A tünetek, a nemzetközi szakirodalomban leírtaknak teljesen megfelel.
Ezek alapján a neonikotinoidok kártételével állunk szemben.
Akkor talán tenni kellene valamit, a neonikotinoid kártétel igazolására vagy cáfolatára.
Szombaton Jászberényben hangzott el. hogy hatósági növényvizsgálati eredmények még nincsenek, de az OMME vizsgálatok eddig egyetlen napraforgó növénymintában sem igazolták a neonikotinoidok jelenlétét.
Érdemes tudni a hatósági növényminta vizsgálatokról, az omme monitoring vizsgálati publikációk alapján, hogy kezdetben úgy történt, hogy az egész növényt ledarálták s abból igyekeztek a hatóanyagot kimutatni. A monitoring bizottság javaslatára módosult ez úgy, hogy a tányérból igyekeznek kimutatni. Lehet azonban, hogy most ez is kevés, s a tányér éppen virágzó részei kellene, hogy legyen a mintavételi alap.
Saját bizonyítási vonalam tekintetében, a hatósági mintavétel után, a helyi önkormányzat kérésemre kiadta a helyi neonikotinoidos csávázószerrel kezelt területek listáját. Ezt elküldve a megyei kormányhivatalnak megadták hogy az összes helyben neoval kezelt vetőmaghoz, Cruiser 350 FS-t használtak tiametoxan hatóanyaggal.
Az öt napraforgó növénymintából kettő az igazoltan neós területekről származik.
Van egy hatósági minta virágporgyűjtőből nyert virágporminta vonatkozásában is. A hatóság ennek vizsgálati költségét nem vállalta Egy Bross Péternek és Tóth Péternek írt közös levélben kezdeményeztem, hogy az OMME vállalja el a hatósági virágporminta vizsgálati költséget, melyre Tóth Pétertől érkezett válasz. Ezután felhívtam telefonon, válasza szerint az OMME vállalja. Van még egy magán mintavétel keretében, hiteles körülmények között vett virágpormintám is, amely jelenleg a garázsomban lévő mélyhűtőben pihen.
Lehetséges kimenetek
1) Méhmintában, növénymintában, hatósági virágpormintában benne a tiametoxam. Okozati összefüggés rendben, ezt a lehetőséget nem is várom.
2) Méhmintában nincs, növénymintában, hatósági virágpormintában igen. Ugyanolyan értékű megoldás, mint az első. A virágporminta helyettesíti a méhmintát.
3) Méhmintában, növénymintában nincs, hatósági virágpormintában van. Közvetett módon igazolt az okozati összefüggés. A két, hatóság által igazoltan tiametoxan csávázószerrel érintett terület, 300 méteren belül van. Ugyanakkor, ha a virágporban van a növényben nem találják, felvetődik a mintavizsgálat szakszerűségének kérdése.
4) Egyik hatósági mintában sem találnak semmit. Kontroll labornál, Wessling, kell bevizsgáltatni a kontroll magán virágpormintát. Erre azután kerülhet sor, ha meglesz a hatósági vizsgálatok eredménye. Ha ez pozitív még peresíthető az ügy, de választ kell adni, hogy a hatósági minták miért voltak negatívak.
5) Az összes minta negatív neo tekintetében. A neos méhmérgezési ok nem igazolható, ha viszont találnak valamilyen más hatóanyagot, a bizonyítási okfolyamat ujragondolandó.