Ma kérdezték tőlem, hogy mospilan-nal, biscaya-val permetezett repcére menjenek-e és ha igen, akkor permetezés után hány nappal. És milyen egyéb javaslatom van.
Talán permetezés után 2-3 nappal talán enyhébb a mérgező hatás, de még ez se biztos, hiszen ezek a mérgek beszívódnak a növény felületéről a növény belsejébe és áramlanak az edénynyalábokban, a sejtek között, átadja egyik sejt a másiknak stb. A mérgek adatlapjai szerint a kijuttatástól számítottan két hétig mérgeznek.
A mospilannak a fő hatóanyaga acetamiprid.
A biscayanak a fő hatóanyaga tiakloprid.
Mind a két méreg rokona annak a három neonikotinoidnak, aminek a használatát erősen korlátozta az EU. (Hál' Istennek!) Méhekre nem jelölésköteles engedélyezett rovarirtószerek közé tartoznak.
De vigyázzatok ezekkel is! Mert gombaöőszerrel együtt használva a méhekre veszélyes még a növényvédősök szerint is. Németországban már tiltott ezeknek a mérgeknek a gombaölőszerrel együttes használata.
Ha a kaptárak előtt mászkáló, illetve levegőben kóválygó méheket láttok, akkor vagy azonnal indítsatok mérgezés miatt kártérítési eljárást, szólhattok az hatósági állatorvosnak is, vagy meneküljetek arról a méhlegelőről.
Nagyon nagy a gond, ha röpkörzetben több gazdának is van repcetáblája, mert ez esetben a mintavétel mindegyiknél el kell végezni és lehet, hogy a kárfelelősséget és annak arányát is nehezebb megállapítani.