Ha már az OMME a Gőzölgő témája, akkor pusztán csak gondolat ébresztőnek szánva a dolgokat írom a semmibe a saját gőzölgésemet.
Itt a hír a beporzási, és gondolom ezentúl mindennemű támogatás elektronikus benyújtásával kapcsolatban. A benyújtásra csak szűk kör kap jogosultságot. Valószínűleg a szakik. Nekem olyan érzésem van, hogy pusztán azért van így, hogy az OMME-t ne lehessen kihagyni a dologból. Ugyanis, ha mindenkinek lenne jogosultsága, akkor ugye nem lenne szükség OMME tagsági igazolásra. Pontosabban elő lehetne írni, de akkor az csak papír alapon futhat az igénylő és az OMME között, ami kissé bonyodalmas lehet egy egyesület számára. A szaki saját hatáskörben kiállítja az igazolást, és feltölti az elektronikus felületre. Nem tudom, hogy más ágazatokban is úgy van, hogy nem minden igénylő töltheti fel saját maga az igénylést?
De ez csak bevezetője lett volna a méhegészségügyi felelősi hálózat átvételének. Tud már valaki arról valamit, hogy a hatósági jogkört miképpen fogják delegálni? Ugyanis a felelős hatósági döntést hoz akkor, amikor azt mondja, hogy a méhállomány egészséges, és nincs szükség laborvizsgálatra. Ugye ezt mindig mindenki elfelejti, még a jogalkotó is. Hiszen azt mondja, hogy a betegség megállapítása a hatósági laboratórium hatásköre, a hatósági intézkedés pedig a járási hivatalé. Ez így teljesen rendben is van. Azonban mi van akkor, ha a méhész azt mondja az OMME felelősének, hogy mutassa meg a hatósági igazolványát, akkor vizsgálhatja meg a méheit. A felelősnek lesz hatósági hatásköre és illetékessége? Ha nem, akkor egy egyesület képviselője mit keres az ő méhesében, amely egyesületnek adott esetben a méhész nem is tagja, tehát támogatás megvonással nem szankcionálható. Az is érdekes lenne, ha éppenséggel ezzel akarná az OMME szankcionálni a méhészt. A méhész nyugodtan mondhatja azt, hogy az illetékes hatóságnak mutatja meg a méheit. Azaz a hatósági állatorvosnak. Aki viszont nem köteles megvizsgálni, mert ezért van a méhegészségügyi felelősi rendszer. Ami viszont most már nem hatóság. Eddig az volt, mert kormányhivatali alkalmazott volt a felelős (de nem is mindenütt, tehát ez a lehetőség az ilyen helyeken eddig is rendelkezésre állt).
Tőlem már tagadták meg így a vizsgálatot azzal, hogy bár hatásköröm volt, de illetékességem nem volt az adott méhészetben. Illetékesség:több azonos hatáskörű hatóság közül az az illetékes, akinek a földrajzi területéhez tartozik az adott méhészet. Tehát somogyi hatósági állatorvos nem illetékes Nógrádban. Nem csináltam belőle ügyet, de az illetékességet meg tudtam volna szerezni, pusztán járványvédelmi szempontok miatt lett volna célszerű a gyors vizsgálat egy kiterjedt aktív nyúlós miatt. Mi van akkor azonban, ha valakinek hatásköre sincs (az OMME eü. felelősének)? Ott nem lehet illetékességet szerezni! A méhész elzavarja a felelőst haza, és kész! Ragaszkodik a hatósághoz, azt pedig nem érdekli majd a dolog.
Szóval az egésznek az a konzekvenciája, hogy az OMME túlterjeszkedik egy egyesületi szerepen mindkét esetben, anélkül, hogy erre valódi felhatalmazást kapott volna a társadalomtól. Ez a szerep pedig a hatósági vagy kvázi hatósági szerepkör, hiszen az elektronikus benyújtás esetén a piac egyes szereplőit korlátozza egy adott jogosultság gyakorlásában.