Méhlegelő

  • 2885 válasz
  • 1201000 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #1785 Dátum: 2018. Május 04. 21:07 »
QUQURIQ !!!

Sajnos a korai hársnak végkép nem kedvez ez a szárazság!!!
Reménykedjünk az esőben!

Kiskakas

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhlegelő
« Válasz #1786 Dátum: 2018. Május 04. 21:20 »
Sziasztok!

Ma reggel a tisztítópergetést a mérleges kaptárakkal kezdtem, estére csak egyenleg volt. Sehol sem fröccsent a friss nektár, az itatón vastagon a méhek, ennyi szúrást régen kaptam mint ma..... ::)
Olyan illat van, hogy az ember elszédül tőle, de hordás nuku.....

Nb18

Re:Méhlegelő
« Válasz #1787 Dátum: 2018. Május 04. 21:23 »
Az előző hozzászólást akár én is írhattam volna, csak én másodikán szereztem ezt a tapasztalatot.

üdv. jani bátya

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #1788 Dátum: 2018. Május 04. 21:24 »
QUQURIQ !!!

Nézzétek csak a mai adatokat...

Szeged:        éjsz. 15,8 C  Nappal: 31 C
Csévharaszt: éjsz. 10 C     Nappal: 31 C
Salgóterján:  éjsz. 14,3 C  Nappal: 31 C

A nappali melegek miatt virágzik egybe az országunk.

Kiskakas

*

oszkár

  • *****
  • 1149
Re:Méhlegelő
« Válasz #1789 Dátum: 2018. Május 05. 15:56 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 16:56 írta oszkár »

Re:Méhlegelő
« Válasz #1790 Dátum: 2018. Május 06. 06:17 »
Az egész idei szezon rendkívülinek mondható.
Kimaradt a március, most meg már fürödni lehet a Balatonban.
A növényeknél messze nem volt tapasztalható a márciusi tavasz hiánya.
Az akác olyan hihetetlen gyorsan fejlődött, hogy csak lestünk.
Jönnek a különböző mérlegelési eredmények amelyek nagyon tág határok között szóródnak.
Itt ismét meg kell, hogy említsem nem mindegy, hogy napi gyarapodásról beszél a kolléga, vagy minden este azonos időben mérlegel.
A nagy eltérések nem csak az erdők állapota miatt vannak!
Sok helyen méhcsaládoknak nem volt idejük megfelelően felfejlődni, mert ismét a jó Istenre bízták őket.
Néhányan baromságnak tartják a hőreflektoros fóliát, a szűkítést, a serkentést, majd elszólják magukat, hogy akác után lesznek igazán jók a méhei.
Jelentem az én méhészetem odaért virágzásra, és az égiek is velem vannak.
Tegnap hajnalban kaptunk egy jó kis "szotyorgó", áztató esőt, amitől felüdült a virág.
Egy átlagos MTZ igencsak megnehezedett.
Hiába ezek az "öreg vasak" azért megbízhatóak.
Műszaki hiba minimális, ha mindet időben elvégzünk rajta.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #1791 Dátum: 2018. Május 06. 12:39 »
Az egész idei szezon rendkívülinek mondható.
Kimaradt a március, most meg már fürödni lehet a Balatonban.
A növényeknél messze nem volt tapasztalható a márciusi tavasz hiánya.
Az akác olyan hihetetlen gyorsan fejlődött, hogy csak lestünk.
Jönnek a különböző mérlegelési eredmények amelyek nagyon tág határok között szóródnak.
Itt ismét meg kell, hogy említsem nem mindegy, hogy napi gyarapodásról beszél a kolléga, vagy minden este azonos időben mérlegel.
A nagy eltérések nem csak az erdők állapota miatt vannak!
Sok helyen méhcsaládoknak nem volt idejük megfelelően felfejlődni, mert ismét a jó Istenre bízták őket.
Néhányan baromságnak tartják a hőreflektoros fóliát, a szűkítést, a serkentést, majd elszólják magukat, hogy akác után lesznek igazán jók a méhei.
Jelentem az én méhészetem odaért virágzásra, és az égiek is velem vannak.
Tegnap hajnalban kaptunk egy jó kis "szotyorgó", áztató esőt, amitől felüdült a virág.
Egy átlagos MTZ igencsak megnehezedett.
Hiába ezek az "öreg vasak" azért megbízhatóak.
Műszaki hiba minimális, ha mindet időben elvégzünk rajta.
Nagyernyei Attila

Attila ahogy ön leírta még anno a hunor technológiát úgy csináltam és az igazán rossz családok is ahhoz képest is feljöttek szépen. Repce nem volt jó mivel nem volt annyi hordó bogár de most az akác szépen gyűlik befelé itt az alsó akácon tegnap a 60% igényelte már a 2. mézteret holnap rakom a többit és irány a mecsek ott még van esély 3-4 napra a völgyekben ahogy néztem. Szerencse hogy átépítettem a feles fiókokat 3. hunor fióknak mert így az igazi. Felső méztérbe még van kelő fias ahogy írta hogy kell lennie az majd hétvégéig ki is kel így lehet már érett mézet is pörgetni utána meg a 3. mézteret ha megtömik remélem. Köszönöm még egyszer a tanácsokat! Tisztelettel: Göller Norbert!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #1792 Dátum: 2018. Május 06. 15:50 »
QUQURIQ !!!

Most már érthető, hogy a sivatagi égövön miét nem méhészkednek!
Nálunk itt a homokon a fű már kisült, az akác sínylődik.
Mai hordásom 14 h jó család a mérlegesen, - 20 dkg. Hőmérséklet ma is a 30 C verdesi.
Igaz, még sok fehér bimbók vannak, ezekben és valami kis esőben bízok!

Kiskakas

Re:Méhlegelő
« Válasz #1793 Dátum: 2018. Május 06. 20:22 »
Ilyenkorra már 3 x kaszállom a méhes környékét, idén elég volt 1 x és a megállt minden a növésben. Felénk is homok van, és a nagy semmi hordás. A családok    meg ....., korábban egy fiókra zárásnál rengeteg fedett fias, és 3 fiókon voltak. Mint ha eltüntek volna a kaptárból a méhek, borzasztó és lehangoló. De láttam kollegánál és panaszkodott ő is , hogy olyan semmilyenek a családok.... :(

Re:Méhlegelő
« Válasz #1794 Dátum: 2018. Május 06. 20:52 »
2013 után azt hittem nincs lejjebb. Van.

*

P.P.

  • *
  • 24
Re:Méhlegelő
« Válasz #1795 Dátum: 2018. Május 07. 09:03 »
Nálam vasárnap 4,5 kg az erős családon, 5 kg a gyengébb családon. Szombatig alig volt valami, vasárnap megmaradt a víz az összes (addig megitták mind) ebből már gondoltam hogy nem lesz rossz a nap. Eső már nagyon rég volt, száraz az idő, (Pest megye) kérdés hogy meddig marad fenn a virág. Eddig emelkedés volt igaz nem sok, 2-3 kg, a gyenge családnál 1 kg-os. Érdekes dolgokat produkál az akác. Voltam már úgy is, hogy már NEM LÁTTAM  a környéken virágot és 4-4 kg-os hordás volt két nap, és 1,5 kg-al fejezte be az akác. Ha még adna 2 napot legalább lenne benne valami. Amíg a fán a virág addig van remény.

Re:Méhlegelő
« Válasz #1796 Dátum: 2018. Május 07. 21:06 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 22:35 írta kivancsi111 »

Re:Méhlegelő
« Válasz #1797 Dátum: 2018. Május 07. 21:48 »
Már arról értekezünk május 7.-én, hogy még hány napja lehet az akácnak.
Amikor április 2.-án indítottam a méhcsaládokat, (mert a március kimaradt) én is úgy gondoltam, hogy május 10 előtt nem fogunk mérni.
Hihetetlen dolgokat produkál a természet, és akik gyorsan alkalmazkodnak ehhez, ők nyerhetnek.
A méhészek nagy része panaszkodik, rendkívül rossz akácos esztendőnek tartva az ideit.
Én most úgy látom, hogy vannak mázlisták, ahol volt némi eső, és ettől az Északi, Észak-Kelti széltől valamelyest védve voltak.
Ezek azok a dombvidékek, ahol a méhészetek védett völgyekben vannak.
Az Alföld gyakorlatilag kapitulált, néhány nap múlva ott már kutatás várható.
Aztán a méhcsaládok.
Ez a mi felelősségünk, hogy a lehető leggyorsabban helyzetbe hozzuk őket.
Akiknek bombák a méhei, mert már februárban faltól-falig vannak a kaptárban, nem szűkít, nem serkent, az ne csodálkozzon, hogy szerény eredménye lesz.
Nem igazán szeretem ha ide napi eredményeket írogatunk, mert ezzel csak a kereskedők alá adjuk a lovat.
Most volt jó a szekszárdi méhészek taktikája, akác előtt leengedni a méz árát.
Gratula!
Szerdától ismét jelentősen emelkedik az üzemanyag ára.
Én pedig adjam óccsón a mézet?
Soha.
Nagyernyei Attila

*

Berci

  • ****
  • 264
Re:Méhlegelő
« Válasz #1798 Dátum: 2018. Május 07. 22:03 »

Szerdától ismét jelentősen emelkedik az üzemanyag ára.

Nagyernyei Attila

Válassz olyan technológiát aminél kevesebbet kell a kaptárakban turkálni! Tudod az MTZ sokkal több üzemaggyal szánt fel egy hektárt... :D

Re:Méhlegelő
« Válasz #1799 Dátum: 2018. Május 08. 09:40 »
Hiába az irigység az nem jó tanácsadó.
Berci is beállt a sorba.
Volt már az NB18-as "ruszki lőszeres láda", most meg MTZ.
Azt soha nem vitattam, hogy a tavaszi felfejlesztésnél sokkal többet "turkálom" a méheket, de hamarosan a pergetéskor is ezt fogom tenni.
A MÉHÉSZET szaklap következő számában majd olvashattok egy rövid értékelést az idei évről, és arról, miként viselkedett az MTZ-m.
Annyit, hogy egyfiókos állapotig a Hunort is fekvőként kezeltem.
Persze akinek bombák a méhei nekik nincs rá szükségük, hogy szűkítéssel bíbelődjenek.
Aztán ahogy most méricskélünk, annyira nem is bombák azoknál a méhcsaládok akik két hete "lazán csuklóból" rádobták a fiókokat a korszerű rakodókra.
Talán csődöt mondott a technika?
Munka bevitele nélkül nagy eredmények csak az álmokban születnek.
Én a valóságról írok, akinek tetszik olvassa, akik pedig álmodoznak lapozzanak.
Mivel a méhlegelő rovatban írok legyen egy kis aktualitás is.
Mint tegnap írtam, néhány nap és vége a korai akácnak.
A mézelés és az eredmény sok mindentől függ!
A talaj víz-háztartása az idén perdöntőnek bizonyult.
A homokos, laza talajokon nagyon rövid ideig mértek nagyobb kilókat a méhészek.
A kötött, löszös, dimbes-dombos akácosokban jobb eredmények születhetnek, ha a méhek is rendben vannak. (de sok helyen nincsenek)
Amikor néhány gyümölcsfát ültettem 10 napja a méhesemben (előbb nem volt rá időm) a föld felső 10 centije olyan kemény volt mint a szikla!
Alatta viszont neves, 30-40 centire pedig egészen nedves.
Az akácosok így ezeken a talajokon sokkal jobban tűrték az aszályt.
Az MTZ-imet meg ne fikázd Berci, mert engem nem tudsz megsérteni, de a sok fekvőst igen!
Nekem csak egy pergetőm van, de az profi, és nem is vágyom még többre.
Szeretek földön járni, és azokat a hagyományokat tisztelni, amelyek már bizonyítottak.
Üdv:
Nagyernyei Attila