"
http://www.gazdazona.hu/2014/08/19/poke ... agyujtese/
A szerben előforduló nem engedélyezett hatóanyag a mézelő méhek és egyéb hasznos beporzó rovarok pusztulását okozhatja. - olvashatjuk a fenti írásban.
Okozta is, tavasszal Szabolcs- Szatmár- Bereg megyében, több ezer méhcsalád részleges, esetenként teljes pusztulását. A gombaölőszer mellett méhekre veszélyes rovarölő hatóanyagot – fipronilt - tartalmazott, nagy meglepetést okozva ezzel a felhasználóknak és különösen nagy kárt okozva a méhészeknek.
A méhészek, ahogy tudták elkezdték a kárügyintézést, levélben fordultak dr. Mészáros László OMME elnökhöz is, akitől a következő válaszlevelet kapták.
Tisztelt………
Elektronikus levelére és az augusztus 21-én történt telefonhívására hivatkozva, kérdéseire a jelenleg birtokunkban lévő információk alapján válaszolom.
- Az OMME minden méhmérgezéssel érdemben foglalkozik, amennyiben a mérgezésről tudomást szerez. Így történt ez az Ön által jelzett megyék területén bekövetkezett sajnálatos eseményekkel kapcsolatban is. Mindkét megyében a megyei szaktanácsadók érdemi munkát végeztek.
- Hajdú-Bihar megye vonatkozásában személyesen is intézkedtem a hatóság országos szintjével felvett kapcsolat alapján, majd ezt követően azonnal megkezdődtek a kárfelmérések.
- Tóth Péter IB tag, a monitoring vizsgálatok vezetője és Horváth Gábor vezető szaktanácsadó személyesen vett részt azon a tárgyaláson, ahol a vizsgálatok lezárását követő kártérítéssel kapcsolatos előzetes egyeztetések megtörténtek. Tóth Péter kiemelten javasolta, hogy az első kárfelmérést követően történjen egy ismételt állományfelmérés, hogy megállapítható legyen az eltelt időszakban bekövetkezett méhállomány veszteség és a kiesett haszon. Kiemeltük, hogy a károsultaknak célszerű egyénileg megállapítaniuk az őket ért veszteségeket, mivel az OMME esetleges közreműködésével kiadott kárfelmérést úgy a hatósági, mind a bírósági eljárás során az esetleges elfogultságra hivatkozva megvédeni nem lehet. Jelenleg az az információ van a birtokunkban, hogy a méhészek és a kárért felelős között az önkéntes kártérítésnek feltehetően nincs akadálya. Ez a károkozó és a mindenkori károsult közötti jogi aktus, melyhez az OMME részben adhat segítséget, a konszenzuson alapuló kárrendezés viszont a két fél belső ügye.
- Reméljük, hogy a károkozó és a károsultak között a mindkét fél számára megnyugtató megállapodás létrejön, s így szakértő bevonására nem lesz szükség.
Őszinte tisztelettel: Mészáros László
Időközben elkészültek az első kárszámítások is. A felmérések alapján a méhcsaládok károsodása 50 %-osnál nagyobb mértékű, de több helyen teljes méhcsaládok pusztultak el.
A kár általában következő tételekből tevődik össze,
- elpusztult méhek értéke
- elpusztult fiasítás értéke
- elmaradt mézhozam
- elmaradt viaszhozam
- cukoretetés költsége
- többlet munkaidő értéke
Az egy méhcsaládra jutó teljes kár, néhány példa méheszet vonatkozásban a következő
Méhészet 1: 33 485 Ft
Méhészet 2: 47 019 Ft
Méhészet 3: 47 715 Ft
Méhészet 4: 39 135 Ft
Méhészet 5: 40 285 Ft
Méhészet 6: 48 986 Ft
Az adatokból látható, hogy a legtöbb esetben a családból a mérgezés után alig maradt valami, és csaknem az egész éves mézhozam kiesett.
A kármegállapítások folynak, az OMME levél alapján az ADAMA HUNGARY ZRT. Nem zárkózik el a kártérítéstől. Akik ez ügyben hozzám fordultak, őket is közvetlenül hozzájuk irányítottam.
Elérhetőségük:
ADAMA HUNGARY ZRT.
H-1037Budapest, Montevideo. 6.
Telefon:+36-1/439-2000
Fax:+36-1/439-2009
E-mail:mahun@mahun.hu
Weblap, céginformáció:
http://www.mahun.hu/rolunkhttp://ceginformacio.creditreform.hu/cr9310099443_________________
Malya Péter
http://www.mehmergezes.hu/"
A "véletlen" műve...