatom, hogy váltsatok stílust, ez kivancsi111-nek már sikerült.
A méhlesöprő lószőr ecsetét kacsatollra cserélte.
Hát mi ez ha nem fejlődés?
Nagyernyei Attila