Méhlegelő

  • 2885 válasz
  • 1201021 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #2010 Dátum: 2019. Április 27. 23:39 »
Igaz, köszönöm a helyreigazítást.
Üdv:robi

Re:Méhlegelő
« Válasz #2011 Dátum: 2019. Április 28. 07:15 »
A Nyirségben még 2-3cm az akác

Re:Méhlegelő
« Válasz #2012 Dátum: 2019. Április 28. 07:45 »
Jó a hozzászólás, de én szeretném hozzátenni, hogy a sarjvirágoknál. Nem akarok senkit becsapni, de ahol nem fagyott a virág, már rugódik szét a fürt. A Nyírség sajnos ugyancsak fagyott, amit látunk, az ilyen. Még az alacsonyabb fákon is előtünnek a bimbók. Ez a korai fagyás jele, alig hogy megpattant elfagyott, majd elindult az új kezdemény. Ennél észrevehető, hogy egy-egy levél bújik ki elsőnek és utána a virág, valamint a bimbó nem párosával vagy hármasan hajt, hanem sokszor egyedül. Az ilyenek gyenge mézelők.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2013 Dátum: 2019. Április 29. 20:47 »
A védett helyeken pld déli oldal aszfalt feletti része,a városban az akác fölött észak felől domboldal,kinyíltak az akác fák.
Jó pár kis fát megrángattam,virághullást nem tapasztaltam.
A haza hozott pár virágnak intenzív,finom illata van.A nappalit
betölti az akác utánozhatatlan,csodás illata.


Csányi Antal

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhlegelő
« Válasz #2014 Dátum: 2019. Április 29. 21:55 »
Anti!

Mi a véleményed, hogy az egész hétre előrejelzett borús, hűvös esős idő milyen hatással lesz a még ki nem nyílott virágokra?
Azon kívül, hogy késlelteti.
A másik nagy kérdés, hogy addig is miképp tartjuk majd egyben a családjainkat....

Nb18

Re:Méhlegelő
« Válasz #2015 Dátum: 2019. Április 30. 06:16 »
Talán nem sértődik meg NB 18 ha én is belekotyogok a témába.
Ezt kérdezi:
"Mi a véleményed, hogy az egész hétre előrejelzett borús, hűvös esős idő milyen hatással lesz a még ki nem nyílott virágokra? "
Válaszom, rövid.
Jó!
Emlékezzünk csak Róth László salgótarjáni méhész akác előadására.
Ha közvetlenül a virágzás megkezdése előtt csapadékos, hűvös időjárás köszönt be, az jótékony hatással van a mézelésre.
Mondhatjátok, hogy ....úgy legyen.
Szerintem ahol nem volt fagy akár még szép eredmény is lehet.
Továbbra is tartom az egy hónappal ezelőtti prognózisomat, hogy az idén működni fog a Szent György napi megfigyelés.
Ezek szerint május 10 előtt nagy dolgok nem lesznek.
Kérdésed második fele pedig ismét kézenfekvő.
Ezért nem kell korán anyát zárni (korlátozni), és idő előtt a családokat felturbózni.
Többször írtam, hogy nem akkor kell "fejni" amikor már bölcsőt húznak.
Örösi tanár Úr írta anno, hogy akácvirágzás kezdetén a közepes családtól lehet a legjobb eredményt várni.
Az nem akar megrajzani, a gyenge pedig nem termel.
Ezt nagyon nehéz eltalálni.
Tavaly ilyenkor már hordás volt.
Nagyernyei Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhlegelő
« Válasz #2016 Dátum: 2019. Április 30. 12:22 »
Természetesen nem sértődök meg, mindenki véleményét szívesen fogadom. ;) Azt már beláttam, hogy a hétvégi anyakorlátozás korai volt, nem kalkuláltam bele ezt a hideg periódust....
Nem tudom másnál mi a helyzet a családok állapotával, de nálam van néhány furcsa dolog...
A korlátozás közben folytattam a kiegyenlítést is. Az, hogy az erős családoknál már megjelentek a bölcsők, nem volt meglepő, mert itt a repce különösen szépen adott virágport és nektárt is. Magyarul, kissé megszorultak az anyák. Az viszont meglepő, hogy a közepes családoknál, (ahová egy-egy fiast szándékoztam még beadni) ott is vannak bölcsők, még a műlépekre is építenek kis harangokat. Pedig ezeknél szó sem volt olyan nagy kiszorításról.
Úgyhogy, nincs más választásom, mint résen lenni és bölcsőzni, kiegyenlíteni, építtetni.
Néhány kis családot sikerült már összeszedjek, valószínű az idén nem nagyon kell bölcsőt, vagy anyát vegyek a szaporításhoz...

Nb18

Re:Méhlegelő
« Válasz #2017 Dátum: 2019. Április 30. 17:30 »
Egy kicsit nem értem ezt az anyamegszorulást. Rádobunk egy fiókot vagy ki a válaszdeszkát, a 18 keretből 3-4 műlép és megbővitettük. Vagy kevés lett a 18 NB lép? Az anyakorlátozás korai volt? Hideg periódustól nem félek már, ha a jelenlegi családok nem tudják takarni a hűvösben a fiast, az tartalék család, azt én valóban takarom. Termelőknél inkább bemelegszik a család, az lehet a baj.  Pergetni kell. Viszont ha olyan rajzós tipusuak az anyák, én inkább cserélnék belőlük, mert itt nagy különbségek lehetnek.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhlegelő
« Válasz #2018 Dátum: 2019. Április 30. 17:47 »
Megszorulás alatt azt értem, hogy a kelő fiasok helyére nem újra fiasítás került hanem virágpor vagy nektár. Sok családnál a műlép is hasonló sorsra jutott, mire kiépítették rendesen, addigra már csillogott benne a méz.
A hideg periódus miatt nem azért félek, mert nem tudják melegen tartani a fiast, hanem a tétlenség miatti fellépő rajzási láz zavar,az akác késése miatt.
Furcsa az, hogy egyes években úgy kell vadászni a bölcsőket, most meg annyi van mint égen a csillag....
Na mindegy, most kaptak műlépet, építő keretet, helyet, úgyhogy egy darabig talán nyugtom lesz.
Pörgetni még nem alkalmas, mert több tábla repce van még a közelemben, amik még szépen nyílnak.
« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 30. 17:55 írta Nb18 »

Re:Méhlegelő
« Válasz #2019 Dátum: 2019. Április 30. 19:16 »
Én meg azt furcsálom, hogy csomó, bölcső, fedett is van, az anya meg vígan táblásan fiasít mint ha semmi sem történne, érdekes mindenesetre, bár a következő időjárásnek tudom be,  eső, hideg ....

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #2020 Dátum: 2019. Május 04. 13:55 »
Néztétek a kéthetes időjárási előre jelzést. Ilyen akácunk is volt már, amilyen most lesz.

Jelenleg apad a kaptárban a készlet és ahol nincs tartalék, csak rengeteg fiasítás, ott éhesek a méhek. Lehet, hogy repcepergetés helyett etetni kell?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhlegelő
« Válasz #2021 Dátum: 2019. Május 04. 14:38 »
Néztem, nézem minden nap. A két hetes előrejelzésre nem adok, a három naposat megbízhatónak tartom, az általában megvalósul. Az egy hetest illik megfontolni. Bizony, ügyelni kell arra, hogy mennyit mézet hagyunk bent. Nem szabad sóhernek lenni. Néhány éve volt olyan akác, hogy szinte végig esett az eső. Inkább jobb egy közepes értéket megsaccolni a méhésznek, időjárásban, otthagyott mézben, és mindent ahhoz beállítani.
A másik dolog az akácrügy állapota. Pécsen van olyan déli fekvésű domb, ahol nyílik az akác, máshol simán zöld. Ehhez hozzájön a mostani lehűlés, eső. Szerda este még láttam 3-4 centis zöld akácfürtöket is. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy ilyen változó viszonyok mellett mikor indul be a hordás.
Üdv: Attila

*

P.P.

  • *
  • 24
Re:Méhlegelő
« Válasz #2022 Dátum: 2019. Május 04. 17:41 »
Én is ezen agyalok napok óta, hogy nyílott, babos, rizses, 5 centis 20 méteren belül. Nem emlékszem ilyen szórásra. S nem tudom ennek örüljek vagy "sírjak". Legyünk optimisták, a virág az virág, abból még mindig nagyobb eséllyel van méz mint a levélből :) :)

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #2023 Dátum: 2019. Május 04. 23:30 »
Ez az esős idő nem sok jót ígér, de legalább a fagytól nem kell félnünk. 2010-ben esett az eső akác alatt. A kaptáraim harmadát csak a hárs alatt tudtam kipergetni, mert olyan híg volt a nektár, hogy nem nyúlhattam hozzá hamarabb. Nagyon zamatos akácos hárs mézem lett akkor. Sőt még jócskán megízesítette a selyemkóró nektárja is. Szóval 2010-ben június végére kiigazodott a helyzet és elmúlt a rosszkedvem.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2024 Dátum: 2019. Május 05. 08:45 »
" Nagyon kíváncsi vagyok, hogy ilyen változó viszonyok mellett mikor indul be a hordás."

A tegnapelőtt éjjeli eső után a tegnap délután háromkor érkező újabb esőig szépen beindult az akác. Ez a mostani idő szerintem , sajnos csak ront az állapoton.

Üdv. jani bátya